Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπερα και απο εμενα ...

Θα ηθελα να ρωτισω που μπορω να κανω ρεβεγιον για ημερα χριστουγεννων:(
Καλησπέρα!!!!! Εγώ προσωπικά για παραμονή Χριστουγέννων είχα κλείσει στο borkatakomba restaurant. Είχαν κλείσει αρκετά νωρίτερα γιατί αρκετά μαγαζιά είναι κλειστά. Εντελώς! Δεν κάνουν ρεβεγιόν όπως εμείς απ όσο κατάλαβα!

Λογικά διαβάζοντας θα βρεις κ άλλες προτάσεις!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Υπάρχουν μερικές φρέσκιες Χριστουγεννιάτικες ιστορίες (μαζί με την δική μου) θα σε βάλουν στο κλίμα. Να περάσεις υπέροχα! Θυμάμαι και εγώ πόσο πολύ περιμενα να φτάσουν οι μέρες!!!!! :)
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλησπερα σας και καλη χρονια!! Αρχες Μαρτιου φευγω με την παρεα μου για Βουδαπεστη!θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις διοτι μπερδευτηκα αρκετα μπορω να πω! 1ον διαβαζω πως στο κοινοβουλιο για ποτιτες της Εε ειναξ δωρεαν στο σαιτ τους ομως αναφερουν πς το εισητηριο ειναι 6.5 € τι τλκ ισχυει? Και 2ον αναφορικα με τα λουτρα επιθυμουμε να δοκιμασουμε κ εσωτερικα κ εξωτερικα κ διαφορετικα μεταξυ τους δεν μας πειραζει αρκει να ειναι καθαρα ποξα να προτιμησουμε?ευχατιστω
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα σας και καλη χρονια!! Αρχες Μαρτιου φευγω με την παρεα μου για Βουδαπεστη!θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις διοτι μπερδευτηκα αρκετα μπορω να πω! 1ον διαβαζω πως στο κοινοβουλιο για ποτιτες της Εε ειναξ δωρεαν στο σαιτ τους ομως αναφερουν πς το εισητηριο ειναι 6.5 € τι τλκ ισχυει? Και 2ον αναφορικα με τα λουτρα επιθυμουμε να δοκιμασουμε κ εσωτερικα κ εξωτερικα κ διαφορετικα μεταξυ τους δεν μας πειραζει αρκει να ειναι καθαρα ποξα να προτιμησουμε?ευχατιστω
Την πρώτη φορά που πήγα δεν πληρώσαμε ούτε ένα ευρώ αλλά την δεύτερη παρότι δείξαμε κανονικά τα διαβατήρια μας πληρώσαμε κανονικά....Τα καλύτερα και μεγαλύτερα σε ποικιλία είναι τα σεζεζνι..Πήγα και σε Γκελερτ και σε Ρουντας. Αξίζουν τα ρούντας αρκετά αλλά πρέπει να έχετε μιλήσει μαζί τους γιατί κάποιες μέρες δεν δέχονται γυναίκες και εξωτερική πισίνα έχουν μια μικρή πάνω με θέα τον Δούναβη αλλά ελάχιστη χωρητικότητα.
 

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Ευχαριστω για την άμεση απαντηση...μηπως υπαρχει καποιος τροπος εποικηνωνιας με το κοινοβουλιο να μαθουμε σιγουρα πριν τα κλεισουμε μεσω νετ?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ο πιο άμεσος τρόπος είναι να τους πάρεις τηλέφωνο στα εκδοτηρια των εισιτηρίων ή το κάνεις όπως εμείς πας εκεί δείχνεις διαβατήριο τους λες οτι ειδες ότι είναι δωρεάν κ αν σου πουν πληρώνεις τα δινεις αναγκαστικα
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Συγχαρητήρια σε όλους σας για αυτό το θέμα! Είναι η 5η μέρα που ξεκοκκαλίζω το φόρουμ σχετικά με τη Βουδαπέστη και κρατώ σημειώσεις. Χάρη σε εσάς, νομίζω πως είμαι έτοιμη να βοηθήσω την παρέα μου ώστε να καταρτίσουμε ένα όμορφο πρόγραμμα.
Όπως όλα τα ταξίδια, έτσι και αυτό θέλουν έρευνα (και έρευνα αγοράς), "ζύγισμα" δυνατοτήτων και ενδιαφερόντων, λογική αλλά και τρέλα!
Έτσι, εκτός από καλή έρευνα σε εισιτήρια & ξενοδοχεία (δεν αρκεί θεωρώ η καλή θέση, την οποία μπορείτε μόνοι σας να τσεκάρετε στον χάρτη. Διαβάζετε τα σχόλια και τις κριτικές σε σελίδες κρατήσεων), πρέπει να αποφασίσετε πως θα κινείστε (το οποίο μπορεί να γίνει και επιτόπου), τι θέλετε να δείτε και τι δεν σας πειράζει αν δεν καταφέρετε.
Σημαντική βοήθεια αποτελεί η γνωστοποίηση κριτικών των μελών που έχουν ήδη επισκεφθεί την πόλη, σχετικά με το φαγητό και τη διασκέδαση. Κρατώ την συμβουλή περί κρατήσεων τραπεζιών!
Εμείς, μια παρέα 4 ζευγαριών, ετοιμαζόμαστε για οδικό ταξίδι με τελικό προορισμό την Βουδαπέστη.
Αν κάποιο μέλος έκανε αυτής της μορφής το ταξίδι πρόσφατα, θα χαρώ να μάθω τις εμπειρίες του!
 

paros99

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα σε όλους! 17-20 φεύγουμε και εμείς για Βουδαπέστη! Βρήκαμε πάμφθηνα εισιτήρια με Ryanair 86€ με επιστροφή! Ξενοδοχείο μετά από μεγάλο ψάξιμο έκλεισα το roombach hotel budapest center Για 3 βράδια 190€ με πρωινό! Ισχύει ότι πρέπει να πάρουμε ισοθερμικά γιατι κάνει απίστευτο κρύο? Βλέπω - 9 την μέρα!!!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Να περάσετε καλά! Στο ξενοδοχείο που κλείσατε έχει μείνει φίλη μου. Μια χαρά είναι απλά η περιοχή δεν είναι η καλύτερη δυνατή.
Για τα ισοθερμικά τώρα, δεν έχω φορέσει ποτέ και ζω βορειοδυτικά με πολύ κρύο. Αν τα έχετε, να τα πάρετε. Το που θα τα βάλετε στη χειραποσκευή, δεν ξέρω... Υποθέτω θα σας βοηθήσουν να γυρίσετε την πόλη πιο άνετα.
Εμείς θα πάμε τον Μάρτιο, οδικώς. Κλείσαμε στο Estilo Fashion Hotel. Μια συμβουλή... Να βλέπετε τα ξενοδοχεία στις μηχανές αναζήτησης καλύτερης τιμής, να διαβάζετε κριτικές και έπειτα να στέλνετε email στα ίδια τα ξενοδοχεία. Μπορεί οι τιμές που θα σας δώσουν να είναι χαμηλότερες απ αυτές που βρήκατε. Με εμένα πάντως συνέβη! 3 βράδια με πρωινό (ΜΑΖΙ με τον δημοτικό φόρο 4% που ΔΕΝ περιλαμβάνεται στο booking πχ), 174 ευρώ.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Hello!
Εμείς φεύγουμε την Παρασκευή για ΣΚ, 4 άτομα και σκεφτόμασταν να αγοράσουμε την Budapest 24-hour group travelcard με περίπου 10 ευρώ, ελπίζοντας ότι θα μπούμε και στα καραβάκια που πάνε απέναντι στο Δούναβη, αλλά μάλλον άκυρο γιατί λέει ότι ισχύει μόνο working days. Να φανταστώ ότι εννοεί Δευτέρα-Παρασκευή ή να ελπίζω ότι παίζει και Σάββατο?
Εναλλακτικά, για βολτούλα στο Δούναβη, να πάμε να πάρουμε απλά 4 εισιτήρια για D11-D12 με περίπου 2 ευρώ το άτομο? Τι ώρες είναι τούτα και πού κάνουν στάσεις ξέρουμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom