Basketball

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@Yorgos δεν έχω κανένα πρόβλημα με ομάδα που δεν υπάρχει. Ο Γιατράς είναι καλός και άνθρωπος και προπονητής, είμαστε της γειτονιάς.
Έπαιζα μπάσκετ όταν ο σέντερ ήταν του ύψους μου.
Ερασιτεχνικό βέβαια.
Ο Γιατράς ήταν ΕΑΠ.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Αγραβάνης , Μπόγρης, είναι λάθη που θα πληρώσουν. Μακροπρόθεσμα κι όσο αντέξει μια ομάδα χωρίς κόσμο.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κι άλλες ομάδες έχουν αποκλείσει τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ και σε προημιτελικά και σε ημιτελικά αλλά δεν έκαναν έτσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με εντυπωσιάζει η εξέλιξη του γιατρα.
Κι άλλες ομάδες έχουν αποκλείσει τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ και σε προημιτελικά και σε ημιτελικά αλλά δεν έκαναν έτσι.
Nαι, αλλά η συγκεκριμένη πια πάει και για τίτλο, ως φαβορί μάλιστα. Δεν το λες και μικρή επιτυχία, για ομάδα που έχει προσωρήσει σωστά και βήμα-βήμα. Με εντυπωσιάζει που ο Λιόλιος έχει θέσει ως στόχο τη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα και άμεσα μάλιστα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
ως φαβορί μάλιστα.
Φαβορί σίγουρα, αφού έχει μακράν το μεγαλύτερο μπάτζετ.

Γενικά για τις ομάδες, χωρίς φιλάθλους, που ανεβαίνουν δύο - δύο κατηγορίες, για τις ομάδες που άλλες αγοράζουν κατηγορίες και άλλες πωλούν, έχω κάνει ήδη δύο αναρτήσεις για τον όμορφα αγγελικά πλασμένο χώρο του ελληνικού μπάσκετ.
Φεύγω αυτή τη στιγμή (06.03 πμ) για (δυστυχώς) επαγγελματικό ταξίδι. Όταν επιστρέψω, πιθανώς θα συνεχίσω την ανάλυση.
Μέχρι τότε υγεία.
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ο Προμηθέας δεν είναι μία ακόμα ομάδα σαν τις άλλες. Τρομακτική βήμα-βήμα εξέλιξη, μεγάλες νίκες, στέκεται αξιοπρεπέστατα στην Ευρώπη και έχει φτιάξει απίθανες για τα ελληνικά δεδομένα εγκαταστάσεις. Παρ'ότι δε έχασε παίκτες κομβικούς στη διαρκώς ανοδική πορεία του όλα αυτά τα χρόνια (βλ. Γκίκα, Σαλούστρο), τους έχει αντικαταστήσει επάξια και παρουσιάζεται το ίδιο ανταγωνιστικός.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απίθανα πράγματα στον Πάο. Μετά την ήττα (που εγώ λέω σιγά τα ωά, οι ήττες είναι μέσα στο πρόγραμμα) ακολουθούν τα ΜΜΕ του προέδρα βγαίνοντας και σκίζουν τον προπονητή (πίεση για παραίτηση η οποία δεν έκατσε, μάλλον δεν υπάρχει και εναλλακτική οπότε δεν απολύεται ακόμα). Ακολουθεί ντου του πρόεδρα στην προπόνηση που και τι δεν είπε. Άφησε εκτός κριτικής μόνο τον Καλάθη (σου λέει μη τυχόν και μου φύγει). Ακολουθεί "αυθόρμητη" συγνώμη από τεχνικό τιμ και παίχτες (κλαίω). Στην συνέχεια βγαίνει ο Ράις στο twitter και λέει ότι κάποια πράγματα πρέπει να μένουν εντός οίκου. Και ξανάρχεται ο πρόεδρας και γράφει στο instagram "όσα πρέπει να μένουν μένουν, για αυτό και δεν μαθαίνει κανείς που πας κάθε βράδυ. Σκάσε και κοίτα να δουλέψεις".....

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είμαστε!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Αυτος νομιζει οτι ειμαστε ακομα στα 90s που κατέβαιναν οι πρόεδροι για φοβέρα -- θα τους κόψει τα συμβόλαια λέει κ λοιπά "χαρούμενα".
Ναι κ τρόμαξε ο Τζόνσον κ ο Φριντέτ κ δεν θα κοιμηθούν το βράδυ
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το Τουίτερ βοά ότι ο Φριντέτ είναι δυσαρεστημένος και φεύγει/ παριστάνει τον τραυματία/ ήρθε πρόταση από Κίνα ή και όλα τα παραπάνω. Περίπτωση που αρχίζει να θυμίζει την αντίστοιχη με του Καπόνο....
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Νετς: Ενδιαφέρον ρόστερ ακόμη και χωρίς τον Ντουράντ... αλλά γιατί παίζουν σαν τους Ρόκετς; Εφιάλτη είδαν;
Φαντάζομαι το ερώτημα είναι ρητορικό. Η απάντηση έχει ονοματεπώνυμο. Καϊρί Ίρβινγκ. Αυτός είναι. Δεν θα αλλάξει τώρα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Στο ΝΒΑ:


ΔΥΣΗ
Κλίπερς: Απίστευτη συγκέντρωση αμυντικού ταλέντου, κι ακόμη δεν τους είδαμε με τον Τζορτζ, που είναι επίσης αμυντικάρα. Πρώτο φαβορί τους έχουν, και δικαίως, υγιείς να είναι.

Γουόριορς: Οι ... πατσουλιές εδώ πληρώνονται. Την κατάρα της ερήμου έχουν.

Λέικερς: Παίζουν πολύ καλή προσωπική άμυνα κι έχουν και ατομικό ταλέντο στην επίθεση. Δεν τους έχουμε δει πλήρεις, αλλά δε με ενθουσιάζουν. Πολλά δομικά προβλήματα στην επίθεση, λίγοι σουτέρ, δυσλειτουργικοί άσοι, το χαμηλότερο IQ σε συνδυασμό πίβοτ που έχω δει ποτέ: ΜαΓκί και Χάουαρντ, δεν υπάρχει αυτό.

Σπερς: Δεν τους έχω δει, αλλά με τις ομάδες της Δύσης να εμφανίζονται κατώτερες, πάλι θα μπουν στα πλέι οφ. Αν είναι υγιείς, ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να φτάσει ο Ποπς. Αλλά η εποχή των midrange shots έχει περάσει. Απογοήτευση ο Λόνι, τον σάπισε κι αυτόν ο τραυματισμός.

Νάγγετς: Ομοιογενής ομάδα που εμφανίζεται άνευρη και ανίκανη να κάνει τα περσινά. Περίεργο. Τσακωμένοι είναι;

Ρόκετς: Τσίρκο Μεντράνο. Πάρτη μπάλα και κάνε ό,τι θες, αρκεί να είναι σε 5''. Κάποιος να βάλει το Ντ' Αντόνι φυλακή. Και γρήγορα.

Κινγκς: Άλλη χρονιά εσείς πάλι...

Mινεσότα: Καλά ξεκίνησαν, για να δούμε. Ο ΚΑΤ ηγέτης, όταν δεν παίζει μπουνιές με τον Εμπίιντ για το ποιος πήγε πρώτος με τη σύντροφο του Μπάτλερ.

Πόρτλαντ: Πάντα επικίνδυνοι αλλά τους λείπει κάτι. Ένας Μπάτλερ ξέρω γω. Kαλοί πάντως.

Σανς: Επιτέλους φως για τους ήλιους, ίσως χτίσουν κάτι πάνω στη φετινή σαιζόν. Βέβαια για άμεσες φιλοδοξίες ούτε λόγος.

Γιούτα: Περίπτωση Νάγκετς. Τι πάθατε ρε παίδες;

Μέμφις-Οκλαχόμα-Νέα Ορλεάνη: Χασμουρήθηκα.

ΑΝΑΤΟΛΗ:
Sixers: Μεγάλη ευκαιρία έτσι όπως εμφανίζονται όλοι οι ανταγωνιστές τους, αλλά με τόσα χαζά παιδιά μαζεμένα δεν τους βλέπω καλά. Πολύ ταλέντο πάντως.

Μπακς: Ομοίως, τρελή ευκαιρία φέτος. Πολύ καλή στελέχωση του Γιάννη με ιδανικούς συμπαίκτες για να καλύπτουν τις (αρκετές του) αδυναμίες. Βέβαια με το τρανζίσιον να εξαφανίζεται σε μεγάλο βαθμό στα πλέι οφ, όπου όλοι πάνε σε πιο κοντρόλ ρυθμό, εμφανίζεται ο κρυπτωνίτης του. Μπορεί και τελικούς. Θα γίνει μάχη με τους Σίξερς.

Σέλτικς: Με τον πιο ομαδικό αλλά πολύ λιγότερο ταλαντούχο Κέμπα αντί του μουρλού Καϊρι, θα πρέπει να βγουν μπροστά τα φόργουορντ τους. Και ο Τάτουμ και ο Χέιγουορντ μπορούν, αλλά για μένα η απώλεια του Χόρφορντ είναι καθοριστική. Καλά παιδιά, αλλά μέχρι ημιτελικά, δεν τους πιστέυω ως διεκδικητές.

Ράπτορς: Με εκπλήσσουν θετικά και είμαι σίγουρος ότι με το GM που έχουν κάποια τρομερή πρόσθεση θα κάνουν. Υπολογίσιμοι, αλλά όχι φαβορί. Αγαπάμε Σιακάμ.

Χοκς: Καλά παιδιά, θα βάλει και μερικά τρελά ο Τράε, γεια σας.

Πέισερς: Τους περίμενα καλύτερους και ήταν ευκαιρία. Δεν τους βλέπω...

Νετς: Ενδιαφέρον ρόστερ ακόμη και χωρίς τον Ντουράντ... αλλά γιατί παίζουν σαν τους Ρόκετς; Εφιάλτη είδαν;

Μάτζικ-Σάρλοτ-Μπουλς-Πίστονς-Ουίζαρντς-Νικς: Κομπάρσοι, αλλά με κάποιους παίκτες που έχουν πολύ ενδιαφέρον. Ο Μοράντ για μένα θα είναι ROTY, τον είχα παίξει, απόλαυση να τον βλέπεις

@Yorgos, γενικά συμφωνώ γενικά με τις γραπτές σου απόψεις για το ΝΒΑ. Λογικό φαβορί οι LAC, αν κι έχω την κρυφή ελπίδα ο τίτλος να κιτρινίσει (LAL). Γι αυτό και την προηγούμενη χρονιά είχα ενθουσιαστεί και είδα από τα πρώτα ματς των LAL με το βασιλιά. Περιμένω να δω κι άλλους αγώνες και κάποιους ζωντανά (επειδή έχω προγραμματίσει κάποια ταξίδια προς Αμερική, μεταξύ των οποίων και ΗΠΑ).
Τότε θα έχω καλύτερη άποψη. Και στην TV που βλέπω εδώ, πολλά ματς δεν καταφέρνω να τα δω ολόκληρα, λόγω διαφοράς ώρας. Για ΝΒΑ θα περάσει λίγο χρονικό διάστημα να έχω πληρέστερη άποψη.
Πάντως - με τις λίγες έως τώρα γνώσεις - πιστεύω (ριψοκίνδυνη άποψη) ότι η κούπα θα μεταφερθεί αυτή τη χρονιά από ΒΑ προς ΝΔ.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Nαι, αλλά η συγκεκριμένη πια πάει και για τίτλο, ως φαβορί μάλιστα. Δεν το λες και μικρή επιτυχία, για ομάδα που έχει προσωρήσει σωστά και βήμα-βήμα. Με εντυπωσιάζει που ο Λιόλιος έχει θέσει ως στόχο τη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα και άμεσα μάλιστα.
Ο Προμηθέας δεν είναι μία ακόμα ομάδα σαν τις άλλες. Τρομακτική βήμα-βήμα εξέλιξη, μεγάλες νίκες, στέκεται αξιοπρεπέστατα στην Ευρώπη και έχει φτιάξει απίθανες για τα ελληνικά δεδομένα εγκαταστάσεις.
Έχετε απόλυτο δίκιο. Άλλωστε και ΟΛΟΙ οι δημοσιογράφοι αυτά γράφουν. Συμφωνώ απόλυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom