Βέλγιο Brugge-ΜΠΡΙΖ (3ημερο)

kounamoutas7

Member
Μηνύματα
6
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Φρεσκος φρεσκος σας ερχομαι απο την πανεμορφη Μπριζ
Δεν ειδα πολλα γραμμενα και πηρα την πρωτοβουλια να σας περιγραψω την εμπειρια μου
γιαυτην την πραγματικα μαγευτικη πολη.

Καταρχας να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
Πολυ καιρο πριν παμε αρχησαμε να ψαχνουμε να βρουμε το καταλληλο ξενοδοχειο που θα ικανοποιει τις απαιτησεις μας
Το ξενοδοχειο που τελικα επιλεξαμε ηταν το B&B double door Hotel , που για μενα που το εψαξα παααρα πολυ αποτελει το καλυτερο
value for money ξενοδοχειο. Βρισκεται στο κεντρο της μπριζ και τα δωματια του απλα ειναι τελεια. Η οικοδεσποινα ειναι μια ιαπωνεζουλα
που πραγματικα σε κανει να αισθανεσαι σαν το σπιτι σου.

Πως θα πατε?
Με το που φτασετε στο αεροδρομιο των Βρυξελλων μην τρελαθειτε με το ποσο μεγαλο ειναι. Να κοιταζετε τις ταμπελες και μετα απο αρκετηηηη ωρα θα
φτασετε στα τρενα που ειναι μεσα στο αεροδομιο. Κλεινετε το εισητηριο σας για Zone Brugge (οπως θα λεει το εισητηριο). Κοστιζει 16,2Ε. Δεν χρειαζεται να
τα κλεισετε απο νωρις καθως εχει τρενα συνεχεια. Μεγαλη προσοχη στο που θα πατε και στις ανακοινωσεις που ειναι μονο στα Γαλλικα.
Απο το αεροδρομιο πηγαινετε στο σταθμο Brussels Nord ( γυρω στα 15 min). Προσοχη μην μπερδευτειτε με τους σταθμους Brussel Central και Brussel
Midi. Απο εκει περνετε το τρενο με κατευθυνση OOSTENDE. Τρενα με κατευθυνσεις BLANKENBERGE και KNOKKE εξυπηρετουν. Θα φτασετε στην Μπριζ μετα απο
1:30 ωρα περιπου. Να εχετε το νου σας μην χασετε στον σταθμο γιατι οι ανακοινωσεις ειναι στα γαλλικα και απο ενα σημειο και μετα μονο στα Φλαμανδικα.


ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ που θα κανετε μολις φτασετε στην Μπριζ ειναι να παρετε ενα χαρτη απο τον το σταθμο του τρενου. Κοστιζει 0,5Ε και μπορειτε
τον προμηθευτειτε απο διαφορα μηχανηματα που υπαρχουν και απο το τουριστικο γραφειο που βρισκετε απο εξω. Απολυτο must για τις νεαρες ηλικιες
και οχι μονο ειναι ενας χαρτης που κυκλοφορει. Λεγεται Use it και εχει τα παντα μεσα απο το τι να δειτε μεχρι το που θα κανετε ερωτικη εξομολογηση.
Ειναι φτοιαγμενος απο μια ομαδα παιδιων και η δουλεια που εχουν κανει ειναι πραγματικα πολυ καλη.

Απο ιστορικα μνημεια/μουσεια πιστευω ειναι ευκολο να τα βρειτε και να μαθετε που πρεπει να πατε.
Θα σας πω αυτα που επισκεφτηκα εγω και πιστευω αξιζει να τα δειτε.

Belfry. Ειναι στην κεντρικη πλατεια την Markt. Σε αυτο μπορειτε να ανεβαιτε πανω . Εχει 366 σκαλοπατια και ειναι πολυ στενα για ανεβεις.
Αξιζει ομως τον κοπο. Εχει υψος 83 μετρα και απο εκει μπορεις να δεις ολοκληρη την Μπριζ. Καποιοι λενε οτι μπορουν να δουν την Βορεια
θαλασσα απο εκει. Το καμπαναριο αυτο εχει λυγισει κατα 1.5 μετρο. Χαρακτηριστικη φραση που ακουσα ειναι οτι απο εδω και στο εξεις εκτος
Βενετια του Βορρα θα λεγοντε και Πιζα του Βορρα.Ειναι ανοικτο καθημερινα απο τις 9:30 εως τις 17:00 και η τιμη ειναι 4ευρω για ατομα κατω απο 26
και 8 γενικη εισοδος)

Church our lady. Πραγματικα εκει πρεπει να πατε, εχει το δευτερο πιο ψηλο καμπαναριο στο κοσμο που ειναι φτοιαγμενο απο τουβλα και ειναι
το πιο ψηλο κτισμα της Μπριζ ( υψος 122,3m). Επισης εχει και ενα γλυπτο του Μιχαηλ Αγγελου το Madonna and child, ειναι απο τα ελαχιστα γλυπτα
του Μιχαηλ Αγγελου που βρισκοντε εκτος Βατικανου/Ρωμης.
Church of Our Lady (Bruges) - Wikipedia, the free encyclopedia


Μουσειο της Σοκολατας. Πολυ καλο και οργανωμενο. Μαθαινεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ για τις σοκολατες. Αυτο που δεν ηξερα και μου εμεινε ειναι πως ο Λεωνιδας
(γνωστα καταστηματα με σοκολατες) ηταν απο την Ελλαδα και οτι ηταν αυτος που πρωτος δημιουργησε τις πραλινες Leonidas - Intro

Beguines ετσι λεγοντε οι μοναχες που ζουν στο μοναστηρι που βρισκεται στην νοτια μερια της πολης. Ειναι πολυ ομορφο μερος και αξιζει να πατε.

Μουσειο Διαμαντειων
Μουσειο Πατατας
Hospital

Επισης θα προτεινα να πατε να δειτε τους ανεμομυλους που βρισκοντε στην νοτιοανατολικη πλευρα της πολης, την γεφυρα CONZETT BRIDGE η οποια ειναι
σχετικα καινουργια (κατασκευη 2002) και ειναι πραγματικα αξια θαυμασμου για τους μηχανικους και οχι μονο. Ωραιο θα ηταν επισης να παρετε ποδηλατο
γιατι η πολη προσφερεται γιαυτο.
Περιττο να αναφερω οτι επιβαλεται μια βολτα μεσα στα καναλια, την οποια δεν εκανα :(

Που θα φατε και τι?

Εδω εχουμε θεμα. ΠΑΝΤΟΥ ειναι πανακριβα. Δηλαδη τιμες απο 25-30 ευρω το ατομο και ανω. Οπως μου ειπανε να μην πατε να φατε στην κεντρικη πλατεια (Markt) γιατι εκει
ειναι τα κλασσικα τουριστικα και δεν ειναι καλα. Εγω εντοπισα κανα δυο καλες λυσεις

Υπαρχει ενα εστιατοριο που βρισκεται στα νοτια της Μπρυζ και λεγεται REST MOJO. Βρισκεται στην οδο schaarstraat 4 και ειναι ανοικτο 18:00-23:00 καθημερινα και την
Κυριακη 12:00-14:30 και 18:00-21:30. Γενικα εχει καλο φαγητο αλλα οσον ναναι αμα σου λεει 15 ευρω το πιατο μοσχαρι σου καθεται καπως.

Εκτος απο τα εστιατορια υπαρχουν και οι οικονομικες λυσεις. Υπαρχουν κατι σαν Goodys στην κεντρικη πλατεια με κλασσικα πραγματα Burgers κλπ. Υπαρχουν επισης και
2 καντινες στην κεντρικη πλατεια οι οποιες ειναι ανοικτες μεχρι αργα το βραδυ. Επειδη δοκιμασα και τις δυο θα σας ελεγα να πατε στην δεξια ετσι οπως τις κοιτατε.
Τελος μια ανακαλυψη προσωπικη για την οποια ειμαι περηφανος που τολμησα να φαω ηταν ενα τουρκικο κεμπαμ που ειναι στην οδο PHILIPSTOCKSTR που ξεκιναει απο την Markt
Και ειναι στα 50 μετρα απο εκει. Ειναι γωνιακο και με 4 ευρω χορτασα πραγματικα.
Αυτο που πρεπει να ξερετε για να μην την πατησετε. ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ, εκει τρωνε μεχρι τις 9 το πολυ. Ειχαμε παει Κυριακη βραδυ κατα τις 12 να φαμε γιατι καθυστερησαμε
και δεν υπηρχε ψυχη στον δρομο. Την βγαλαμε με τις καντινες και με το τουρκικο.

Αυτο που "πρεπει" να δοκιμασετε ειναι αυτα τα αηδιαστικα Μυδια με πατατες. Ειναι χαρακτηριστικο φαγητο του Βελγιου και υπαρχουν παντου. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο
αλλα ετσι μονο για να λετε οτι φαγατε.

ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Η πολη γενικα εχει παντου σοκολατες. Αν θελετε να βρειτε καλα μαγαζια για να αγορασετε να πατε στην πλατεια simon stevin Plein. Εκει υπαρχουν δυο μαγαζια παααρα πολυ καλα
Το ενα ειναι το THE CHOCOLATE LINE και το αλλο ειναι πιο διπλα ενα γωνιακο( νομιζω λεγεται DUMON) Στο δευτερο αξιζει να κατσετε να πιειτε σοκολατα. Σου σερβιρουν ενα
ζεστο ποτηρι γαλα και σου δινουν σοκολατα την οποια εσυ εχεις επιλεξει και την φτοιαχνεις μονος σου. Γυρω στα 3 ευρω κοστιζει, και ειναι παρα πολυ ωραιες.

Αν θυμηθω κατι αλλο θα ενημερωσω.
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κατατοπιστικότατος για μιά πόλη που την ακούω πολύ τελευταία....
Ωραία περιγραφή,καλή συνέχεια στα ταξίδια σου!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πολύ χρήσιμες και πρακτικές συμβουλές! Δε μας ανεβάζεις κι άλλες φωτογραφίες;;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Συγγνωμη για το οφτοπικ αλλα απο περιεργεια μια ερωτηση για το nickname σου. Εχεις ιαπωνικη καταγωγη ή υπονοεις ότι εννοω? :p:p:p
 

kounamoutas7

Member
Μηνύματα
6
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Συγγνωμη για το οφτοπικ αλλα απο περιεργεια μια ερωτηση για το nickname σου. Εχεις ιαπωνικη καταγωγη ή υπονοεις ότι εννοω? :p:p:p
αυτο που εννοεις...
:D:D:D:D:D:D

θα ανεβασω και αλλες φωτος...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αυτο που "πρεπει" να δοκιμασετε ειναι αυτα τα αηδιαστικα Μυδια με πατατες. Ειναι χαρακτηριστικο φαγητο του Βελγιου και υπαρχουν παντου. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο
αλλα ετσι μονο για να λετε οτι φαγατε.
:shock::shock::shock: αυτο το κομματι της ιστοριας να ελειπε..

περαν αυτου ομως, πολυ χρησιμα τα οσα μας εγραψες!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Οντως η Brugge ειναι μια πανεμορφη πολη ,εμενα γενικα ολο το Βελγιο με εξεπληξε. Επισκεφθηκες καποιες αλλες πολεις ή εμεινες μονο εκει??
 

kounamoutas7

Member
Μηνύματα
6
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Οντως η Brugge ειναι μια πανεμορφη πολη ,εμενα γενικα ολο το Βελγιο με εξεπληξε. Επισκεφθηκες καποιες αλλες πολεις ή εμεινες μονο εκει??
Πηγα και Βρυξελλες. Ακουσα βεβαια τα καλυτερα για Γανδη και Αμβερσα.
Ηθελα να παω αλλα δεν θελαμε να φυγουμε απο την Μπριζ
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η ιστορία σου είναι ενδιαφέρουσα με πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Thank you!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εχω βαλει στην επιφανεια εργασιας μου μια πολυ ρομαντικη νυχτερινη αποψη απο ενα καναλι στη Γανδη,που βρηκα στο google!Εκπληκτικη!
Το Βελγιο,θα ειναι σιγουρα μεσα σε ενα απο τα δυο επομενα ταξιδια μου!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
DUMON σοκολατες........αχ τι μας κανεις απογευματιατικα και αντε να βρουμε τετοιες παλι!
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Εχω βαλει στην επιφανεια εργασιας μου μια πολυ ρομαντικη νυχτερινη αποψη απο ενα καναλι στη Γανδη,που βρηκα στο google!Εκπληκτικη!
Το Βελγιο,θα ειναι σιγουρα μεσα σε ενα απο τα δυο επομενα ταξιδια μου!
Τοτε φαντάζομαι πως θα σου αρεσουν (Bruges)


 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom