Γερμανία Berlin, όπως ‘’Bar’’, όπως ‘’Beer’’

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιστροφή



Γύρω στις 4 παρά σηκωθήκαμε και κάναμε check out. Ξεκινήσαμε για το σταθμό μέσα στο απόλυτο κρύο, καθώς το τρένο S9 που συνδέει απευθείας τη πόλη με το αεροδρόμιο του Schönefeld ξεκινούσε το δρομολόγιο του στις 4:19, κάτι που είχαμε δει από το προηγούμενο βράδυ μέσω της γνωστής εφαρμογής :

DSC_99991 (647)zb.jpg


25 περίπου λεπτά μετά είχαμε φτάσει, και κατευθυνόμασταν μέσω της στοάς, από την αποβάθρα στο κυρίως κτήριο του αεροδρομίου:

DSC_99991 (647)zc.jpg


Μας καλωσόρισε το μήνυμα στα Ελληνικά:

DSC_99991 (647)zd.jpg


Το οποίο συναντήσαμε όσο προχωρούσαμε προς το αεροδρόμιο:

DSC_99991 (647)zf.jpg


Κακός χαμός, μεγάλη αναστάτωση και πολύς κόσμος αν και η ώρα ήταν 5 το πρωί. Δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε κάτι στο αεροδρόμιο αυτό, όπως ούτε στο Tegel άλλωστε. Ούτε οι τιμές τους στα νερά μου άρεσαν, ίσα ίσα με εκνεύρισαν όπως αναφέρω και στο πρόλογο μου. Τι να κάνεις όμως, ας όψεται η ανάγκη και πόσο μάλλον η δίψα…

Η ώρα πέρασε γρήγορα, πραγματοποιώντας κάποια ψώνια από το αεροδρόμιο για δωράκια, κυρίως τοπικά προϊόντα, αλκοολούχα, λουκάνικα κτλ. Αν και 7 παρά το πρωί δεν είχε ξημερώσει καθόλου την ώρα που μπήκαμε στο αεροπλάνο, για να μπει έτσι τέλος σε μια πολύ ωραία ακόμα εκδρομή:

DSC_99991 (647)zg.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επίλογος – συμπεράσματα



1. Δεν είμαι σίγουρος αν αξιοποίησα στο έπακρο τις μέρες που είχα στη πόλη. Είναι δεδομένο όπως ανέφερα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η μικρή διάρκεια της μέρας, οπότε τείνω μάλλον προς το αρνητικό συμπέρασμα, συνυπολογίζοντας ότι το Βερολίνο είναι και μια αρκετά μεγάλη πόλη με πολλά αξιοθέατα να δει κανείς. Έμειναν έξω συνοικίες ολόκληρες, μουσεία, πάρκα (λόγω καιρού), το Potsdam κ.α. Ευτυχώς είναι μια πολύ εύκολη εκδρομή πλέον που είμαι σίγουρος ότι θα τη ξανακάνω για να καλύψω τις ελλείψεις.

2. Οι τέσσερις γεμάτες μέρες θεωρώ ότι είναι αρκετά ικανοποιητικό χρονικό διάστημα για να προλάβει να δει κάποιος πράγματα στη πόλη. Ακόμα και στο τριήμερο προλαβαίνει να αντιληφθεί αρκετά.

3. Συμπαθητικές γενικότερα οι τιμές της εκδρομής. Από τα αεροπορικά εισιτήρια που λόγω εορτών ήταν λίγο πάνω από 100€, αλλιώς βρίσκει κανείς και με τα μισά, τη διαμονή για την οποία υπάρχουν πολλές επιλογές, τα έξοδα μετακίνησης και φυσικά τα μπαρ. Κρίνεται ως μια νορμάλ κόστους εκδρομή.

4. Θεωρώ ιδανική τη περιοχή της διαμονής μας για τους λόγους που προανέφερα και είναι σίγουρο ότι αν ξαναβρεθούμε στη πόλη κάτι αντίστοιχο θα επιλέξουμε.

5. Σε σχέση με όσα διάφορα ακούγονται, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα θέμα με την ασφάλεια μας και δε νιώσαμε πουθενά το παραμικρό φόβο. Ξέρω ότι έχει να κάνει και με τη περιοχή αυτό, αλλά αυτές στις οποίες κινηθήκαμε ήταν παραπάνω από εντάξει.

6. Ομολογώ πως δε κατάφερα να σχηματίσω κάποια εντύπωση για τους Γερμανούς, καθώς είναι από τις λίγες χώρες που δεν είχαμε συναναστροφή με ντόπιους παραδόξως. Εντελώς άοσμοι και άχρωμοι, νομίζω ότι κι εμείς αντίστοιχα το ίδιο απέναντι τους. Έχει να κάνει βέβαια και με το γεγονός ότι πρόκειται για μία αρκετά τουριστική πόλη.

7. Να αναφέρω για μια ακόμη φορά πόσο εύκολη ήταν η συνεννόηση - πληροφόρηση - μετακίνηση. Τα καλά της βόρειας Ευρώπης και η οργάνωση της Γερμανίας σε ένα. Δεν υπήρξε στιγμή που να νιώσουμε κενό ή να αναρωτηθούμε για κάτι.

8. Δεν έχω σχηματίσει άποψη για το φαγητό, καθώς κινηθήκαμε σε πολύ ρηχά νερά και δε δοκιμάσαμε τη τοπική κουζίνα πέρα από τα εξαιρετικά λουκάνικα. Για τα μπαρ και τις μπύρες μη τα ξαναπώ, θα γίνω κουραστικός…

9. Εν κατακλείδι το Βερολίνο ήταν μια πόλη που μπήκε αρκετά ψηλά στη κρίση και τις προτιμήσεις μου, τη συστήνω ανεπιφύλακτα και ανυπομονώ να τη ξαναδώ!
 
Last edited:

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Πολύ ωραία η εξιστόρηση του ταξιδιού σου! Αγαπάω ιδιαίτερα αυτήν την πόλη! Θα ξαναπάω σύντομα εκεί και σίγουρα θα επισκεφθω κάποια από τα μπαράκια που αναφέρεις!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εξαιρετικά! Παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Μπορει να ημουν λιγο "τσεκουρατη", αλλα θα ευχηθω ενα κανονικο ταξιδι στη Βιεννη, με τα ολα της!
Έχεις δώσει ήδη τη πολύτιμη βοήθεια σου για τη Βιέννη ;)

Έχεις πάρει φόρα και δεν σε σταματά τίποτα!
Εύγε νέε μου! Αγαπάω Βερολινάρα οπότε θα σε διαβάζω!
Κάτι έχω καταλάβει σχετικά με την αγάπησου για το Berlin, δε σε φτάνω με τίποτα βέβαια όμως προσπαθώ! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ, σε "ζηλεύω" που πας τραίνο! Να σαι καλά να ταξιδεύεις και να μας ταξιδεύεις
Ευχαριστώ πολύ για τα ωραία λόγια και την ανάγνωση!

Εύγε, εκμεταλλευτήκατε με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι σας στο Βερολίνο ;).
Καλέ στο Friedrichshain μείνατε. Διάβαζα ότι περνάγατε τη γέφυρα Oberbaum για να πάτε ή να έρθετε από Kreuzberg και είχα καταμπερδευτεί μέχρι που το γκούγκλαρα.
Ευχαριστώ, τηρουμένων αναλογιών κάναμε σωστή διαχείριση αν και δεν είμαι ευχαριστημένος όσο θα ήθελα από τη μέρα, γιατί για τη νύχτα δεν έχω παράπονο :haha:
Όντως λέγεται ''Friedrichshain'' κάτι που δεν είχα ιδέα μέχρι σήμερα. Σημαντική η διόρθωση σου!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία η εξιστόρηση του ταξιδιού σου! Αγαπάω ιδιαίτερα αυτήν την πόλη! Θα ξαναπάω σύντομα εκεί και σίγουρα θα επισκεφθω κάποια από τα μπαράκια που αναφέρεις!
Σ' ευχαριστώ πολύ, είναι όντως μια πολύ όμορφη και ιδιαίτερη πόλη και τα bar της είναι το κάτι άλλο!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το Βερολίνο πραγματικά δεν εξαντλείται σε ένα ταξίδι. Αν κ το 2009 που είχα πάει είχα μείνει 1 εβδομάδα κ είδα αρκετά (πήγα κ στο Ποτσδαμ το οποίο πραγματικά αξίζει, ενώ κάναμε κ εκδρομή στη Δρέσδη), εντούτοις νοιώθω ότι έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με τη συγκεκριμένη πόλη κ θέλω να ξαναπάω, κατά προτίμηση ανοιξιάτικο μήνα. Επίσης με συγκίνησε που επισκεφθηκες το obe bar! Το είχα επισκεφθεί κ εγώ κ το λάτρεψα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Βερολίνο πραγματικά δεν εξαντλείται σε ένα ταξίδι. Αν κ το 2009 που είχα πάει είχα μείνει 1 εβδομάδα κ είδα αρκετά (πήγα κ στο Ποτσδαμ το οποίο πραγματικά αξίζει, ενώ κάναμε κ εκδρομή στη Δρέσδη), εντούτοις νοιώθω ότι έχω ανοιχτούς λογαριασμούς με τη συγκεκριμένη πόλη κ θέλω να ξαναπάω, κατά προτίμηση ανοιξιάτικο μήνα. Επίσης με συγκίνησε που επισκεφθηκες το obe bar! Το είχα επισκεφθεί κ εγώ κ το λάτρεψα
Έτσι όπως τα λες είναι, δεν εξαντλείται. Συμφωνώ μαζί σου, η επόμενη επίσκεψη θα είναι ανοιξιάτικο προς καλοκαιρινό μήνα για όλους τους λόγους που ανέφερα στην ιστορία.
Τη Δρέσδη θέλω να τη βάλω σε ξεχωριστό ταξίδι, σήμερα διάβασα την ιστορία του @konstantile και ψήθηκα άσχημα, φαίνεται υπέροχη. Μάλλον έχει να δώσει πολλά η Γερμανία στο σύνολο της.
Όσο για το One Bar τι να πω, λατρεία, κάθε μέρα ήμασταν εκεί!
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αχ Βερολίνο! Μπορώ να πηγαίνω ξανά και ξανά.
Και εγώ μια από τις φορές που ειχα πάει, ειχα μείνει κοντά στην περιοχή που είχατε μείνει και εσείς. Ωστόσο την επόμενη φορά ειχα μείνει κοντά στην Alexanderplatz και μου άρεσε περισσότερο. Κυρίως γιατί στην Alexanderplatz αισθανόμουν περισσότερη ασφάλεια, ενώ στην άλλη περιοχή με όλους αυτούς που έβλεπες να κυκλοφορούν κόκαλο και μεθυσμένοι, μια ανασφάλεια την είχαμε. Επίσης και βασικότερο, στην Alexanderplatz είσαι δίπλα στο κέντρο...
Παντως θυμάμαι, πρέπει να ήταν Παρασκευή και ψάχναμε κάποια pub να πιούμε κάτι και ήταν όλες, μα όλες γεμάτες! Είχαμε γυρίσει όλο το κέντρο, φύγαμε από το κέντρο, γυρίσαμε και άλλες περιοχές και με το ζόρι βρήκαμε κάτι, μετά από 3-4 ώρες:p Αγαπημένο Βερολίνο!
 
Last edited:

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Εμεις είχαμε πάει 9 μερες τν Σεπτέμβριο και μεναμε Alexanderplatz (Η καλύτερη εποχή η καλύτερη θερμοκρασία) καθε μέρα παρτυ(τέκνο) σ ολα τα πάρκα είχε και κάτι...και τι ωραία πάρκα!!!!!! Και η μονοήμερη στο potsdam ολα τα λεφτά...παραμυθένια θα έλεγα..9 μερες και δεν μας έφτασε ....
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αχ Βερολίνο! Μπορώ να πηγαίνω ξανά και ξανά.
Και εγώ μια από τις φορές που ειχα πάει, ειχα μείνει κοντά...
Ακριβώς όπως τα λές, το Βερολίνο είναι μια υπέροχη και πολύ ζωντανή πόλη με έντονη κινητικότητα και νυχτερινή ζωή. Καμία σχέση με άλλες πόλεις της Ευρώπης...
Δεν αισθάνθηκα κάπου το κίνδυνο όπως προαναφέρω. Οι εικόνες που συναντάς είναι οι συνηθισμένες αστικών κέντρων γύρω απο περιοχές με διασκέδαση. Ναι σίγουρα υπάρχουν και πιο «δύσκολες» συνοικίες όπως ενημερωθήκαμε, όπως αντίστοιχα ισχύει σε άλλες μεγαλουπόλεις.
Σίγουρα αποτελεί προορισμό που μπορεί να δει κανείς πολλές φορές χωρίς να βαρεθεί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom