Capital Controls και ταξίδια

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σύμφωνα με διάφορες πηγές των οποίων τα links δεν έχω πρόχειρα, κάποιες αεροπορικές που είχαν σταματήσει να διαθέτουν τα εισιτήριά τους σε ελληνικά πρακτορεία, αρχίζουν να αποκαθιστούν την εν λόγω υπηρεσία (βλ. Turkish Airlines που πήρε το μάτι μου σήμερα). Φυσικά ποτέ δεν ξέρεις!
Αχααααα! Οπότε με αυτή τη λογική αν λόγου χάρη η Vueling (με την οποία θα κλείσω εγώ!) δεν διαθέτει εισητήρια στην airtickets την πάτησα.

Η νεραιδοσκονη σαν ξεθυμασμενη μου φαινεται.....
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Αχααααα! Οπότε με αυτή τη λογική αν λόγου χάρη η Vueling (με την οποία θα κλείσω εγώ!) δεν διαθέτει εισητήρια στην airtickets την πάτησα.

Η νεραιδοσκονη σαν ξεθυμασμενη μου φαινεται.....
Μάλλον την πάτησες ναι.. αλλά πρέπει οπωσδήποτε να είναι airtickets; Έκανα ένα search έτσι στην τύχη μόλις τώρα και μου βγάζει αρκετά online ταξιδιωτικά πρακτορεία που περλαμβάνουν τη Vueling στα δρομολόγιά τους. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω ονόματα, αν θα θεωρηθεί διαφήμιση, μπορείς όμως να περιπλανηθείς στα (όχι και τόσο) άδυτα του ιντερνετικού κόσμου και να συγκρίνεις τις τιμές από διάφορα ταξιδιωτικά πρακτορεία για τη συγκεκριμένη εταιρεία.
Go Fairydust! Θα τη βρεις την άκρη!
(Περί νεραϊδόσκονης.. Και κανένα ληγμένο πού και πού κανέναν δεν έβλαψε :) :p )
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλλον την πάτησες ναι.. αλλά πρέπει οπωσδήποτε να είναι airtickets; Έκανα ένα search έτσι στην τύχη μόλις τώρα και μου βγάζει αρκετά online ταξιδιωτικά πρακτορεία που περλαμβάνουν τη Vueling στα δρομολόγιά τους. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω ονόματα, αν θα θεωρηθεί διαφήμιση, μπορείς όμως να περιπλανηθείς στα (όχι και τόσο) άδυτα του ιντερνετικού κόσμου και να συγκρίνεις τις τιμές από διάφορα ταξιδιωτικά πρακτορεία για τη συγκεκριμένη εταιρεία.
Go Fairydust! Θα τη βρεις την άκρη!
(Περί νεραϊδόσκονης.. Και κανένα ληγμένο πού και πού κανέναν δεν έβλαψε :) :p )
Δεν είναι ανάγκη να είναι airtickets όχι, απλά αν δεν έχουν δώσει σε μια εταιρεία θεωρώ πως δεν θα έχουν δώσει και σε άλλες... Πάντως μια υπάλληλος της airtickets μας είχε πει πως δύσκολα να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με αυτούς. Είδομεν! Θα σας πω το βράδυ όταν κλείσω (ή δεν κλείσω :p)!
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Με τα αεροπορικά πάει και έρχεται κάπως κλείνεις ξενοδοχείο πως μπορεί να κλείσει κάποιος?
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μεγάλη ιστορία... Εμείς σε όλες τις πόλεις/ χωριά που θα μείνουμε κλείσαμε από booking δωμάτια μόνο με την ένδειξη δωρεάν ακύρωση έως ηη/μμ/εε - πληρώνετε αργότερα όπου δεν σου δεσμεύουν μέχρι την ημερομηνία που αναγράφεται και μπορείς να πληρώσεις και με μετρητά στο ξενοδοχείο. Επειδή όμως υπάρχει περίπτωση να τσεκάρουν την κάρτα σου πριν ή μετά την ημερομηνία που λήγει η δωρεάν ακύρωση και να διαπιστώσουν πως δεν την δέχεται ο σύστημα τους, καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με booking, να αναφέρεις το πρόβλημα (το γνωρίζουν ήδη άλλωστε!) ώστε να επικοινωνήσουν οι ίδιοι με το ξενοδοχείο για να τους ενημερώσουν για την κατάσταση και ότι ισχύει η κράτηση του πελάτη τους. Πολλοί το δέχονται! Κάποιοι πάλι μάλλον όχι...
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Περού & Αργεντινή
Δεν είναι ανάγκη να είναι airtickets όχι, απλά αν δεν έχουν δώσει σε μια εταιρεία θεωρώ πως δεν θα έχουν δώσει και σε άλλες... Πάντως μια υπάλληλος της airtickets μας είχε πει πως δύσκολα να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με αυτούς. Είδομεν! Θα σας πω το βράδυ όταν κλείσω (ή δεν κλείσω :p)!
Εγώ αυτή τη στιγμή ψάχνω έτσι στην τύχη για Ισπανία από Αθήνα και εμφανίζονται πτήσεις της Vueling τόσο σε airtickets, όσο και σε pamediakopes.gr, petas.gr, travelplanet24. (Από όλα αυτά εγώ έχω μιλήσει με travelplanet24 και μου έχουν πει ότι δέχονται πληρωμές κανονικά, φαντάζομαι όμως ότι και τα υπόλοιπα μια χαρά θα είναι.) Άρα το μόνο που σου μένει είναι να συγκρίνεις τις τιμές!

Τυχερούλα Fairydust. Καλό ταξίδι :) :)
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ αυτή τη στιγμή ψάχνω έτσι στην τύχη για Ισπανία από Αθήνα και εμφανίζονται πτήσεις της Vueling τόσο σε airtickets, όσο και σε pamediakopes.gr, petas.gr, travelplanet24. (Από όλα αυτά εγώ έχω μιλήσει με travelplanet24 και μου έχουν πει ότι δέχονται πληρωμές κανονικά, φαντάζομαι όμως ότι και τα υπόλοιπα μια χαρά θα είναι.) Άρα το μόνο που σου μένει είναι να συγκρίνεις τις τιμές!

Τυχερούλα Fairydust. Καλό ταξίδι :) :)
Αμην! Σε ευχαριστώ Vanessa! 15 μέρες εμειναν! Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο εγώ θα πάω! Δεν θα τους περάσει!!! :clap::clap:
 

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Παιδια booking μπορω να προπληρωσω? γνωριζει κανεις?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ξέρει κανείς αν η φόρμα αναζήτησης ξενοδοχείων της viva επιτρέπει τη συναλλαγή με πιστωτική, όπως και για τα αεροπορικά; Έχει αρκετές επιλογές για διαμονή.
 
Last edited:

Alex87

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Φιλε ειναι το diontours στην θεσσαλονικη , σημερα ομως μου τα αλαξανε και μου ειπανε οτι ελληνικη καρτα εχουνε και αυτοι και οτι μπορουνε να κανουνε προσπαθεια αν λειτουργησει. Εν το μεταξυ πηρα τηλ την eurobank και τους ειπα το προβλημα , και μου ειπανε οτι απο τεταρτη λειτουργουνε κανονικα οι συναλλαγες εξωτερικου και οτι μπορω να βγαλω εστα με ελληνικη καρτα. Αυριο θα το δοκιμασω με καρτα visa. Αρχιζει και τελιωνει η υπομονη μου και τα χρονικα περιθωρια στενεβουν γιατι σε 15 μερες πεταω. Πρεπει να παω να κανω και συναλαγμα αλλα χωρις εστα ολα πανε πισω προς το παρον!
Σε ευχαριστω για την πληροφορηση! Εγω φευγω σε 40 ημερες απο σημερα.Δοκιμασα να πληρωσω το esta με την prepaid της πειραιως και δεν δουλεψε..πηρα τηλ την πειραιως και μου ειπε οτι απαγορευονται οι συναλλαγες στο εξωτερικο μεσω internet..Αν δουλεψει η δικια σου καρτα απο eurobank σε παρακαλω ενημερωσε..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ξέρει κανείς αν η φόρμα αναζήτησης ξενοδοχείων της viva επιτρέπει τη συναλλαγή με πιστωτική, όπως και για τα αεροπορικά; Έχει αρκετές επιλογές για διαμονή.
Λοιπόν.. δε ξέρω για το viva, αλλά μια σχετική ερώτηση που έκανα στο petas.gr μου απάντησαν ως εξής:
"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι γίνονται δεκτές οι πιστωτικές κάρτες.
εφόσον υπάρχει το επαρκές υπόλοιπο μπορείτε να προχωρήσετε στην κράτηση."

Ότι κατάλαβες, κατάλαβες.. Προσωπικά δε το δοκίμασα, γιατί έκλεισα αλλιώς, απλά το ρώτησα για να είναι στα "υπόψη" και το αναφέρω.. Μπορείς να ρωτήσεις όμως και στο viva να ξέρεις.

Εγώ όπως έχω ήδη αναφέρει αναχωρώ για Λονδίνο τον άλλο μήνα. Είχα ήδη κλείσει ξενοδοχείο μέσω booking από πολύ πριν με δωρεάν ακύρωση. Όπως θα ξέρετε, στο Λονδίνο η διαμονή κοστίζει ακριβά και δεδομένου ότι θα μείνω 7 νύχτες πήγαινε πολύ να έχω μαζί μου τόσα μετρητά μόνο για το ξενοδοχείο και με πιστωτική δεν ρίσκαρα να πάω εκεί και να μη τη δεχτούν. Οπότε θα ήταν καλό να είχα προπληρώσει το ξενοδοχείο από δω πριν πάω.. Τι να κάνω όμως που δε γινόταν να κλείσω με πιστωτική?
Τέλος πάντων, σκέφτηκα ότι ένα πρακτορείο, ο Μάνεσης (σόρρυ αν θεωρείται διαφήμιση, εγώ να βοηθήσω θέλω), είχε σύστημα online κράτησης ξενοδοχείων. Έψαξα βρήκα 2-3 ξενοδοχεία από κει και τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν γίνεται να κλείσω μαζί τους και να το προπληρώσω. Μου είπαν αν κλείσω μέσω του σάιτ τους δε μου εγγυώνται ότι θα "δουλέψει", αλλά αν πήγαινα από κει δε θάχω πρόβλημα (από ότι είδα από το voucher που μου έδωσαν η κράτηση έγινε μέσω πράκτορά τους στο Λονδίνο "GTA London". Δεν είμαι σίγουρη αν αυτό γίνεται για όλους τους προορισμούς, καλύτερα ρωτήστε πριν πάτε).
Τέλος πάντων, πήγα από κει, κάναμε τη κράτηση, πλήρωσα με πιστωτική στο Μάνεση και αργότερα επιβεβαίωσα με το ξενοδοχείο και προς το παρόν όλα φαίνονται να βαίνουν καλώς.
Δύο πράγματα να έχετε υπόψη αν πάτε εκεί να κλείσετε ξενοδοχείο:
1) Να έχετε πρώτα τσεκάρει τα ξενοδοχεία που σας αρέσουν από το σάιτ ώστε όταν πάτε εκεί να μη χάσετε πολύ χρόνο
2) Οι τιμές που θα σας πουν εκεί είναι ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ από του σάιτ (κάτι μου λέει ότι γι΄αυτό μου είπαν να πάω από κει χμμ.. αλλά δε το ρίσκαρα), γι αυτό να έχετε όπως είπα εναλλακτικές και να κλείσετε το φθηνότερο.

A, εδώ να πω ότι και εκεί έχεις τη δυνατότητα "δωρεάν ακύρωσης" δηλ. παρόλο που τους πληρώνεις εκείνη την ώρα, αν ακυρώσεις σου επιστρέφουν τα χρήματα.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 
Last edited:

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Σε ευχαριστω για την πληροφορηση! Εγω φευγω σε 40 ημερες απο σημερα.Δοκιμασα να πληρωσω το esta με την prepaid της πειραιως και δεν δουλεψε..πηρα τηλ την πειραιως και μου ειπε οτι απαγορευονται οι συναλλαγες στο εξωτερικο μεσω internet..Αν δουλεψει η δικια σου καρτα απο eurobank σε παρακαλω ενημερωσε..
Τελικα εγινε προσπαθεια με 2 καρτες VISA και 1μ Μastercard και δεν τις δεχτηκε. οποτε μονο με καρτα εξωτερικου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom