Ιταλία Bella Umbria: τόσο απλή όσο όμορφη!

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Και νομιζα οτι ημουν μονο εγω....τα ειχα γραψει τοσο ωραια....τωρα τα ξαναγραφω σιγα σιγα αλλα θελει καιρο γιατι εχω κανει αρκετα ταξιδια 30 χωρες ,προς το παρων και σε αρκετες απο αυτες 2-3 φορες σε διαφορετικα μερη..η μεγαλη διαμονη 20 μερες....εγω θελω να τις κανω 100 αλλα ζοριζομαι τωρα με την κριση και δεν μπορω να κανω πολλα
Δεν τα ξαναγραφω, δε με πειραζει να μην εχει εδω τις χωρες.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Δεν ξερω αν ειναι και το σωστο μερος να μιλαμε αλλα δεν ξερω αν μπορω να στειλω προσωπικο μηνυμα...εγω τα γραφω πιο πολυ για μενα να ξαναθυμηθω τα μερη κτλ...που εχεις παει ???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αψογη οπως παντα...
Συμφωνω για το eataly, εμπειρια αυτο του Ostiense. Επειδη μπορει να παρεξηγησει καποιος το παγωτο "μηχανης" το παγωτο του eataly δεν εχει καμμια σχεση με μηχανη οπως το λεμε εδω. Όχι μονο φτιάχνεται επιτοπου αλλα εχει και αριστα ποιοτικα χαρακτηριστικά χωρις χημικα. Για ιταλομαθεις να πως γινεται:
http://www.ilfattoalimentare.it/eataly-smeraldo-nuova-gelateria-alpina.html
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Αψογη οπως παντα...
Συμφωνω για το eataly, εμπειρια αυτο του Ostiense. Επειδη μπορει να παρεξηγησει καποιος το παγωτο "μηχανης" το παγωτο του eataly δεν εχει καμμια σχεση με μηχανη οπως το λεμε εδω. Όχι μονο φτιάχνεται επιτοπου αλλα εχει και αριστα ποιοτικα χαρακτηριστικά χωρις χημικα. Για ιταλομαθεις να πως γινεται:
http://www.ilfattoalimentare.it/eataly-smeraldo-nuova-gelateria-alpina.html
Εχεις δίκιο και για την εμπειρία του Eataly στο Ostiense και για το φανταστικο παγωτο, δεν εχω φάει καλυτερο!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Δευτέρα 20/03/2017
Ξυπνήσαμε πολύ νωρίς, ώρα 6 , λίγο η αλλαγή της ώρας, λίγο που κοιμηθήκαμε νωρίς, λίγο που άρχισε να ξημερώνει αλλά και ο ενθουσιασμός που έχω πάντα στα ταξίδια, δε με άφησε να κοιμηθώ πολύ στο ταξίδι. Όμως μια πολύ ωραία, ηλιόλουστη μέρα άρχιζε, η θέα από το δωμάτιο ήταν υπέρχοη, μεσα στο πράσινο και την ησυχία, η πισίνα δυστυχώς ήταν άδεια αλλά τη φαντάζομαι καλοκαίρι και τη λαχταράω, όλη η ατμόσφαιρα γενικά ήταν απόλυτα χαλαρωτική. Κατά τις 8:30 πήγαμε στο κτίριο του υπέροχου εστιατορίου, το οποίο έχει πολύ καλή κουζίνα και βρήκαμε ένα ωραίο μπουφέ, μερικά τραπέζια στρωμένα και όλα τα καλούδια να μας περιμένουν. Φρέσκοι χυμοί, γιαούρτια βιολογικά, μαρμελάδες χειροποίητες καθώς και ωραίες τάρτες, πάστα φλώρα με μαρμελάδα βερύκοκο, κέικ, brioche,δημητριακά και φυσικά affettati, αλλαντικά δηλαδή και τυριά. Παραγγείλαμε και από ένα cappuccino και όλη η μέρα άρχισε με τον καλύτερο τρόπο. View attachment 171283





View attachment 171284

Μόλις τελειώσαμε το πρωινό, φύγαμε για τη γειτονική Assisi, σε ένα τεταρτάκι είμασταν εκεί και βρήκαμε αμέσως ένα τεράστιο - από τα πολλά -parking, και με το ασανσέρ ανεβήκαμε στο κέντρο! Τι να σας πω, στο ταξίδι αυτό εντυπωσιάστηκα από τα parking.Σε πόλεις χτισμένες σε πεδιάδα τα είχα συνηθίσει, αλλά εδώ στην Umbria που όλες οι πόλεις ειναι σε κορυφή λόφου, δεν περίμενα τέτοια οργάνωση κι ευκολία. Είχα σκεφτεί για την Assisi , τι ταλαιπωρία θα τραβάνε όλοι οι επισκέπτες, που είναι χιλιάδες κάθε χρόνο, και κυρίως οι ηλικιωμένοι. Όμως δεν είδα πουθενά να υπάρχει ταλαιπωρία, φτάνεις εύκολα, και βρίσκεσαι στο κέντρο γρήγορα. Αρχίσαμε μια ωραία βόλτα στο κέντρο, παντού όμορφες εκκλησίες, η Basilica di Santa Chiara, ο καθεδρικός του San Rufino,και κατευθήκαμε προς το διαμάντι της πόλης, το μέρος που υποδέχεται χιλιάδες επισκέπτες από όλο τον κόσμο, τη Basilica di San Francesco, προστάτη των ζώων και ολόκληρης της Ιταλίας. Στη διαδρομή, είδαμε όμορφα μικρά ξενοδοχεία και εστιατόρια, μαγαζάκια με σουβενίρ, τα περισσότερα θρησκευτικού θέματος, αλλά και gelaterie,καταστήματα με τοπικά προϊόντα, τρόφιμα, σαπούνια, κεντήματα γενικά πολλά όμορφα πράγματα.
Η Βασιλική φαίνεται από μακριά, ακόμα κι από το δρόμο, μερικά χιλιόμετρα μακριά, είναι τεράστια και πολύ όμορφη. Μετά από λεπτομερή έλεγχο, και μικρή ουρά, μπήκαμε να τη θαυμάσουμε.Χτίστηκε το 1253 και έχει μήκος 80 μέτρα. Είναι από τα πιο σημαντικά προσκυνήματα στην Ιταλία, όμως είδαμε κόσμο από πολλές χώρες, υπάρχει ο επάνω Ναός και ο κάτω, και είναι διακοσμημένοι με πολλά afreschi από γνωστούς Τοσκανούς και Ρωμαίους ζωγράφους της εποχής. Δυστυχώς, απαγορεύονταν οι φωτογραφίες στο εσωτερικού κι έτσι δεν μπορώ να δείξω την ομορφιά του Ναού.Πολλά από τα afreschi είναι του Giotto, όμως όλος ο διάκοσμος είναι εντυπωσικός. Εδώ υπαρχουν και μερικά παρεκκλήσια όπως και στην Κάτω Βασιλική, το παρεκκλήσι της Αγίας Αικατερίνης της Αλεξάνδριας, του Αγίου Σεβαστιανού και του Αγίου Νικόλα του Μπάρι. Εδώ, σε μία κρύπτη υπάρχει και ο τάφος του Αγίου Φραγκίσκου, που βρέθηκε το 1818.

View attachment 171285


View attachment 171286

Κάτσαμε αρκετή ώρα, χωρίς να ξερουμε που να πρωτοκοιτάξουμε, πάντως άλλη φορά να ακολουθούσα την ξενάγηση με τα ακουστικά, πιστεύω θα έχει πολύ ενδιαφέρον.
Πήραμε το δρόμο πάλι προς το κέντρο, αγοράσαμε κάποια σουβενίρ και μπήακεμ σε ένα πολύ όμορφο καφέ, το Mona Lisa, ν απιούμε ένα αγαπημένο marocchino και να φάμε κάποιο γλυκό. Είχε πολύ ωραία γλυκά , και μοντέρνα cupcakes και παραδοσιακά torrone με διάφορες γεύσεις, και τιμήσαμε ένα από αυτά.

View attachment 171287



View attachment 171288 View attachment 171289

Μόλις ξεκουραστήκαμε αρκετά, πήραμε το αυτοκίνητο από το parking με κατεύθυνση προς Lago Trasimeno και συγκεκριμένα το Castiglione del Lago, με μια μικρή στάση.
Κάθε Χριστούγεννα στολίζω τα 3 γυάλινα αγγελάκια που αγόρασα από το μαγαζάκι της εκκλησίας του Αγίου Φραγκίσκου. Μου άρεσε τόσο η Ασίζη! Σ΄ένα βιβλιοπωλείο βρήκα βιβλία του Καζαντζάκη στα ιταλικά βέβαια, αλλά παραδόξως δεν είχε τον "Φτωχούλη του Θεού". ΄Οταν το είπα στον βιβλιοπώλη, δεν το γνώριζε! Εκείνο που μου έμεινε αξέχαστο ήταν το μοντέρνο άγαλμα του Φραγκίσκου που μπαίνει στην πόλη πάνω στο άλογό του σαν να κουβαλάει στις πλάτες του το βάρος όλου του κόσμου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom