Γερμανία berlin Δεκεμβρη 2013!!!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρη,νομιζω οτι ολα ειναι ανοιχτα,ισως ο a_nikos ξερει....διαφορετικα,κανε ενα πλανο,ποια θελεις να δεις και μπες στις σελιδες τους.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρη,νομιζω οτι ολα ειναι ανοιχτα,ισως ο a_nikos ξερει....διαφορετικα,κανε ενα πλανο,ποια θελεις να δεις και μπες στις σελιδες τους.
οκ θα το πσαξω ευχαρηστω....!
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Κοιτα η ζωή ειναι μια η άλλη με Ελλάδα. Ειναι πιο φθηνα κάποια πράγματα αλλα ειναι πιο ακριβά τα νοικια και οι συγκοινωνίες.

Τα τουριστικά πρέπει να τα αποφευγεις στο Βερολίνο όπως και σε καθε άλλη πόλη. Το φαγητο ειναι συνήθως χειρότερο και οι τιμές ανεβασμένες. Βέβαια την εποχή που θα πας εσυ οι χριστουγεννιάτικες αγορές ειναι γεμάτες λουκάνικα, μπριζολακια, γλυκά και καθε λογής φαγητά. Οπότε ίσως να μην δώσετε και μεγάλη βαρύτητα στο φαγητο. Τα καλύτερα μαγαζια του κέντρου για φαγητο ειναι συνήθως λιγο τσιμπημενα. Εκτός κέντρου, το φαγητο ειναι πιο οικονομικό και καλύτερο.
νικο να σε ρωτησω κατι θα φτασω βερολινο σαββατο μεσημερι αρα το υπολιπο σαββατο και κυριακη θα μπορω να δω τιποτα αξιοθεατα και τετοια η θα ειναι ολα κλειστα??ξερεισ?
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
νικο να σε ρωτησω κατι θα φτασω βερολινο σαββατο μεσημερι αρα το υπολιπο σαββατο και κυριακη θα μπορω να δω τιποτα αξιοθεατα και τετοια η θα ειναι ολα κλειστα??ξερεισ?

Ναι εγώ σάββατο απο ότι θμάμαι ήταν ανοιχτά μουσεία αλλά με διαφορετικό ωράριο λειτουργίας.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
νικο να σε ρωτησω κατι θα φτασω βερολινο σαββατο μεσημερι αρα το υπολιπο σαββατο και κυριακη θα μπορω να δω τιποτα αξιοθεατα και τετοια η θα ειναι ολα κλειστα??ξερεισ?
Δεν γνωρίζω για την Κυριακή. Το Σάββατο είναι η αγορά ανοιχτή μέχρι τις 21:00 οπότε ίσως είναι και τα αξιοθέατα . Ο Πύργος της τηλεόρασης λογικά ανοιχτός θα είναι. Καλύτερα κοίτα στα site. Επίσης αρκετές Κυριακές τον Δεκέμβρη ανοίγουν τα μαγαζιά 13-18 και είναι φυσικά ανοιχτές και οι χριστουγεννιατικες αγορές οπότε θα έχεις πράγματα να κάνεις ;-)
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Δεν γνωρίζω για την Κυριακή. Το Σάββατο είναι η αγορά ανοιχτή μέχρι τις 21:00 οπότε ίσως είναι και τα αξιοθέατα . Ο Πύργος της τηλεόρασης λογικά ανοιχτός θα είναι. Καλύτερα κοίτα στα site. Επίσης αρκετές Κυριακές τον Δεκέμβρη ανοίγουν τα μαγαζιά 13-18 και είναι φυσικά ανοιχτές και οι χριστουγεννιατικες αγορές οπότε θα έχεις πράγματα να κάνεις ;-)
α ωραια μια χαρα ευχαρηστω
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρη,νομιζω οτι ολα ειναι ανοιχτα,ισως ο a_nikos ξερει....διαφορετικα,κανε ενα πλανο,ποια θελεις να δεις και μπες στις σελιδες τους.

νσ σε ρωτησω κατι πραγματακια να μου πεισ αν ξερεισ?αρχικα το μειομενο που λενε πολλα μουσεια και αξειοθεατα στην τιμη σε τι ισχυει? postdam παω με το τρενο απο κεντρο? το μετρο τι ςρα κλινει και οταν κλινει ειπαρχει κατι για το βραδυ? ο ζωολογικοσ ειναι ανοιχτοσ μεσα δεκεμβρη?και ξερεισ τιποτα καλα μαγαζακια για φαγιτο??sorry για τισ πολλεσ ερωτησειs.. :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
νσ σε ρωτησω κατι πραγματακια να μου πεισ αν ξερεισ?αρχικα το μειομενο που λενε πολλα μουσεια και αξειοθεατα στην τιμη σε τι ισχυει? postdam παω με το τρενο απο κεντρο? το μετρο τι ςρα κλινει και οταν κλινει ειπαρχει κατι για το βραδυ? ο ζωολογικοσ ειναι ανοιχτοσ μεσα δεκεμβρη?και ξερεισ τιποτα καλα μαγαζακια για φαγιτο??sorry για τισ πολλεσ ερωτησειs.. :)
Στο Potsdam πας με το S7. Περνάει από Zoo οπότε είναι μια χαρά. Μην πας αν θες τη γνώμη μου. Θα κάτσεις τρεις μέρες στο Βερολίνο μην φας την μια στο Potsdam. Δεν λέει και πολλά πράγματα και παίζει να πας εκεί και να είναι ερημιά. Για κανένα λόγο μην πας Κυριακή, είχα πάει μια φορά και δεν είχε ούτε το μισό κόσμο από μια άλλη μέρα. Το μετρό κλείνει μετά τα μεσάνυχτα και για λίγες ώρες αλλά δεν έχεις λόγο να ανησυχείς διότι τις ώρες που είναι κλειστό υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν ακριβώς την διαδρομή των τρένων πχ τη διαδρομή του U9 την κάνει το λεωφορείο Ν9. Για φαγητό αυτά που ξερω εγώ είναι μακριά από το κέντρο ενδιαφεροντος σου οπότε ας πει κάποιος που έχει πάει σαν τουρίστας και όχι εγώ.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Στο Potsdam πας με το S7. Περνάει από Zoo οπότε είναι μια χαρά. Μην πας αν θες τη γνώμη μου. Θα κάτσεις τρεις μέρες στο Βερολίνο μην φας την μια στο Potsdam. Δεν λέει και πολλά πράγματα και παίζει να πας εκεί και να είναι ερημιά. Για κανένα λόγο μην πας Κυριακή, είχα πάει μια φορά και δεν είχε ούτε το μισό κόσμο από μια άλλη μέρα. Το μετρό κλείνει μετά τα μεσάνυχτα και για λίγες ώρες αλλά δεν έχεις λόγο να ανησυχείς διότι τις ώρες που είναι κλειστό υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν ακριβώς την διαδρομή των τρένων πχ τη διαδρομή του U9 την κάνει το λεωφορείο Ν9. Για φαγητό αυτά που ξερω εγώ είναι μακριά από το κέντρο ενδιαφεροντος σου οπότε ας πει κάποιος που έχει πάει σαν τουρίστας και όχι εγώ.
οκ σε ευχαρηστω να σ πω το ειχα αναφερει και ποιο πανω μηπωσ ξερεισ το μειομενο που λενε πολλα μουσεια και αξειοθεατα στην τιμη σε τι ισχυει?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
οκ σε ευχαρηστω να σ πω το ειχα αναφερει και ποιο πανω μηπωσ ξερεισ το μειομενο που λενε πολλα μουσεια και αξειοθεατα στην τιμη σε τι ισχυει?
Όχι γιατί δεν το έχω χρησιμοποιησει. Τσέκαρε στο www.bvg.de σίγουρα θα λέει για το τι ισχυει. Είναι και όλα και στα αγγλικά
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
παιδια θελω την γνωμη σασ..εχω βρει αυτα τα 4 ξενοδοχεια στο booking 1)Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz 2)Titanic Comfort Mitte 3)Leonardo Royal Hotel Berlin 4)Winters Hotel Berlin Mitte Am Gendarmenmarkt και δεν ξερω ποιο θα με βολευει και ειναι καλητερο..για δεκεμβρη 14 με 18..τι λετε??
Εγώ πάντως επειδή έτυχε να έχω μείνει στο Leonardo, το συνιστώ ανεπιφύλακτα... Καθαρό, με ευγενέστατο προσωπικό που μας βοήθησε σε ό,τι κ αν ζητήσαμε.. Περπατώντας ήταν γύρω στο 10λεπτό από την Alexanderplatz αλλά επειδή (άνοιξη γαρ...!) χρησιμοποιήσαμε μόνο ποδήλατο, όλα όσα θέλαμε να δούμε δεν ήταν σε απαγορευτική απόσταση...
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
παιδια να σασ ρωτησω κατι οταν πχ ειμαι alexanderplazz και θελω να παω καπου που παει το u1 πωσ παω ?? αφου απο alexanderplazz περναει μονο u2,u5,u8....αα και μηπωσ ξερετε τι ωρα περιπου κλεινουν οι χρηστουγενιατικες αγορεσ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom