Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
και εγώ το σκεύτηκα αυτο ΕΡΣΗ αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο λέει που βλέπουν τα δωμάτια,υπάρχει τρόπος να το διευκρινήσω?
Στειλε τους e-mail και ρωτα τους. Μετα πραττεις αναλογως των απαντησεων που θα λαβεις.
 

papi

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Με τα πόδια με χαλαρή βολτούλα είσαι σε ένα τέταρτο downtown. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις το μέτρο (2 τετράγωνα από το ξενοδοχείο) και σε 2 στάσεις είσαι στο κέντρο.

ευχαριστω και παλι...παμε τελη νοεμβρη οποτε φοβαμαι μην εχει χιονισει..παρηγοριεμαι που μου ειπες οτι ολα ειναι ΟΚ με το ξενοδοχειο.θα παρω οδηγο σε λιγες μερες για να καταλαβω τί εννοούμε κέντρο:lol: .
προς το παρον εχω σημειωσει τα εξής: να δω τις γεφυρες, τη βουδα, φαγητο στο φαταλ κ γκουντελ,σπα (δεν εχω αποφασισει σε ποιο...καμμια προταση?)καφε στο γκ...κατι δεν θυμαμαι τωρα... για ποτό προτεινεις κατι?χαλαρό βέβαια γιατι είμαι και μεγαλοκοπέλα :haha:...
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
και σεμενα ειχε συμβει αυτο με το οπερα ειχα βρει στο βενερε με 270 ενω το ξενοδοχειο κ υπολοιπα το εδιναν 320 κ εστειλα μειλ στο ξονοδοχειο κ μου εκανα εκπτωση κ το εκλεισα με 270!
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Η περιοχη στην οπερα ειναι πολυ καλη,ο δρομος andrassy(με μπουτικ μαγαζια κατα μηκος) αν θυμαμαι καλα περναει απο μπροστα.Εγω εμεινα στο continental zara(3 βραδια 213 ευρω με πρωινο),μολις ειχε ανοιξει.Πολυ καλο,ειχα κλεισει απλο σουπεριορ κ μας εβαλαν σε σουιτα.Να φατε οπωσδηποτε στο ΜΕΝΖΑ.4 μερες γυρισαμε αρκετα,πανεμορφη η βουδαπεστη,αρκετα φτηνη σε σχεση με εμας.Μη χασετε με τιποτα το καστρο στη Βουδα με την απιστευτη θεα.Ημουν καλοκαιρι,πολυ καλος καιρος που βοηθησε να κανουμε βολτες απ το πρωι ως το βραδυ.Η θεα, απ το ποταμι στη φωτισμενη βουδα κ πεστη ,το βραδυ απιστευτη!Για πιτσα ,μακαροναδα κλπ στο vapiano μια ακριβως παραλληλη πανω απ τη vaci utca.Η αλυσιδα αυτη υπαρχει σ ολη την ευρωπη κ οτι τρωτε φτιαχνεται εκεινη τη στιγμη μπροστα σας.οτιδηποτε αλλο θελησετε ειμαστε στη διαθεση σας(για εντος βουδαπεστης).Α ξεχασα αρκετα σουπερ μαρκετ ειναι ανοιχτα 24 ωρες!
Καλησπέρα! Πήρα το θάρρος μιας που μεθαύριο Σάββατο πετάω με την κοπέλα μου για Βουδαπέστη και έχουμε κλείσει κι εμείς στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο για 4 βράδια!2-3 ερωτησούλες μόνο θα ήθελα γιατί το άγχος όλο και μεγαλώνει...
Με το που βγεις από αεροδρόμιο πως μπορώ να πάω στο ξενοδοχείο?Μου είπαν για μετρό ή τραμ και να σταματήσω στην στάση Blaha Lujza tér. Το θέμα μου είναι τι είναι πιο εξυπηρετικό και τι πιο κοντά από το αεροδρόμιο?τραμ ή μετρό? Εισητήρια από που προμηθεύεσαι?
Επίσης σε συμφέρει καλύτερα να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ παρά ανταλλακτήρια έτσι?
Εντυπώσεις από ξενοδοχείο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

anthi&giorgos

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εκλεισα λοιπον με malev (αλλα χωρις ταξιδιωτικη αφαλιση πειραζει?) για Βουδαπεστη me 99e απο θεσνικη!!!Ψαχνω ξενοδοχειο και γενικοτερες συμβουλες!Θα μεινω 4 μερες μαζι με το amore!!:p:p

πήγαμε Βουδαπέστη 2009 και φύγαμε 2010!! Είναι τέλεια, θα περάσετε φανταστικά.Εγώ θα πρότεινα το ξενοδοχείο Μatyas το οποίο βρίσκεται στην Πέστη.Έχει θέα το Δούναβη και τη Βούδα(αρκεί βέβαια να το έχετε ζητήσει από πριν), καθαρό, άνετο,σε σημείο κοντά σε μετρό(η τοποθεσία του βολεύει απίστευτα), το προσωπικό εξυπηρετικότατο, εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και με τιμή στα 75?!!

City Hotel Matyas Budapest
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα! Πήρα το θάρρος μιας που μεθαύριο Σάββατο πετάω με την κοπέλα μου για Βουδαπέστη και έχουμε κλείσει κι εμείς στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο για 4 βράδια!2-3 ερωτησούλες μόνο θα ήθελα γιατί το άγχος όλο και μεγαλώνει...
Με το που βγεις από αεροδρόμιο πως μπορώ να πάω στο ξενοδοχείο?Μου είπαν για μετρό ή τραμ και να σταματήσω στην στάση Blaha Lujza tér. Το θέμα μου είναι τι είναι πιο εξυπηρετικό και τι πιο κοντά από το αεροδρόμιο?τραμ ή μετρό? Εισητήρια από που προμηθεύεσαι?
Επίσης σε συμφέρει καλύτερα να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ παρά ανταλλακτήρια έτσι?
Εντυπώσεις από ξενοδοχείο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Σου προτεινω να μη παρεις ουτε μετρο ουτε τραμ ουτε λεωφορεια.Η λυση ειναι μια: Airportshuttle.hu .Θα κλεισεις βανακι και θα σε παρει απ το αεροδρομιο κ θα σε παει εξω απ το ξενοδοχειο.Το αναποδο στην επιστροφη.Κοστος: κατι λιγοτερο απο 25 ευρω και για τα δυο ατομα μετ επιστροφης.Ουτε κουβαλημα αποσκευων,ουτε αλλαγες λεωφορειου,μετρο,κλπ.Κανεις κρατηση μεσω ιντερνετ(προπληρωμενη) χρησιμοποιωντας το κωδικο του εισιτηριου της malev.Αμεσως θα σου ερθει μηνυμα με ενα κωδικο κρατησης(εχε και την αποδειξη που σου ηρθε μεσω μειλ).Μολις φτασεις εκει και καθως περιμενεις τις βαλιτσες,ακριβως απεναντι υπαρχει ενα περιπτερο της εταιριας.Δινεις το χαρτι και σου βγαζει μια αποδειξη .Βγαινοντας απ την αιθουσα αποσκευων θα πας απεναντι (διπλα στην εξοδο δεξια) παλι σε περιπτερο της εταιριας,θα δειξεις την αποδειξη και θα περιμενεις(ουτε 5λεπτο) να σε φωναξει ο οδηγος να βαλει τα πραγματα και να σε παει στο ξενοδοχειο.Μη ξεχασεις, 24 ωρες πριν πας στο αεροδρομιο να πας στην ρεσεψιον του ξενοδοχειου και να τους πεις να καλεσουν την εταιρεια για το ποτε θες να ερθει να σε παραλαβει το βανακι απ το ξενοδοχειο(εμας ηρθε κ μας πηρε 2 ωρες πριν την πτηση)
Αν δε βγαζεις χρηματα απο ΑΤΜ να προτιμας ανταλλακτηρια μακρια απ το κεντρο.Εχει παρα πολλα και καποια δεν εχουν προμηθειες.Ποτέ σε αεροδρόμιο!
Εντυπωσεις απ το ξενοδοχειο αριστες.Αντι για σουπεριορ μας εβαλαν σε executive χωρις να πληρωσουμε τιποτα παραπανω!Οτι αλλο θες ρωτησε...η βουδαπεστη ονειρο!:clap:
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Σου προτεινω να μη παρεις ουτε μετρο ουτε τραμ ουτε λεωφορεια.Η λυση ειναι μια: Airportshuttle.hu .Θα κλεισεις βανακι και θα σε παρει απ το αεροδρομιο κ θα σε παει εξω απ το ξενοδοχειο.Το αναποδο στην επιστροφη.Κοστος: κατι λιγοτερο απο 25 ευρω και για τα δυο ατομα μετ επιστροφης.Ουτε κουβαλημα αποσκευων,ουτε αλλαγες λεωφορειου,μετρο,κλπ.Κανεις κρατηση μεσω ιντερνετ(προπληρωμενη) χρησιμοποιωντας το κωδικο του εισιτηριου της malev.Αμεσως θα σου ερθει μηνυμα με ενα κωδικο κρατησης(εχε και την αποδειξη που σου ηρθε μεσω μειλ).Μολις φτασεις εκει και καθως περιμενεις τις βαλιτσες,ακριβως απεναντι υπαρχει ενα περιπτερο της εταιριας.Δινεις το χαρτι και σου βγαζει μια αποδειξη .Βγαινοντας απ την αιθουσα αποσκευων θα πας απεναντι (διπλα στην εξοδο δεξια) παλι σε περιπτερο της εταιριας,θα δειξεις την αποδειξη και θα περιμενεις(ουτε 5λεπτο) να σε φωναξει ο οδηγος να βαλει τα πραγματα και να σε παει στο ξενοδοχειο.Μη ξεχασεις, 24 ωρες πριν πας στο αεροδρομιο να πας στην ρεσεψιον του ξενοδοχειου και να τους πεις να καλεσουν την εταιρεια για το ποτε θες να ερθει να σε παραλαβει το βανακι απ το ξενοδοχειο(εμας ηρθε κ μας πηρε 2 ωρες πριν την πτηση)
Αν δε βγαζεις χρηματα απο ΑΤΜ να προτιμας ανταλλακτηρια μακρια απ το κεντρο.Εχει παρα πολλα και καποια δεν εχουν προμηθειες.Ποτέ σε αεροδρόμιο!
Εντυπωσεις απ το ξενοδοχειο αριστες.Αντι για σουπεριορ μας εβαλαν σε executive χωρις να πληρωσουμε τιποτα παραπανω!Οτι αλλο θες ρωτησε...η βουδαπεστη ονειρο!:clap:
Σε ευχαριστώ Δήμητρα, το έκανα ήδη!!! Όντως μου ήρθε ο κωδικός της κράτησης στο κινητό! Κανένα ΑΤΜ υπάρχει εκεί κοντά όσο θα περιμένουμε μέχρι να μπούμε στο βαν? Γιατί μέχρι να μας πάει στο ξενοδοχείο δε θα παίζει ούτε φιορίνι πάνω μας μην τύχει τίποτα..
Πάλι καλά που μου είπες για όταν θα έρθει η ώρα του γυρισμού από ξενοδοχείο προς Αεροδρόμιο, γιατί έλεγε ότι θα γίνει αναχώρηση 3 ώρες πριν την πτήση από το ξενοδοχείο και θα περιμέναμε χωρίς να ειδοποιήσουμε...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν μενεις Αθηνα μπορεις να πας στην Τραπεζα της ελλαδος(πανεπιστημιου) και να κανεις συναλλαγμα 200 ευρω(ανα ατομο) σε καλη τιμη.Μη πας σε ανταλλακτηρια στο συνταγμα-ομονοια!Παντως στη Βουδαπεστη αντε να χει λιγο καλυτερες τιμες απο την Τραπεζα εδω.Αυτο που θα προτεινα ειναι να κανεις εδω τα μισα και τα αλλα μισα εξω.Στο ΖΑΡΑ ειχα εξοφλησει εκει σε ευρω.Δεχονται και ευρω παντως στη Βουδαπεστη(οχι σε ολα)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δε χρειάζεται να τρέχεις στην τράπεζα της Ελλάδας εδώ. Έχει συζητηθεί ξανά το θέμα, προτίμησε ΑΤΜ εκεί ή ανταλλακτήρια -τις καλύτερες ισοτιμίες τις βρήκαμε σε ανταλλακτήρια κοντά στο σταθμό Ferenc Ter, προς θεού απόφυγε όσα είναι κοντά στη Vorosmarty Ter, μιλάμε για επίσημη κλεψιά.
Επιπλέον συνήθως δέχονται να πληρώσεις σε ευρώ τόσο στο shuttle όσο και στο ξενοδοχείο, ρώτα το και δες αν σε συμφέρει ή όχι. Πάντως ανταλλακτήρια και ΑΤΜ έχει και στο αεροδρόμιο, αν χρειαστεί να κάνεις μερικά φιορίνια εκεί.
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Το ξενοδοχείο το έχω ήδη πληρώσει!
Για τα τρέχοντα έξοδα θα χρειαστώ συνάλλαγμα. Μάλλον με βλέπω να αλλάζω 50 ευρώ στο Ελ. Βενιζέλος σε φιορίνια και μετά βγάζω από την πρώτη τράπεζα με ΑΤΜ που θα βρω...

*Ελπίζω το ξενοδοχείο να προσφέρεται για βραδυνό ποτάκι ύστερα από την κούραση όλης της ημέρας..:)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Το ξενοδοχείο το έχω ήδη πληρώσει!
Για τα τρέχοντα έξοδα θα χρειαστώ συνάλλαγμα. Μάλλον με βλέπω να αλλάζω 50 ευρώ στο Ελ. Βενιζέλος σε φιορίνια και μετά βγάζω από την πρώτη τράπεζα με ΑΤΜ που θα βρω...

*Ελπίζω το ξενοδοχείο να προσφέρεται για βραδυνό ποτάκι ύστερα από την κούραση όλης της ημέρας..:)
Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, εγώ πάντως εννοούσα στο αεροδρόμιο της Ουγγαρίας να κάνεις την ανταλλαγή. Μέχρι να φτάσεις στο αεροδρόμιό τους ΔΕ θα χρειαστείς φιορίνια. Υπόψην ότι το Eurochange στην Ελλάδα (που υπάρχει και στο Ελ. Βενιζελος) δίνει ισοτιμία 260 φιορίνια το ευρώ, ενώ εκεί αγοράζαμε μέχρι και 279 το ευρώ. Και 270 να το βρεις στο δικό τους αεροδρόμιο και πάλι σε συμφέρει.
 

AOYE

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Οπότε θα αλλάξω στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης λίγα ευρώ. Κυρίως χρήματα θέλω να βγάλω κατ ευθείαν από ΑΤΜ, δε θέλω να ασχοληθώ με κισέ και πάρε - δώσε.

Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom