Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
για καρλοβυ βαρυ αξιζει να πας? με τι και ποση ωρα?
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α, πολλοί θα μαζευτούμε το Σεπτέμβρη βλέπω στη Βουδαπέστη. Εγώ θα είμαι 2-6 Σεπτέμβρη. (λόγω των ωρών των πτήσεων της Malev που μάλλον όλοι τρέξαμε να επωφεληθούμε λόγω φθηνών τιμών, ουσιαστικά έχω 5 μέρες καθαρές, καθώς θα φτάσω ξημερώματα Πέμπτης και θα φύγω μεσάνυχτα σχεδόν Δευτέρας προς Τρίτη).

Δύο ερωτήσεις:
1) Εστιατόρια με καλό αλλά όχι και πανάκριβο φαγητό (με ουγγαρέζικες σπεσιαλιτέ κατά προτίμηση).
2) Ιδέες για καμμία κοντινή εκδρομή;
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Eκλεισα κι εγώ με Malev για τη θεία μου και μια φίλη της. H Μαλεβ έχει και δυνατότητα επιλογής μεταφοράς από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο και το αντίστροφο με 7 ευρω τη διαδρομή. Σύνολο δηλαδή 14 ευρώ για τις μετακινησεις ενός ατόμου από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο του και τούμπαλιν.
Τους έκλεισα το Mercure Budapest Central που είναι πολύ κεντρικό, στην Πέστη με 90 τη βραδιά και στις τρεις η μια δώρο. Σύνολο 270 το δίκλινο με πρωινό για 4 βράδια. Καλά νομίζω ότι είναι.
Για όποιον ενδιαφέρεται για κάτι οικονομικό, πολύ καλό είναι το Hotel Budapest, τετραστερο που όμως βρίσκεται στη Βούδα, με ωραία θέα και στάση λεωφορείου ακριβώς απ' έξω. Είχαν μείνει εκεί οι γονείς μου και τους άρεσε. Το βρήκα 45 ευρώ περίπου τη βραδιά το δίκλινο.
Καλά να περάσετε όλοι!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κοντινη εκδρομη σε estergom(μια απο τις μεγαλυτερες εκκλησιες της ευρωπης που αξιζει να ανεβεις και στην κορυφη της για να απολαυσεις τη θεα προς τη σλοβακία), καστρο visegrand (στην απεναντι πλαγια του καστρου μπορεις να κανεις βολτα με ενα σκαφακι πανω στις ραγες κατεβαινοντας το λοφο.εχει πλακα.για μικρους και μεγαλους!)και κοντα στη βουδαπεστη στον αγιο ανδρεα.ολα αυτα τα βλεπεις ανετα σε μια μερα νοικιαζοντας αυτοκινητο η με καποιο γραφειο.για φαγητο θα πρεπει να σπασω λιγο το κεφαλι μου να θυμιθω η να ψαξω στις σημειωσεις μου.εντυπωση μου ειχε κανει ομως το fatal.μη φανταστεις τπτ ιδιααιτερο.κοψιδια κτλ..ουγγρικη κουζινα.τιμες 30% κατω απο εδω.οπως εχουν και αλλοι προτεινει πηγαινε για καφε στο new york hotel, και οποσδηποτε καπου στα ξακουστα λουτρα της πολης.αν θυμαμαι ειχα κανει στο hotel gellert.αν πας σε πολλα μουσεια παρε budapest card.καλυπτει και συγκοινωνιες.μπρατισλαβα ειχα παει απο βιεννη.αλλα πιστευω πανω κατω ιδια αποσταση απο βουδαπεστη.δες να πας απο το ποταμι.να πας στο καστρο οποσδηποτε.εχει αλλη χαρη φωτισμενο τη νυχτα οπως και ενα καστρο πισω απο την πλατεια των ηρωων στο παρκο δεξια.περυσι που πηγα καναν εργα στο κεντρο και πολλοι δρομοι και πεζοδρομια ηταν στην κυριολεξια ξηλωμενα.ελπιζω να εχουν ολοκληρωσει.καλα να περασετε!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Τελικα εκλεισα στο opera garden hotel 4* με πρωινο 3 βραδυα 270!
απλα εχω μια απορια τι αντικειμενα μπορω να συμπεριλαβω στην αποσκευη,δεν εκλεισα εισιτήριο με ταξιδιωτικη ασφαλιση κ λεω να μην παρω αποσκευη...παντως για αναβολη ή καθυστερυση πτησης δεν ελεγε να κανεις ασφαλεια αφου σου εδιναν καθε 12 ωρεσ 20Ε!!!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τελικα εκλεισα στο opera garden hotel 4* με πρωινο 3 βραδυα 270!
απλα εχω μια απορια τι αντικειμενα μπορω να συμπεριλαβω στην αποσκευη,δεν εκλεισα εισιτήριο με ταξιδιωτικη ασφαλιση κ λεω να μην παρω αποσκευη...παντως για αναβολη ή καθυστερυση πτησης δεν ελεγε να κανεις ασφαλεια αφου σου εδιναν καθε 12 ωρεσ 20Ε!!!!
Μήπως εννοείς στη χειραποσκευή; Αυτό καταλαβαίνω, αφού πιο κάτω γράφεις ότι δε θα πάρεις αποσκευή. Στη χειραποσκευή λοιπόν ΔΕΝ επιτρέπεται να έχεις υγρά σε συσκευασίες άνω των 100ml (και συνολικά όχι πάνω από ένα λίτρο, π.χ. όχι πάνω από 10 συσκευασίες των 100), αιχμηρά αντικείμενα όπως ψαλίδια, μαχαίρια κλπ, εκρηκτικές ύλες, ναρκωτικά κλπ:bleh:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τελικα εκλεισα στο opera garden hotel 4* με πρωινο 3 βραδυα 270!
απλα εχω μια απορια τι αντικειμενα μπορω να συμπεριλαβω στην αποσκευη,δεν εκλεισα εισιτήριο με ταξιδιωτικη ασφαλιση κ λεω να μην παρω αποσκευη...παντως για αναβολη ή καθυστερυση πτησης δεν ελεγε να κανεις ασφαλεια αφου σου εδιναν καθε 12 ωρεσ 20Ε!!!!
Το ότι δεν έκλεισες εισιτήριο με ταξιδιωτική ασφάλιση δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις μαζί σου βαλίτσα. Άν έκλεισες με malev έχεις δικαίωμα να πάρεις αποσκευή μέχρι 23 κιλά. Τώρα αν θες να πάρεις μόνο χειραποσκευή να ξέρεις ότι απαγορεύεται να έχεις υγρά, λοσιόν, κρέμες κλπ που να υπερβαίνουν τα 100 ml, αιχμηρά αντικείμενα... Για περισσότερα δες εδώ: Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών | ΚΕ.Π.ΚΑ - Ταξιδεύοντας με αεροπλάνο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom