Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Mην κάνετε συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης, η ισοτιμία ειναι πολύ χαμηλότερη από ότι μέσα στην πόλη. Επίσης υπομονή αν πάρετε ταξί, εχουν ενα περίεργο σύστημα αναμονής. Μπορείτε να το πληρώσετε και σε ευρώ, αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20 ευρώ για το κέντρο της πόλης...Κάντε συνάλλαγμα στη Vaci που έχει πολλά συναλλακτήρια με πολύ καλές ισοτιμίες ή πληρώστε με κάρτα, πάλι θα έχετε καλύτερη ισοτιμία
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Ενα μικρό ποστ-update μετα τη δεύτερη επίσκεψη μου στη Βουδαπέστη:

-Soho boutique hotel:
Στην καρδιά της εβραϊκής συνοικίας! Μοντέρνο με λειτουργικά και καθαρά δωμάτια και σε απόσταση βολής απο τις βραδινές εξόδους με τα ποδια! Επίσης εχει πολυ τίμιο πρωινό. (Γύρω στα 50 μέτρα απο το Boscolo)
http://www.sohoboutiquehotel.com/

-Menza:
παραμένει υψηλά στις προτιμήσεις μου! Όμορφα πιάτα καταπληκτικές γεύσεις και ωραίο περιβάλλον. Θέλει κράτηση ειναι σχεδόν παντα φουλ.
http://www.menzaetterem.hu

View attachment 143492

-Bock Biztro:
Wine restaurant, το περιβάλλον του προσωπικά δεν με τρέλανε , ο σύνοδος μου είχε αλλη άποψη. Το φαγητό ήταν άψογο, μεγάλη ποικιλία κρασιών. Λιγο πιο τσιμπημένες τιμές απο το μέσο όρο. Τέλειο σέρβις!
http://www.bockbisztro.hu

View attachment 143495

-Koleves:
Retro ατμόσφαιρα , σχετικά σκοτεινό μαγαζί. Αρκετά εκτεταμένος κατάλογος. Οτι πήραμε ήταν πολυ νόστιμο και οι μερίδες του αρκετά γενναίες... Λιγότερη ποικιλία σε κρασιά. Πολυ καλές τιμές!
https://m.facebook.com/Koleves/

View attachment 143493

-Zeller biztro:
οικογενειακή επιχείρηση , με προϊόντα απο την περιοχή της λίμνης Balaton. Ωραίες γεύσεις, κανονικές μερίδες, πολλα κρασιά σε ποτήρι. Φιλικό και κατατοπιστικό σέρβις, ζεστη ατμόσφαιρα... Θέλει κράτηση. facebook.com/Zeller-Bistro-486188564780604/

View attachment 143496
-Retro bufe langos:
πρόταση του ThanasisU2. Δεν με τρελαίνει γενικά σαν έδεσμα αλλα ήταν πολυ καλο σχετικά με αυτο που είχαμε φαει την προηγούμενη φορά! Μην βάλετε πολλα υλικά!

View attachment 143498


-Warmup:
Μια τρέλα με τα κοκτειλς την εχω. Μια σταλιά μαγαζί αλλα μεγάλη ανακάλυψη! Δεν εχει κατάλογο για τα κοκτειλς περιγράφεις πως το θες και κάνουν τα δικά τους. Τιμές γύρω στα 8-9 ευρω. Τραπεζάκι θα δυσκολευτείτε μα βρείτε αλλα αν πάτε λιγο αργά δεν θα έχετε θέμα!
facebook.com/warmupbudapest

View attachment 143494

-Vintage garden:
τεχνητός κηπακος , όμορφο μαγαζί για καφέ λεμονάδα ή γλυκο αλλα απο οτι είδαμε εχει και φαγητό! Το σέρβις του ειναι λιγο άθλιο αλλα για ενα καφεδάκι παραβλεψτε το.
facebook.com/vintagegardenbudapest
View attachment 143497


Υ.Γ. Για Λουτρά δεν αναφέρω καν... Μαγιώ σαγιονάρες και βουρ για τα
http://szechenyispabaths.com !
Καλησπέρα, βλέπω την ανάρτηση σχετικά με τα λουτρά. πρέπει να κλείσεις εισητήρια απο το internet ή βγάζουν κι εκεί?
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα, βλέπω την ανάρτηση σχετικά με τα λουτρά. πρέπει να κλείσεις εισητήρια απο το internet ή βγάζουν κι εκεί?
Βγάζουν κι εκεί εισιτήρια. Δεν είναι απαραίτητο να τα κλεισεις μέσω ίντερνετ.
 

liaki94

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Kαλησπέρα,

Κλείσαμε με την παρέα μου (5 άτομα σύνολο) για Βουδαπέστη 23-28 Δεκεμβρίου.
Υπάρχει κάποιος που εχει πάει εκείνη την εποχή να δώσει καμιά συμβουλή για μαγαζιά ανήμερα των Χριστουγέννων;

Επίσης διαβάσαμε για την Budapest Card την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Γιατί διάβασα για κάρτα εβδομαδιαίων μεταφορών με τα μμμ κ είπα μήπως τελικα συμφέρει περισσότερο ξέρει τιμή κανείς;

Εάν υπαρχει πρόταση για κανένα καλό μαγαζί για φθηνό φαγητό κ ποτό θα ήταν χρήσιμη καθώς είμαστε και φοιτητές χαχα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Υπάρχει κάποιος που εχει πάει εκείνη την εποχή να δώσει καμιά συμβουλή για μαγαζιά ανήμερα των Χριστουγέννων;

Επίσης διαβάσαμε για την Budapest Card την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Γιατί διάβασα για κάρτα εβδομαδιαίων μεταφορών με τα μμμ κ είπα μήπως τελικα συμφέρει περισσότερο ξέρει τιμή κανείς;

Εάν υπαρχει πρόταση για κανένα καλό μαγαζί για φθηνό φαγητό κ ποτό θα ήταν χρήσιμη καθώς είμαστε και φοιτητές χαχα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
γενικά καλό θα ήταν να περιμένεις να πλησιάζουν οι ημέρες των Χριστουγέννων , τότε θα έχεις εικόνα για τα μαγαζιά που εξυπηρετούν παραμονή... επίσης οι ρεσεψιον των ξενοδοχείων πάντα έχουν πολύ καλές προτάσεις ...ειδικότερα για περιστάσεις με ρεβεγιόν κτλ
Εμείς γενικότερα το φθηνότερο φαγητό που βρήκαμε στην Ευρώπη ήταν στην Βουδαπέστη... τις περισσότερες φορές τρώγαμε σε σελφ σερβις εστιατόρια , τα οποία ήταν ΠΟΛΥ οικονομικά , για να δώσω παράδειγμα με 2 σούπες πρώτα , και 2 κυρίως (χοιρινό ,σνίτσελ....) και 2 μπύρες δίναμε 10-12 ευρώ ..... Τίποτα αν αναλογιστείς ότι οι μερίδες ήταν μεγάλες και μάλιστα ποιοτικά σχεδόν σπιτικό φαγητο .
 

liaki94

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
γενικά καλό θα ήταν να περιμένεις να πλησιάζουν οι ημέρες των Χριστουγέννων , τότε θα έχεις εικόνα για τα μαγαζιά που εξυπηρετούν παραμονή... επίσης οι ρεσεψιον των ξενοδοχείων πάντα έχουν πολύ καλές προτάσεις ...ειδικότερα για περιστάσεις με ρεβεγιόν κτλ
Εμείς γενικότερα το φθηνότερο φαγητό που βρήκαμε στην Ευρώπη ήταν στην Βουδαπέστη... τις περισσότερες φορές τρώγαμε σε σελφ σερβις εστιατόρια , τα οποία ήταν ΠΟΛΥ οικονομικά , για να δώσω παράδειγμα με 2 σούπες πρώτα , και 2 κυρίως (χοιρινό ,σνίτσελ....) και 2 μπύρες δίναμε 10-12 ευρώ ..... Τίποτα αν αναλογιστείς ότι οι μερίδες ήταν μεγάλες και μάλιστα ποιοτικά σχεδόν σπιτικό φαγητο .
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Όντως πολύ καλές τιμές! Επομένως θα τα αφήσουμε για "τελευταία στιγμή" αυτά... :)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις επέστρεψα από την ουγγρική πρωτεύουσα με φρέσκα tips. Αν κάποια από αυτά έχουν ξανά ειπωθεί, ε θα τα ξαναδιαβάσετε!

-Για διαμονή άνω των 4 ημερών προτείνω την κάρτα με τα απεριόριστα δρομολόγια σε όλα τα μέσα. Κοστίζει γύρω στα 15 ευρώ αλλά εμένα με βόλεψε απίστευτα. Συμπεριλαμβάνει το από και προς το αεροδρόμιο, το μετρό που το έλιωσα, αλλά και το τραμ το οποίο επίσης έλιωσα. Λίγο ακόμα και θα μου ζητάγαν έξτρα λεφτά! Το καραβάκι που ανεβοκατεβαίνει τον Δούναβη είναι μέσα, αλλά σταματά στις 8.30 το απόγευμα. Δεν το τίμησα.
- Μιας και μιλάμε για ΜΜΜ χρησιμοποιείστε κυρίως το τραμ. Πάει παντού, τα βλέπεις όλα και έχει πολύ συχνά δρομολόγια. Σε εξυπηρετικότητα μου θύμισε λίγο Κων/πολη.
- Φαγητό σίγουρα σε Fatal Eterem στην υπόγεια αίθουσα. Γιγάντιες μερίδες σε νορμάλ τιμές και πολύ νόστιμα όσα δοκίμασα. Συν ότι ο χώρος είναι πολύ ωραίος. Βρίσκεται σε ένα στενάκι προς το τέλος της Vaci. Ιδού
P1110120.JPG

P1110115.JPG

Και φυσικά δεν τα φάγαμε όλα μιας και ήταν αδύνατο.
P1110122.JPG

Και όλα αυτά για 62-63 ευρώ μαζί με τις μπύρες. Ακρίβεια παιδί μου.

Επίσης φαγητό στο Rustico. Δίπλα από το Fatal.
P1110063.JPG

και το εσωτερικό όπου το φαγητό συνοδεύεται από βιολί
P1100856.JPG


- Μπαίνοντας στο νησί της Μαργαρίτας υπάρχει ένα συντριβάνι που "χορεύει" υπό τους ήχους Μότσαρτ, Μπετόβεν και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων.
- Τα γλυκά στο Gerbeaud είναι τρομερά. Σε πρώτο πλάνο το Esterhazy
P1110252.JPG

Και ο λογαριασμός βέβαια είναι τρομερός. 30 ευρώ για 4 γλυκά. Συμπεριλαμβάνεται βλέπετε και το service fee.
- H θέα φυσικά από τον Άγιο Στέφανο είναι φοβερή.
- Για όσους ενδιαφέρονται, το κάπνισμα απαγορεύεται ΚΑΙ στον εξωτερικό χώρο του καφέ Ruzswurm στην Βούδα. Τα γλυκά όμως είναι ωραία.
- Επισκεφθείτε τον Λαβύρινθο στον οδό των Λόρδων! Λίγο τουριστικό μου έκανε, αλλά ωραία εμπειρία!
Στην marcius 15 ter υπάρχουν κάτι απίστευτα ανορθόγραφες πινακίδες που πρέπει κανείς να τις δει. Στις άλλες γλώσσες δεν ξέρω πώς τα πήγανε αλλά στα ελληνικά...δεν!
P1100785.JPG

Οι υπόλοιπες φράσεις είναι τύπου "Μην πατιειστε στο γρασίδι" και άλλα ωραία.

- Το πιο ανατριχιαστικό μνημείο που έχω ίσως δει είναι τα περιβόητα παπούτσια στον Δούναβη, λίγο πιο κάτω από το Κοινοβούλιο.
P1110041.JPG

Ούγγροι διατάχθηκαν από ντόπιους(λες και παίζει ρόλο βέβαια) Ναζί να στηθούν κατά μήκος του Δούναβη, να βγάλουν τα παπούτσια τους, και κατόπιν εκτελέστηκαν. Τα σώματά τους πέσανε στον ποταμό. Βλέπετε οι Ναζί είχαν ευαισθησίες μην λερωθεί ο ποταμός. Σε αυτές τις ευαισθησίες δεν περιλαμβάνονταν τα μικρά παιδιά (διακρίνονται τα παπουτσάκια τους). Πού να τους ξεχωρίζεις τώρα...
Απέμεινα να κοιτώ για πολύ ώρα νιώθοντας κάτι μεταξύ μίσους, αποστροφής και ανακατωσούρας. Για γερά στομάχια.
- Στο New York καφέ υπάρχει άλλη είσοδος για τους κοινούς θνητούς. Με αναμονή φυσικά. Αν όμως μπεις από την είσοδο του ξενοδοχείου και αποφύγεις τις σερβιτόρες (με γρήγορες κινήσεις όμως) ίσως και να τους παρακάμψεις όλους. Δεν προσπάθησα να το κάνω εγώ. Κάτι φίλοι μου. Δεν τους ξέρετε, είναι από το χωριό.
- Το τελεφερίκ που ανεβαίνει στο παλάτι της Βούδας, κλείνει γύρω στις 10. Οι φώτο βέβαια από εκεί.....άλλο πράγμα
P1110140.JPG

P1110142.JPG

P1110146.JPG


Το αεροδρόμιο (ή μάλλον το τέρμιναλ της Ράιαν) είναι πολύ σουρεάλ.
Αφού περάσεις τον πρώτο έλεγχο βγαίνεις έξω(!) από το αεροδρόμιο, περπατάς κάτω από ένα υπόστεγο για αρκετή ώρα(σόρρυ για το κούνημα, ήταν εν κινήσει)
P1110270.JPG

P1110273.JPG

καταλήγοντας σε κάτι ανάμεσα σε λυόμενο και τολ, με όλα τα κομφόρ...κοτετσιού
P1110275.JPG

και αντικρύζοντας συνολικά κάτι τέτοιο
P1110276.JPG

Είχε πάντως γουάι φάι. ΄
Αν μου έρθουν και άλλα, θα επανέλθω.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μόλις επέστρεψα από την ουγγρική πρωτεύουσα με φρέσκα tips. Αν κάποια από αυτά έχουν ξανά ειπωθεί, ε θα τα ξαναδιαβάσετε.
Η πόλη έχει καμιά εορταστική πινελιά? Οι χριστουγεννιάτικες αγορές στήθηκαν ή οχι ακόμα?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
31 Οκτώβρη γύρισα εγώ. Μέχρι τότε δεν είχε τίποτα. Ίσως μπουν τέλος του μήνα οι εν λόγω πινελιές....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Kαλησπέρα,

Κλείσαμε με την παρέα μου (5 άτομα σύνολο) για Βουδαπέστη 23-28 Δεκεμβρίου.
Υπάρχει κάποιος που εχει πάει εκείνη την εποχή να δώσει καμιά συμβουλή για μαγαζιά ανήμερα των Χριστουγέννων;
\
Καλησπέρα! Ειχα πάει 3 μέρες και η πρώτη μας διανυκτέρευση ήταν στις 25. Έχω και την ανάλογη ιστορία πιστεύω θα σε βοηθήσει γιατί γράφω λεπτομέρειες. Να κλείσετε όσο πιο σύντομα γίνεται μαγαζί για ρεβεγιόν. Δεν είναι ανοιχτά όλα και φοβάμαι μήπως είναι και ήδη αργά. Αρχές Σεπτέμβρη είχα κλείσει εγώ και βρήκα κατα τύχη!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
IMG_0297.JPG IMG_0298.JPG IMG_0993.JPG IMG_0990.JPG
Έχω να προσθέσω δυο επιλογές για να πάρετε το πρωϊνο σας.
  • A table http://www.atable.hu/. Έχει αρκετά στην πόλη αλλα εγώ επισκέφτηκα αυτο κοντά στην Συναγωγή
Το Hungarikum Bisztro που έχει προταθεί και εδω στο forum ήταν μια αξιόλογη επιλογή για μεςημεριανό γεύμα ή δείπνο και με εξαιρετικό service. https://www.tripadvisor.com/Restaur...Bisztro-Budapest_Central_Hungary.html?m=19904 καθώς επίσης και το Zeller Bistro https://www.tripadvisor.com/Restaur..._Bistro-Budapest_Central_Hungary.html?m=19904 (Δεν το πίστευα αλλα όντως χρειαζόταν κρατήσεις στα εστιατόρια)

Η καμινάδα του Molnar's kurtoskalacs ήταν εξαιρετική

Το Szimpla Kert είναι ενας πολύ ζωντανός πολυχώρος που ενδείκνυται για βραδινές εξόδους.

Tip για φοιτητές: η κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μαζικής μεταφοράς κοστίζει 3450 Ft και διαρκεί για εναν μήνα.
 

hliad1990

Member
Μηνύματα
52
Likes
3
Καλησπερα και απο εμενα ... αποφασισαμε φετος με την αρραβονιαστικια μου να ταξιδεψουμε στην κωνσταντινουπολη αλα λογο τρομοκρατικων επιθεσεων θα παμε βουδαπεστη βιενη απο θεσ/νικη! 22/12 με 26/12! Θα ηθελα να ρωτισω που μπορω να κανω ρεβεγιον για ημερα χριστουγεννων αν αξιζει να παω σε καποιο λουτρο και αν εχετε κατι αλο να μου προτινετε ! Ευχαριστω και συγνομη για τα ορθογραφικα :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom