Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

Μηνύματα
39
Likes
23
Συγχαρητήρια, ένα από τα καλύτερα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει..
Υπέροχες φωτό, και πολλές πληροφορίες για τα ΜΜΕ..
Ευχαριστούμε..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Συγχαρητήρια, ένα από τα καλύτερα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει..
Υπέροχες φωτό, και πολλές πληροφορίες για τα ΜΜΕ..
Ευχαριστούμε..
Παρακαλούμε:)
Έχει γίνει πια viral αυτή η ιστορία:D
Όσο για τα ΜΜΕ είναι το φετίχ μου. Το έχω αποδείξει και σε άλλες ιστορίες:p
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλημέρα, ομολογώ να πω πως η βοήθεια είναι απίστευτη !!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ καταρχήν για την ιστορία και δεύτερον για τα σχόλια των υπολοίπων. Έχω κλείσει με RYanair 23/12/17 έως 26/12/17.
2 πράγματα θέλω μόνο να ρωτήσω.
Είδα ότι προτείνεται πολύ το PARK INN ( το ξενοδοχείο ). Το έψαξα μου άρεσε και διάβασα όλα τα σχόλια και φαίνεται καλό. Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βάλω μέσα στην τιμή και το πρωινό γιατί δεν ξέρω πόσο θα βγαίνει αν πηγαίνω κάθε μέρα και τρώω έξω. Και φυσικά αν έχει καλό πρωινο.

Και δεύτερον , γνωστος , μου είπε πως την ημέρα τον Χριστουγέννων είναι κλειστά. Μουσεία και τέτοια ή ακόμη και μαγαζιά για φαγητό. Αληθεύει???
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
http://www.smb.museum/en/plan-your-visit/special-opening-hours-during-public-holidays.html

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα των Μουσείων του Βερολίνου στις 24/12 όλα τα μουσεία της πόλης είναι κλειστά.
Στις 25/12 και 26/12 τα μουσεία είναι ανοιχτά με ωράριο λειτουργίας όπως τις Κυριακές.
Εάν ενδιαφέρεσαι να πας στο μουσείο της Περγάμου και στο Νέο Μουσείο την ίδια όμως μέρα, σε συμφέρει να βγάλεις το ενιαίο εισιτήριο "Museum Island all exhibitions" με 18 €. Βέβαια φρόντισε οπωσδήποτε να κάνεις έγκαιρα κράτηση στο μουσείο της Περγάμου για είσοδο συγκεκριμένη ώρα. Θα γλυτώσεις αναμονή 1,5 -2 ώρες, ίσως και περισσότερες!
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
http://www.smb.museum/en/plan-your-visit/special-opening-hours-during-public-holidays.html

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα των Μουσείων του Βερολίνου στις 24/12 όλα τα μουσεία της πόλης είναι κλειστά.
Στις 25/12 και 26/12 τα μουσεία είναι ανοιχτά με ωράριο λειτουργίας όπως τις Κυριακές.
Εάν ενδιαφέρεσαι να πας στο μουσείο της Περγάμου και στο Νέο Μουσείο την ίδια όμως μέρα, σε συμφέρει να βγάλεις το ενιαίο εισιτήριο "Museum Island all exhibitions" με 18 €. Βέβαια φρόντισε οπωσδήποτε να κάνεις έγκαιρα κράτηση στο μουσείο της Περγάμου για είσοδο συγκεκριμένη ώρα. Θα γλυτώσεις αναμονή 1,5 -2 ώρες, ίσως και περισσότερες!
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δεν το ήξερα για τις 24! Μου αλλάζει λίγο το πρόγραμμα μιας και σκόπευα εκείνη την ημέρα να την αφιερώσω όλη για μουσεία κλπ. Δεν πειράζει τότε εκείνη την ημέρα ψώνια και την επόμενη μουσεία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δεν το ήξερα για τις 24! Μου αλλάζει λίγο το πρόγραμμα μιας και σκόπευα εκείνη την ημέρα να την αφιερώσω όλη για μουσεία κλπ. Δεν πειράζει τότε εκείνη την ημέρα ψώνια και την επόμενη μουσεία.
Από ότι έχω διαβάσει την παραμονή Χριστουγέννων τα πάντα κλείνουν νωρίς στις Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και ο κόσμος μαζεύεται στα σπίτια για τα φαγοπότια. Ίσως θα έχεις πρόβλημα και με το φαγητό μετά το μεσημέρι.
Ας μας πουν όμως καλύτερα αυτοί που έχουν ταξιδέψει τέτοιες μέρες στο Βερολίνο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημέρα, ομολογώ να πω πως η βοήθεια είναι απίστευτη !!!
Ευχαριστώ πάρα πολύ καταρχήν για την ιστορία και δεύτερον για τα σχόλια των υπολοίπων. Έχω κλείσει με RYanair 23/12/17 έως 26/12/17.
2 πράγματα θέλω μόνο να ρωτήσω.
Είδα ότι προτείνεται πολύ το PARK INN ( το ξενοδοχείο ). Το έψαξα μου άρεσε και διάβασα όλα τα σχόλια και φαίνεται καλό. Ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει να βάλω μέσα στην τιμή και το πρωινό γιατί δεν ξέρω πόσο θα βγαίνει αν πηγαίνω κάθε μέρα και τρώω έξω. Και φυσικά αν έχει καλό πρωινο.
Danke! Χαίρομαι που βοήθησα.
Φυσικά και συμφέρει να βάλεις πρωινό στο Park inn. Ο μπουφές είναι ο μεγαλύτερος που έχω δει. Αξίζει και πολύ μάλιστα. Εξαιρετικό πρωινό. Θυμάμαι έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο και ξαναπεινούσα το απόγευμα:D
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Για αλλη μια φορα ειχα οδηγο την ιστορια σου! Λεπτομερεστατος. Απιστευτη ιστορια και παλι!!

Μια ερωτηση εχω να σου κανω. Αν θελω 6ημερη ή 7ημερη καρτα απεριοριστων διαδρομων χωρις εκπωσεις σε αλλα αξιοθετα θα πρεπει να αγορασω την
7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte ??

Ισχυει οτι ειναι για συγκεκριμες ωρες της ημερας;; Εκτος και αν το μετεφρασα λαθος!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Για αλλη μια φορα ειχα οδηγο την ιστορια σου! Λεπτομερεστατος. Απιστευτη ιστορια και παλι!!

Μια ερωτηση εχω να σου κανω. Αν θελω 6ημερη ή 7ημερη καρτα απεριοριστων διαδρομων χωρις εκπωσεις σε αλλα αξιοθετα θα πρεπει να αγορασω την
7-Tage-Karte VBB-Umweltkarte ??

Ισχυει οτι ειναι για συγκεκριμες ωρες της ημερας;; Εκτος και αν το μετεφρασα λαθος!!
Δεν είχες οδηγό την ιστορία μου αλλά θα την έχεις οδηγό! :D Αφού δεν πήγες ακόμα!
Κοίτα υπάρχει το 7-Day-Ticket και ισχύει ακριβώς για 7 ημέρες από την στιγμή της επικύρωσης και λήγει την 7η ημέρα στις 12 τα μεσάνυχτα. Είναι η κάρτα που αναφέρεις. Αυτές οι κάρτες είναι για απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα μεταφοράς. Κάτι μετέφρασες λάθος ;)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Δεν είχες οδηγό την ιστορία μου αλλά θα την έχεις οδηγό! :D Αφού δεν πήγες ακόμα!
Κοίτα υπάρχει το 7-Day-Ticket και ισχύει ακριβώς για 7 ημέρες από την στιγμή της επικύρωσης και λήγει την 7η ημέρα στις 12 τα μεσάνυχτα. Είναι η κάρτα που αναφέρεις. Αυτές οι κάρτες είναι για απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα μεταφοράς. Κάτι μετέφρασες λάθος ;)
Καλα λεω οτι ειχα οδηγο την ιστορια σου!! Γιατι εκει στηριχτηκα για το προγραμμα μου!

Επιπλεον εγω με τα γερμανικα καμια σχεση!! Απλα βρηκα στο σαιτ τους το παρακατω “Die 7-Tage-Karten VBB-Umweltkarte beinhaltet die Mitnahme von einem Erwachsenen und bis zu drei Kinder (6 bis 14 Jahre) montags bis freitags ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages sowie samstags, sonntags, am 24. und 31. Dezember und an gesetzlichen Feiertagen ganztägig“
Και το translate μου το μετεφρασε απο τις 20:00 το βραδυ οτι μπορει να χρησιμοποιηθει!!

Σε ευχαριστω!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλα λεω οτι ειχα οδηγο την ιστορια σου!! Γιατι εκει στηριχτηκα για το προγραμμα μου!

Επιπλεον εγω με τα γερμανικα καμια σχεση!! Απλα βρηκα στο σαιτ τους το παρακατω “Die 7-Tage-Karten VBB-Umweltkarte beinhaltet die Mitnahme von einem Erwachsenen und bis zu drei Kinder (6 bis 14 Jahre) montags bis freitags ab 20 Uhr bis 3 Uhr des Folgetages sowie samstags, sonntags, am 24. und 31. Dezember und an gesetzlichen Feiertagen ganztägig“
Και το translate μου το μετεφρασε απο τις 20:00 το βραδυ οτι μπορει να χρησιμοποιηθει!!

Σε ευχαριστω!!
Μπορείς να επιλέξεις την αγγλική γλώσσα στη σελίδα τους :)
https://shop.bvg.de/index.php/product/239/show/0/0/0/0/buy
χμ δεν ξέρω όμως τι εννοεί μ' αυτό. Ίσως να είναι αυτό που είπες γιατί αυτή η κάρτα είναι στην κατηγορία ''Shipping time cards and year cards''.

Πάρε την 6ημερη Berlin CityTourCard. Και τι σε πειράζει να έχεις έκπτωση σε 10 αξιοθέατα? Οι τιμές των καρτών δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους. Το θέμα είναι να επιλέξεις τι ζώνη θες ΑΒ ή ABC και το πόσες μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom