Basketball

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Screenshot_20220918_232329.jpg
Πρώτη φορά βλέπω να χάνει ομάδα με τέτοια στατιστικα... 19 λαθη βεβαια έναντι 9 Ισπανίας.. Και 3 κλεψιματα έναντι 12..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.196
View attachment 404560 Πρώτη φορά βλέπω να χάνει ομάδα με τέτοια στατιστικα... 19 λαθη βεβαια έναντι 9 Ισπανίας.. Και 3 κλεψιματα έναντι 12..
Ναι γιατί σούταραν 15 σουτ παραπάνω οι Ισπανοί, είτε αυτά είναι από λάθη είτε από επιθετικά ριμπάουντ, είναι πολλά παραπάνω.Το ένα τρίτο να βάλεις είσαι 10π μπροστά (δε το είδα το ματς).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θα κάνω εναν μίνι απολογισμό Ευρωμπάσκετ μιας και είδα τα περισσότερα ματς. Καλύτερες ομάδες Ευρωμπάσκετ κατά τη γνώμη μου Ελλάδα και Ισπανία ή ίσως Ισπανία και Ελλάδα. Καλύτερο ματς του Ευρωμπάσκετ το Λιθουανία-Ισπανια. Καλύτερη απόδοση ομάδας σε ένα ματς: Της Γερμανίας με την Ελλάδα. Δεν ήταν απλά το ταβάνι της. Πιστεύω ήταν το ταβάνι όλων των ομάδων του Ευρωμπάσκετ. Αν την ξαναεπιανε που δεν γινόταν δεν θα είχε αντίπαλο. Καλύτερη στιγμή του Ευρωμπάσκετ αυτή με τον Ποτσέκο τον προπονητή της Ιταλίας. Η οποία ήταν και από τις πιο συμπαθητικές ομάδες του Ευρωμπάσκετ σε εμένα και παίζοντας το δικό της μπάσκετ χωρίς νατουραλιζέ παίκτες.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Ακολουθώντας τους Έλληνες μπασκετικούς Γκιούλιβερ!

Τα ταξίδια μου πάντα προσπαθώ να τα συνδυάζω με αθλητικά γεγονότα και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία πηγαίνω να δω αγώνες. Σε δύο πρόσφατα ταξίδια, είχα τη χαρά να συναντήσω δύο Έλληνες που έχουν φάει τα γήπεδα με το κουτάλι και έχουν γυρίσει όλο τον κόσμο παίζοντας μπάσκετ.

Το Νοέμβριο που μας πέρασε ήμουν στην Ισλανδία και μετά τους καταρράκτες και τα υπέροχα τοπία, έβαλα στο πρόγραμμα και επίσκεψη στο ξακουστό ψαροχώρι Þorlákshöfn, όπου παίζει φέτος ο Φώτης Λαμπρόπουλος. Επίτιμο μέλος του φόρουμ μας ο Φωτάρας, δόξα το Θεό έχει παίξει σε Ισπανία, Ιταλία, Αργεντινή, Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, Κατάρ και τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται στην Ισλανδία. Πέρυσι έπαιξε στην Νιάρντβικ με πολύ καλή παρουσία, φέτος πήγε στη Θορ Θορλ.

Με 0-5 ξεκίνησε τη χρονιά η Θορ Θορλ και στο έκτο παιχνίδι της σεζόν αποδείχθηκα γουρλής για την ομάδα αφού κέρδισαν με 116-102 την Κέφλαβικ. Εξαιρετικό γήπεδο για χωριό και κόσμος αρκετά παθιασμένος με το μπάσκετ. Το αγωνιστικό στυλ των ισλανδικών ομάδων είναι "όσα βάλουμε κι όσα φάμε", υπάρχει μεγάλη ελευθερία κινήσεων στους παίκτες, επιθέσεις κάτω από 7-8 δευτερόλεπτα, πάει το Over σύννεφο με λίγα λόγια. Υπάρχει γενικά ανάπτυξη στο άθλημα στη χώρα κι αρκετοί νέοι κάνουν πέρασμα από μικρομεσαία κολέγια στην Αμερική. Ο Φώτης πολύ ευχάριστος τύπος, μιλήσαμε αρκετή ώρα μετά τον αγώνα, αν και έφτασε 40 χρονών το γρήγορο αγωνιστικό στυλ χωρίς πολλές επαφές τον βοηθάει πολύ. Για την ιστορία σε εκείνο το ματς βγήκε MVP με 30 πόντους. Επίσης στην Ισλανδία παίζει φέτος κι ο τιτάνας Γάιος Σκορδίλης (Γκρίνταβικ).

Thor Thorl 1.jpg
Thor Thorl 2.jpg
Thor Thorl 3.jpg
Thor Thorl 4.jpg
Thor Thorl 5.jpg
Thor Thorl 6.jpg
Thor Thorl 7.jpg
Thor Thorl 8.jpg
Thor Thorl 9.jpg
Thor Thorl 10.jpg


Με το 37 ο Φώτης Λαμπρόπουλος
Lampropoulos.jpg



Τον περασμένο Μάρτη με έβγαλε ο δρόμος στην Caceres της Ισπανίας, μία απίστευτη πόλη, από τις ομορφότερες που έχω δει. Δυστυχώς έκατσα μόνο ένα βράδυ καθώς το επόμενο απόγευμα έπρεπε να είμαι στη Λισαβόνα για δουλειά, αλλά αυτό το βράδυ έτυχε να συμπέσει με τον μπασκετικό αγώνα Κάσερες-Καστεγιό.

Στην ομάδα της πόλης αγωνίζεται τον τελευταίο καιρό ο Κώστας Βασιλειάδης, άλλος ένας μπασκετικός ταξιδευτής που έχει αγωνιστεί σε Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Τουρκία, Κατάρ, Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, πριν γυρίσει φέτος ξανά στην Ισπανία ώστε να παίξει στη δεύτερη εθνική κατηγορία. Ο αγώνας δεν έλεγε και πολλά, οι περισσότεροι ξένοι των δύο ομάδων ήταν σαπάκια ολκής, αλλά έμεινα εντυπωσιασμένος από την οργάνωση και το γήπεδο, τους βγάζω το καπέλο σε αυτό. Τελικό σκορ 58-61, δεν ήμουν γουρλής αυτή τη φορά, αλλά εγώ φταίω ή που στο 58-61 έχουν επίθεση για ισοφάριση μπάζερ μπίτερ και μετά από time out κάνουν λάθος επαναφορά; Ο Βασιλειάδης συνεχίζει να βγάζει το ψωμί του με το μακρινό σουτ, ενώ φέτος πριν υπογράψει στην Ισπανία, είχε πρόταση και από την Νιάρντβικ της Ισλανδίας (έπαιζε πέρυσι εκεί ο Λαμπρόπουλος). Πολύ νευρικός ο Βασιλειάδης, σε όλο το ματς πήγαινε καροτσάκι τους διαιτητές και φώναζε πολύ στους συμπαίκτες του. Μετά το τέλος του αγώνα όμως ήταν μια χαρά όταν μιλήσαμε για λίγο.


Caceres 1.jpg
Caceres 2.jpg
Caceres 3.jpg
Caceres 4.jpg
Caceres 5.jpg
Caceres 6.jpg
Caceres 7.jpg
Caceres 8.jpg
Caceres 9.jpg
Caceres 10.jpg
Caceres 11.jpg
Caceres 12.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακολουθώντας τους Έλληνες μπασκετικούς Γκιούλιβερ!

Τα ταξίδια μου πάντα προσπαθώ να τα συνδυάζω με αθλητικά γεγονότα και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία πηγαίνω να δω αγώνες. Σε δύο πρόσφατα ταξίδια, είχα τη χαρά να συναντήσω δύο Έλληνες που έχουν φάει τα γήπεδα με το κουτάλι και έχουν γυρίσει όλο τον κόσμο παίζοντας μπάσκετ.

Το Νοέμβριο που μας πέρασε ήμουν στην Ισλανδία και μετά τους καταρράκτες και τα υπέροχα τοπία, έβαλα στο πρόγραμμα και επίσκεψη στο ξακουστό ψαροχώρι Þorlákshöfn, όπου παίζει φέτος ο Φώτης Λαμπρόπουλος. Επίτιμο μέλος του φόρουμ μας ο Φωτάρας, δόξα το Θεό έχει παίξει σε Ισπανία, Ιταλία, Αργεντινή, Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, Κατάρ και τα τελευταία δύο χρόνια βρίσκεται στην Ισλανδία. Πέρυσι έπαιξε στην Νιάρντβικ με πολύ καλή παρουσία, φέτος πήγε στη Θορ Θορλ.

Με 0-5 ξεκίνησε τη χρονιά η Θορ Θορλ και στο έκτο παιχνίδι της σεζόν αποδείχθηκα γουρλής για την ομάδα αφού κέρδισαν με 116-102 την Κέφλαβικ. Εξαιρετικό γήπεδο για χωριό και κόσμος αρκετά παθιασμένος με το μπάσκετ. Το αγωνιστικό στυλ των ισλανδικών ομάδων είναι "όσα βάλουμε κι όσα φάμε", υπάρχει μεγάλη ελευθερία κινήσεων στους παίκτες, επιθέσεις κάτω από 7-8 δευτερόλεπτα, πάει το Over σύννεφο με λίγα λόγια. Υπάρχει γενικά ανάπτυξη στο άθλημα στη χώρα κι αρκετοί νέοι κάνουν πέρασμα από μικρομεσαία κολέγια στην Αμερική. Ο Φώτης πολύ ευχάριστος τύπος, μιλήσαμε αρκετή ώρα μετά τον αγώνα, αν και έφτασε 40 χρονών το γρήγορο αγωνιστικό στυλ χωρίς πολλές επαφές τον βοηθάει πολύ. Για την ιστορία σε εκείνο το ματς βγήκε MVP με 30 πόντους. Επίσης στην Ισλανδία παίζει φέτος κι ο τιτάνας Γάιος Σκορδίλης (Γκρίνταβικ).

View attachment 426315 View attachment 426316 View attachment 426317 View attachment 426318 View attachment 426319 View attachment 426320 View attachment 426321 View attachment 426322 View attachment 426323 View attachment 426324

Με το 37 ο Φώτης Λαμπρόπουλος
View attachment 426325


Τον περασμένο Μάρτη με έβγαλε ο δρόμος στην Caceres της Ισπανίας, μία απίστευτη πόλη, από τις ομορφότερες που έχω δει. Δυστυχώς έκατσα μόνο ένα βράδυ καθώς το επόμενο απόγευμα έπρεπε να είμαι στη Λισαβόνα για δουλειά, αλλά αυτό το βράδυ έτυχε να συμπέσει με τον μπασκετικό αγώνα Κάσερες-Καστεγιό.

Στην ομάδα της πόλης αγωνίζεται τον τελευταίο καιρό ο Κώστας Βασιλειάδης, άλλος ένας μπασκετικός ταξιδευτής που έχει αγωνιστεί σε Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Τουρκία, Κατάρ, Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, πριν γυρίσει φέτος ξανά στην Ισπανία ώστε να παίξει στη δεύτερη εθνική κατηγορία. Ο αγώνας δεν έλεγε και πολλά, οι περισσότεροι ξένοι των δύο ομάδων ήταν σαπάκια ολκής, αλλά έμεινα εντυπωσιασμένος από την οργάνωση και το γήπεδο, τους βγάζω το καπέλο σε αυτό. Τελικό σκορ 58-61, δεν ήμουν γουρλής αυτή τη φορά, αλλά εγώ φταίω ή που στο 58-61 έχουν επίθεση για ισοφάριση μπάζερ μπίτερ και μετά από time out κάνουν λάθος επαναφορά; Ο Βασιλειάδης συνεχίζει να βγάζει το ψωμί του με το μακρινό σουτ, ενώ φέτος πριν υπογράψει στην Ισπανία, είχε πρόταση και από την Νιάρντβικ της Ισλανδίας (έπαιζε πέρυσι εκεί ο Λαμπρόπουλος). Πολύ νευρικός ο Βασιλειάδης, σε όλο το ματς πήγαινε καροτσάκι τους διαιτητές και φώναζε πολύ στους συμπαίκτες του. Μετά το τέλος του αγώνα όμως ήταν μια χαρά όταν μιλήσαμε για λίγο.


View attachment 426326 View attachment 426327 View attachment 426328 View attachment 426329 View attachment 426330 View attachment 426331 View attachment 426332 View attachment 426333 View attachment 426334 View attachment 426335 View attachment 426336 View attachment 426337
Εξαιρετικό ποστ. Μπράβο νέε μου, αγνοούσα ότι ο ΛΑμπρόπουλος είναι μέλος του φόρουμ!
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Εάν επιτρέπεται, Αποστόλη @otto-31860 βάλε τη live μετάδοση που έκανες από το γήπεδο! Έχει γίνει ήδη viral με πάνω από 100Κ views! Ανεξαρτήτως οπαδικών προτιμήσεων, έπος και το καλάθι και η περιγραφή!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωωω δικός μας travelstorιτης είναι ο θαρραλέος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom