Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

chris7

Member
Μηνύματα
3.084
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
γεια :D να σε ρωτησω απο το αεροδρομιο schoenefeld μεχρι την Alexandersplatz ποσο εκανε το εισητηριο.??
3,20 ευρώ.
Αλλά, όπως σου είπαν παραπάνω συμφέρει να βγάλεις κάρτα.
 

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
ναι προφανως συμφερει η καρτα :D απλα επειδη φτανουμε πολυ αργα το βραδυ δεν θα μπορουμε να βγαλουμε ακομα ..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.084
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ναι προφανως συμφερει η καρτα :D απλα επειδη φτανουμε πολυ αργα το βραδυ δεν θα μπορουμε να βγαλουμε ακομα ..
Την κάρτα για τα ΜΜΜ την βγάζεις από αυτόματα μηχανήματα
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
καλησπερα!πανεμορφες οι φωτογραφιες σου κ γενικα τελεια η εμπειρια!!μπορεις να μου πεις αν ηταν ανοιχτα τα μουσεια κατα τη διαρκεια των γιορτων?επειδη σκοπευω να επισκεφθω το βερολινο τα χριστουγεννα..
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
σ ευχαριστω!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Γιαννη συγχαρητηρια για τις εξαιρετικες και πολλες φωτογραφιες και ολη την ιστορια σου.Ειναι λες και πηγαμε στο Βερολινο.Ειδικα αυτη η φωτο με τη φωτισμενη και χιονισμενη πυλη του Βραδεμβουργου ειναι για φωτογραφικο διαγωνισμο!!!!
Καποια δικα μου συμπερασματα και ερωτησεις :
Η πολη εχει εξαιρετικα μνημεια και μουσεια ....
Molecule man... επαθα πλακα ...τι σουπερ πραγμα ειναι αυτο!!!!
Ομως εχει και πολλα κτηρια τυπου κουτια ..τι τετραγωνιλα ειναι αυτη..δε μου αρεσε καθολου ..και πανω σε αυτο ερωτω:
η πολη εχει ιστορικο κεντρο ..με οικηματα παλιας παραδοσιακης αρχιτεκτονικης ..τυπου ιταλικων ,ισπανικων και γαλλικων πολεων?
Χανει πολυ απο την ομορφια του το Βερολινο το χειμωνα κατα τη δικη μου αποψη ..πολυ γκριζιλα ..σε συνδυασμο με τα τετραγωνα κουτια ..με επιασε καταθλιψη.
Ανοιξη και καλοκαιρι θα ειναι πολυ ομορφο.
Επισης ελπιζω να τελειωσουν τα εργοταξια συντομα ..για να το επισκεφτουμε οπως πρεπει.
Το εμπορικο KDW..(ελπιζω να το θυμαμαι σωστα )απο τιμες τι λεει?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ πολύ @KLEOPATRA :)
Αυτό το ταξίδι έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.Πέρασα υπέροχα και το χιόνι πρόσθεσε περισσότερη θετική ενέργεια οπότε δεν με ενόχλησε η μουντίλα. Όντως φωτείνο με ήλιο μάλλον θα είναι ομορφότερο.5 μέρες εκεί δεν είδαμε ούτε ηλιαχτίδα.
Κοίτα είναι ιδαίτερη πόλη και σ'αυτό συμφωνούν όλοι.Δεν είναι όμορφη με την έννοια που όλοι έχουμε στο μυαλό μας για τις πόλεις.Το κομμάτι με παλιά οικήματα όπως λες είναι η Nikolaiviertel αλλά είναι μικρή περιοχή.Φυσικά υπάρχουν και διάσπαρτα κάποια ιστορικά κτίρια και εκκλησίες.

Στο Βερολίνο δεν πας για την ομορφιά αλλά για τον παλμό της πόλης και την ιστορία του.Προσωπικά το αγαπώ:D

Στο KDW δεν θυμάμαι και πολλά αλλά είναι από τα ακριβά εμπορικά κέντρα και όπως γράφω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.

Όσο για το Molecule man μάλλον λίγοι το έχουν δει από κοντά ή το γνωρίζουν.Είναι εντυπωσιακό και κατα το ηλιοβασίλεμα στο σημείο του ποταμού φαίνεται πολύ ξεχωριστό.Κάτι που δεν είδαμε εμείς φυσικά.Εκεί η μουντίλα με ενόχλησε:eek:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Σας έτυχε ποτέ πριν από κάποιο ταξίδι να μην έχετε την διάθεση να το κάνετε?Να μη σας νοιάζει αν ακυρωθεί και να μη το περιμένετε καθόλού?
Σε μένα συνέβη για πρώτη φορά πριν από το ταξίδι στο Βερολίνο. Δύο δυσάρεστα γεγονότα τους προηγούμενους μήνες,κάτι η πεσμένη ψυχολογία,κάτι ο βαρύς χειμώνας στην πρωτεύουσα της Γερμανίας ήταν αρκετά ώστε να μην έχω την τρέλα και την ανυπομονησία γι’αυτό το ταξίδι.
Άρχισα να ανυσηχώ.Μα γιατί εγώ να μην έχω όρεξη για ταξίδι?Εγώ?Ισα ίσα που αυτό το ταξίδι θα με χαλαρώσει και θα με επαναφέρει.Θα ανεβάσει την ψυχολογία μου και θα γίνω ξανά ο γνωστός Γιάννης!Αραγε θα μπορέσει? Τίποτα.Οι μέρες περνούσαν κι εγώ στα ίδια.Καμία προετοιμασία της προκοπής.Η συλλογή πληροφοριών έγινε σχεδόν από αγγαρεία,τυπικά και μάλλον βαριεστημένα.

Τα αεροπορικά κλείστηκαν 20 μέρες πριν το ταξίδι με easyjet στην τιμή των 105 ευρώ το άτομο.
Ξενοδοχείο ποιο άλλο απ το Park Inn by Radisson Berlin Alexanderplatz.Στο κέντρο του κέντρου.Για 5 διανυκτερεύσεις 345 ευρώ συνολικά μαζί με πρωινό μπουφέ. Χωρίς να συνέβη κάτι ουσιαστικό,η μέρα της αναχώρησης με ξύπνησε.Επιτέλους.Και ως δια μαγείας με το που φτάσαμε στο αεροδρόμιο Μακεδονία ήρθε η γλυκιά ανυπομονησία,η χαρά η διάθεση η τρέλα.Λέω στον φίλο μου αυτό ήταν!

Αφήνουμε τη Θεσσαλονίκη με συννεφιά και 12 βαθμούς.Μετά από μια 20λεπτη καθυστέρηση αναχωρούμε.Η πτήση ομαλή και στις 16:05 περίπου φτάνουμε Schönefeld. Το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να αγοράσουμε μια Berlin Welcome Card ABC των 5 ημερών. Δηλαδή να συμπεριλαμβάνεται και η ζώνη C του Βερολίνου που είναι το αεροδρόμιο ώστε να μη χρειαστούμε έξτρα εισητήριο.Για τις επόμενες μέρες είχαμε ξενοιάσει στο θέμα των μέσων μεταφοράς.

Μια ανάλυση των εισητηρίων για να ξέρετε τις τιμές και τι σας συμφέρει:

Shortr trip fare- Βερολίνο AB 1,40€ έως 3 στάσεις σε U+S Bahn και έως 6 στάσεις σε λεωφορεία και τραμ.Επικύρωση κατά την εκκίνηση.

Απλό εισητήριο (Einzelfahrschein) - Βερολίνο AB - 2,40€/ Βερολίνο BC 2,80/Βερολίνο ABC - 3,10 (διαρκεί 2 ώρες με απεριόριστες μετεπιβιβάσεις).Επικύρωση μετά την έναρξη του ταξιδιού.

4-απλό εισητήριο (4-Fahrten-Karte) - Βερολίνο AB - 8,40€.Επικύρωση από την αρχή του ταξιδιού.

Συμπληρωματικό εισητήριο – Επέκταση για τις ζώνες Α και C. ισχύουν μόνο σε συνδυασμό με ένα κύριο εισιτήριο.Θα πρέπει να επικυρωθεί - είτε πριν ξεκινήσετε το ταξίδι σας, ή το αργότερο στο τελευταίο σταθμό στη ζώνη Β. Βερολίνο A / C 1,60€

Ημερίσιο εισητήριο (Tageskarte) - Βερολίνο AB - 6,50/ Βερολίνο BC - 6,80/Βερολίνο ABC - 7,00.Απο την επικύρωση μέχρι τις 03:00πμ.Επικύρωση κατά την εκκίνηση.

7-Day Pass(7-Tage-Karte) - Βερολίνο AB - 28,00/Βερολίνο BC - 28,90/Βερολίνο ABC - 34,60. Ισχύς αρχίζει την πρώτη ημέρα της περιόδου ισχύος που αναγράφεται στο ticket ή από τη στιγμή της επικύρωσης και λήγει την έβδομη ημερολογιακή ημέρα, τα μεσάνυχτα.
-----------------------------------------------------------------
CityTourCard (48 ώρες) Βερολίνο AB 16,90
CityTourCard (48 ώρες) Βερολίνο ABC 18,90
CityTourCard (72 ώρες) Βερολίνο AB 22,90
CityTourCard (72 ώρες) Βερολίνο ABC 24,90
CityTourCard (Ημέρα 5) Βερολίνο AB 29,90
CityTourCard (Ημέρα 5) Βερολίνο ABC 34,90

-Πρέπει να επικυρωθεί πριν από την έναρξη της πρώτης διαδρομής. Η διάρκεια ισχύος των CityTourCards για 48 ώρες και 72 ώρες αρχίζει με την επικύρωση. Η διάρκεια ισχύος της CityTourCards για 5 ημέρες αρχίζει με την επικύρωση κατά την πρώτη ημέρα και λήγει την πέμπτη ημέρα τα μεσάνυχτα.
-----------------------------------------------------------------
Berlin Welcome Card (48 ώρες) Βερολίνο AB 18,50
Berlin Welcome Card (48 ώρες) Βερολίνο ABC 20,50
Berlin Welcome Card (72 ώρες) Βερολίνο AB 24,50
Berlin Welcome Card (72 ώρες) Βερολίνο ABC 26,50
Berlin Welcome Card (5 ημέρες) Βερολίνο AB 30,90
Berlin Welcome Card (5 ημέρες) Βερολίνο ABC 35,90
Berlin Welcome Card Νησί των Μουσείων (72 ώρες) Βερολίνο AB 34,00
Berlin Welcome Card Νησί των Μουσείων (72 ώρες) Βερολίνο ABC 36,00

-Πρέπει να επικυρωθεί πριν από την έναρξη της πρώτης διαδρομής. Η διάρκεια ισχύος των Berlin Welcome Card για 48 ώρες και 72 ώρες αρχίζει με την επικύρωση. Η διάρκεια ισχύος της Berlin Welcome Card για 5 ημέρες αρχίζει με την επικύρωση κατά την πρώτη ημέρα και λήγει την πέμπτη ημέρα τα μεσάνυχτα.

Τα μηχανήματα επικύρωσης εισιτηρίων βρίσκονται στα τρένα και στους σταθμούς του μετρό, στα λεωφορεία και τα τραμ.

Το site για τις μεταφορές στο Βερολίνο
BVG.de - Tickets & Fares - Berlin fare zones A, B, and C

Το site για την Berlin Welcome Card
Berlin - Berlin WelcomeCard - visitBerlin.de EN

Μπορείτε να κατεβάσετε το flyer και το βιβλιαράκι της Berlin Welcome Card εδώ
BVG.de - Tickets & Fares - Fares Overview - For Visitors - Berlin WelcomeCard

Από τις αφίξεις μέχρι τον σταθμό τρένων είναι κάνα 8 λεπτο περπάτημα.
Εδώ Public transport κατεβάστε τον χάρτη του αεροδρομίου.

Ο σταθμός Berlin-Schönefeld Flughafen δεν έχει ξεκάθαρες πινακίδες που να δείχνουν σε ποια πλατφόρμα πρέπει να πας.Είχα εκτυπώσει τα δρομολόγια οπότε είδα σε ποια πλατφόρμα θα παίρναμε το εξπρες τρένο RE7 που σε 20 λεπτά φτάνει στην Alexanderplatz.

Το RB14 και το RE7 είναι τα εξπρες τρένα που σε πάνε απ’ευθείας στο κέντρο στην Alexanderplatz.Υπάρχουν και άλλοι συνδιασμοί τρένων (S9,S42,S45) ή λεωφορείων (Χ7) που ξεκινούν από το αεροδρόμιο και χρειάζεται αλλαγή και επιβίβαση σε άλλο τρένο ή μετρό.

Εδώ BVG.de - και εδώ bahn.com - your online travel booking tool for rail journeys, holidays, city trips and car rental μπορείτε να δείτε τι μεταφορικό μέσο και τι συνδιασμοί σας προτείνονται ανάλογα τον προορισμό σας.

Η Berlin Welcome Card πρέπει να επικυρωθεί έξω σε μηχάνημα μια φορά πριν από την πρώτη διαδρομή και μετά ισχύει μέχρι τη λήξη της.Εμείς ξεχάσαμε να την χτυπήσουμε και ευτυχώς δεν μπήκε κανένας έλεγχος.Στο τρένο γνωρίσαμε και 2 ελληνίδες και ρίξαμε τρελό γέλιο.
Οι πρώτες εικόνες του κρύου και σε κάποια σημεία χιονισμένου Βερολίνου μας άρεσαν και με απίστευτη ακρίβεια το τρένο έφτασε προγραμματισμένα στην Alexanderplatz στις 17:09.

Βγαίνοντας απ το σταθμό πατάμε το πόδι μας στην ξακουστή Alexanderplatz το κομβικό σημείο του Βερολίνου.Η θερμοκρασία κοντά στο 0 αλλά με καθαρό ουρανό.Λέω ωραία,θα έχουμε ήλιο τις επόμενες μέρες..αμ δε…

View attachment 37997

Το ξενοδοχείο μας λοιπόν το Park Inn by Radisson Berlin είναι το ψηλότερο ξενοδοχείο του Βερολίνου με 125 μέτρα ύψος και 37 ορόφους.Χτίστηκε μεταξύ 1967-1970 και άνοιξε ως Hotel Stadt Berlin και ήταν το καμάρι του Ανατολικού Βερολίνου.Μετά την επανένωση της Γερμανίας , μετονομάστηκε Forum Hotel και από το 2003 που εξαγοράστηκε σε Park Inn by Radisson Berlin.
Είναι ξενοδοχείο αλυσίδας άρα όχι κάτι ιδιαίτερο από άποψη αισθητικής.Όμως για μένα είναι το ιδανικό ξενοδοχείο από άποψη περιοχής και ιστορικής σημασίας.Το αγάπησα! Το δωμάτιο μας ήταν στον 20ο όροφο.Σχετικά μικρό αλλά λειτουργικό.

Η θέα απ το δωμάτιο
View attachment 37999
View attachment 38000

Αφού τακτοποιηθήκαμε βγήκαμε για μια πρώτη γνωριμία.Είχε ήδη σκοτεινιάσει είχε ξαστεριά αλλά τσουχτερό κρύο και ψυχρό αεράκι.Το ντύσιμο φορτωμένο και μελετημένο ώστε να αντέξουμε την πολύωρη έκθεση στο κρύο αυτές τις 5 μέρες.

Φανελάκι,ισοθερμικη μακρυμάνικη φανέλα,δύο μπλούζες λεπτές,αμάνικο τζάκετ,μπουφανάρα με γούνα,κασκόλ,2 κάλτσες.Υπερβολικά?Οχι...Ακόμα και μαυτό το ντύσιμο δεν ήμασταν άνετοι στο κρύο αλλά αρκετά προστατευμένοι.Κάτω φορούσα απλά το τζίν.Στα κάτω άκρα δεν έχω πρόβλημα και με απλά παπούτσια αλλά με 2 ζευγάρια ζεστές κάλτσες δεν είχα πρόβλημα.

Ντυμένοι λοιπόν σαν κρεμμύδια και τα 65 μου κιλά να μοιάζουν 90 απ’τα στρώματα των ρούχων βγήκαμε για την πρώτη βόλτα μέσα στην τρελή χαρά. Η μελαγχολία έφυγε για τα καλα!

Ο πύργος τηλεόρασης (Fernsehturm)
View attachment 38001

Το Park Inn
View attachment 38003

Weltzeituhr το ρολόι του κόσμου σύμβολο της Alexanderplatz
View attachment 38004
View attachment 38006
View attachment 38007

Ο πύργος και το δημαρχείο (Rotes Rathaus)
View attachment 38009

Nikolaiviertel
View attachment 38010
View attachment 38011
View attachment 38013
View attachment 38014
View attachment 38016
View attachment 38017
View attachment 38019
View attachment 38020

Berliner Dom
View attachment 38021

Bode-Museum από την Ebertbrucke
View attachment 38022

Η πρώτη αυτή γνωριμία μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και σε συνδιασμό με την τέλεια διάθεση κάτι μου έλεγε πως αυτό το ταξίδι τελικά θα γίνει το αγαπημένο μου. Με εξέπληξε αυτή η ζωντάνια της πόλης παρ'όλο το κρύο.Σε κάθε γωνιά κατάστηματα, εμπορικά, άπειρα μαγαζάκια με γρήγορο φαγητό και ήταν ο λόγος που είναι η μοναδική φορά σε ταξίδι που τρώγαμε μόνο γρήγορο και και πρόχειρο φαγητό.Βασικά δεν κάναμε άλλη δουλεία παρά μονάχα τρώγαμε.Οταν στα πόδια σου έχεις τόσες επιλογές και πειρασμούς και να μη πεινάς τρως και δοκιμάζεις. Γερμανικό, ιταλικό, τούρκικο,ασιάτικό,αράβικο..Τα πάντα. Στο δρόμο,στους σταθμούς του μετρό,σε μαγαζιά,στα εμπορικά.Περισσότερο τιμήσαμε τα τούρκικα αλλά και τα γερμανικά wurst.

Η πρώτη μέρα έκλεισε στο Am To Pm club κάτω απ το σταθμό Hackescher Markt.Στην αρχή για καφέ και έπειτα για κοκτέιλ.Ωραίο μαγαζί με νεαρούς γερμανούς θαμώνες οι οποίοι μου φάνηκαν αρκετά γελαστοί και χαλαροί τύποι.
Μου έκανε εντύπωση που 2 κοπέλες μας ζήτησαν να προσέχουμε τα πράγματα τους γιατί θα έβγαιναν έξω για τσιγάρο.Αυτό έγινε 3 φορές.Απο μία ώρα και μετά βέβαια κάπνιζαν μέσα.Δεν ξέρω τι λέει ο νόμος για το θέμα του τσιγάρου.

Κατα τις 2 και με τα πόδια πήγαμε στο ξενοδοχείο που απέχει κανα 10λεπτο.Εκείνη την ώρα είδαμε κάτι νηφάδες χιονιού να πέφτουν.Αραγε είναι παροδικό ή θα είναι όλα άσπρα την επόμενη μέρα?
Τι λες τωρα ρε φιλε!! μια Λονδινο ( θα παω Δεκεμβρη 2η φορα ελπιζω να το δω πιο καλα μετα απο τις οδηγιες της δικες σου και του @Triplover ) μια Βερολινο ( Ιανουαριο)..λεμε οτι με ξελασπωνεις!!!...σε ακολουθώ!!
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom