Αργεντινή budget διαμονή buenos aires

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
καλησπέρα και πάλι , χρονια πολλά!
εχει κανεις να προτεινει κανενα καλό midrange / budget /hostel στο Μπουενος Αιρες?
σε ποια περιοχή να προτιμησουμε να μεινουμε? φιλοι μου ειπαν καλυτερα να προτιμήσουμε στο Palermo Viejo..τι λετε?
επισης σε ποια αξιοθέατα - εστιατόρια - μπαρ - σημεια δεν πρεπει να παραλειψουμε να παμε?
ευχαριστώ!!!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
επισης σε ποια αξιοθέατα - εστιατόρια - μπαρ - σημεια δεν πρεπει να παραλειψουμε να παμε?
ευχαριστώ!!!!
Και βέβαια παρακολούθηση ενός tango show στην περιοχή Caminito– la Boca όπου θα πάτε οπωσδήποτε. Παρ΄όλο που αποτελεί τουριστική ατραξιόν διατηρεί την μαγεία του. Μην φάτε όμως εδώ, τα μαγαζιά δεν φημίζονται για την καθαριότητά τους. Προτιμήστε κάποιο μεγάλο ρεστωραν στην Av. 9 de Julio. Αν παραγγείλετε mixt grill (δεν είναι ατομικό αλλά για 2 ή 4 άτομα) θα σας το φέρουν σε μικρή ψησταριά με κάρβουνα πάνω στο τραπέζι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
San Telmo... ψάξε για τις " Αδελφές του ελέους"... δεν κάνω πλάκα... θρησκευτικό low budget hostel...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
San Telmo... ψάξε για τις " Αδελφές του ελέους"... δεν κάνω πλάκα... θρησκευτικό low budget hostel...
"αδελφές του ελέους "
κάτι τετοιο μόνο εσύ θα μπορούσες να προτείνεις ......τελικά ο΄σο μεγαλώνει ο ονθρωπος το χάνει τελείως :haha::haha::haha:
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
San Telmo... ψάξε για τις " Αδελφές του ελέους"... δεν κάνω πλάκα... θρησκευτικό low budget hostel...
traveller με εχεις γνωρίσει απο κοντά - με εχεις για άτομο που θα πηγαινα να μεινω στις καλόγριες?????!!!!!!!!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
double standards αγαπητή μου.. δεν θα είχες πρόβλημα φαντάζομαι να μείνεις σε κάποιο βουδιστικό μοναστήρι κάπου στην Ταϊλάνδη αλλά σε χαλάει να μείνεις με καθολικές καλόγριες!!:haha::haha:

Καθολικές καλόγριες, μπρρρ ανατριχιάζω.. εκτός και αν είναι σαν τις καλόγριες από το Monty Pythons and the Holy Grail ([URL="
;):haha:
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια ιδεα ειναι ολα ...
μια φορα στη Κουβα που ταξιδευα μονη μου,με περιορισμενα οικονομικα στα σπιτια προς ενοικιαση ηθελαν τα χρηματα σαν δικλινο (25 δολαρια) και εμεινα σε casa de amistad
(σπιτια φιλιας) με 12 δολαρια . τα σπιτια αυτα ειναι για συμπαθουντες του καθεστωτος ,το βραδυ ειχα φυλακα που αν αργουσα του κτυπουσα να μου ανοιξει και η υπευθυνη κυρια ηταν φτυστη η Παπαρηγα .. το βρηκα μια χαρα ,εμεινα 15 ημερες κατασυμπαθηστηκαμε και ακομα ανταλλασουμε καρτες ...
Ειχε πλακα ,γιατι μια αυστηροτητα δογματικη την διεκρινες ,αλλά οταν αφηνα γυναικεια περιοδικα στο χωλ επεφταν με τα μουτρα να τα ξεφυλιζουν (ατιμε καπιταλισμε εχεις και τη γλυκα σου ...)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
καλησπέρα και πάλι , χρονια πολλά!
εχει κανεις να προτεινει κανενα καλό midrange / budget /hostel στο Μπουενος Αιρες?
σε ποια περιοχή να προτιμησουμε να μεινουμε? φιλοι μου ειπαν καλυτερα να προτιμήσουμε στο Palermo Viejo..τι λετε?
επισης σε ποια αξιοθέατα - εστιατόρια - μπαρ - σημεια δεν πρεπει να παραλειψουμε να παμε?
ευχαριστώ!!!!
Η γειτονιά Palermo Viejo πλέον ονομάζεται Palermo Soho καιπραγματικά είναι πολυ ωραία περιοχή.Η περιοχή είναι γεμάτη με σπίτια των αρχων του 20ου αιώνα και έχει αρκετά μαγαζιά (μπαράκια)που βγάζουν τραπέζια έξω στις πλατείες.Δυστυχώς δεν έμεινα εκεί ώστε να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Εγώ έμεινα σχετικά κοντά στον οβελίσκο sto ξενοδοχείο Embajador το οποίο είναι ένα παλαιό ανακνισμένο ξενοδοχείο με τιμές δίκλινου κοντά στα 50 ευρό (πλήρωσα για το μονόκλινο μου 40).
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Discolata, κι εγώ Palermo Viejo σου προτείνω. Είχαμε μείνει στο DomusBA
(domusBA Bed & Breakfast in Buenos Aires) ένα παραδοσιακό σπίτι με μόνο δύο δωμάτια για νοίκιασμα (και κοινό μπάνιο). Το δωμάτιο ήταν πολύ ευρύχωρο, με πατάρι όπου υπήρχε το κρεβάτι, και aircondition. Υπήρχε κι ένα κοινό σαλόνι γεμάτο βιβλία, οδηγούς, χάρτες και τηλεόραση. Το πρωινό ήταν πολύ καλό και το σέρβιραν στον εσωτερικό κήπο που είχε και μια μικρή πισίνα/λιμνούλα (την οποία δε θεωρήσαμε αρκετά καθαρή για να κάνουμε μπάνιο αλλά είχε ωραίο χάζι). Πιθανότατα γι αυτό ευθυνόταν η απουσία της κυρίας του σπιτιού, που είχε αφήσει τη διαχείριση στο γιο της, τον Χερνάν, που ήταν πολύ εξυπηρετικός αλλά λίγο τεμπελάκος...Τιμές '95 θυμάμαι κάτι για 50 ευρώ, τώρα βλέπω στο σάιτ τους το δίκλινο 80 δολάρια. Η τοποθεσία είναι πολύ βολική, από τη λεωφόρο μπροστά απ' το σπίτι περνάνε αρκετά λεωφορεία και ο σταθμός του μετρό είναι στα 20 λεπτά περπάτημα. Γύρω στη μισή ώρα κάνεις να φτάσεις στο κέντρο του Παλέρμο με τα πόδια, αλλά εμείς είχαμε ρίξει αμέτρητα χιλιόμετρα ποδαρόδρομο απλά και μόνο επειδή το απολαμβάναμε.

Στο κέντρο του Παλέρμο θα βρεις μπαράκια και εστιατόρια ων ουκ έστιν αριθμός, δοκίμασε πάντως το Cabernet, Jorge Luis Borges 1757 ([email protected] ) για ελαφρώς κυριλέ αλλά πολύ καλόγουστο περιβάλλον, εξαιρετικό φαγητό, φοβερό wine list, εξαιρετικά προσιτές τιμές (και πούρο στο τέλος)...Επίσης, για πολύ καλό κρέας (βλ. asados...), το παραδοσιακό Estilo Campo, Alicia Moreau de Justo 1840, Puerto Madero. Θέλει λίγο περπάτημα, αλλά δεν είναι μακριά. Στο Puerto Madero θα έχεις πρόβλημα να διαλέξεις εστιατόριο, οι επιλογές είναι αμέτρητες. Θα προσπαθήσω να βρω τις σημειώσεις μου από αυτό το ταξίδι, κι αν έχω κάτι ακόμα, τα ξαναλέμε...
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
double standards αγαπητή μου.. δεν θα είχες πρόβλημα φαντάζομαι να μείνεις σε κάποιο βουδιστικό μοναστήρι κάπου στην Ταϊλάνδη αλλά σε χαλάει να μείνεις με καθολικές καλόγριες!!:haha::haha:

Καθολικές καλόγριες, μπρρρ ανατριχιάζω.. εκτός και αν είναι σαν τις καλόγριες από το Monty Pythons and the Holy Grail ([URL="
;):haha:
χε χε ... mpiftex οι βουδιστριες καλογριες στην ταυλάνδη μπορει να μου εριχναν και κανενα ταυλανδέζικο μασάζ.. οι καθολικές του μπουενος βλεπω να μας κλειδωνουν απεξω.. ( στα κλαμπ λεει πας στις 2 το πρωί!!!!)

roza & toumpioti muchas gracias.. ειμαστε παρεα 6 ατομα οποτε για να δω τι θα πουν και οι αλλοι...
εχουμε μαζεψει απιστευτο υλικό ... κοιταξτε τα λινκς εδώ ...
Anmelden | Facebook
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom