Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
υπάρχούν ωραία διαμερίσματα σε τιμή 30-40 ευρώ, μία από τις φορές που πήγα, έμεινα σε ένα δίκληνο, πάρα πολύ καλό, ζεστό (ήταν χειμόνας καλός κιόλας :shock:), κόντα στην Συναγώγη.

Πάντως από μπαράκια και νυχτερινή ζώη μην περιμένεις πολύ, πιο πολύ θα δεις τους νέους με τα μπουκάλια στο δρόμο...και κάτι παράξενο στα σουπερμαρκετ δεν πουλάνε αλκοολ μετά τις 11 το βράδι νομίζω, επίσης μην πηγαίνεις να φας μετά τις 9-10....σε βλέπουν παράξενα (στα εστιατόρια όχι φαστφουντ)....

πρόσεξε στο συνάλλαγμα, δεν είναι πουθένα ίδια, και υπάρχουν και μεγάλες διαφορές...

κατα τα άλλα είναι πανέμορφη, πήγα 4 φορές!

καλό ταξίδι να έχεις και να μας πεις και καμία ιστορία!:clap:
 

Xristos83

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
παντως σιγουρα στο Morisson's παιζει διασκεδαση και τις καθημερινες εως τις 2+ περιπου.γενικα δε θα ελεγα οτι δε παιζει διασκεδαση αν συγκριθει με τη Βιεννη που οι ανθρωποι εκει ειναι εντελως διαφορετικοι και πιο κρυοι..
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
καλημέρα....

εντάξει με την Βιέννη δεν συγκρινεται σίγουρα....να δεις και επαρχία της Αυστρίας, ακόμα πιο χάλια
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
Γειά χαρά σε όλη την παρέα!! Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απολύτως χρήσιμες πληροφορίες που άντλησα από τις συζητήσεις σας!!:clap::clap: Όπως και ένα άλλο μέλος, που έκανε ποστ κάποιες σελίδες πίσω, έτσι και εγώ ετοιμαζόμουν με μια φίλη για Βαρκελώνη. Αλλά λίγο τα λεφτά, λίγο ο χρόνος μας-δεν μπορούσαμε να συντονιστούμε με δουλειές και αεροδρόμια-η μια στο βορρά η άλλη στο νότο, αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε...το δικό μου ένστικτο για Βουδαπέστη!! Κλείσαμε πτήση για Μάιο με 88? (η μια φεύγει από Αθήνα και η άλλη από Σαλονίκη, και οι δύο με την ίδια τιμή!!)και θα κλείσουμε διαμερισματάκι μάλλον από εδώ: only-apartments.com. Μετά από πολύ ψάξιμο και ακολουθώντας τα δικά σας μηνύματα νομίζω ότι είναι μια πολύ συμφέρουσα επιλογή;)!! Κανονίζουμε και εκδρομή για Βιέννη με λεωφορείο, μετά από σχολιασμό συνάδελφου ταξιδευτή που...νομίζω ότι το διάβασα εδώ (!!!) Με την orangeways πας και έρχεσαι Βιέννη με 22έουρος, και στην κυρίλλα! Τσεκάρετε την ιστοσελίδα τους: OrangeWays.com nemzetk?zi aut?buszj?ratok - European bus lines. Θέλω να ζητήσω απτο φίλο Xristo83 τις διευθύνσεις των μπαρ που προτείνει, έστω την περιοχή που βρίσκονται! Αν το έχεις αναφέρει ήδη και δεν το πρόσεξα εξκιουζε μουά!!Αν έχετε πληροφορίες για Βιέννη καλοδεχούμενες!!!!:):D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...το δικό μου ένστικτο για Βουδαπέστη!! Κλείσαμε πτήση για Μάιο με 88? (η μια φεύγει από Αθήνα και η άλλη από Σαλονίκη, και οι δύο με την ίδια τιμή!!)...
Eνδιαφέρον... άρα υπάρχουν πραγματικές προσφορές από Θεσσαλονίκη και υπάρχουν και πραγματικοί άνθρωποι που επωφελούνται απ' αυτές...

Λοιπόν, πρώτον καλό ταξίδι και δεύτερον αν θες μπες εδώ Γιατί δεν παίζουν προσφορές απο το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης; και γράψε 'Είμαι η finikass και παίζουν προσφορές από το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης'...
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
:lol::lol::lol: Φυσικά και υπάρχουν προσφορές από Σαλονίκη!! Και μάλιστα τώρα, για Βουδαπέστη, το εισιτήριο ήταν 0,20? φθηνότερο από αυτό της Αθήνας:bleh: Ειδικά για κεντρική/ανατολική Ευρώπη έχει αρκετές προσφορές. Και με easyjet που χω ταξιδέψει παλιότερα για Σκωτία μια χαρά τιμή τσίμπησα-140έουρος-και με συνδυασμένη πτήση Salonica-Dortmund, Dortmund-Edinburgh και πίσω;) Εξάλλου το Μακεδονία πρέπει λογικά να έχει φθηνότερους φόρους, έτσι?
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
γεια σας....
φευγω για βουδαπεστη αυτο το Σαββατο στις 5/2 και εκλεισα το ξενοδοχειο New York Palace μεσα απο το site gala hotels.com.(ελπιζω να ειναι ωραιο το ξενοδοχειο) Ξερεις κανεις αυτη τη σελιδα αν ειναι αξιοπιστη? επισης πηγα να κλεισω μεταφορα απο αεροδρομιο μεσω του site Airportshuttle.hu αλλα μου εμφανιζει 2 τιμες
price of transfer: 8 590.- HUF
paid by credit card: 7 731.- HUF
τι εννοει? η πτηση δεν ειναι με malev αλλα με swiss, εχει καμια σχεση αυτο?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Finikass ήμουν Βουδαπέστη τα Χριστούγεννα κι έκανα και μία μονοήμερη στη Βιέννη. Πήγαμε με τρένο και πληρώσαμε μετ' επιστροφής 25 ευρώ. Ο βασικός λόγος για τον οποίο θα το πρότεινα είναι η άνεση. Όταν πηγαίναμε είχαμε και τραπεζάκι, ενώ όταν γυρίζαμε είχαμε στη διάθεσή μας ολόκληρη κουκέτα (ίσως δε χρησιμοποιώ σωστό όρο, εννοώ τους επιμέρους χώρους όπου κάθονται ως 6 άτομα). Κρατήσεις online δε γίνονται, τους είχαμε πάρει τηλέφωνο και μας είπαν ότι δε γίνεται κάτι τέτοιο, οπότε βγάλαμε τα εισιτήρια την προηγούμενη μέρα από αυτήν που είχαμε σκοπό να κάνουμε την εκδρομή μας, από το σταθμό των τρένων.

ΣΟΦΙΑ το ξενοδοχείο που επέλεξες είναι σωστό παλάτι, τουλάχιστον εξωτερικά! Επισκέφθηκα το καφέ New York που στεγάζεται στο ισόγειό του και ήταν από τα λίγα μέρη που συναντήσαμε τόση χλιδή. Λεπτομέρειες για τα δωμάτια δεν ξέρω να σου πω. Το μετρό είναι δίπλα, οπότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις σου.
Όσο για τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, είχα κάνει κράτηση με την εταιρεία που αναφέρεις και πληρώσαμε για την ακρίβεια 9.891 HUF τα 3 άτομα με επιστροφή. Η τιμή που σου δίνει 7731 είναι μετά την έκπτωση 10% στην τιμή 8590. Προσωπικά έμεινα πολύ ικανοποιημένη.

Ρίξτε μια ματιά στο πρόγραμμα της όπερας. Είναι αξιόλογη εμπειρία! Και, ΣΟΦΙΑ, μιας και πάτε χειμώνα, μην ξεχάσετε να πάρετε μαζί σας αδιάβροχα παπούτσια. Εμείς περπατούσαμε πάνω στο χιόνι με αποτέλεσμα το πρώτο απόγευμα να ψάχνω στην αγορά για γαλότσες:bleh:. Γενικά το κρύο είναι τσουχτερό, εφοδιαστείτε καταλλήλως.
Η Βουδαπέστη είναι πολύ όμορφη πόλη, θα σας αρέσει! Καλά να περάσετε!!!
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
Ηλέκτρα σ' ευχαριστώ! Θα το έχω υπόψη μου!;) Έκλεισα χθες βράδυ διαμέρισμα από booking.com(τελικά!) πάρα πολύ φθηνό και με άριστες κριτικές-και πάνω από όλα χωρίς καμία χρέωση σε περίπτωση ακύρωσης!- το οποίο βρίσκεται 3-4 τετράγωνα πιο πάνω από το New York Palace (Σοφία όντως φαίνεται απίστευτο το ξενοδοχείο και αν δεν κάνω λάθος υπήρχαν άτομα στο φόρουμ που έμειναν και έγραφαν τα καλύτερα!!). Με προβληματίζει λίγο η περιοχή γιατί μας ενδιαφέρει να είναι σε walking distance από μπαράκια κτλ. Δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε ταξί το βράδυ..ή τουλάχιστον όσο μπορούμε να το αποφύγουμε. Ηλέκτρα pls δώσε τα φώτα σου!!:clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
γεια σας....
φευγω για βουδαπεστη αυτο το Σαββατο στις 5/2 και εκλεισα το ξενοδοχειο New York Palace μεσα απο το site gala hotels.com.(ελπιζω να ειναι ωραιο το ξενοδοχειο) Ξερεις κανεις αυτη τη σελιδα αν ειναι αξιοπιστη? επισης πηγα να κλεισω μεταφορα απο αεροδρομιο μεσω του site Airportshuttle.hu αλλα μου
εχω χρησιμοποιησει το site κανα δυο φορες ,χωρις κανενα προβλημα....
βεβαια ζηταω παντα(με οποιο σαιτ κι αν κλεισω) με μειλ απο το ξενοδοχειο επιβεβαιωση στελνοντας τους τα στοιχεια και τον αριθμο κρατησης για να ειμαι σιγουρη
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!
Finikass, σχετικά με τη Βιέννη, λόγω του σύντομου χρόνου που είχαμε στη διάθεσή μας, επιλέξαμε να κάνουμε μία γενική βόλτα για να σχηματίσουμε μία άποψη της πόλης. Το τρένο έκανε στάση λίγο έξω από το κέντρο της Βιέννης, πολύ κοντά στα ανάκτορα Schonbrunn. Κατεβήκαμε εκεί για να δούμε τα ανάκτορα και μετά συνεχίσαμε με μετρό προς το κέντρο. Εκεί χρησιμοποιήσαμε τα κόκκινα λεωφορεία που κάνουν περιήγηση σε όλη την πόλη για 1,5 ώρα. Ξεκινούν από την Albertina Platz και το εισιτήριο κοστίζει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 15 ευρώ. Έχουν και ακουστικά για την ξενάγηση, η οποία γίνεται και στα ελληνικά. Στη 1,5 ώρα συμπεριλαμβάνεται και στάση περίπου μισής ώρας στην άκρη της πόλης, όπου μπορείτε να κατεβείτε για φωτό ή μικροψώνια. Δε θα το πρότεινα αν είχαμε περισσότερο χρόνο, αλλά όπως προείπα οι ώρες που είχαμε στη διάθεσή μας ήταν λίγες και η εξωτερική θερμοκρασία -10, οπότε ήταν και θέμα επιβίωσης!
Στη συνέχεια κάναμε μία βόλτα στο κέντρο και στην πλατεία του Δημαρχείου, που τις ημέρες αυτές φιλοξενούσε τη Χριστουγεννιάτικη αγορά. Εκεί που γίναμε παγάκια ήταν στο caffe Sacher, όπου περιμέναμε στην ουρά μισή ώρα για να μπούμε και να δοκιμάσουμε τη διάσημη ομώνυμη Sacher Torte. Δεν ξετρελάθηκα με τη γεύση, αλλά ο περιβάλλων χώρος ήταν όμορφος και ζεστός και η εξυπηρέτηση υποδειγματική!
Στην όπερα μπήκαμε μόνο για να ρίξουμε μία ματιά, ούτως ή άλλως δεν μπορούσαμε να πάμε πιο μέσα χωρίς εισιτήριο. Ο διάκοσμος ήταν πραγματικά εντυπωσιακός. Σημειωτέον, είναι η μόνη όπερα στον κόσμο που ανεβάζει κάθε μέρα νέα παράσταση! Μετάνιωσα που δεν προλάβαμε να επισκεφθούμε την Karlskirche. Απ’ ότι μου έχουν πει έχει έναν παραμυθένιο θόλο, απ’ όπου η θέα προς τις στέγες της Βιέννης είναι αλησμόνητη…
Τώρα στη Βουδαπέστη, επειδή μέναμε κοντά στη γέφυρα των αλυσίδων και κάθε μέρα περπατούσαμε ατελείωτες ώρες για να δούμε όσα περισσότερα μπορούσαμε, τα μπαράκια που πήγαμε ήταν όλα κοντά στο κέντρο για να μπορούμε μετά να γυρίσουμε με τα πόδια στο ξενοδοχείο. Συνεπώς δεν έχω εικόνα της περιοχής που θα μείνετε για να σου πω. Μόνο στο New York πήγαμε, από αυτήν την περιοχή. Πάντως η Βουδαπέστη περπατιέται εύκολα. Ειδικά το Μάιο που θα πάτε εσείς, που είναι η ιδανική εποχή κατά τη γνώμη μου, δε θα έχετε κανένα πρόβλημα. Εμείς είχαμε να αντιμετωπίσουμε και συνθήκες παγετού. Ακόμα το σκέφτομαι και κρυώνω…
Δύο συστάσεις που θα ήθελα να κάνω είναι το Bar Black&White ακριβώς απέναντι από τη Βασιλική του Αγίου Στεφάνου και το Café Kor, στον παράλληλο δρόμο (Sas utca). Στο πρώτο ήπιαμε ποτάκι το πρώτο βράδυ. Ωραίος κόσμος, ωραία cocktail, ωραία μουσική. Στο δεύτερο φάγαμε το τελευταίο βράδυ και δεν έχω λόγια να σου περιγράψω την κουζίνα του! Μαγεία! Ίσως χρειαστεί να κάνετε κράτηση.
Αυτά τα ολίγα:bleh:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom