Black Friday 2022 τι περιμένουμε.

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Την καλυτερη προσφορα την ειχε η ιχθυοπωλισσα μου σημερα. Γαριδες 48 ευρω το κιλο black friday εγραφε το καρτελακι. Πηρα 5, πληρωσα 7.5 ευρω. Και ειπα κι ευχαριστω.
Τι γαρίδες ήταν; Χρυσές;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ο,τι ναι. Πάω εχθές να κλείσω για Τυνησία με aegean . Το Τύνιδα Αθήνα το είχε 27 ευρώ. Θέλω για 2 άτομα. Βάζω την κάρτα, μου βγάζει μύνημα ότι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία. Ξανά από την αρχή για να βάλω άλλη κάρτα. Το Τύνιδα Αθήνα μου το βγάζει 35. Λέω να δοκιμάσω για ένα άτομο, μήπως δεν έχει 2 εισιτήρια στα 27. Αυτή τη φορά μου το βγάζει 55. Τσαντιζομαι και τα παραπάνω. Σήμερα βλέπω μύνημα της aegean ότι οι προσφορές συνεχίζονται. Κάνω άλλη μια προσπάθεια, το Τύνιδα Αθήνα ξανά στα 27. Ο,τι αρπάξουν....
Τα πήρες τουλάχιστον;
Δεν ξέρω αν είναι ίδια περίπτωση, αλλά όλα τα σάιτς μου μπλοκάρουν την αγορά γιατί "δεν μπορούν να επαληθεύσουν τα στοιχεία" μου, αν τα αντιγράψω και δεν τα πληκτρολογήσω.
Μου έχει συμβεί παλιά δύο φορές με την aegean να αγοράζω τα τελευταία εισιτήρια, να μπλοκάρει, για άσχετο λόγο, η αγορά στη φάση της πληρωμής και μετά να μην τα δείχνει. Τα περίμενα κανένα 24ωρο και τα ελευθέρωσε, τη μία φορά μίλησα και μαζί τους τηλεφωνικά. Ίσως δεσμεύονται τα εισιτήρια για κάποιο χρόνο. Επίσης υπάρχει περίπτωση κάποιος να τα κράτησε και τελικά να μην τα αγόρασε. Προσπαθώ να μην πάει ο νους μου στο κακό και τους βρίσκω άλλοθι.:D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
πριν την μαύρη παρασκευη

View attachment 411347


ενδιάμεσα είχανε πάει κάπου 220 ευρώ η διαδρομή.


την μαύρη παρασκευη
View attachment 411348

και είπαμε και ευχαριστώ.
Είναι εισιτήριο Μεγαλή Παρασκευή με Τρίτη του Πάσχα, που εύκολα το Αθήνα-Μαρακές μεταξύ των 2 ημερών που το κοίταξες κάποιος/οι μπήκε και το έκλεισε και άλλαξε η τιμή..


Στις 29/9 αγόρασα επιστροφή από Λουξεμβούργο, για την άνοιξη, με 47.50 ευρώ. Το ίδιο εισιτήριο τώρα στα 68.50.
Αντίστοιχα, δεν βγάζει νόημα να συγκρίνουμε μια τιμή πριν 2 μήνες με την σημερινή.

Φέτος η Aegean περιέργως έκανε το ανάποδο με πέρυσι. Έβγαλε πολύ καλές προσφορές για μακρινά εισιτήρια (3,5-4 ωρών) όπως Εδιμβούργο, Όσλο, Μπιλμπάο, Λονδίνο, Ρίγα, Λισαβόνα και είχε τρομερές ευκαιρίες για εισιτήρια από την Άνοιξη και μετά σε κάποιους προορισμούς.

Τα εσωτερικά εισιτήρια ίδια 55αρια-60αρια όπως και πέρυσι.

Μου κάνει εντύπωση πως συνεχίζει η Αίγυπτος και είναι αδύνατο να βρεις συνδυασμό σε ΣΚ με κάτω από 130-140 ευρώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Ο,τι ναι. Πάω εχθές να κλείσω για Τυνησία με aegean . Το Τύνιδα Αθήνα το είχε 27 ευρώ. Θέλω για 2 άτομα. Βάζω την κάρτα, μου βγάζει μύνημα ότι δεν μπορεί να επαληθεύσει τα στοιχεία. Ξανά από την αρχή για να βάλω άλλη κάρτα. Το Τύνιδα Αθήνα μου το βγάζει 35. Λέω να δοκιμάσω για ένα άτομο, μήπως δεν έχει 2 εισιτήρια στα 27. Αυτή τη φορά μου το βγάζει 55. Τσαντιζομαι και τα παραπάνω. Σήμερα βλέπω μύνημα της aegean ότι οι προσφορές συνεχίζονται. Κάνω άλλη μια προσπάθεια, το Τύνιδα Αθήνα ξανά στα 27. Ο,τι αρπάξουν....
Από την εμπειρία μου αναφέρω ότι η τιμή πιθανόν άλλαξε επειδή πλέον δεν υπήρχε διαθέσιμο κάποιο εισιτήριο στην κλάση που έκλεινες. Δηλαδή στο ενδιάμεσο κάποιος άλλος πρόλαβε και πήρε ένα τουλάχιστον εισιτήριο, με αποτέλεσμα για τουλάχιστον ένα εισιτήριο της κράτησής σου να αλλάξει η τιμή (οπότε η τιμή μεταβάλλεται στην αμέσως μεγαλύτερη κλάση). Τώρα γιατί εμφανίστηκε η τιμή πάλι την επομένη, υπάρχουν διάφορες εξηγήσεις, από τη μεταβλητότητα στους ναύλους (αυξομειώσεις) που δίνει το σύστημα ανάλογα τη μαζικότητα της αναζήτησης, τον επανακαθορισμό των ναύλων της εταιρείας με την έναρξη νεώτερης προσφοράς λίγο μετά τα μεσάνυχτα, μέχρι την αυτόματη ακύρωση από το σύστημα εισιτηρίων που δεσμεύθηκαν χωρίς να πληρωθούν, συνήθως ένα 24ωρο μετά.
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
Αυτοί μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Εντωμεταξύ το 60 ειναι με τι 22/02 μετά πάει 40 και ουτε καθεξής.

Black Friday Sales Festival! | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
πριν την μαύρη παρασκευη

View attachment 411347


ενδιάμεσα είχανε πάει κάπου 220 ευρώ η διαδρομή.


την μαύρη παρασκευη
View attachment 411348

και είπαμε και ευχαριστώ.
Αν εξαιρεσεις Γεναρη-Φλεβαρη, καπως ετσι ηταν το σκηνικο. Για το Πασχα που υποτιθεται εχει μειον 40% εβρισκα εισιτηρια σε ιδιες τιμες που ηταν να κλεισω πριν περιπου 1 μηνα (και τοτε ειχα αποφασισει να το αφησω για μαυρη παρασκευη). Εν τελει το εκλεισα, παρολο που δεν φαινεται να κερδισα τιποτα, καθως για το 2023 φοβαμαι πως οι τιμες θα ειναι αυξημενες κυριως σε περιοδους υψηλης ζητησης.
Φέτος η Aegean περιέργως έκανε το ανάποδο με πέρυσι. Έβγαλε πολύ καλές προσφορές για μακρινά εισιτήρια (3,5-4 ωρών) όπως Εδιμβούργο, Όσλο, Μπιλμπάο, Λονδίνο, Ρίγα, Λισαβόνα και είχε τρομερές ευκαιρίες για εισιτήρια από την Άνοιξη και μετά σε κάποιους προορισμούς.
Για οσους επρεπε να κλεισουν εισιτηριο με μετεπιβιβαση Αθηνα, οι τρομερες ευκαιριες μετα τον Μαρτιο ήταν απειροελαχιστες. Επισης προσεξα το εξης περιεργο. Η πτηση με μετεπιβιβαση Αθηνα να ειναι ακριβοτερες απο τις 2 πτησεις αν τις εκλεινες σε 2 εισιτηρια (παρολο που αφαιρειται και ενας φορος 12 ευρω σε εισιτηρια με μετεπιβιβαση). Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο στην Αιγαιου συνηθως ηταν (αρκετα) οικονομικοτερες οι πτησεις με μετεπιβιβαση απο 2 διαφορετικα εισιτηρια.

Παραδειγμα: 18 Ιουλιου πτηση Λαρνακα-Λονδινο μεσω Αθηνας συνολο 193.95 ευρω η φλεξ (142 ευρω τιμη ναυλου). Το πρωτο leg Λαρνακα - Αθηνα αν το κλεισεις μονο του το βρισκεις 73.96 ευρω φλεξ (τιμη ναυλου 46 ευρω) και Αθηνα - Λονδινο παλι ιδια πτηση φλεξ = 68.99 (τιμη ναυλου 33 ευρω). Συνολο 2 εισιτηριων = 142.95 ευρω (79 ευρω τιμη ναυλων). 63 ευρω διαφορα στην τιμη ναυλου, σε ιδιες πτησεις. Λιγο (ως πολυ) ο,τι ναναι.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Παραδειγμα: 18 Ιουλιου πτηση Λαρνακα-Λονδινο μεσω Αθηνας συνολο 193.95 ευρω η φλεξ (142 ευρω τιμη ναυλου). Το πρωτο leg Λαρνακα - Αθηνα αν το κλεισεις μονο του το βρισκεις 73.96 ευρω φλεξ (τιμη ναυλου 46 ευρω) και Αθηνα - Λονδινο παλι ιδια πτηση φλεξ = 68.99 (τιμη ναυλου 33 ευρω). Συνολο 2 εισιτηριων = 142.95 ευρω (79 ευρω τιμη ναυλων). 63 ευρω διαφορα στην τιμη ναυλου, σε ιδιες πτησεις. Λιγο (ως πολυ) ο,τι ναναι.
Το ότι να ναι είναι σχετικό, συγκρίνεις εισιτήρια τριών διαφορετικών κλάσεων. Οι φθηνές κλάσεις είναι οι P, U, T, η κλάση του εισιτηρίου για Λονδίνο στη φωτογρφαία που παραθέτεις είναι L οπότε είναι αναμενόμενη η αυξημένη τιμή ναύλου. Δεν ξέρω πως προκύπτει η διαθεσιμότητα για πτήσεις με ανταπόκριση, αλλά φαντάζομαι πως δεν είναι συνδυασμός μόνο δύο πτήσεων, μάλλον είναι συνδυασμός πολλών πτήσεων από διαφορετικά αεροδρόμια που φτάνουν Αθήνα την ίδια περίπου ώρα και δεν νομίζω ότι αξίζει να ψάχνει κάποιος για ανάλυση χωρίς να ξέρει τα δεδομένα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.820
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αύριο 80 % και το μεσαίο δάχτυλο σε έκταση..... 🖕
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
Το ότι να ναι είναι σχετικό, συγκρίνεις εισιτήρια τριών διαφορετικών κλάσεων. Οι φθηνές κλάσεις είναι οι P, U, T, η κλάση του εισιτηρίου για Λονδίνο στη φωτογρφαία που παραθέτεις είναι L οπότε είναι αναμενόμενη η αυξημένη τιμή ναύλου. Δεν ξέρω πως προκύπτει η διαθεσιμότητα για πτήσεις με ανταπόκριση, αλλά φαντάζομαι πως δεν είναι συνδυασμός μόνο δύο πτήσεων, μάλλον είναι συνδυασμός πολλών πτήσεων από διαφορετικά αεροδρόμια που φτάνουν Αθήνα την ίδια περίπου ώρα και δεν νομίζω ότι αξίζει να ψάχνει κάποιος για ανάλυση χωρίς να ξέρει τα δεδομένα.
Τι παραπανω δεδομενα θα επρεπε να γνωριζει κανεις για να συγκρινει τις ιδιες ακριβως πτησεις στη μια περιπτωση με μετεπιβιβαση και στην αλλη περιπτωση ως ξεχωριστα legs; Υποψιαζομαι πως δεν κατανοησες την αναλυση που παρεθεσα.
Κατα τα λοιπα οντως το προσεξα οτι στην περιπτωση της πτησης με μετεπιβιβαση το booking class ειναι υψηλοτερο, παρολο που εμφανεστατα υπαρχει διαθεσιμοτητα χαμηλοτερης κλασης και στα 2 legs της συγκεκριμενης πτησης, οποτε θα παραφρασω την αποψη μου εαν αυτο βοηθαει: Το οτι (επιλεγει να) προσφερει στην πτηση με ανταποκριση εισιτηρια πολυ ακριβοτερου booking class απο τα εισιτηρια που προσφερει στις ιδιες πτησεις ανα leg ειναι ο,τι ναναι και εχοντας εμπειρια με την Aegean, αυτο (ευτυχως) δεν ειναι καθολου συνηθες σε νορμαλ καταστασεις.

ΥΓ: Το αντιστροφο θα ειχε νοημα (σε πτησεις με μετεπιβιβαση που εξυπηρετει η ιδια εταιρεια να προσφερει χαμηλοτερης κλασης εισιτηρια) καθως αφενος δεν υπαρχει λογος κανεις να επιλεξει πτηση με μετεπιβιβαση οταν ο ανταγωνισμος (στην προκειμενη british, wizz, ryan, easyjet) πεταει απευθειας και αφετερου η εταιρεια πουλωντας εισιτηρια με μετεπιβιβαση, σε ανταγωνιστικες (με απευθειας πτησεις) τιμες, κερδιζει επιβατες για 2 πτησεις αντι για 1.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom