Γερμανία Berlin - Travelstory & Tips!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Υπεροχη, μοναδικη, απολαυστικη, φουλ στη ξεναγηση και στις πληροφοριες ΕΡΣΗ! Καλη Χρονια με πολλα ταξιδια!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
να προσθέσω ένα χρήσιμο tip για το Βερολίνο: το supermarket Edeka στην Friedrichstraße (εννοώ αυτό που είναι μέσα στον σταθμό), είναι ανοικτό ΚΑΙ τα σαββατοκύριακα, μέχρι τις 10μμ. Προσωπικά μου χρησίμευσε γιατί ήθελα να πάρω κάτι την Κυριακή και λέω τώρα πού να βρω κατάστημα ανοιχτό...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τι ωραίο μεταμεσονύκτιο ανάγνωσμα μου επεφύλασσες, Έρση! Σαγηνευτική η γραφή σου, όπως πάντα! Αν ποτέ επισκεφτώ το Βερολίνο (πράγμα πολύ πιθανό μετά από την αφήγησή σου), σίγουρα θα ξεπατικώσω το πρόγραμμά σου και θα το ακολουθήσω κατά γράμμα!
 

adiomis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Ξεκινήσαμε πρωί από Θεσσαλονίκη με Easyjet.....
Έχει μια εβδομάδα που γύρισα από το Βερολίνο, αφού βρέθηκα εκεί για δεύτερη συνεχόμενη πρωτοχρονιά, και η αφήγησή σου με ξεσήκωσε. Φέτος βέβαια το απολαύσαμε ολόλευκο αφού χιόνιζε σχεδόν όλες τις μέρες της παραμονής μας. Παχύ στρώμα χιονιού παντού, η βαριά ιστορία της πόλης στον αέρα, οι Χριστουγεννιάτικες αγορές γεμάτες κόσμο υπό χιονόπτωση να τρώει Curry Wurst και να πίνει μπύρες και ζεστό κρασί. Επειδή πέρσι αναλώσαμε πολύ από το χρόνο μας σε επισκέψεις σε μουσεία (δεν το μετανιώσαμε, ειδικά της Περγάμου & για παιδιά Spectrum στο Τεχνολογικό Μουσείο) φέτος αποφασίσαμε να γυρίσουμε κυρίως στους δρόμους. Νομίζω τελικά ότι καλά τα καταφέραμε αφού σε 5 ημέρες περπατήσαμε περίπου 60 Km σε χιονισμένους δρόμους & με 2 παιδιά. Χρησιμοποιήσαμε κυρίως Μετρό & S Bahn με ημερήσιο εισιτήριο για μικρά γκρουπ (15,90 ?). Διαμονή στο NOVOTEL κοντά στο Ζωολογικό κήπο γιατί όταν έκλεισα δεν είχε δωμάτια το αντίστοιχο στο κέντρο. Το ξενοδοχείο πολύ καλό χωρίς περιττές πολυτέλειες απέναντι από το σταθμό του S Bahn και με τιμή 505 ? για 5 διανυκτερεύσεις (30/12 - 4/01) χωρίς πρωϊνό. Όλα τα NOVOTEL επειδή έχουν ευρύχωρα δωμάτια σου δίνουν τη δυνατότητα σε δίκλινο χωρίς πρόσθετο να κοιμηθούν και 2 παιδιά μέχρι 15 ετών. Η περιοχή ήταν πολύ ήσυχη σε αντίθεση με πέρυσι που μείναμε σε διαμέρισμα στη γωνία Φρίντριχστράσε & Οράνιεμπούργκερ και είχε κόσμο στο δρόμο σχεδόν όλο το 24ωρο. Η περιοχή που μείναμε πέρυσι πάντως μου άρεσε περισσότερο.
Και τώρα μερικά πρόσθετα σε αυτά που ήδη έχεις αναφέρει.
1. Πολύ ωραία περιοχή Prezleaunerberg με όμορφο χρώμα & πολλά ωραία μαγαζιά.
2. Πολύ όμορφες οι αυλές Hackese Hofe (στις ονομασίες συγχωρήστε με για την ορθογραφία μου αλλά τα γράφω όπως τα ψιλοθυμάμαι), εκεί κοντά έχει και ένα καλό τούρκικο εστιατόριο (Hasir) που το τιμήσαμε & πέρυσι & φέτος. Βέβαια έχω ακούσει ότι καλύτερο από την αλυσίδα είναι αυτό που βρίσκεται στο Kroitzberg.
3. Εάν σας αρέσει το Curry wurst πρέπει να δοκιμάσετε οπωσδήποτε το Curry 36 στο Kroitzberg αν και εμάς πέρυσι μας άρεσε πολύ και αυτό από την καντίνα έξω από το σταθμό του μετρό Oranienburger Tor.
4. Πολύ ωραία ημερήσια ή και νυχτερινή βόλτα στο Nikolaiviertel (γραφικό) όπου φάγαμε στο Kartoffenhaus, πολύ καλό, προσοχή στην υπερβολή οι μερίδες είναι συνήθως μεγάλες.
5. Εαν μαζί σας έχετε παιδιά πρέπει να πάτε στο Ζωολογικό κήπο & ενυδρείο συμφέρει οικογενειακό εισιτήριο κοινό & για τα δύο, στο Τεχνολογικό μουσείο (ιδιαίτερα spectrum), μουσείο Φυσικής ιστορίας (κυρίως για τους σκελετούς δεινοσαύρων) & φυσικά Legoland στο Sonycenter που μάλλον θα ξεσηκώσει & τους ενήλικες.
6. Αξίζει μια βόλτα στην Karl Marx Alee είναι εντυπωσιακή τόσο για το πλάτος της όσο και για τα κτίριά της όχι όμως από την αρχή, νομίζω ότι το καλό της κομμάτι αρχίζει μετά την 2η στάση του μετρό μετά την Alexander platz.
Αυτά για την ώρα γιατί ψιλοκόλλησα & έχω & δουλειά.
Εάν θυμηθώ κάτι για την αγαπημένη μου πόλη θα επανέλθω.
Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω όσους είχαν μεταφέρει τις εμπειρίες τους από το Βερολίνο εδώ γιατί μου ήταν πολύτιμοι οδηγοί στα περυσινά πρώτα μου βήματα στο Βερολίνο.
 
Last edited by a moderator:

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Ερση ωραια τα λες , αλλα το ονομα του ξενοδοχείου ποιό ηταν ? Θα παμε το Πασχα και θελουμε να κλεισουμε ξενοδοχειο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.786
πολυ ωραια περιγραφη ,ειναι σαν να ξαναβρεθηκα εκει αν και εχω πολλα χρονια
να παω
 

elaiza

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Γεια σας παιδια!Εχω προγραμματισει ταξιδι στο βερολινο για το Πασχα.Ειμαι ομως σε διλημμα για το που να κλεισω διαμερισμα. Έχω βρει δύο που μου αρέσουν. Το ένα στον πυργο της τηλεορασης δίπλα (Αλεξαντερπλατζ) και το άλλο στην Friedrichshain(πανω στην Boxhagener). Ποιο προτεινετε?
Ειμαστε φοιτητες, και μας ενδιαφέρουν εκτός από τα αξιοθέατα, και μπαρακια κλπ..


 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
προσωπική γνώμη, καλύτερα στην Alexanderplatz, ειδικά αν πάτε για πρώτη φορά.
στο Friedrichshain για μπαράκια, κλαμπάκια κλπ μπορείτε να πάτε άνετα με συγκοινωνία, και να γυρίσετε ό,τι ώρα θέλετε, αφού οι συγκοινωνίες είναι πάρα πολύ βολικές (προσωπικά προτιμούσα τα τραμ αργά το βράδυ)
 

elaiza

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
A!! Ωραία, ευχαριστώ πολύ... Και γω κάπως έτσι το 'χα σκεφτεί, αλλά είπα να ρωτήσω και κανέναν που ξέρει.. :D :D :D
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Πήγα πέρυσι το Μάρτιο και έμενα στο Best Western Hotel am Spittelmarkt. Είναι στην Alexanderplatz, καλύτερα να μείνεις εκεί. Το ξενοδοχείο ήταν πολύ καλό και οικονομικό, βέβαια δεν ήταν και και high season. Ρίξε μια ματιά στο booking αν σου αρέσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.630
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom