Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Το πόσο έχει βοηθήσει αυτή η ιστορία στο να οργανώσω το ταξίδι μου είναι απίστευτο! Την έχω διαβάσει 3 φορές και σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες! Συγχαρητήρια ελπίζω στο μέλλον να γράψετε πολλές ακόμη!
Θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει για την κάρτα μεταφορών. Αν επικυρώσουμε τη welcome berlin card στις 29/11 Τετάρτη το μεσημέρι θα ισχύει μέχρι το Σάββατο (2/12) το μεσημέρι;
Επίσης, σχετικά με την επίσκεψη στο Reichstag να επιλέξουμε "Guided tours followed by a visit to the dome" ή σκέτο "Visit to the dome";;; Τι είχατε κάνει εσείς; Επειδή μας βολεύει μια επίσκεψη γύρω στις 6:30 το απόγευμα, υπάρχει περίπτωση ο θόλος να είναι κλειστός; Και τέλος το email της επιβεβαίωσης τι θα λέει; Εγώ συμπλήρωσα την λίστα επισκεπτών και μου ήρθε ένα email με ένα pdf που αναγράφει την ώρα της κράτησης και "Thank you for confirming your request. Please find attached a PDF file containing an overview of the information you have provided." και πως μερικές φορές επιβάλλεται η ακύρωση της επίσκεψης για λόγους ασφαλείας. Αυτό είναι το e-mail/pdf επιβεβαίωσης;


Τέλος θέλω να ρωτήσω αν στο Berliner Dom περιμένατε πολύ ώρα μέχρι να μπείτε.

Ευχαριστώ!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Νομιζω την απλη επισκεψη να διαλεξεις.Αν εχει 6.30 τορτε ειναι οκ.Δεν εχει πολυ αναμονη οταν κλεινεις απο το ιντερνετ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Επίσης, σχετικά με την επίσκεψη στο Reichstag να επιλέξουμε "Guided tours followed by a visit to the dome" ή σκέτο "Visit to the dome";;; Τι είχατε κάνει εσείς; Επειδή μας βολεύει μια επίσκεψη γύρω στις 6:30 το απόγευμα, υπάρχει περίπτωση ο θόλος να είναι κλειστός; Και τέλος το email της επιβεβαίωσης τι θα λέει; Εγώ συμπλήρωσα την λίστα επισκεπτών και μου ήρθε ένα email με ένα pdf που αναγράφει την ώρα της κράτησης και "Thank you for confirming your request. Please find attached a PDF file containing an overview of the information you have provided." και πως μερικές φορές επιβάλλεται η ακύρωση της επίσκεψης για λόγους ασφαλείας. Αυτό είναι το e-mail/pdf επιβεβαίωσης;
Εμείς κάναμε την απλή επίσκεψη στο θόλο κατά την οποία σου δίνουν ένα audioguide στο οποίο επιλέγεις τη γλώσσα της ξενάγησης (δεν έχει στα ελληνικά). Η αρχική επιλογή μου ήταν η οργανωμένη ξενάγηση "Guided tours" των 90 λεπτών στα Αγγλικά, αλλά δεν μπόρεσα να βρω διαθεσιμότητα ένα μήνα πριν λόγω θερινής περιόδου. Το προσπάθησα και με 2ο email αλλά μάταια.... Έτσι αρκεστήκαμε στην απλή επίσκεψη, εάν και θα ήθελα πολύ να ακούσω την οργανωμένη ξενάγηση...:(
Στο pdf που λαμβάνεις στο 1ο email λέει πάνω αριστερά "Your request" και απλά σου επιβεβαιώνει το αίτημά σου.
Στο pdf που λαμβάνεις στο 2ο email επιβεβαίωσης λέει πάνω "Visit to the roof terrace and dome of the Reichstag Building" και φέρει πάνω στην κεφαλίδα έναν αετό και την επωνυμία"Deutscher Bundestag". Σε αυτό σου λένε τελικά ποια ώρα μπορείς να επισκεφτείς το θόλο.
Μην ξεχάσεις να έχεις εκτυπωμένο μαζί σου το pdf αρχείο της επιβεβαίωσης και τις ταυτότητες σας.
 

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Νομιζω την απλη επισκεψη να διαλεξεις.Αν εχει 6.30 τορτε ειναι οκ.Δεν εχει πολυ αναμονη οταν κλεινεις απο το ιντερνετ
Οκ ευχαριστώ. Εκανα κρατηση και με ξεναγηση και χωρις και μου ηρθε κανονικα επιβεβαιωση και για τα 2. Απλα στην επιβεβαιωση της ξεναγησης μου ηρθε pdf με τα ονοματα των επισκεπτων ενω στην αλλη οχι. Ελπίζω να ειναι εντάξει.

@Elena2508 Οποτε λες να κρατησουμε την κρατηση με την ξεναγηση; Τα email μου ηρθαν οπως τα λες οποτε λογικα δεν χρειαζεται λιστα με τα ονοματα μας απλα το pdf της επιβδβαιωσης και ταυτοτητες!!! Σε ευχαριστω πολυυ!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Οκ ευχαριστώ. Εκανα κρατηση και με ξεναγηση και χωρις και μου ηρθε κανονικα επιβεβαιωση και για τα 2. Απλα στην επιβεβαιωση της ξεναγησης μου ηρθε pdf με τα ονοματα των επισκεπτων ενω στην αλλη οχι. Ελπίζω να ειναι εντάξει.

@Elena2508 Οποτε λες να κρατησουμε την κρατηση με την ξεναγηση; Τα email μου ηρθαν οπως τα λες οποτε λογικα δεν χρειαζεται λιστα με τα ονοματα μας απλα το pdf της επιβδβαιωσης και ταυτοτητες!!! Σε ευχαριστω πολυυ!
Εάν ξέρετε καλά Αγγλικά σίγουρα η οργανωμένη ξενάγηση θα είναι πιο ενδιαφέρουσα γιατί θα έχει αναφορές και στην ιστορία της Γερμανίας, στην ένωση της και μάλλον θα μπείτε και μέσα στον χώρο του κοινοβουλίου και ίσως και σε άλλους χώρους. Εφόσον σε ενδιαφέρουν αυτά τα στοιχεία, τότε επέλεξε αυτήν.
Στην απλή επίσκεψη στο θόλο, απλά σε ανεβάζουν με το ασανσέρ στο θόλο, τον ανεβαίνεις με τα πόδια μέχρι την κορυφή του και στο κατέβασμα βγαίνεις και έξω στην ταράτσα, εάν το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες.
Σε αυτήν την περίπτωση στο pdf της επιβεβαίωσης που μου στάλθηκε δεν αναφερόταν τα ονόματα των επισκεπτών.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σας ευχαριστώ @porcelain, έχουμε γράψει πολλές ακόμα ιστορίες :D

Νομίζω πως η @Elena2508 τα θυμάται πιο καλά από μένα και είναι εξαιρετική πηγή πληροφοριών για το Βερολίνο. Όσον αφορά τον Καθεδρικό μπήκαμε κατευθείαν και δεν είχε καν ουρά. Η berlin welcome card περιλαμβάνει έκπτωση στον Berliner Dom. Για την κάρτα που ρωτάς ναι, εφόσον θα πάρετε 3ημερη θα ισχύσει από την πρώτη επικύρωση.

Εμείς είχαμε πάει απλή επίσκεψη στο θόλο. Μπορεί να ξεπαγιάσαμε γιατί έμπαζε το κρύο και χιόνιζε αλλά ήταν ωραία εμπειρία. Όντως δεν πας για τη θέα αλλά για την αρχιτεκτονική του θόλου και αν σε ενδιαφέρει και για την ολοκληρωμένη ξενάγηση στο Reichstag.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σας ευχαριστώ @porcelain, έχουμε γράψει πολλές ακόμα ιστορίες :D
Νομίζω πως η @Elena2508 τα θυμάται πιο καλά από μένα και είναι εξαιρετική πηγή πληροφοριών για το Βερολίνο. Όσον αφορά τον Καθεδρικό μπήκαμε κατευθείαν και δεν είχε καν ουρά.
Ευχαριστώ Γιάννη! Φρεσκάρισα πρόσφατα την εμπειρία στο Βερολίνο για αυτό τα θυμάμαι μέχρι στιγμής... Πάντως πριν ξαναπάω την δικιά σου ιστορία διάβασα για να μην χάσω τίποτα καλό! :xalara:
@porcelain εγγύηση οι ιστορίες του Γιάννη με πολύτιμες και πολύ χρηστικές πληροφορίες!! Είναι ειδικός επί των μεταφορών, των καρτών και των περιπατητικών διαδρομών!! Διάβασε τες και θα με θυμηθείς! ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ Γιάννη! Φρεσκάρισα πρόσφατα την εμπειρία στο Βερολίνο για αυτό τα θυμάμαι μέχρι στιγμής... Πάντως πριν ξαναπάω την δικιά σου ιστορία διάβασα για να μην χάσω τίποτα καλό! :xalara:
@porcelain εγγύηση οι ιστορίες του Γιάννη με πολύτιμες και πολύ χρηστικές πληροφορίες!! Είναι ειδικός επί των μεταφορών, των καρτών και των περιπατητικών διαδρομών!! Διάβασε τες και θα με θυμηθείς! ;)
Ε κι εγώ γι' αυτό τα γράφω γιατί μετά τα ξεχνάω:p. Οπότε ότι έχω καταθέσει είναι μέσα στις ιστορίες μου. Και αν θέλω να ξαναθυμηθώ κάτι ανατρέχω στα γραπτά μου. Ας πούμε δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες αυτό για τα email για την κράτηση στο Reichstag. Αλλά τα αναλύω μέσα στην ιστορία. Πάντως αγαπημένο Βερολίνο. Όσα χρόνια και να περάσουν θα είναι από τα top ταξίδια μου. Από τις λίγες πόλεις που έχω επισκεφτεί και θέλω να ξαναπάω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ε κι εγώ γι' αυτό τα γράφω γιατί μετά τα ξεχνάω:p. Οπότε ότι έχω καταθέσει είναι μέσα στις ιστορίες μου. Και αν θέλω να ξαναθυμηθώ κάτι ανατρέχω στα γραπτά μου. Ας πούμε δεν θυμάμαι με λεπτομέρειες αυτό για τα email για την κράτηση στο Reichstag. Αλλά τα αναλύω μέσα στην ιστορία. Πάντως αγαπημένο Βερολίνο. Όσα χρόνια και να περάσουν θα είναι από τα top ταξίδια μου. Από τις λίγες πόλεις που έχω επισκεφτεί και θέλω να ξαναπάω.
Έτσι ακριβώς Γιάννη! Εγώ που δεν τα γράφω ξεχνάω πολύ εύκολα πάρα πολλές λεπτομέρειες από τα ταξίδια μου...
Η αλήθεια είναι ότι το Βερολίνο μου άρεσε και μένα πολύ και για αυτό ξαναπήγα με την οικογένεια μου την 2η φορά.
Αυτό που σου προτείνω τώρα είναι να πας καλοκαίρι για να πας και μια όμορφη εκδρομή στο Potsdam. Άλλη αίσθηση το Βερολίνο και το πάρκο του Sanssouci Palace το καλοκαίρι!!
Εγώ πάντως την τρίτη φορά θα την προγραμματίσω μέσα Δεκέμβρη για να το δω και στολισμένο! ;)
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nordkapp
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά,

γύρισα χθες από Βερολίνο και θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum που βοήθησαν είτε με τις απαντήσεις τους απευθείας είτε με κάποιο απλό σχόλιο που είχαν ανεβάσει. Νομίζω οτι το forum είναι πάρα πολύ σημαντικό για όποιον θέλει να μαζέψει πληροφορίες για κάποιο ταξίδι που σχεδιάζει. Εμένα πάντως με βοήθησε στο μέγιστο. Ειλικρινά και πάλι ευχαριστώ!!!!!!
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Καλησπέρα.. παω σε μια βδομαδα . δωσε στιγμα.. τι φαση παιζει? μουσεια ? αξιοθεατα? ζωολογικο κήπο πηγες? καφετεριες μπαρακια, σε κανενα κλαμπ πήγες.. γραψε αν μπορεις επιγραμματικα.. ευχαριστω πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom