Ισπανία Barcelona - a short story

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Κλείνοντας…

Οι Βαρκελονέζοι πίνουν καφέ μέχρι το βράδυ, τρώνε αργά, διασκεδάζουν, ξενυχτάνε, είναι πολύ του έξω... γενικά μου θύμισαν εμάς τους Έλληνες. Σε κάτι άλλο που μοιάζουμε είναι στην οδηγική συμπεριφορά: η κόρνα πάει σύννεφο και σε διάβαση δεν θα κοκκαλώσουν το αμάξι -όπως άλλοι ευρωπαίοι- για να περάσεις για κανέναν λόγο, αντίθετα θα σε βρίσουν και αν ήταν στο χέρι τους μπορεί να σε πάταγαν κιόλας.

Εκτός από τα βρισίδια των οδηγών, και σε κανά 2 μαγαζιά οι πωλητές ήταν αγενέστατοι. Ωστόσο σε καφέ και εστιατόρια που κάποιοι ντόπιοι (πελάτες εννοώ) μου έπιασαν κουβέντα ήταν πολύ φιλικοί και χαμογελαστοί. Έχω όμως μια επιφύλαξη ότι μπορεί απλά και να έκαναν καμάκι οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για την γενικότερη συμπεριφορά.

Για τα αγγλικά των Καταλανών, που έχει συζητηθεί στο φόρουμ, δεν έχω σφαιρική άποψη γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων στα μαγαζιά (πλην εκείνων των 2 αγενέστατων) και στην εστίαση ήταν ινδοί, πακιστανοί και φιλιππινέζοι και συνεννοούνται μια χαρά στα αγγλικά...και ήταν και ευγενέστατοι.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση ήταν που έβλεπα σε όλα τα σουβενιράδικα να πουλάνε τον Caganer, ένα κουκλάκι/ειδώλιο που έχει κατεβασμένα τα βρακιά και κάνει τα κακά του. Αυτή την φιγούρα την βάζουν ως χριστουγεννιάτικη διακόσμηση και μάλιστα στην σκηνή της Γέννησης (!). Άβυσσος η ψυχή των Καταλανών. Ωστόσο πια έχει γίνει φουλ εμπορική εκμετάλλευση και τον πουλάνε στα τουριστικά καταστήματα με ό,τι μορφή μπορείς να φανταστείς: Trump, Messi μέχρι και Πάπας (!)
IMG_5490.jpeg


Γενικά, έχουν πληθώρα εθίμων και τις μέρες που ήμουν εκεί πέτυχα ουκ ολίγα πολιτιστικά δρώμενα, όπως:
  • τον παραδοσιακό χορό Ball de Gitanesστην Πλατεία Santa Maria del Pi που τον χόρευαν κοπέλες με παραδοσιακές στολές γύρω από ένα πολύχρωμο γαϊτανάκι.
    DC95DC24-382E-4747-9F59-1A179115E37D.jpeg
  • την παρέλαση με τους περίφημους Gegants i Capgrossos(τους γίγαντες με τα μεγάλα κεφάλια), στους δρόμους της Γοτθικής Συνοικίας, οι οποίοι φτάνουν 3-4 μέτρα ύψος γιατί στηρίζονται σε ξυλοπόδαρα και φοράνε και τεράστια ψεύτικα κεφάλια. Άμα τους δεις απότομα, όπως εγώ, να εμφανίζονται ανάμεσα στον κόσμο που περπατάει στα στενά μπορεί και να σου έρθει κόλπος. 78AB3178-49E2-4521-9ED5-AC88BC5CC666.jpeg
Επίσης, την Κυριακή των Βαϊων παρακολούθησα και λίγο από την βραδινή Θεία Λειτουργία στον Ναό Santa Maria del Mar μέσα σε μια μαγική κατανυκτική ατμόσφαιρα.



Όσον αφορά στο φαγητό έχω να πω πώς το καταευχαριστήθηκα, ειδικά θαλασσινά και τάπας.
Δοκίμασα ψάρια και γαρίδες σε ό,τι μορφή μπορεί να φανταστεί κανείς: είτε μαγειρεμένα με παραδοσιακές καταλανικές συνταγές, είτε πιο δημιουργική κουζίνα. Ευφάνταστα τάπας είτε μαμαδίστικα είτε πιο γκουρμέ. Ό,τι κι αν δοκίμασα, από την Boqueria στα όρθια μέχρι σε πιο κυριλέ εστιατόριο, ήταν όλα πεντανόστιμα και ποιοτικά.

Προτείνω:
"Mono Bar" στην Γοτθική Συνοικία για απίστευτα tapas Bar Mono
"La Boqueria" για tapas πιο φθηνά αλλά εξίσου πεντανόστιμα
"Arcano" στην Συνοικία El Born και "La fonda" στην Παλιά Πόλη για πιο δημιουργική κουζίνα

Και τέλος, για φαγητό αλλά και για ποτό, τον πολυχώρο "El Nacional" στην Passeig de Gracia El Nacional Barcelona | The city's gastronomic experience (elnacionalbcn.com)
Απίστευτος χώρος, περιβάλλον, φαγητό και ποτό. Top εμπειρία!
IMG_5443_jpg.jpeg

Για καφέ και brunch παρατήρησα ότι παίζει πολύ η φάση healthy, bio κ.λ.π. φιλοσοφία και ξεχώρισα το "Honest Greens" που υπάρχει σε διάφορα σημεία στην πόλη, εγώ πήγα στην Barceloneta.
IMG_5107.jpeg

Αν εξαιρέσουμε τα σκουπίδια στην Γοτθική Συνοικία, το ότι όλη η πόλη αυτή την περίοδο είναι ένα απέραντο εργοτάξιο και την Rambla που μπροστά στην Passeig de Gracia μου φάνηκε σαν φτωχοσυγγενής, η Βαρκελώνη συνολικά μου άρεσε και αυτά που ξεχώρισα είναι:
Η Παλιά Πόλη και κυρίως οι Συνοικίες Gotico και El Born.
Το φαγητό.
Το ότι είναι μια πόλη φιλική για περπάτημα με απίστευτη άπλα και την γύρισα όλη με τα πόδια χωρίς να χρειαστώ μετρό.
Οι προσόψεις των κτιρίων σε όλη την πόλη.
Και φυσικά τα έργα του Gaudi... ακόμα κι αν δεν έχεις σχετικές γνώσεις περί μοντερνισμού, αρχιτεκτονικής κ.λ.π. δεν μπορείς παρά να νιώσεις σαν την Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων, σα να βρίσκεσαι ανάμεσα σε μπισκοτόσπιτα και ζαχαρωτά.

Και εις άλλα με υγεία!
Salutacions!!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
"La Boqueria" για tapas πιο φθηνά αλλά εξίσου πεντανόστιμα
Ωραία τα λες όμως φθηνή η Boqueria?? ένα χωνάκι με κάτι σα μπουκιά μέσα 7 ευρώ; άουτς!!

κατά τ άλλα εσύ έφαγες στα καλά μαγαζιά οπότε απέκτησες καλύτερη άποψη ειδικά στα θαλασσινά που εγώ δεν τα αγγίζω έτσι κ αλλιώς.

Saludos!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Ωραία τα λες όμως φθηνή η Boqueria?? ένα χωνάκι με κάτι σα μπουκιά μέσα 7 ευρώ; άουτς!!

κατά τ άλλα εσύ έφαγες στα καλά μαγαζιά οπότε απέκτησες καλύτερη άποψη ειδικά στα θαλασσινά που εγώ δεν τα αγγίζω έτσι κ αλλιώς.

Saludos!
Φθηνη σε σχεση με τα εστιατορια…
Το κακο ειναι οτι εχω αλλεργια στα οστρακοειδη και καποια φαγητα δεν μπορεσα να τα δοκιμασω (παεγια, ριζοτο κλπ) που ηταν μαγειρεμενα μεσα σε ζωμο οστρακοειδων. Θα ειχα φαει ακομα περισσοτερο 😂
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Querida @varioAthens ,

Estamos muy contentos de que haya disfrutado sus vacaciones en Barcelona. Agradecemos sus amables palabras sobre nuestra ciudad y esperamos que nos visita nuevamente pronto.

Atentamente,
Oficina de Turismo del Ayuntamiento de Barcelona.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Κάτι που μου έκανε εντύπωση ήταν που έβλεπα σε όλα τα σουβενιράδικα να πουλάνε τον Caganer, ένα κουκλάκι/ειδώλιο που έχει κατεβασμένα τα βρακιά και κάνει τα κακά του. Αυτή την φιγούρα την βάζουν ως χριστουγεννιάτικη διακόσμηση και μάλιστα στην σκηνή της Γέννησης (
Τα παλιά χρόνια που οι μετακινήσεις γίνονταν με τα πόδια η με τα κάρα, το θεωρούσαν
τύχη να πάει κάποιος στο χωράφι του και να τα κάνει. Ήταν τσάμπα λίπασμα και καθιερώθηκε
σαν γούρι κάποιος να τα κάνει στο χωράφι του. Και στην Ελλάδα δεν λένε ότι αν κάποιος πατήσει κακά δεν είναι τύχη;
κατά τ άλλα εσύ έφαγες στα καλά μαγαζιά οπότε απέκτησες καλύτερη άποψη
Τα τουριστικά συνήθως είναι παγίδες για φόλα. Το μυστικό είναι να πας στα καλά για να ευχαριστηθείς.
συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων στα μαγαζιά (πλην εκείνων των 2 αγενέστατων) και στην εστίαση ήταν ινδοί, πακιστανοί και φιλιππινέζοι και συνεννοούνται μια χαρά στα αγγλικά...και ήταν και ευγενέστατοι.
Το να βρει κάποιος Βαρκελωνέζο υπάλληλο στην εστίαση, είναι τόσο σπάνιο όσο να βρεις
λαχείο με τζακ ποτ.
Για να καταλάβεις, πριν δυο εβδομάδες με κατάφεραν στην παρέα να πάμε σε ελληνικό εστιατόριο.
Ο Ιδιοκτήτης είναι γάλλος. Και οι σερβιτόροι ο ένας αργεντίνος και ο άλλος από κάπου από λατινική Αμερική αλλά δεν θυμάμαι από που. Και οι δυο αγενείς. Αν ήμουν τουρίστας τι εντύπωση θα είχα;
Θα έλεγα οι Βαρκελωνέζοι είναι αγενείς και το φαγητό στην Βαρκελώνη είναι χάλια. Που ήταν.
Θα είχα όμως δίκιο;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Τα παλιά χρόνια που οι μετακινήσεις γίνονταν με τα πόδια η με τα κάρα, το θεωρούσαν
τύχη να πάει κάποιος στο χωράφι του και να τα κάνει. Ήταν τσάμπα λίπασμα και καθιερώθηκε
σαν γούρι κάποιος να τα κάνει στο χωράφι του. Και στην Ελλάδα δεν λένε ότι αν κάποιος πατήσει κακά δεν είναι τύχη;


Τα τουριστικά συνήθως είναι παγίδες για φόλα. Το μυστικό είναι να πας στα καλά για να ευχαριστηθείς.

Το να βρει κάποιος Βαρκελωνέζο υπάλληλο στην εστίαση, είναι τόσο σπάνιο όσο να βρεις
λαχείο με τζακ ποτ.
Για να καταλάβεις, πριν δυο εβδομάδες με κατάφεραν στην παρέα να πάμε σε ελληνικό εστιατόριο.
Ο Ιδιοκτήτης είναι γάλλος. Και οι σερβιτόροι ο ένας αργεντίνος και ο άλλος από κάπου από λατινική Αμερική αλλά δεν θυμάμαι από που. Και οι δυο αγενείς. Αν ήμουν τουρίστας τι εντύπωση θα είχα;
Θα έλεγα οι Βαρκελωνέζοι είναι αγενείς και το φαγητό στην Βαρκελώνη είναι χάλια. Που ήταν.
Θα είχα όμως δίκιο;
Σωστος! Εκρινα φυσιογνωμικα!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Για να καταλάβεις, πριν δυο εβδομάδες με κατάφεραν στην παρέα να πάμε σε ελληνικό εστιατόριο.
Ο Ιδιοκτήτης είναι γάλλος. Και οι σερβιτόροι ο ένας αργεντίνος και ο άλλος από κάπου από λατινική Αμερική αλλά δεν θυμάμαι από που. Και οι δυο αγενείς. Αν ήμουν τουρίστας τι εντύπωση θα είχα;
Θα έλεγα οι Βαρκελωνέζοι είναι αγενείς και το φαγητό στην Βαρκελώνη είναι χάλια. Που ήταν.
Θα είχα όμως δίκιο;
Πριν από χρόνια είχα πάει σε ελληνικό εσθιατοριο στο eixample. Είχε θυμάμαι ρετσίνες παντού σαν διακόσμηση. Δεν φάγαμε καλά αλλά ήταν συμπαθητικό. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Ήταν σχετικά κοντά στο Αξελ.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Τη δευτερη μου φορα στη Βαρκελωνη ηταν με οργανωμενη εκδρομη ως εκδρομη τελειοφοιτων. Η παρεα μου το σκασε και ξαναειδαμε την ξεναγο την τελευταια μερα. Εμενα δεν με ενοχλουσε το γκρουπ, αφου ηταν συμφοιτητες, αλλα ξεκαθαρα η οδηγος της εκδρομης.
Ομως για να ειμαστε ειλικρινεις
1) δεν επαιζε να πληρωσουμε 4αστερο στη Βαρκελωνη αν δεν ηταν οργανωμενο
2) δεν θα πηγαιναμε τοσο ανετα και ξεκουραστα στο Φιγκερες και το μουσειο Νταλι.
εννοειται οτι οι οργανωμενες ειναι πιο "ξεκουραστες" και χαλαρες, αλλα και πολυ ακριβοτερες και προσωπικα θα τις προτιμουσα για μακρινα ταξιδια με συνθετες μετακινησεις και διαμονες.
Απο την αλλη η ατομικη περιηγηση ειναι περιπετεια, αναπαντεχες καταστασεις (που αργοτερα θυμασαι θετικα), ταλαιπωρια, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ καθε κινησης σου και φυσικα πολυ φθηνοτερη.
Οπαδοι υπαρχουν και στις δυο κατηγοριες και αποδεκτες και οι δυο, αφου ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
εννοειται οτι οι οργανωμενες ειναι πιο "ξεκουραστες" και χαλαρες, αλλα και πολυ ακριβοτερες και προσωπικα θα τις προτιμουσα για μακρινα ταξια με συνθετες μετακινησεις και διαμονες.
Απο την αλλη η ατομικη περιηγηση ειναι περιπετεια, αναπαντεχες καταστασεις (που αργοτερα θυμασαι θετικα), ταλαιπωρια, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ καθε κινησης σου και φυσικα πολυ φθηνοτερη.
Οπαδοι υπαρχουν και στις δυο κατηγοριες και αποδεκτες και οι δυο, αφου ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!
Εννοειται και αυτη ειναι η «γοητεια» των Ταξιδιωτικων Ιστοριων εδω στο φορουμ: γιατι ο καθενας περιγραφει την δικη του ιστορια και πώς βιωσε ο ιδιος τον προορισμο και το ταξιδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom