Basketball

fotast

Member
Μηνύματα
9.381
Likes
14.297
Εντάξει έχουν γραφτεί και πρίν από ...15 χρόνια. και όταν ζούσε ο άνθρωπος..

Θρησκεία και τουρισμός

Θεϊκό(κυριολεκτικά...) θέμα που ξεκίνησε από τον θρησκευτικό τουρισμό και κατέληξς στο μπάσκετ και τον Ιωαννίδη...

Ο άνθρωπος υπέφερε από άνοια..Από τα χειρότερα(μαζί με τον πόνο) για το τέλος ενός ανθρώπου.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γι αυτό διαχώρησα από την πρώτη στιγμή την ιδιότητα που είχε ως προπονητής/αθλητής που η προσφορά του είναι τεράστια, απ' το γενικότερα «ως άνθρωπος». Δύσκολος άνθρωπος, άλλης εποχής, προπονητικά μιλώντας πάντα, με αρκετούς αθλητές να είναι ευγνώμονες προς το πρόσωπο του.

Προφανώς και δεν υπάρχουν κατάλληλες και ακατάλληλες στιγμές για να σχολιάσει κάποιος, ακόμα κι αν είναι αμέσως μετά το θάνατο του. Το ίδιο είχαμε συζητήσει πριν λίγες μέρες στο αντίστοιχο παράδειγμα του Γεωργίου. Έτσι κι αλλιώς και ο Ιωαννίδης αν τον ρωτούσε κάποιος το ίδιο θα ήθελε έχω την εντύπωση. Για την ιστορία πάντως οι σχέσεις του με τον Ιβκοβιτς αποκαταστάθηκαν πλήρως στις μετά-μπασκετικές εποχές.

Σήμερα είναι και η μέρα της ταφής αφού πρώτα η σωρός τεθεί σε λαϊκό προσκύνημα στο Παλέ ντε σπορ και στα γραφεία του ΑΣ. Δε θυμάμαι ποτέ κάτι ανάλογο, αναμφίβολα αποτελεί τεράστια προσωπικότητα για τον σύλλογο του Άρη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για κάποιους που αυτή την στιγμή αγγίζουμε τα 50 (όπως εγώ), που μεγαλώσαμε με την ομάδα του Γκάλη κλπ, ο Ιωαννίδης έχει μια ξεχωριστή θέση.
Όπως ίσως έχει για κάποιους ο Σαραβάκος, ο Αναστόπουλος η δεν ξέρω ποιος.
Δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορεί κάποιος εύκολα να το εξηγήσει, ποσο μάλλον κάποιος να το καταλάβει, αλλα μιλάμε για άλλες εποχές. Πράγματα που σήμερα φαίνονται αυτονόητα, τότε ήταν κάτι συνταρακτικό : οι αγώνες στο Πάλαι, τα derby με τον Παοκ, οι εκδρομές στο Βελιγράδι k στα F4...
αν ο Ιωαννίδης ήταν καλός προπονητής η όχι δεν ξέρω. ’aσχετος δεν ήταν. Ίσως όχι τόσο καλός όσο κάποιοι σέρβοι αλλα έχω κάποιες αμυδρές εικόνες από κινήσεις που έκανε σε mats της εποχής που δείχνουν ότι του έκοβε.

για κάποια αλλα που λέει ο γιώργος δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί από ένα σημείο k μετά σταμάτησα να ασχολούμαι. Μετά το κύπελλο που πήραμε μες την Τουρκια, k που άρχισε ο κατήφορος δεν ασχολήθηκα άλλο. Οποτε δεν μπορώ να εκφέρω k άποψη...

Όπως k να έχει όμως το νέο του θανάτου του μου άφησε μια πικρα...

Ίσως γιατί μελαγχόλησα που μεγάλωσα? για τα χρονια εκείνα? για τα σημερινά? δεν ξέρω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο Γκάλης είναι μεγάλος άνθρωπος, συγχωρεί κι ας τσακώθηκε και στο κάτω κάτω ο Ιωαννιδης αποτέλεσε κομμάτι της ζωής του, όπως είπε και κάποιος παραπάνω ο θάνατος εμβληματικων ανθρώπων μας κάνει να συνειδητοποιουμε ότι μεγαλώσαμε.

Οι παίκτες πάντως που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστουν εκούσια και να τελειώσει η καριέρα τους για να πάρει αυτός ένα τρόπαιο με ανήθικα μέσα δε βλέπω να πήγαν, κατανοητό γιατί.

Δε χρειάζεται κανείς οπαδικα γυαλιά για να μην του αρέσουν οι αλήτες. Χρειάζεται οπαδικα γυαλιά για να κάνεις τα στραβά μάτια στις αλητείες.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Ο Γκάλης είναι μεγάλος άνθρωπος, συγχωρεί κι ας τσακώθηκε και στο κάτω κάτω ο Ιωαννιδης αποτέλεσε κομμάτι της ζωής του, όπως είπε και κάποιος παραπάνω ο θάνατος εμβληματικων ανθρώπων μας κάνει να συνειδητοποιουμε ότι μεγαλώσαμε.

Οι παίκτες πάντως που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστουν εκούσια και να τελειώσει η καριέρα τους για να πάρει αυτός ένα τρόπαιο με ανήθικα μέσα δε βλέπω να πήγαν, κατανοητό γιατί.

Δε χρειάζεται κανείς οπαδικα γυαλιά για να μην του αρέσουν οι αλήτες. Χρειάζεται οπαδικα γυαλιά για να κάνεις τα στραβά μάτια στις αλητείες.
Ποιοι είναι οι παίχτες που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστούν εκούσια;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
View attachment 443451
Όταν ο ''Θεός'' Γκάλης προσκυνάει και κλαίει μπροστά στον καλύτερο προπονητή της Ελλάδος οι
υπόλοιποι μπορούν να βγάλουν την μιζέρια και τα οπαδικά γυαλιά.
οπότε συμφωνούμε με την απίστευτη συμπεριφορά τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδων του ''καλύτερου'' (κατα την γνωμη σας) προπονητή της Ελλάδος? εγω προσωπικά διαφωνώ κάθετα σιχαινόμουν την συμπεριφορά του από μικρό παιδί αν και παρακολουθούσα συνέχεια τον θεό Γκάλη, προκαταλήψεις, δεισιδαιμονίες ατελείωτο bulling σε κάποιους παίκτες, αλήτικη συμπεριφορά , απίστευτες μεθοδεύσεις, κανεναν σεβασμό στον αντίπαλο.... ευτυχως ήταν η εξαίρεση, αν όποιος αναφερει αυτά που δεκαετιες εβλεπε φοράει οπαδικα γυαλια και ειναι μίζερος τότε σιγουρα είμαι κι εγω ενας από αυτους.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ποιοι είναι οι παίχτες που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστούν εκούσια;
είναι όλοι οι σημαντικοί παίκτες που θα έπαιζαν αντίπαλοι του και τύχαινε να γνωρίζει ότι είχαν σοβαρο πρόβλημα κάπου, αν ηταν στο γονατο στοχευε το γονατο, αν ήταν κάπου αλλου στοχευε εκει, θα εκανε τα παντα αρκει να κερδισει.... σημασια είχε η νικη τπτ αλλο, ο ανθρωπος/αθλητης δεν ειχε καμμια σημασια, αν δεν το γνωριζετε αυτο ή ειστε μικρος σε ηλικια ή δεν παρακουλουθησατε μπάσκετ ή όπως λεει και ενας πριν τα οπαδικα σας γυαλια δεν σας επιτρεπουν να δειτε την ποιοτητα την συγκεκριμενη (ποιο κατω δεν παει) για να γινω σαφης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ποιοι είναι οι παίχτες που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστούν εκούσια;
Ελπίζω ότι θα δημοσιευτεί η βιογραφία του Καρύδα για τον Ιωαννιδη, όπου έχει μιλήσει ο φίλος μου. Μέχρι τότε δεν μπορώ να πω γιατί οι υποψήφιοι της διαρροής είναι λίγοι.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
είναι όλοι οι σημαντικοί παίκτες που θα έπαιζαν αντίπαλοι του και τύχαινε να γνωρίζει ότι είχαν σοβαρο πρόβλημα κάπου, αν ηταν στο γονατο στοχευε το γονατο, αν ήταν κάπου αλλου στοχευε εκει, θα εκανε τα παντα αρκει να κερδισει.... σημασια είχε η νικη τπτ αλλο, ο ανθρωπος/αθλητης δεν ειχε καμμια σημασια, αν δεν το γνωριζετε αυτο ή ειστε μικρος σε ηλικια ή δεν παρακουλουθησατε μπάσκετ ή όπως λεει και ενας πριν τα οπαδικα σας γυαλια δεν σας επιτρεπουν να δειτε την ποιοτητα την συγκεκριμενη (ποιο κατω δεν παει) για να γινω σαφης.
Σαφήνεια θα υπήρχε αν ενημερωνόμασταν συγκεκριμένα για τα ονόματα των παιχτών που προσπάθησε ο ξανθός να τραυματιστούν εκούσια.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Ελπίζω ότι θα δημοσιευτεί η βιογραφία του Καρύδα για τον Ιωαννιδη, όπου έχει μιλήσει ο φίλος μου. Μέχρι τότε δεν μπορώ να πω γιατί οι υποψήφιοι της διαρροής είναι λίγοι.
Τώρα …….δέσαμε!
Δεν θα το πιστέψω και δεν νομίζω να δημοσιευτεί μια και δεν θα μπορεί να το συζητήσει/διαψεύσει ο θύτης.
Μπορεί να μπλέξει και νομικά ο Καρύδας και δεν..,,,
Τεσπα είχε μεγάλες ιδιορρυθμίες και προκαταλήψεις αλλά δεν παύει για μένα να είναι ένας από τους κορυφαίους Έλληνες κοουτς!
Πάντως για την ομάδα μου κρίσιμη και άστοχη αποδείχτηκε η απόφαση τότε της διοίκησης μας το 1999 που αποφάσισε να ξανασυνεργαστεί με τον Ιωαννιδη και όχι με τον Ομπράντοβιτς παρά τις πιέσεις του Ντούντα και τις συμβουλές προς τον Κόκκαλη. Αν και εγώ συναισθηματικά ήμουν υπέρ της επαναπρόσληψης του Ξανθού. Δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνε με μας ο κορυφαίος Σερβος κοουτς αλλά σίγουρα η μπασκετική ιστορία θα ήταν διαφορετική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom