Ρωσία Bolshoi-Μοσχα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Μαγεμένος Αυλός είναι από τις αγαπημένες μου όπερες. 7 ευρώ το άτομο ούτε σινεμά δεν πας!
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ελπίζω να έχετε οπτική επαφή με τη σκηνή. Όπερα και να μη βλέπεις τι γίνεται δε λέει, δεν είναι κονσέρτο!
Αν βλέπετε τη μισή σκηνή ή καθόλου, δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σαν άνθρωπος!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ελπίζω να έχετε οπτική επαφή με τη σκηνή. Όπερα και να μη βλέπεις τι γίνεται δε λέει, δεν είναι κονσέρτο!
Αν βλέπετε τη μισή σκηνή ή καθόλου, δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σαν άνθρωπος!
Μια χαρά θα βλέπει, πιθανόν να χάνει λίγο στη μία από τις δύο πλευρές της σκηνής αλλά δε θα έχει πρόβλημα. Ελένη, η τιμή είναι εξευτελιστική, ούτε νερό δεν παίρνεις στη Μόσχα με 3.5 ευρώ, good job!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Το συμπέρασμα, του συγγραφέα, μου θύμισε τους σοβιετικούς ναύτες με την στολή τους που παρακολουθούσαν όπερα μέσα στο θέατρο της Οδησσού.
Ένα από τα πέντε καλύτερα θέατρα της Ευρώπης ως προς την ακουστικότητα, κτισμένο το 1834 από Βενετσιάνους, και διακοσμημένου εξωτερικά από πλήθος αγαλμάτων με θέματα από την αρχαία μας μυθολογία που είχαν σχέση με την μουσική και το θέατρο.
Επιβλητικότατο κτίριο ξεχώριζε από τα άλλα σοβιετικά το χάζευα καθημερινώς, ώσπου ένα παγωμένο βράδυ, βγάζω θεωρείο!!!(λάθος μου ) ένα εισιτήριο με 2,5 ρούβλια, το απλό είχε 1,80 (όταν αλλάζαμε το δολάριο 4-5 ρούβλια στην μαύρη…) και μπαίνω να το δω από μέσα… πρώτη μου φορά σε κτίριο όπερας και παράσταση όπερας με έργο από την Ρωσική μυθολογία.
Μεταξύ των θεατών ήταν και μερικοί σοβιετικοί ναύτες και σκέφτηκα πως θάταν αν βρίσκονταν σε μια παράσταση στην Αθήνα ανάμεσα στις τουαλέτες…
Εγώ όμως βρέθηκα σε πολύ άσχημη κατάσταση με το θεωρείο που διάλεξα από το ταμείο. Κι αυτό γιατί ενώ νόμιζα ότι η αίθουσα θάταν γεμάτη, οι 200 περίπου θεατές ήταν μαζεμένοι στο κέντρο στα θεωρεία δεν υπήρχε κανένας άλλος, κι έτσι κείνο το βράδυ ήταν οι θεατές και ο θεατής στο θεωρείο του στην άλλη άκρη της αίθουσας που ήταν καλυμμένη με κόκκινο βελούδο. Ξεχώριζε από τον λαό σαν κεφαλαιοκράτης, καπιταλιστής, τσιφλικάς, κυβερνητικός, ή αντιδραστικός στην επανάσταση του προλεταριάτου και στην ισότητα του λαού.
Χωρίς αστεία, αισθανόμουν πολύ άσχημα έτσι όπως βρέθηκα. Ευτυχώς, αργότερα σβήσανε τα φώτα.


Ελενάρα βρες καλύτερη τιμή αν μπορείς. Όχι θεωρείο...
Με αντίστοιχη τιμή μπήκα την τελευταία στιγμή στην όπερα του Παρισιού (μπαλέτο Ζιζέλ), ήμουν στα ψηλά όρθιος και τη σκηνή έβλεπα ανάμεσα από κεφάλια.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θυμάσαι ποιο έργο είδες Αντώνη, να ζηλέψω;
Ανεβαίνει τόσο σπάνια η ρωσσική όπερα σε όλη την Ευρώπη, συνήθως μόνο όταν έχει προσκληθεί κάποιο ρωσικό σχήμα, πού είναι αδύνατον να απολαύσει κανείς το Mazepa, Prince Igor, Ruslan and Ludmila και ένα σωρό ακόμη έργα.
Το πολύ πολύ κανένα Μπόρις Γκουντουνοφ να ανεβαίνει και κανένας Ευγένιος Ονιέγκιν και αυτό με το ζόρι.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εγώ δε θα ξεχάσω, που στο Μινσκ, πήγα στην όπερα του (με 1 ευρώ εισιτήριο) στο οποίο παίζει το Μπολσόι 2 (είναι οι νέοι πριν πάνε στο Μπολσόι) κι παίζανε Σοπινάτα.
δε το είχα ξανακούσει αυτό ποτέ στην ζωή μου, αλλά πραγματικά άξιζε το κόπο. παίξανε μπαλέτο, αλλά με μουσική από τον αγαπημένο μου Σοπέν .

από τα καλύτερα επενδεδυμένα 1 ευρώ
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θυμάσαι ποιο έργο είδες Αντώνη, να ζηλέψω;
Ανεβαίνει τόσο σπάνια η ρωσσική όπερα σε όλη την Ευρώπη, συνήθως μόνο όταν έχει προσκληθεί κάποιο ρωσικό σχήμα, πού είναι αδύνατον να απολαύσει κανείς το Mazepa, Prince Igor, Ruslan and Ludmila και ένα σωρό ακόμη έργα.
Το πολύ πολύ κανένα Μπόρις Γκουντουνοφ να ανεβαίνει και κανένας Ευγένιος Ονιέγκιν και αυτό με το ζόρι.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι Έρση. πάντως όχι κάποιο από τα γνωστά γιατί θα το θυμόμουνα.
Θανάση ποια εποχή έδωσες το 1 ευρουλάκι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.217
Μηνύματα
883.961
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom