Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
εκλεισα λοιπον με malev (αλλα χωρις ταξιδιωτικη αφαλιση πειραζει?) για Βουδαπεστη me 99e απο θεσνικη!!!Ψαχνω ξενοδοχειο και γενικοτερες συμβουλες!Θα μεινω 4 μερες μαζι με το amore!!:p:p
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κι εγώ θα είμαι εκεί τον Σεπτέμβρη :)
Λοιπόν για ξενοδοχείο θα σε συμβουλέψουν άλλοι, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να προτιμήσετε την Κεντρική Πέστη.
Και η περιοχή του κάστρου είναι ωραία, πιο φτηνή και πολύ ρομαντική, απλώς είναι λίγο πιο δύσκολες οι μετακινήσεις σε αντίθεση με την κεντρική Πέστη. Έχουν προταθεί πολύ καλά ξενοδοχεία, νομίζω το ZARA Hotels - Design and Boutique Hotels in the city center of Budapest, Hungary boutique hotel zara είναι το καλύτερο.

Να πάτε σε λουτρά οπωσδήποτε, να φάτε γκουλάς, να πιείτε κρασί egri bikaver, να πάτε στην αγορά...
Τι άλλες συμβουλές θέλεις;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ψαχνω ξενοδοχειο και γενικοτερες συμβουλες
Καλά τα λέει η nera... Το boutique hotel zara είναι πολύ καλό, τα δωμάτια είναι βέβαια μικρά, αλλά τι σε νοιάζει; Σάμπως μέσα θα κάθεσαι όλη μέρα; Είναι κεντρικό, καθαρό, το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό και το πρωινό του εξαιρετικό, με πολύ μεγάλη ποικιλία. Το είχα κλείσει σε πολύ καλή τιμή (αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι πόσο, αλλά το έχω γράψει σε κάποιο άλλο ποστ), οπότε αν σε ικανοποιεί και η τιμή, κλείστο.
Και βέβαια να πας στα λουτρά, εγώ πήγα στα Szechenyi Bath and Spa Budapest. Να μην το χάσεις, σκέτη απόλαυση!!! Να κανονίσεις να έχεις χρόνο για να κάτσεις όσες ώρες τραβάει η ψυχή σου και να έχεις χρόνο να κάνεις και μασάζ.
Α, να πάρεις και πάπρικα (γλυκιά ή καυτερή) από την αγορά. Εξαιρετική γεύση και άρωμα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εγώ έκλεισα με 79 απο Θεσ/νικη και θα είμαι εκεί 22-26 Οκτ.
οποιδήποτε πληροφορία για ξενοδοχεία κλπ. είναι ευπροσδεκτη.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
θα μαι τελος σεπτεμβρη εκει..

εκλεισα μαλεβ με 130 μ επιστροφη απο αθηνα..

ξενοδοχειο εκλεισα στο mercure budapest museum.. εχει παει κανεις? νομιζω ειναι σε καλη περιοχη, σωστα?
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
επιπλεον πληροφοριεσ????νομιζω με καλυψατε!!!!πως μπορω να φτασω απο το αεροδρομιο στο κεντρο καπου διαβασα για το 200 λεωφορειο ισχυει???στα λουτρα τι τιμες παιζουν??συναλλαγμα να κανω απο εδω??
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
δωστε μας ενδεικτικες τιμες..

πχ ποσο κανει ενα ποτηρι μπυρα, ενας καφες, ενα τυπικο γευμα κλπ

θα ειμαι εκει για 5 βραδυα.. νομιζετε πως αξιζει μια μερα επισκεψη στη μπρατισλαβα? μπορει κανεις να παει ευκολα απο βουδαπεστη και πως?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
πως μπορω να φτασω απο το αεροδρομιο στο κεντρο καπου διαβασα για το 200 λεωφορειο ισχυει???στα λουτρα τι τιμες παιζουν??συναλλαγμα να κανω απο εδω??
Ναι, παίρνεις το 200Ε και κατεβαίνεις στο τέρμα, δλδ στο Kobanya-Kispest, απ' όπου παίρνεις το μετρό (εκεί είναι η αφετηρία της γραμμής 3 του μετρό).

Για τα λουτρά ρίξε μια ματιά πιο πάνω στο λινκ που έχω δώσει, εκεί έχει όλες τις τιμές. Η τιμή εξαρτάται από το αν θα πάρεις δικιά σου καμπίνα για να αλλάξεις (να πάρεις, θα είσαι πιο άνετα, η διαφορά στην τιμή είναι ελάχιστη), αν θα νοικιάσεις πετσέτα, αν κάτσεις κάτω από 2 ώρες (τότε σου επιστρέφουν ένα ποσό), κά. Οπότε δες τι θέλεις εσύ.

Για το συνάλλαγμα υπάρχουν πολύ καλές συμβουλές:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E1%EB%EB%DC%EE%F9-%F7%F1%DE%EC%E1%F4%E1.html
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E%ED/3443-%F3%F5%ED%DC%EB%EB%E1%E3%EC%E1.html

Εγώ όταν πήγα Βουδαπέστη είχα κάνει λίγο συνάλλαγμα από εδώ για να έχω για τα πρώτα έξοδα (λεωφορείο, μετρό) και μετά έκανα συνάλλαγμα στη Βουδαπέστη σε ένα ανταλλακτήριο που είχε καλύτερη τιμή από τα υπόλοιπα, αλλά νομίζω ότι αυτά που προτείνουν τα παιδιά στα παραπάνω λινκ συμφέρουν περισσότερο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
θα μαι τελος σεπτεμβρη εκει..

εκλεισα μαλεβ με 130 μ επιστροφη απο αθηνα..

ξενοδοχειο εκλεισα στο mercure budapest museum.. εχει παει κανεις? νομιζω ειναι σε καλη περιοχη, σωστα?
ναι,είναι σε καλή περιοχή και βολική για τις μετακινήσεις σας.:p
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
δωστε μας ενδεικτικες τιμες..

πχ ποσο κανει ενα ποτηρι μπυρα, ενας καφες, ενα τυπικο γευμα κλπ

θα ειμαι εκει για 5 βραδυα.. νομιζετε πως αξιζει μια μερα επισκεψη στη μπρατισλαβα? μπορει κανεις να παει ευκολα απο βουδαπεστη και πως?
Βρήκα αυτήν την απόδειξη (Οκτ 2009) από το καφέ Central: 2800 Ft για έναν καφέ, μια σοκολάτα και ένα γλυκό. Γενικά, νομίζω είναι λίγο φθηνότερα από ότι είναι εδώ.

Κατά τη γνώμη μου οι μέρες που θα μείνεις μπορούν να γεμίσουν άνετα στη Βουδαπέστη. Μπρατισλάβα δεν έχω πάει για δες όμως εδώ: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19157-%E2%EF%F5%E4%E1%F0%DD%F3%F4%E7-%EC%F0%F1%E1%F4%E9%F3%EB%DC%E2%E1.html
Και επίσης αυτό: Travel to Bratislava from Vienna, Prague, Budapest - How to get to Bratislava?
Είναι λίγο μακριά η μία πόλη από την άλλη, περίπου 250 km.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
δωστε μας ενδεικτικες τιμες..

πχ ποσο κανει ενα ποτηρι μπυρα, ενας καφες, ενα τυπικο γευμα κλπ

θα ειμαι εκει για 5 βραδυα.. νομιζετε πως αξιζει μια μερα επισκεψη στη μπρατισλαβα? μπορει κανεις να παει ευκολα απο βουδαπεστη και πως?
Για τις τιμές δε νομίζω να μπορώνα βοηθήσω, γιατί πήγα πριν από πέντε χρόνια. Εξαρτάται βέβαια από το πού θα καθίσεις, υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις. Και φυσικά είναι φτηνότερα από την Ελλάδα.

Στην Μπρατισλάβα μπορείς πολύ εύκολα να πας με τρένο από τη Βουδαπέστη, η διαδρομή είναι γύρω στις 2,5 με τρεις ώρες. Μπορείς να βγάλεις τα εισιτήρια μια μέρα πριν και να κλείσεις κατευθείαν με επιστροφή.
Είναι χαριτωμένη πόλη, θεωρώ ότι αξίζει μια μονοήμερη επίσκεψη, αν φυσικά σου πάει η καρδιά να αφήσεις τη Βουδαπέστη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Google Μετάφραση
νομίζω πως η σελίδα δίνει αρκετές πληροφορίες για τις μεταφορές αλλά και γενικότερα(αξιοθέατα,κτλ)στη Βουδαπέστη.πάντως η Μπρατισλάβα είναι μόνο 2,5ώρες μακριά απ'τη Βουδαπέστη με το τρένο....και τα τρένα τους απ' όσο είδα εγώ φεύγουν στην ώρα τους.και οι 2 σταθμοί(Κελέτι,Νουγκάτι) συνδέονται με το μετρό και είναι στη Πέστη σε κεντρικό σημείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom