Butoh:Insect of Snow στο Ίδρυμα Μιχ.Κακογιάννης

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
«Όταν ήμουν μικρή, ζούσα στα χαλάσματα του κάστρου KANAZAWA, σε μια αγροτική περιοχή της Ιαπωνίας. Το χιόνι υψωνόταν θεόρατο μπροστά μου και αισθάνθηκα σαν ένα έντομο του χιονιού. Αργότερα, μεγαλώνοντας, έζησα για περισσότερα από είκοσι χρόνια στο Παρίσι με το γιο μου, ύστερα πάλι πίσω στην Ιαπωνία έως σήμερα. Δύο χώρες που λατρεύω, κάποιες φορές μάχονται μέσα μου».

Η παράσταση μοιάζει με ένα ιστό, φτιαγμένο από νήματα του μικρού εντόμου του χιονιού, καθώς εκείνο μετακινείται μεταξύ των δύο τόπων της, την Ιαπωνία και την Ευρώπη που απέχουν τόσο… πολύ…

Butoh από την Sumako Koseki

To Butoh αποτελεί κίνημα που γεννήθηκε στην Ιαπωνία, τη δεκαετία του ’60, γνωστό σαν «Χορός πάνω στην Αιχμή», όπου οι εκφράσεις και οι κινήσεις λαμβάνουν υπόσταση μέσω επείγουσας και ζωτικής αναγκαιότητας. Ένας τρόπος να ξεκλειδώσουμε αναμνήσεις μας, εγγεγραμμένες στα σώματά μας και σε παλαιούς εγκεφάλους (ως σαν να ήταν ερπετών) και να προσεγγίσουμε την αρχετυπική μετενσάρκωση.

Η Sumako Koseki είναι χορεύτρια και χορογράφος του Butoh. Δάσκαλοί της υπήρξαν οι Tadashi Suzuki (art of Noh, Kabuki σε μια σύγχρονη προσέγγιση) και Isso Miura (Butoh). Είναι επίσης πολύ καλά καταρτισμένη σε σχέση τόσο με τη δυτική όσο και με την ανατολική φιλοσοφία και ψυχολογία (Πανεπιστήμιο του Τόκυο). Έχει συνεργαστεί με πολλούς σημαντικούς Ευρωπαίους καλλιτέχνες (Grotowski, Barba, Leotard, Adrien, Dupuys και άλλους). Η μέθοδος εκπαίδευσής της βασίζεται σε παλαιές Ιαπωνικές τεχνικές θεάτρου και πολεμικών τεχνών που σχετίζονται με το Ki (την κοσμική ενέργεια) που απολαμβάνει εκτίμησης σε πολλές και διαφορετικές χώρες.

πηγή :
http://www.mcf.gr/el/program/?ev=insect_of_snow_apo_tin_sumako_koseki
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom