Ιταλία Bella Umbria: τόσο απλή όσο όμορφη!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ όμορφο ταξίδι !
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις χρήσιμες πληροφορίες .
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Τρίτη 21/03/2017 συνέχεια

Βγαίνοντας από το Duomo , περπατήσαμε όλο τον κεντρικό δρόμο του ιστορικού κέντρου και καταλήξαμε στην πλατεία Cahen, πήγαμε στο funicular αλλά δεν το πήραμε , καθώς δεν είχαμε τι να κάνουμε στο κάτω Orvieto, και περπατήσαμε ως το Pozzo di San Patrizio. Είπαμε να μπούμε να το δούμε, πληρώσαμε είσοδο 5 ευρώ κι άρχισε η ταλαιπωρία μαζί με την κάθοδο. Το πηγάδι αυτό με ύψος 62 μέτρα κάτω από τη γη, και 248 σκαλιά στη κάθοδο κι άλλα τόσα στην άνοδο, χτίστηκε όταν ο Πάπας Κλημέντιος VII, που έιχε καταφύγει στο Orvieto, φοβήθηκε ότι θα υπάρχει έλλειψη νερού στην πόλη. Έχει 2 ελικοειδείς σκάλες που κατεβάινεις, βλέπεις κάτω, συνεχίζεις να κατεβαίνεις, κρυώνεις γιατί κάνει πολύ κρύο, και όταν φτάσεις κάτω, περνάς στην μεριά που αρχίζεις να ανεβαίνεις. Δεν έχει κάτι να δεις, εγώ δεν ξέρω αν θα το πρότεινα, είναι κουραστικό, ίσως επειδή δεν στέκεσαι να δεις κάτι και το κρύο σε κάνει να θέλεις να βγεις γρήγορα στην επιφάνεια.

P3210395.JPG


IMG_5152.JPG


Βγήκαμε με τη γλώσσα έξω, ξαποστάσαμε και πήραμε το δρόμο της επιστροφής για το δωμάτιο. Χρειαζόταν ξεκούραση πριν τη βραδυνή μας βόλτα.


IMG_5134.JPG


Ήπιαμε και το καφεδάκι μας από τη nespresso μηχανή μας, και κατά τις 7 , πήγαμε στο σπίτι της ιδιοκτήτριας Sabrina να την πληρώσουμε και κουβεντιάσαμε μαζί της για τις 2 χώρες μας, την κρίση, τις διακοπές, κλπ. Κάναμε αρκετά μεγάλη βόλτα πάλι στο κέντρο, τα μαγαζιά έκλεισαν κατά τις 8, νωρίς για τουριστικό μέρος, δεν βρήκαμε κάποιο ενδιαφέρο μέρος για aperitivo, και μέχρι να πεινάσουμε χαζεύαμε τα διάφορα εστιατόρια ώσπου να αποφασίσουμε που θα φάμε.
Τελικά πήγαμε εκεί που μας είχε προτείνει η Sabrina, στο ristorante le grotte del funaro, grottedelfunaro.it. Το εστιατόριο είναι υπόγειο, όλο σαν σε σπηλιά και πανέμορφο.Τεράστιο αλλά με πολύ ωραίες γωνιές , σαν αυτή που ήταν το τραπέζι μας, αγκαλιά με το βράχο.
IMG_5049.JPG


Παραγγείλαμε για ορεκτικό polenta με τυρί πεκορίνο από την Ούμπρια, umbricelli amatriciana, αγριογούρουνο στην κατσαρόλα με πατάτες φούρνου, 1 μπουκάλι κρασί san genovese, 1 tortino al cioccolato, 1 μπουκάλι νερό, και με την έκπτωση που έιχαμε από το bb, πληρώσαμε 53 ευρώ. Πολύ καλή τιμή γιατί το φαγητό και το περιβάλλον ήταν υπέροχα.
IMG_5058-1.JPG


IMG_5059.JPG


Το τελευταίο δείπνο στην Umbria ήταν εξαιρετικό, ακολούθησε ύπνος, γιατί την άλλη μέρα είχαμε οδήγηση, βόλτα στη Ρώμη κι επιστροφή στην Ελλάδα.
 
Last edited:
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
Έχω σπουδάσει στην Perugia, αλλά έχω χρόνια να βρεθώ εκεί...Μας ταξίδεψε με μοναδικό τρόπο και πολύ όμορφες φωτογραφίες!
Να είσαι καλά να ταξιδεύεις και να...μας παίρνεις μαζί!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Έχω σπουδάσει στην Perugia, αλλά έχω χρόνια να βρεθώ εκεί...Μας ταξίδεψε με μοναδικό τρόπο και πολύ όμορφες φωτογραφίες!
Να είσαι καλά να ταξιδεύεις και να...μας παίρνεις μαζί!
Ευχαριστώ πολύ! Πανέμορφη η Perugia και η Umbria,όσο έιδαμε ήταν μαγευτικό.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Τετάρτη 22/03/2017

Ξημέρωσε το τελευταίο πρωί στην Umbria και στις 7 και κάτι το πρωί, η ευγενέστατη Sabrina,άφησε έξω από την πόρτα μας ένα μικτό καλάθι με ζεστά brioches,και 2 σπιτικά γιαούρτια. Αυτό δεν ήταν το πρωινό, αφού δεν το είχαμε κλείσει με πρωινό το δωμάτιο, αλλά ένα μικρό δώρο που έκανε σε όλους τους πελάτες. Απολάυσαμε και το καφεδάκι μας και αφήσαμε το δωμάτιο, πήγαμε στο parking και αναχωρήσαμε για Ρώμη. Η πτήση μας ήταν γύρω στις 5 το απόγευμα και το πλάνο μας ήταν να φτάσουμε στη Ρώμη και να βάλουμε το αυτοκίνητο σε parking δίπλα στο μεγάλο Eataly στην piazzale 12 ottobre 1492 στην περιοχή Ostiense. Να πάρουμε το μετρό από τον ομώνυμο σταθμό μέχρι Spagna, και μετά από βόλτα στο κέντρο, να γυρίσουμε για φαγητό στο Eataly, και να φύγουμε για Fiumicino που απήχε μόνο 15-20 λεπτά.
P3220409.JPG



Η διαδρομή μέχρι τη Ρώμη δεν είχε ενδιαφέρον αλλά είχε πολύ κίνηση, πολλά φορτηγά και νταλίκες, με το χάρτη στο κινητό και αρκετή προσοχή, φτάσαμε στο parking και αφήσαμε το αυτοκίνητο. Με το μετρό πήγαμε στην Spagna και βγήκαμε να απολαύσουμε τα Ισπανικά σκαλιά. Μέσα στα πρώτα 5 λεπτά στη Ρώμη, αναφώνησα:" Πάμε πίσω στην Umbria, στην ηρεμία,εδώ γίνεται χαμός!". Πραγματικά όμορφη η Ρώμη αλλά μετά από τη χαλάρωση στην επαρχία, τα ωραία τοπία, τον ελάχιστο κόσμο, εδώ όλα ήταν περίεργα.


P3220424.JPG


Είχαμε ξαναπάει στη Ρώμη, κι έτσι θέλαμε μόνο μια βόλτα να κάνουμε, δεν είχαμε και πολύ χρόνο. Μπήκαμε στο Pompi για να δοκιμάσουμε ένα φημισμένο tiramisu al pistacchio, το οποίο ήταν νόστιμο και φρέσκο αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.Μετά, θελήσαμε να πάμε στην Fontana di Trevi για να ρίξουμε ένα ακόμα νόμισμα στα νερά της, και καθώς η ώρα είχε περάσει, το κάναμε στο τρέξιμο. Πολύς κόσμος, δε χρειάζεται να το πω, πόσο μου έλειψε παλι η Umbria! Πήραμε το μετρό από Barberini και σε λίγη ώρα τρώγαμε στο Eataly, στο ναό της γεύσης, lasagne και μία πίτσα με λαχανικά και μετά στο ισόγειο, το καλύτερο gelato pistacchio μηχανής, που είχαμε ξαναφάει πριν 4 χρόνια. Ανεπανάληπτη γεύση! Παρακαλώ όσοι πάτε στη Ρώμη, αφιερώστε κάποιες ώρες στο Eataly, δεν είναι χαμένος χρόνος, είναι απόλαυση!
IMG_5089-1.JPG


IMG_5094.JPG


P3220429.JPG

Πήραμε το αυτοκίνητο από το parking κατά τις 2 μιση και φτάσαμε στο αεροδρόμιο, στο γραφείο ενοικιάσεων αυτοκινήτων σε μισή ώρα το πολύ. Παραδώσαμε το αυτοκίνητο που μας συνόδεψε σε τόσα ωραία μέρη, και μετά το check-in περιμέναμε την πτήση της επιστροφής. Το συναίσθημα πληρότητας και αγάπης για την Ιταλία ήταν αυτό που κυριαρχούσε. Δεν έχωπολλά να πω γιατί δε βρίσκω τα λόγια, μόνο μια ευχή: bella Italia a rivederci!
 
Last edited:

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Πολυ ωραιο αρθρο και καταπληκτικο ταξιδι....αν και πιστευω οτι θελει παραπανω μερες....μας ταξιδεψες και μας ανοιξες την ορεξη
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Πολυ ωραιο αρθρο και καταπληκτικο ταξιδι....αν και πιστευω οτι θελει παραπανω μερες....μας ταξιδεψες και μας ανοιξες την ορεξη
Ευχαριστώ πολύ, σίγουρα θέλει κι άλλες μέρες. Ελπίζω να γυρίσω κάποια στιγμή.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Να σε ρωτησω κατι..που εχεις ταξιδεψει χωρες μερη?Γιατι στο χαρτη σου δεν εχεις βαλει κατι....εκτος αν την πατησες οπως εγω επειδη εχεις παλιο προφιλ
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Να σε ρωτησω κατι..που εχεις ταξιδεψει χωρες μερη?Γιατι στο χαρτη σου δεν εχεις βαλει κατι....εκτος αν την πατησες οπως εγω επειδη εχεις παλιο προφιλ
την πατησα κι εγω λογω παλιου προφιλ. 17 χώρες μόνο, ακομα ελπιζω να τις κανω τουλάχιστον 50.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Και νομιζα οτι ημουν μονο εγω....τα ειχα γραψει τοσο ωραια....τωρα τα ξαναγραφω σιγα σιγα αλλα θελει καιρο γιατι εχω κανει αρκετα ταξιδια 30 χωρες ,προς το παρων και σε αρκετες απο αυτες 2-3 φορες σε διαφορετικα μερη..η μεγαλη διαμονη 20 μερες....εγω θελω να τις κανω 100 αλλα ζοριζομαι τωρα με την κριση και δεν μπορω να κανω πολλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom