Basketball

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πιστεύω ότι ο Πάο πρέπει να κινηθεί ή για Ζοτς ή για Σάρας. Απλά να τους αφήσει να χτυπηθούν μεταξύ τους για την θέση. Πλειστηριασμός, αλλά από την ανάποδη. Και στο τέλος όποιος θέλει τα λιγότερα λεφτά, να κερδίσει.
Όλα εγώ?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πιστεύω ότι ο Πάο πρέπει να κινηθεί ή για Ζοτς ή για Σάρας. Απλά να τους αφήσει να χτυπηθούν μεταξύ για την θέση. Πλειστηριασμός, αλλά από την ανάποδη. Και στο τέλος όποιος θέλει τα λιγότερα λεφτά, να κερδίσει.
Όλα εγώ?
Τον ποποβιτς γιατί τον άφησες απεξω; αυτός θα πλήρωνε κιόλας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τον ποποβιτς γιατί τον άφησες απεξω; αυτός θα πλήρωνε κιόλας.
Για αυτό ακριβώς. Επειδή του τρέχουν τα σάλια για Οάκα, (μπαμ κάνει) φοβάμαι ότι θα πήγαινε πολύ χαμηλά η προσφορά, και θα αναλάμβανε αυτός. Και δεν μου γεμίζει το μάτι. Μετά από τόσες σταθερές και στιβαρές επιλογές του προέδρου, κρίμα είναι να πάμε σε στοίχημα. Who is this Πόποβιτς?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ιντερνετική συνέντευξη Βουγιούκα στο sdna τις προάλλες, μερικές επικές ατάκες για Πιτίνο, όπως ότι "υστερούσε τακτικά", ότι οι παίκτες "κοιτιόντουσαν στην προπόνηση κι έλεγαν τι λέει;" ότι προσπαθούσε αντί να παίζουν τακτική "να πιέζουν να παίρνουν την μπάλα και να τρέχουν, όπως στο κολέγιο", είχε χάσει τους παίκτες, του Βουγιούκα του είπε το πρωί ότι δε θα παίξει, πάει ο ίδιος και κάνει έξτρα προπόνηση και μετά τον βάζει 20' μέσα...

Τέλος πάντων η πραγματική φυσιογνωμία ειναι ο Ζομπανάκης στη συγκεκριμένη συνέντευξη, όχι μόνο για τις ειδήσεις που βγάζει, αλλά και για την προσωπικότητά του.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συγνώμη αλλά εγώ κατάλαβα άλλα πράγματα από την συνέντευξη.

Αρχικά να πω ότι επαγγελματίας παίχτης σε ομάδα επιπέδου πλέιοφ ευρωλίγκας βγαίνει και λέει ότι ήταν υπέρβαρος, και ότι "έλα μωρέ ας φάω αφού δεν θα παίξω". Και ελπίζει ότι θα συνεχίσει. Βέβαια σε αυτή την ομάδα όλα τα περιμένεις. Οκ, καλά αρχίζουμε.
Κράζει κράζει αλλά στο τέλος "Εν τέλει είναι κάτι που με βοήθησε " και "Με βοήθησε να μπω σε καλύτερη κατάσταση". Έεεελα.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει κλίκα στην ομάδα επιπέδου Γεωργάτου -Ελε - Ανατολάκη όπως στον ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό του παρελθόντος.
Απίστευτα πράγματα. "Τι λέει" και "δεν θέλανε να τον ακολουθήσουν". Μωρέ τις μας λέτε? Από πότε ο κάθε Ράις και ο κάθε Τζόνσον πληρώνονται (αδρά) για να εκφράζουν και άποψη για το πώς θα παίζει η ομάδα? Πληρώνονται για να προπονούνται και να κάνουν αυτά που λέει ο προπονητής, είτε τους αρέσει είτε όχι. Αν δεν τους αρέσει πια τόσο πολύ, πάνε στον πρόεδρα και λένε "εγώ δεν μπορώ αποχωρώ". Όχι επίτηδες να μην εκτελούν αυτά που θέλει ο προπονητής και να πληρώνονται για αυτό. Τώρα αν ο Νικ, ο τουρίστ....εεε ο Γουέσλει, ο Ράις και δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος την έχουν δει κάτι μεταξύ Τζόρνταν και Μπέρντ (οπότε ένα άλφα δικαίωμα να μιλάνε το έχουν) έχουν κάνει κάποιο λάθος. Πραγματικά εντελώς αδιάφορο αν ο κάθε Πιτίνο είναι άσχετος, ή άλλου στυλ ή δεν ξέρω γω τι.
Δεν ξέρω ποιοι αποτελούν αυτή την κλίκα αλλά πρέπει άμεσα να απομακρυνθούν. Για να μην πω ότι βγαίνει δημόσια και λέει πράγματα της ομάδας παραέξω ενώ κανονικά δεν επιτρέπεται. Απίστευτα πράγματα το ξαναλέω.
Και για να προλάβω, δεν είναι θέμα υπεράσπισης του Πιτίνο. Τα ίδια γίνονταν και στην αρχή επί Άρτζι. Χαζογελάκια στον πάγκο και ύφος "τι κάνει αυτός", "γιατί με βάζει στο τέλος". Τα ίδια και με Πασκουάλ. Σωπάτε μωρέ! Θα σας πάρει και την άδεια ο προπονητής για το πότε θα μπαίνετε πότε θα βγαίνετε?
Από τον Πάο μετά τον Ζοτς, όλοι οι προπονητές είναι άσχετοι και αποτυχημένοι ένα περίεργο πράμα. Τα παιδάκια όμως που παίζουν όλα καλά. Ίαν, Παππάς κ.α βλέπουν τους κόουτς να περνούν σαν τα τρένα. Αυτοί εκεί όμως.

Πολύ κακές συμπεριφορές βλέπω, προς όλους τους κόουτς. Αυτό σίγουρα δεν είναι ομάδα.
Τουλάχιστον τόνισε κάπου και την ανικανότητα των ίδιων των παιχτών: "Πέρυσι βγάζαμε ενέργεια στην άμυνα, με τα deflections. Φέτος δεν πιάσαμε σχεδόν ποτέ το νούμερο που ζητούσε". Ε άμα τρως σαν να μην υπάρχει αύριο, πώς να κάνεις deflections? 'Η άμα την έχεις δει νβαερ και κάνεις τα δικά σου (ο Άρτζι τα είπε αυτά για τον Καλάθη), ε λογικό να φαίνεται ο προπονητής άσχετος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγνώμη αλλά εγώ κατάλαβα άλλα πράγματα από την συνέντευξη.

Αρχικά να πω ότι επαγγελματίας παίχτης σε ομάδα επιπέδου πλέιοφ ευρωλίγκας βγαίνει και λέει ότι ήταν υπέρβαρος, και ότι "έλα μωρέ ας φάω αφού δεν θα παίξω". Και ελπίζει ότι θα συνεχίσει. Βέβαια σε αυτή την ομάδα όλα τα περιμένεις. Οκ, καλά αρχίζουμε.
Κράζει κράζει αλλά στο τέλος "Εν τέλει είναι κάτι που με βοήθησε " και "Με βοήθησε να μπω σε καλύτερη κατάσταση". Έεεελα.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει κλίκα στην ομάδα επιπέδου Γεωργάτου -Ελε - Ανατολάκη όπως στον ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό του παρελθόντος.
Απίστευτα πράγματα. "Τι λέει" και "δεν θέλανε να τον ακολουθήσουν". Μωρέ τις μας λέτε? Από πότε ο κάθε Ράις και ο κάθε Τζόνσον πληρώνονται (αδρά) για να εκφράζουν και άποψη για το πώς θα παίζει η ομάδα? Πληρώνονται για να προπονούνται και να κάνουν αυτά που λέει ο προπονητής, είτε τους αρέσει είτε όχι. Αν δεν τους αρέσει πια τόσο πολύ, πάνε στον πρόεδρα και λένε "εγώ δεν μπορώ αποχωρώ". Όχι επίτηδες να μην εκτελούν αυτά που θέλει ο προπονητής και να πληρώνονται για αυτό. Τώρα αν ο Νικ, ο τουρίστ....εεε ο Γουέσλει, ο Ράις και δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος την έχουν δει κάτι μεταξύ Τζόρνταν και Μπέρντ (οπότε ένα άλφα δικαίωμα να μιλάνε το έχουν) έχουν κάνει κάποιο λάθος. Πραγματικά εντελώς αδιάφορο αν ο κάθε Πιτίνο είναι άσχετος, ή άλλου στυλ ή δεν ξέρω γω τι.
Δεν ξέρω ποιοι αποτελούν αυτή την κλίκα αλλά πρέπει άμεσα να απομακρυνθούν. Για να μην πω ότι βγαίνει δημόσια και λέει πράγματα της ομάδας παραέξω ενώ κανονικά δεν επιτρέπεται. Απίστευτα πράγματα το ξαναλέω.
Και για να προλάβω, δεν είναι θέμα υπεράσπισης του Πιτίνο. Τα ίδια γίνονταν και στην αρχή επί Άρτζι. Χαζογελάκια στον πάγκο και ύφος "τι κάνει αυτός", "γιατί με βάζει στο τέλος". Τα ίδια και με Πασκουάλ. Σωπάτε μωρέ! Θα σας πάρει και την άδεια ο προπονητής για το πότε θα μπαίνετε πότε θα βγαίνετε?
Από τον Πάο μετά τον Ζοτς, όλοι οι προπονητές είναι άσχετοι και αποτυχημένοι ένα περίεργο πράμα. Τα παιδάκια όμως που παίζουν όλα καλά. Ίαν, Παππάς κ.α βλέπουν τους κόουτς να περνούν σαν τα τρένα. Αυτοί εκεί όμως.

Πολύ κακές συμπεριφορές βλέπω, προς όλους τους κόουτς. Αυτό σίγουρα δεν είναι ομάδα.
Τουλάχιστον τόνισε κάπου και την ανικανότητα των ίδιων των παιχτών: "Πέρυσι βγάζαμε ενέργεια στην άμυνα, με τα deflections. Φέτος δεν πιάσαμε σχεδόν ποτέ το νούμερο που ζητούσε". Ε άμα τρως σαν να μην υπάρχει αύριο, πώς να κάνεις deflections? 'Η άμα την έχεις δει νβαερ και κάνεις τα δικά σου (ο Άρτζι τα είπε αυτά για τον Καλάθη), ε λογικό να φαίνεται ο προπονητής άσχετος.
Aυτά είναι προβλήματα σε όλες τις ελληνικές ομάδες. Θυμάμαι τάιμ άουτ του Πασκουάλ που κοιτούσε τον Τζέημς και του έλεγε "please trust me, do the play". Το περίεργο δεν είναι να έχεις παίκτες που δε θα ακολουθήσουν τις εντολές σου (δες πόσες φορές το έχει κάνει ο Σλούκας στην Εφές, ο Τζινόμπιλι στους Σπερς ή ο Σπανούλης στον Ολυμπιακό, ακόμη και στην τελευταία επίθεση). Αυτό θα γίνει και μία και δύο και πέντε, θα τους βρίσει ο κόουτς α λα Μπαρτζώ, θα τιμωρηθούν να μείνουν στον πάγκο, θα φάνε καμία πειθαρχική εσωτερικά (ο Ζοτς το έχει κάνει πολλές φορές στον Παναθηναϊκό, από το Μάριτς μέχρι τον Αλβέρτη) και ιδανικά δε θα το μάθουμε καν, αποσπασματικά γίνεται σε όλες τις ομάδες.

Θα γίνεται συνέχεια όμως αν οι παίκτες θεωρούν ότι ο κόουτς δεν ξέρει τι του γίνεται. Αν η ομάδα κατεβαίνει χωρίς τακτική, ο σεβασμός του προπονητή θα χάνεται περισσότερο. Ναι, ως επαγγελματίες παίκτες έπρεπε να ακολουθήσουν ό,τι τους λέει ο κόουτς, ακόμη κι αν τους έλεγε να σουτάρουν από τη σέντρα. Από κει και πέρα το πόσο θα εμπνεύσει ο κάθε κόουτς έχει να κάνει με το τι προπόνηση κάνει (στον Παναθηναϊκό μάθαμε ότι δε γινόταν καν προπόνηση 5-5 !), τι οδηγίες δίνει (βρε παιδιά βάλτε τα σουτ) και πόσο θεωρείς ότι τέλος πάντων είναι κόουτς κι όχι τουρίστας (μέτρα πόσες φορές την έκανε φέτος είτε για Μιούρικα είτε για νησάκια).

Το περίεργο δεν είναι πώς με κόουτς που δεν κοουτσάρει τον έγραφαν οι παίκτες τη δεύτερη χρονιά, αλλά πώς την πρώτη με την ψυχολογία και μόνο και γιούρια είχαμε τόσο καλή εικόνα για τόσα ματς. ΜΕγάλο πράγμα η ψυχολογία, κακό πράγμα τα άκρα: από τον ΠΕδουλάκη που ήθελε όλες οι επιθέσεις να είναι σκεπτόμενες και να βγαίνουν από σύστημα, στον Πιτίνο του "πάρτε την μπάλα και τρέξτε". Ε ναι, όταν βλέπεις ότι οι άλλες ομάδες έχουν παρεμβατικότητα από τον πάγκο και η δική σου δεν έχει, είναι επακόλουθο οι λιγότερο πειθαρχημένοι από τους παίκτες (σχεδόν πάντα στις ελληνικές ομάδες είναι οι γηγενείς, αυτή είναι η νοοτροπία μας) να τον γράφουν.

Όλα τα αρνητικά βέβαια μεγενθύνονται στις ήττες. Αν κέρδιζε η ομάδα τίποτε από αυτά δε θα γινόταν, αλλά για να κέρδιζε έπρεπε να έχει και πλάνο και καθοδήγηση. Η επιλογή Πιτίνο ήταν λάθος από την αρχή, δεν κάνει για αυτού του είδους το μπάσκετ και με τέτοιους χαρακτήρες που έχουν οι Έλληνες παίκτες, αν τους φέρεις κλόουν-αφηγητή ιστοριών οι πιθανότητες να το σεβαστούν είναι ελάχιστες.

Δεν ξέρω τι ρόλο βάρεσε ο Καλάθης σε όλα αυτά. Αρχηγός της ομάδας είναι και λόγω καταγωγής ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε Αμερικανούς και Έλληνες. Το ότι βγαίνουν αυτά στην επιφάνεια (που σε κάποιο βαθμό συμβαίνουν σε όλες τις ομάδες) έχει να κάνει με
α) το ότι όλοι ξέρουν ότι ο Πιτίνο δε θα ξαναπροπονήσει στην Ευρώπη
β) το ότι στο sdna ήθελαν να βγει αυτό το υλικό, το ήθελε ο ΔΓ μάλλον
γ) το ότι είναι καραντίνα και κανείς δεν έχει τι να κάνει
δ) το ότι ο Πιτίνο είναι τεχνικά τόσο άσχετος (κάνει μπαμ σε όποιον δει τα ματς και ξέρει λίιιιιγο από τακτική) που ο σεβασμός που εμπνέει είναι μηδέν
ε) η προσωπικότητά του είναι περίεργη, ακόμη και στην Αμερική είναι από τους λίγους προπονητές που βλέπεις πρώην παίκτες του να καταφέρονται εναντίον του, αυτό το υπερεγώ και το μάρκετινγκ μάλλον εκνευρίζει κάποιους

Μάλλον αυτό με το μεγαλύτερο βάρος είναι το β) και όπως και στη συνέντευξη του Άρτζι πάνω-κάτω βγαίνουν αυτά που θέλει η διοίκηση, ο Ίαν θέλει να μείνει κιόλας (πού να πάει οικογενειάρχης άνθρωπος στην τελευταία του σαιζόν), είπε κι αυτός
(όπως και όποιος βγαίνει στο sdna, από καθαρίστρια μέχρι κόουτς) ότι καλό θα είναι να μείνει ο Βόβορας, ε το μόνο που έμενε ήταν να σχολιάσει και το πόσο βαρύ είναι το συμβόλαιο του Καλάθη, αλλά ως παίκτης θα ακουγόταν εξαιρετικά άσχημο για συμπαίκτη του.

Το πού θα κινηθεί η ομάδα το καλοκαίρι νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο. Βόβορας, πιο οικονομικές λύσεις, διατήρηση ελληνικού κορμού και ξένοι-λαβράκια κι ο Θεός βοηθός.

Σε άλλα νέα, στην Ευρωλίγκα προσανατολίζονται σε Φ4 ή και Φ8. Προσωπικά το θεωρώ πιο τίμιο να το δώσουν στην Εφές. Ήταν η καλύτερη ομάδα, ήταν πρώτη, ας το πάρει. Τώρα να μαέψουμε όσους μαζέψουμε και να κάνουμε τσάτρα-πάτρα ένα Φ8 με αγύμναστους παίκτες, ασυντόνιστες ομάδες και τους μισούς Αμερικανούς να μην μπορούν να παίξουν, δεν ξέρω τι εξυπηρετεί, διαβάζω ότι η ΤΣΣΚΑ πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση όπως και οι ισπανικές, ο Ολυμπιακός δε θέλει (δεν το πέφτει πολύς λόγος, έτσι κι αλλιώς σε Φ8 δεν μπορεί να πάει), ο Παναθηναϊκός θα ψηφίσει τα αντίθετα απ' ό,τι πει ο Μπερτομέου και οι Τούρκοι έχουν άλλα θέματα και δεν ασχολούνται, η δε Μακάμπι δε θέλει και τίποτε και λόγω θρησκευτικών λόγων.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλά ότι βγαίνει προς τα έξω ότι θέλει ο πρόεδρας κάνει μπαμ. Ότι όμως θα συνεχίσουν "άνθρωποι" του προέδρου (ή να τους πω "λαγούς") δείχνει πού θα πάει το πράγμα. Από τον κόουτς μέχρι τους παίχτες.

Το να μην ακολουθούν πάντα το πλάνο του κόουτς οι παίχτες (και ειδικά οι καλοί) είναι μέσα στο πρόγραμμα σαφώς. Δεν με πειράζει αν ένας παίκτης με τις εμπνεύσεις του Καλάθη (πχ στο παγκόσμιο πήγε από επαναφορά από άουτ να κάνει άλει ουπ με Γιάννη σε αντίθεση με το σύστημα στο τελευταίο ματς. Δεν βγήκε οκ) κάνει κάτι διαφορετικό μέσα στο ματς μια στο τόσο και ας μην του βγει. Είναι άλλο πράγμα αυτό, και άλλο αυτό που αφήνει να εννοηθεί ο συμπαθής, αλλά υπέρβαρος, Ίαν. Άλλο κάποια φίρμα μια στο τόσο να κάνει του κεφαλιού της, και άλλο να υπάρχει κλίκα. Γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό και όχι οι γνώσεις του Τσάβι, του Πιτίνο ή του Άρτζι.
Δεν νομίζω επί Ζοτς να είχαμε κλίκες. Εσωτερικά προβλήματα και καυγάδες ναι, αλλά όχι κλίκες. Και αυτό γιατί εκτός από το κύρος που είχε ο Ζοτς, φαντάζομαι ότι είχε και την στήριξη της διοίκησης. Τώρα όμως μην τυχόν κουραστεί ο Παππάς, ή μη τυχόν και πειράξουμε τον Ίαν το καλό παιδί που προσπαθούμε να τον ξανακάνουμε μπασκετμπολίστα, ή μην τυχόν και δεν παίζουμε ακριβώς αυτό που θέλει ο Νικ, ας διώξουμε τον κακό - άσχετο προπονητή.

Το κακό λοιπόν δεν είναι ότι ο Πάο δεν πάει φ4. Αυτό είναι το λιγότερο. Το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

Ο Τσάβι στην συνέντευξή του είπε "αν είναι έτοιμος ο κόσμος να στηρίξει Βόβορα όταν έρθουν οι ήττες". Μήπως ήθελε να πει "αν είναι έτοιμος ο προέδρας" και μπερδεύτηκε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά ότι βγαίνει προς τα έξω ότι θέλει ο πρόεδρας κάνει μπαμ. Ότι όμως θα συνεχίσουν "άνθρωποι" του προέδρου (ή να τους πω "λαγούς") δείχνει πού θα πάει το πράγμα. Από τον κόουτς μέχρι τους παίχτες.

Το να μην ακολουθούν πάντα το πλάνο του κόουτς οι παίχτες (και ειδικά οι καλοί) είναι μέσα στο πρόγραμμα σαφώς. Δεν με πειράζει αν ένας παίκτης με τις εμπνεύσεις του Καλάθη (πχ στο παγκόσμιο πήγε από επαναφορά από άουτ να κάνει άλει ουπ με Γιάννη σε αντίθεση με το σύστημα στο τελευταίο ματς. Δεν βγήκε οκ) κάνει κάτι διαφορετικό μέσα στο ματς μια στο τόσο και ας μην του βγει. Είναι άλλο πράγμα αυτό, και άλλο αυτό που αφήνει να εννοηθεί ο συμπαθής, αλλά υπέρβαρος, Ίαν. Άλλο κάποια φίρμα μια στο τόσο να κάνει του κεφαλιού της, και άλλο να υπάρχει κλίκα. Γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό και όχι οι γνώσεις του Τσάβι, του Πιτίνο ή του Άρτζι.
Δεν νομίζω επί Ζοτς να είχαμε κλίκες. Εσωτερικά προβλήματα και καυγάδες ναι, αλλά όχι κλίκες. Και αυτό γιατί εκτός από το κύρος που είχε ο Ζοτς, φαντάζομαι ότι είχε και την στήριξη της διοίκησης. Τώρα όμως μην τυχόν κουραστεί ο Παππάς, ή μη τυχόν και πειράξουμε τον Ίαν το καλό παιδί που προσπαθούμε να τον ξανακάνουμε μπασκετμπολίστα, ή μην τυχόν και δεν παίζουμε ακριβώς αυτό που θέλει ο Νικ, ας διώξουμε τον κακό - άσχετο προπονητή.

Το κακό λοιπόν δεν είναι ότι ο Πάο δεν πάει φ4. Αυτό είναι το λιγότερο. Το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

Ο Τσάβι στην συνέντευξή του είπε "αν είναι έτοιμος ο κόσμος να στηρίξει Βόβορα όταν έρθουν οι ήττες". Μήπως ήθελε να πει "αν είναι έτοιμος ο προέδρας" και μπερδεύτηκε?
Συμφωνώ. Το πρόβλημα στον Παναθηναϊκό δεν είναι ούτε το μπάτζετ, ούτε ο κόσμος (για ελληνικό κοινό έως και υπομονετικό θα το χαρακτήριζα, είναι χορτασμένος ο κόσμος), ούτε οι παίκτες. Η αλλοπρόσαλλη διοίκηση είναι κι ακόμη δεν έχουμε δει τίποτε.

Ο καημένος ο Τσάβι κύριος ήρθε, κύριος έφυγε. Κι έχει τραβήξει μια επίσκεψη από φουσκωτούς και πρόεδρο με αποτέλεσμα στο νευρικό κλονισμό του Θορθάνο, ένα τραγελαφικό υποτιθέμενο δημοψήφισμα για αποχώρηση από την Ευρωλίγκα, ένα λεωφορείο από την Κωνσταντινούπολη στην Αθήνα και τουλάχιστον δύο μεταγραφές φορτωμένες από τη διοίκηση. Ευγενής είναι ο άνθρωπος, τιμάει τα λεφτά που έβγαλε και δε βγαίνει να μιλήσει. Η διοίκηση έχει και αυτή την απαράδεκτη πρακτική με δικά της ΜΜΕ ή "φίλα προσκείμενα" όπου είτε δημιουργεί εντυπώσεις, ή επιβάλλει κλίμα ή στην καλύτερη "προετοιμάζει το έδαφος". Ακόμη θυμάμαι κάτι ανακοινώσεις "η διοίκηση στηρίζει τον προπονητή παρά την ΑΘΛΙΑ εικόνα της ομάδας", πρωτοσέλιδα με παίκτες ντυμένους μαϊμούδες και κλόουν σε εφημερίδα του προέδρου με τίτλους "τσίρκο μεντράνο", κάτι νουθεσίες "Αργύρη βρες πλάνο" και τουίτ του προέδρου που έβριζαν και απειλούσαν τους παίκτες. Μιλάμε για στήριξη όχι αστεία, έχουμε το τοξικότερο κλίμα ομάδας στην Ευρωλίγκα καθαρά με ευθύνη της διοίκησης.

Εγώ το Βόβορα θέλω να τον δω τον άνθρωπο, αμφιβάλλω αν έχει τα άντερα, δε δίνει αυτή την εντύπωση, αλλά με τόσο μετέωρη κατάσταση με τον κορονοϊό κανείς δεν ξέρει τι θα δούμε και πότε. Θεωρώ δεδομένη την περικοπή του μπάτζετ, αλλά και απόλυτα λογική βάσει συνθηκών.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα τιμάει τα λεφτά του δε λέω. Αλλά ειδικά εκεί με το πούλμαν αναρωτιέμαι. Αν είχε συμβεί επί Ζοτς, πιστεύεις ότι ο Σέρβος θα έμπαινε στο πούλμαν? Δεν ήταν και μικρό όνομα ο Πασκουάλ να πατήσει πόδι. Ότι τι? Θα τον απέλυε ο Τράκης? Λες και δεν έβλεπε τι ερχόταν...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα τιμάει τα λεφτά του δε λέω. Αλλά ειδικά εκεί με το πούλμαν αναρωτιέμαι. Αν είχε συμβεί επί Ζοτς, πιστεύεις ότι ο Σέρβος θα έμπαινε στο πούλμαν? Δεν ήταν και μικρό όνομα ο Πασκουάλ να πατήσει πόδι. Ότι τι? Θα τον απέλυε ο Τράκης? Λες και δεν έβλεπε τι ερχόταν...
Φαντάζομαι πως μουδιασε ο άνθρωπος, δεν του είχε ξανατυχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom