Capital Controls και ταξίδια

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα! Παρέλαβα χθες στην Κρακοβία κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο που είχα κλείσει από την Rentis. Πλήρωσα με την πιστωτική βίζα της άλφα 70 ευρώ για την ενοικίαση και μου δέσμευσαν άλλα 300 για εγγύηση. Μην μου αγχώνεστε!
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Καλησπέρα σε ολους! θελω να ταξιδεψω στις επομενες μερες βουδαπέστη με wizz air αλλα δεν δεχεται την πιστωτική! συμβαινει και σε κανεναν απο εσας αυτο; οταν εκανα ομως μεσω booking κρατηση για ενα ξενοδοχειο πληρώνοντας αργοτερα, εκει ηταν ενταξει η καρτα. Βεβαια δεν πηραν χρηματα απο το ξενοδοχείο. Τι μπορω να κανω γνωριζει κανεις ; με χρεωστική θα γινόταν η αγορα;
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Παρέλαβα χθες στην Κρακοβία κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο που είχα κλείσει από την Rentis. Πλήρωσα με την πιστωτική βίζα της άλφα 70 ευρώ για την ενοικίαση και μου δέσμευσαν άλλα 300 για εγγύηση. Μην μου αγχώνεστε!
Το πρώτο καλό νέο!! Πότε είχες κάνει τη κράτηση? Και βασικά για την εγγύηση πως έγινε η διαδικασία, πέρασαν την κάρτα από pos?
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Καλημέρα σας παιδιά! Παρακολουθώ το site πολύ καιρό, χωρίς ποτέ να έχω γίνει μέλος, οπότε αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα προς την κοινότητά σας κι αυτό γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες από το συγκεκριμένο post και είδα πως αναφέρετε ότι οι κρατήσεις σε αεροπορικά με κάρτα έχουν αποκατασταθεί.
Δυστυχώς εγώ προσπαθώ όλο το πρωί να κλείσω εισιτήρια σε Ryanair και Easyjet και απορρίπτονται και οι δύο κάρτες μου, χρεωστικές Πειραιώς και Alpha.
Έχει κάποιος κάτι να μου πει, εμπειρία/συμβουλή κλπ; Πρέπει να τρέχω στο αεροδρόμιο;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα Vanessa και καλώς ήρθες!
Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες όλοι κινούμαστε λίγο στα τυφλά. Άλλα πράγματα ακούμε από την μια πηγή άλλα απο κάποια άλλη... Μου φαίνεται περίεργο να μην μπορείς να κάνεις κράτηση στην Ryanair (για την easyjet δεν έχω ιδέα) γιατι νομίζω είχε βγάλει και ανακοίνωση ότι μπορείς να κλείσεις αεροπορικά συν του ότι αρκετά μέλη έχουν κάνει κρατήσεις. Εμάς μας είχε τύχι στο παρελθόν να μην μπορούμε να κάνουμε κράτηση με χρεωστική Maestro. Αν έχεις Visa ή Mastercard (και φυσικά έχει υπόλοιπο η κάρτα!!) λογικά θα έπρεπε να την δέχεται το σύστημα.
Κάνε και ένα τηλέφωνο στην τράπεζα σου. Ειδικά η Πειραιώς έχει ανακοινώσει πως κρατήσεις αεροπορικών και ξενοδοχείων είναι οκ...
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Σ'ευχαριστώ πολύ Fairydust για την άμεση ανταπόκριση - και καλώς σας βρήκα!
Μόλις επικοινώνησα (chat-αρα) με εκπρόσωπο της Ryanair (τώρα μπορεί να γκρεμιστεί κάποιος φούρνος, προσοχή!) και, όταν της είπα το θέμα μου, έγραψε
We have no issue accepting cards but we have no influence over the issuing banks’ ability or willingness to authorise payments.
Και μετά μου πρότεινε να δοκιμάσω σε άλλο browser, να καθαρίσω το browsing history και να σιγουρευτώ ότι έχω την τελευταία έκδοση του browser.
Για να δούμε, θα ξαναδοκιμάσω, θα πάρω και την τράπεζα και θα σας πω :)
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Αχμμμ μόλις μίλησα με την Alphabank και μου είπε ότι δε γίνεται πληρωμή με χρεωστικη κάρτα χωρίς τη φυσική παρουσία της κάρτας στο μηχανακι κλπ, δηλαδή τα γνωστά. Βρε παιδιά, εσείς που κλείσατε από το site, πώς στο καλό τα κλείσατε;
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
@Vanessa Van με χρεωστική Visa της τράπεζας Πειραιώς έχουμε κλείσει...
Κι εγώ χρεωστική Visa έχω, ξέχασα να το αναφέρω.
Λοιπόν, προς ενημέρωση όλων, είχα επικοινωνία με εκπρόσωπο της Πειραιώς. Μπήκε στο σύστημα και είδε το λόγο απόρριψης της κάρτας μου και επιβεβαίωσε ότι ήταν λόγω χώρας.
Μετά μου ανέφερε πάλι την τελευταία πράξη νομοθετικού περιεχομένου
(υπενθυμίζω: http://cdn.enikonomia.gr/data/files/30a412b27e56b28503d7ce1bd1fc03a6.pdf)
Εγώ επέμεινα ότι ένα σωρό γνωστοί μου τα κατάφεραν και έκλεισαν εισιτήρια, οπότε μου είπε πως, πριν την τελευταία Πράξη, είχαν επιτραπεί συναλλαγές στις τράπεζες για αεροπορικά εισιτήρια. Αυτό όμως άλλαξε και κάτι τέτοιο δεν είναι διαθέσιμο πια.
Αυτά! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, μπορώ να κάνω κοπάνα από τη δουλειά, να πάρω το αντίσκηνό μου και να πάω στο αεροδρόμιο τώρα να κλείσω τα εισιτήριά μου σε ryanair και easyjet που ήθελα, γιατί δε θα τους περάσει, εγώ τα ταξιδάκια μου θα τα κάνω που να σκάσουν!

ΥΓ. Α, επίσης δεν ξέρω αν είναι χρήσιμη η πληροφορία, αλλά τηλεφώνησα και στο αεροδρόμιο να ρωτήσω τι γίνεται. Μου είπαν ότι και της Ryanair και της Easyjet οι υπάλληλοι είναι εκεί και εξυπηρετούν μέχρι και τις 22:00 (η ώρα είναι επιβεβαιωμένη για Ryanair, για easyjet όχι ακριβώς, αλλά η κοπέλα μου είπε ότι είναι κι αυτοί μέχρι το βράδυ).

Επίσης μου είπε πως η Ryanair δέχεται πληρωμές με πιστωτική (δε διευκρίνισε χρεωστική ή original πιστωτική), με φυσική παρουσία. Για Easyjet είπε μπορεί, αλλά δε βάζει και το χέρι της στη φωτιά.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μαλιστα.....Σήμερα θα κλείσω εισητήρια για Ισπανία.. Βασικά θα προσπαθήσω να κλείσω...Και θα σας ενημερώσω! Δεν νομίζω πως με airtickets υπάρχει θεμα έτσι δεν είναι?
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Μαλιστα.....Σήμερα θα κλείσω εισητήρια για Ισπανία.. Βασικά θα προσπαθήσω να κλείσω...Και θα σας ενημερώσω! Δεν νομίζω πως με airtickets υπάρχει θεμα έτσι δεν είναι?
Θεωρητικά δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, αφού πρόκειται περί ταξιδιωτικού πρακτορείου και όχι αεροπορικής εταιρείας με έδρα το εξωτερικό. Σύμφωνα με διάφορες πηγές των οποίων τα links δεν έχω πρόχειρα, κάποιες αεροπορικές που είχαν σταματήσει να διαθέτουν τα εισιτήριά τους σε ελληνικά πρακτορεία, αρχίζουν να αποκαθιστούν την εν λόγω υπηρεσία (βλ. Turkish Airlines που πήρε το μάτι μου σήμερα). Φυσικά ποτέ δεν ξέρεις!

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει όμως, γιατί έχω την εντύπωση ότι το εκμεταλλεύονται και τα πρακτορεία υπερβολικά. Το travelplanet24 έχει τις πτήσεις που θέλω εγώ με 40 ευρώ επιπλέον. Τζίζας!

Εύχομαι καλή επιτυχία Fairydust, είθε η χρεωστική/πιστωτική σου κάρτα να πασπαλιστεί με νεραϊδόσκονη και να μην έχει θέμα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Παρέλαβα χθες στην Κρακοβία κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο που είχα κλείσει από την Rentis. Πλήρωσα με την πιστωτική βίζα της άλφα 70 ευρώ για την ενοικίαση και μου δέσμευσαν άλλα 300 για εγγύηση. Μην μου αγχώνεστε!
Γιατί να αγχωθούμε? εσύ πληρώνεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom