1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος giannismits, στις 12 Μαρτίου 2013.

1. stratios

stratios Member

Μπορώ να τις βρω κάπου οργανωμένες?
    Σίγουρα θα έχουν το ίδιο ενδιαφέρον!!!!

2. nikesamothraki

Συγχαρητήρια, ένα από τα καλύτερα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει..
    Υπέροχες φωτό, και πολλές πληροφορίες για τα ΜΜΕ..
    Ευχαριστούμε..

giannismits likes this.
  3. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Παρακαλούμε:)
    Έχει γίνει πια viral αυτή η ιστορία:D
    Όσο για τα ΜΜΕ είναι το φετίχ μου. Το έχω αποδείξει και σε άλλες ιστορίες:p

makisg likes this.
  4. trelospektis

trelospektis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστρια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nordkapp
    Καλημέρα, ομολογώ να πω πως η βοήθεια είναι απίστευτη !!!
    Ευχαριστώ πάρα πολύ καταρχήν για την ιστορία και δεύτερον για τα σχόλια των υπολοίπων. Έχω κλείσει με RYanair 23/12/17 έως 26/12/17.
    2 πράγματα θέλω μόνο να ρωτήσω.
    Είδα ότι προτείνεται πολύ το PARK INN ( το ξενοδοχείο ). Το έψαξα μου άρεσε και διάβασα όλα τα σχόλια και φαίνεται καλό. Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βάλω μέσα στην τιμή και το πρωινό γιατί δεν ξέρω πόσο θα βγαίνει αν πηγαίνω κάθε μέρα και τρώω έξω. Και φυσικά αν έχει καλό πρωινο.

Και δεύτερον , γνωστος , μου είπε πως την ημέρα τον Χριστουγέννων είναι κλειστά. Μουσεία και τέτοια ή ακόμη και μαγαζιά για φαγητό. Αληθεύει???

giannismits likes this.
  5. Elena2508

Elena2508 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ??
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    N. Υόρκη
    http://www.smb.museum/en/plan-your-visit/special-opening-hours-during-public-holidays.html

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα των Μουσείων του Βερολίνου στις 24/12 όλα τα μουσεία της πόλης είναι κλειστά.
    Στις 25/12 και 26/12 τα μουσεία είναι ανοιχτά με ωράριο λειτουργίας όπως τις Κυριακές.
    Εάν ενδιαφέρεσαι να πας στο μουσείο της Περγάμου και στο Νέο Μουσείο την ίδια όμως μέρα, σε συμφέρει να βγάλεις το ενιαίο εισιτήριο "Museum Island all exhibitions" με 18 €. Βέβαια φρόντισε οπωσδήποτε να κάνεις έγκαιρα κράτηση στο μουσείο της Περγάμου για είσοδο συγκεκριμένη ώρα. Θα γλυτώσεις αναμονή 1,5 -2 ώρες, ίσως και περισσότερες!

6. trelospektis

trelospektis Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστρια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nordkapp
    Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δεν το ήξερα για τις 24! Μου αλλάζει λίγο το πρόγραμμα μιας και σκόπευα εκείνη την ημέρα να την αφιερώσω όλη για μουσεία κλπ. Δεν πειράζει τότε εκείνη την ημέρα ψώνια και την επόμενη μουσεία.

7. Elena2508

Elena2508 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ??
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    N. Υόρκη
    Από ότι έχω διαβάσει την παραμονή Χριστουγέννων τα πάντα κλείνουν νωρίς στις Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και ο κόσμος μαζεύεται στα σπίτια για τα φαγοπότια. Ίσως θα έχεις πρόβλημα και με το φαγητό μετά το μεσημέρι.
    Ας μας πουν όμως καλύτερα αυτοί που έχουν ταξιδέψει τέτοιες μέρες στο Βερολίνο.

8. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Danke! Χαίρομαι που βοήθησα.
    Φυσικά και συμφέρει να βάλεις πρωινό στο Park inn. Ο μπουφές είναι ο μεγαλύτερος που έχω δει. Αξίζει και πολύ μάλιστα. Εξαιρετικό πρωινό. Θυμάμαι έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο και ξαναπεινούσα το απόγευμα:D

trelospektis likes this.
  9. AntRo

AntRo Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βαρκελωνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ταϋλανδη
    Για αλλη μια φορα ειχα οδηγο την ιστορια σου! Λεπτομερεστατος. Απιστευτη ιστορια και παλι!!

Μια ερωτηση εχω να σου κανω. Αν θελω 6ημερη ή 7ημερη καρτα απεριοριστων διαδρομων χωρις εκπωσεις σε αλλα αξιοθετα θα πρεπει να αγορασω την
    7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte ??

Ισχυει οτι ειναι για συγκεκριμες ωρες της ημερας;; Εκτος και αν το μετεφρασα λαθος!!

giannismits likes this.
  10. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Δεν είχες οδηγό την ιστορία μου αλλά θα την έχεις οδηγό! :D Αφού δεν πήγες ακόμα!
    Κοίτα υπάρχει το 7-Day-Ticket και ισχύει ακριβώς για 7 ημέρες από την στιγμή της επικύρωσης και λήγει την 7η ημέρα στις 12 τα μεσάνυχτα. Είναι η κάρτα που αναφέρεις. Αυτές οι κάρτες είναι για απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα μεταφοράς. Κάτι μετέφρασες λάθος ;)

AntRo likes this.
  11. AntRo

AntRo Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βαρκελωνη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ταϋλανδη
    Καλα λεω οτι ειχα οδηγο την ιστορια σου!! Γιατι εκει στηριχτηκα για το προγραμμα μου!

Επιπλεον εγω με τα γερμανικα καμια σχεση!! Απλα βρηκα στο σαιτ τους το παρακατω “Die 7-Tage-Karten VBB-Umweltkarte beinhaltet die Mitnahme von einem Erwachsenen und bis zu drei Kinder (6 bis 14 Jahre) montags bis freitags ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages sowie samstags, sonntags, am 24. und 31. Dezember und an gesetzlichen Feiertagen ganztägig“
    Και το translate μου το μετεφρασε απο τις 20:00 το βραδυ οτι μπορει να χρησιμοποιηθει!!

Σε ευχαριστω!!

giannismits likes this.
  12. giannismits

giannismits Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Μπορείς να επιλέξεις την αγγλική γλώσσα στη σελίδα τους :)
    https://shop.bvg.de/index.php/product/239/show/0/0/0/0/buy
    χμ δεν ξέρω όμως τι εννοεί μ' αυτό. Ίσως να είναι αυτό που είπες γιατί αυτή η κάρτα είναι στην κατηγορία ''Shipping time cards and year cards''.

Πάρε την 6ημερη Berlin CityTourCard. Και τι σε πειράζει να έχεις έκπτωση σε 10 αξιοθέατα? Οι τιμές των καρτών δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους. Το θέμα είναι να επιλέξεις τι ζώνη θες ΑΒ ή ABC και το πόσες μέρες.