Ουγγαρία Bουδαπεστη-tips?

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Αν δεν παραμένει παγωμένος ο Δούναβης, τα βλέπετε όλα τα παραπάνω...
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Hello!
Εμείς φεύγουμε την Παρασκευή για ΣΚ, 4 άτομα και σκεφτόμασταν να αγοράσουμε την Budapest 24-hour group travelcard με περίπου 10 ευρώ, ελπίζοντας ότι θα μπούμε και στα καραβάκια που πάνε απέναντι στο Δούναβη, αλλά μάλλον άκυρο γιατί λέει ότι ισχύει μόνο working days. Να φανταστώ ότι εννοεί Δευτέρα-Παρασκευή ή να ελπίζω ότι παίζει και Σάββατο?
Εναλλακτικά, για βολτούλα στο Δούναβη, να πάμε να πάρουμε απλά 4 εισιτήρια για D11-D12 με περίπου 2 ευρώ το άτομο? Τι ώρες είναι τούτα και πού κάνουν στάσεις ξέρουμε?
Απαντώ στον εαυτό μου από πληροφορίες που βρήκα από εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται.
Καθημερινές παίζει το D11 από δημόσια συγκοινωνία για οικονομική βόλτα στο Δούναβη (πρωινά και απογεύματα), αλλά αυτό δεν παίζει ΣΚ.
ΣΚ παίζει μόνο το D2 που απλά σε περνάει απέναντι, κάνοντας αυτή τη διαδρομή.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παλιότερα απ'ότι θυμάμαι, το χειμώνα δεν είχε καθόλου καραβάκια της γραμμής, λειτουργούσαν μόνο από Μάρτιο μέχρι Οκτώβριο χονδρικά...
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Απαντώ στον εαυτό μου από πληροφορίες που βρήκα από εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται.
Καθημερινές παίζει το D11 από δημόσια συγκοινωνία για οικονομική βόλτα στο Δούναβη (πρωινά και απογεύματα), αλλά αυτό δεν παίζει ΣΚ.
ΣΚ παίζει μόνο το D2 που απλά σε περνάει απέναντι, κάνοντας αυτή τη διαδρομή.
Είναι τα D11- D12 τις καθημερινές μόνο. Και εμείς σκεφτόμαστε αυτή την κάρτα αλλά καθώς είμαστε 6 θα πάρουμε και μια ατομική ημερήσια. Είναι η πιο οικονομική επιλογή όταν είστε πολλά άτομα διότι ακόμα και 3 24ωρες να βγάλεις, πάλι συμφέρει απ την 3ημερη ατομική κάρτα.
Με αυτές εμείς θα κάνουμε την πρωινή βόλτα με τα δημόσια καραβάκια και τη βραδινή κρουαζιέρα θα την κάνουμε με μια απ τις ιδιωτικές εταιρίες.
Καλά να περάσουμε!
 

panosad86

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Χαιρετώ την παρέα,
θα επισκεφτώ την Βουδαπέστη 3 Μαρτίου με 8 και έχω κάποιες ερωτήσεις...
σε κάποιον οδηγό διάβασα πως μπορείς στο αεροδρόμιο να βάλεις Internet από την Vodafone Ουγγαρίας..κυρίως για χρήση google maps. Έχω καρτοκινητό φοιτιτικό..ισχύει κάτι τέτοιο και με τι κόστος περίπου?

κρατησεις εστιατοριων τι παιζει..εχω βρει μερικά που προτείνετε αρκετοί εδώ αλλά λέτε πως καλύτερα να κάνουμε κράτηση..ελπίζω να μιλάνε αγγλικά αφενός αλλά και για την κράτηση θα χρειαστώ και ομιλία τελικά (σχετικά με την πρώτη ερώτηση..)

για λουτρά λέω να πάω στα εξής 2: στα σεζενι και στα ρουντας.το ένα πρωινό, το άλλο βράδυ.θα είμαι με γυναίκα και για αυτό πρωτίστως θέλω να είναι καθαρά και αν έχετε να προτείνετε ώρες που ίσως να ειναι πιο αραιά σε κόσμο. ειδικά αν καταφέρω να χωράμε στο rudas στο μικρό με την θέα θα είναι τέλεια...δεν ξέρω αν θέλει κάποια ειδική κράτηση για αυτό..σε ποιο να πάω το πρωί, σε ποιο να πάω το βράδυ?

από αξιοθέατα δεν έχω ψάξει ακόμα...θα σας ενοχλήσω αργότερα!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Κρατήσεις σε εστιατόρια μπορείς να κάνεις και διαδικτυακά.
Στα rudas δεν είναι όλες οι πισίνες κοινές, είναι λίγο "ανδρικά" λουτρά αυτά...
Για ιντερνετ, τσέκαρε τον πάροχό σου. Η Vodafone έχει πακέτο με 3 ευρώ την ημέρα/ 100MB.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Χαιρετώ την παρέα,
θα επισκεφτώ την Βουδαπέστη 3 Μαρτίου με 8 και έχω κάποιες ερωτήσεις...
σε κάποιον οδηγό διάβασα πως μπορείς στο αεροδρόμιο να βάλεις Internet από την Vodafone Ουγγαρίας..κυρίως για χρήση google maps. Έχω καρτοκινητό φοιτιτικό..ισχύει κάτι τέτοιο και με τι κόστος περίπου?

κρατησεις εστιατοριων τι παιζει..εχω βρει μερικά που προτείνετε αρκετοί εδώ αλλά λέτε πως καλύτερα να κάνουμε κράτηση..ελπίζω να μιλάνε αγγλικά αφενός αλλά και για την κράτηση θα χρειαστώ και ομιλία τελικά (σχετικά με την πρώτη ερώτηση..)

για λουτρά λέω να πάω στα εξής 2: στα σεζενι και στα ρουντας.το ένα πρωινό, το άλλο βράδυ.θα είμαι με γυναίκα και για αυτό πρωτίστως θέλω να είναι καθαρά και αν έχετε να προτείνετε ώρες που ίσως να ειναι πιο αραιά σε κόσμο. ειδικά αν καταφέρω να χωράμε στο rudas στο μικρό με την θέα θα είναι τέλεια...δεν ξέρω αν θέλει κάποια ειδική κράτηση για αυτό..σε ποιο να πάω το πρωί, σε ποιο να πάω το βράδυ?

από αξιοθέατα δεν έχω ψάξει ακόμα...θα σας ενοχλήσω αργότερα!
Μπορείς να τους ρωτήσεις στο αεροδρόμιο αν έχουν κάποιο φοιτητικό πακέτο, εμείς πήραμε κανονικό αν και η κοπέλα μου ήταν φοιτήτρια..Δεν είχαμε σκεφτεί να ρωτήσουμε τότε μήπως είχε κανένα ειδικό πακέτο..Πρέπει να ξέρεις πάντως ότι στα περισσότερα αξιοθέατα έχετε έκπτωση σαν φοιτητές οπότε να δείχνετε πάντα το πάσο σας για να κόβετε student tickets. Μπορείτε σαν εναλλακτική λύση αν το ξενοδοχείο σας το υποστηρίζει να πάρετε από εκεί ένα acess point με 4 ευρώ την μέρα που σου δίνει απεριόριστο ίντερνετ...Τελευταία λύσή αν το θέλετε μόνο για τους χάρτες να κατεβάσετε μια offline έκδοση με χάρτη από Βουδαπέστη και να μην αγοράσετε ιντερνετ (αν και εγώ στη θέση σας θα αγόραζα γιατί θα σας βοηθήσει πολύ).
Δεν θα έχεις κανένα θέμα για να κλείσεις μέσω νετ ή τηλεφώνου μιας και μιλάνε Αγγλικά σε επίπεδο που μπορείς να συννενοηθείς άνετα..Από εκεί και πέρα επείδη τα καλά μαγαζία πλέον τα ξέρουν όλοι αν δεν κάνεις κράτηση θα ταλαιπωρηθείς.Αν όμως πάτε καθημερινές και ώρες μη αιχμής και έχετε και λίγο τύχη μπορείτε να βρείτε τραπέζι και έτσι (δεν θα το ρίσκαρα στη θέση σου).

Τα λουτρά τις πρωινές ώρες έχουν λιγότερο κόσμο σε σχέση με το τι γίνεται απόγευμα και βραδάκι..Τα ρούντας κάποιες μέρες μένουν ανοιχτά όλο το βράδυ και μπορείς να πας.Υπάρχει και σχετικό θέμα στην ιστορία που έχω ανεβάσει..
 

kaligoulas13

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
κινα
Η Telekom domino web quick είναι μόνο για Internet? Έχει εύκολη ενεργοποίηση η θέλουν έγγραφα κτλ;
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Γειά σας,
Τρελαίνομαι για ταξίδια.Δεν έχω κάνει πολλά. Τώρα, προσπαθώ να κάνω ένα το χρόνο.Υπάρχει ένα μικρό μέλος στην οικογένεια (13 χρονών τώρα) που από τα έξι του κάνει ένα ταξίδι το χρόνο στο εξωτερικό και έχει εθισθεί και αυτός στα ταξίδια μας.
Φέτος , πάμε Βουδαπέστη αρχές Ιουλίου.Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας. Εχουμε ταυτότητες καινούργιες. Θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα;Οσον αφορά τα μέσα μεταφοράς είναι καλύτερα να βγάλω κάρτα για τρεις ημερες; η κάρτα καλύπτει ολα τα μεταφορικά μέσα;
Συγνώμη, που από την πρώτη φορά που συστήνομαι αρχίζω τις ερωτήσεις αλλά υπόσχομαι να επανορθώσω.Ευχαριστώ πολύ.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Αν πάτε για 3 μέρες η κάρτα των 3 μερών εννοείτε ότι κάνει! Αλλιώς πάτε για την 7ήμερη. Και ναι κάνει για όλα τα μέσα μεταφοράς!
Αν ψάξεις στις ιστορίες θα βρεις πολλές πληροφορίες για την Βουδαπέστη. Εμείς πριν ένα μήνα γυρίσαμε και τώρα γράφουμε τη δικιά μας!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Γειά σας,
Τρελαίνομαι για ταξίδια.Δεν έχω κάνει πολλά. Τώρα, προσπαθώ να κάνω ένα το χρόνο.Υπάρχει ένα μικρό μέλος στην οικογένεια (13 χρονών τώρα) που από τα έξι του κάνει ένα ταξίδι το χρόνο στο εξωτερικό και έχει εθισθεί και αυτός στα ταξίδια μας.
Φέτος , πάμε Βουδαπέστη αρχές Ιουλίου.Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας. Εχουμε ταυτότητες καινούργιες. Θα πρέπει να κάνουμε συνάλλαγμα;Οσον αφορά τα μέσα μεταφοράς είναι καλύτερα να βγάλω κάρτα για τρεις ημερες; η κάρτα καλύπτει ολα τα μεταφορικά μέσα;
Συγνώμη, που από την πρώτη φορά που συστήνομαι αρχίζω τις ερωτήσεις αλλά υπόσχομαι να επανορθώσω.Ευχαριστώ πολύ.
Γειά και σε σένα!!!
Για ρίξε μία ματιά για αρχή στην ιστορία μου. Πιστεύω ότι θα βρεις πολλές απαντήσεις στις απορίες σου και στη συνέχεια είμαι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ ή γνωρίζω να σου προσφέρω.


http://www.travelstories.gr/communi...σχίζοντας-τις-γέφυρες-του-duna-ποταμού.56390/
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.Ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί.Ήθελα νσ ρωτήσω το εξής (τώρα που το ψάχνω καλύτερα):Υπάρχει πρόβλημα κουνουπιών, επειδή θα πάω καλοκαίρι.Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου πει.

Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom