Γερμανία Berlin - Travelstory & Tips!

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εχω ερωτησεις....
Τα μουσεια και γενικα τα αξιοθεατα εκεινες τις γιορτινες μερες ειναι ανοιχτα? εννοειται πως δε μιλαω για τα χριστουγεννα και τη πρωτοχρονια.διαβασα επισης και για το ζωολογικο κηπο του βερολινου αλλα και για το ενυδρειο. μ'αυτα τι γινεται?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Λοιπον εδω ειναι μια λιστα με τα μουσεια του Βερολινου: Berlin Tourist Information - Sightseeing
Καθως βλεπεις ειναι παρα πολλα. Κανε λοιπον μια επιλογη για το ποια σε ενδιαφερουν και δες ποιες ημερες ειναι αυτα κλειστα. Αν δε εχουν τιποτε σχετικο στειλε τους e-mail. Ειναι πολυ συνεπεις και απαντουν.
Για τον ζωολογικο κηπο δεν εχουν site στα αγγλικα οποτε και δες το Offnungszeiten (ωρες λειτουργιας).
Για το ακουριουμ συγκεκριμενα αναφερει οτι ειναι ανοικτο ολον τον χρονο απο τις 9.00-18.00 εκτος απο τις 24/12 που ειναι ανοικτο απο τις 9.00- 14.00
Γενικα μαλλον δεν κλεινει την πρωτοχρονια ο ζωολογικος κηπος, αλλα αναλογα με την εποχη εχει διαφορετικα ωραρια λειτουργιας.
Καλα να περασεις.
 

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ξεκινήσαμε πρωί από Θεσσαλονίκη με Easyjet. Πτήση στην ώρα της και πριν καλά το καταλάβουμε προσγειωθήκαμε στο ηρωικό Schoenenfeld, όπως λέει και ο σύντροφος Traveller. Πήραμε το πρώτο ταξί που ευρέθη έμπροσθεν μας. Κάτι οι συμβουλές του με το στόμα ανοιχτό. Αλλά ας εξηγήσω τι πήγαμε να δούμε. Πρόκειται για μια μνημειώδη λεωφόρο Τώρα πάμε γι άλλα!

Αγαπητη ΕΡΣΗ ειμαι πολυ περιεργος να διαβασω το κειμενο σου αλλα θα το αφησω για καπου μεσα στο χειμωνα που σκοπευω να επισκευτω το Βερολινο σαν το αμεσως επομενο ταξιδι μου.
Εξαλου τωρα σε διαβαζω, κυριολεκτικα ρουφαω καθε λεξη σου, σε οτι αφορα την Πολη, πραγματικα περα απ οτι εχω εντυπωσιαστει με το τροπο που την παρουσιαζεις με εχεις βοηθησει απιστευτα πολυ σε πολα πρακτικα πραγματα.
 

vag3721

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Θα βρίσκομαι μια εβδομάδα στο Βερολίνο και θέλω να σας ρωτήσω τι είναι καλύτερο να κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί με τις κάρτες.
Πετάω για το Schoenfeld και θέλω να πάω και στο Πότσνταμ οπότε θα χρειαστώ κάρτα και για την ζώνη C.Θέλω να επισκεφτώ τα βασικά απο Μουσεία(Περγάμου,Κοινοβούλειο κλπ).
1)Είναι καλύτερο να βγάλω μια Welcome Card για 5 ημέρες και τις 2 τελευταίες μέρες να κινηθώ με ημερήσιες κάρτες για τα ΜΜΜ?Η Welcome Card προσφέρει έκπτωση στα Μουσεία και δίνει προτεραιότητα στις ουρές?
2)Η Berlin CityTourCard Museum Island τι ακριβώς προσφέρει?
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Εχω ερωτησεις....
Τα μουσεια και γενικα τα αξιοθεατα εκεινες τις γιορτινες μερες ειναι ανοιχτα? εννοειται πως δε μιλαω για τα χριστουγεννα και τη πρωτοχρονια.διαβασα επισης και για το ζωολογικο κηπο του βερολινου αλλα και για το ενυδρειο. μ'αυτα τι γινεται?
Επίσης, τις μέρες που είχα μείνει στο Βερολίνο, έμαθα, από τους ντόπιους, πως κάθε Πέμπτη η είσοδος στα περισσότερα Μουσεία είναι δωρεάν! Έχε το και αυτό υπόψιν σου!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πέμπτη απόγευμα(μετά τις 18.00συνήθως), όχι ολόκληρη τη μέρα!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδες και εγω για πρωτοχρονια εχω κλεισει βερολινο.το πακετο που εχω φαει ειναι οτι οτιδηποτε φθηνο υπηρχε σε kreuzberg και mitte ειναι μη διαθεσιμο.παιζει να γινεται πανικος την περιοδο εκεινη.ποια αλλη περιοχη προτεινεται???να ειναι κοντα ομως με τα ποδια στο κεντρο.περπαταμε δεν εχουμε προβλημα αλλα μην ειναι και ταξιδι ολοκληρο για να φτασω.εψαξα σχεδον σε οτι σαιτ βρηκα για hotel,appartments ktl...τσιφος η δουλεια και οτι βρηκα ειναι σχεδον απλησιαστα για το budget μου
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
και εγω εκει θα ειμαι τα Χριστουγεννα!

για κοιτα σε αυτο που ειναι κεντρο
Hotel - Hotel Albrechtshof

Best Western Hotel Berlin-Mitte (Berlin, Germany) - Hotel Reviews - TripAdvisor

Booking.com: Hotel Amelie Berlin, Berlin, Germany - 242 Guest reviews. Book your hotel now!

δεν ξερω ποσα διαθετεις, δεν ξερω πως ειναι τα ξενοδοχεια, απλα εχω περασει απ'εξω!

μονο για την τοποθεσια μπορω να εγγυηθω!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγω εμεινα εδω: Berlin Hotels | ARCOTEL John F Hotel in Berlin | Official Website και εμεινα πολυ ευχαριστημενη: Εξαιρετικα βολικη τοποθεσια. Δυο λεπτα απο το μετρο. και εντελως διπλα στο Νησι των Μουσειων. Απ 'οτι βλεπω εχει βγαλει και καποιες προσφορες στο site του.
Της ιδιας εταιρειας ειναι και το πιο φθηνο Hotel Berlin | ARCOTEL Velvet Berlin | Official Website το οποιο ειναι διπλα στην καταληψη Tacheles. Πολυ κεντρικη τοποθεσια με νυχτερινη ζωη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.615
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom