Capital Controls και ταξίδια

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
2. Στο τέλος της παραγράφου 4 του άρθρου πρώτου της από 18 Ιουλίου 2015 Πράξης Νομοθετικού Περιεχο− μένου (Α ́84) προστίθενται εδάφια ως ακολούθως:

«Επιτρέπεται ειδικώς η μεταφορά χαρτονομισμάτων σε ευρώ ή και σε ξένο νόμισμα έως του ποσού των ευρώ δύο χιλιάδων (2.000) ή του ισόποσου σε ξένο νόμισμα ανά φυσικό πρόσωπο και ανά ταξίδι στο εξωτερικό, έως την έκδοση της προβλεπόμενης στην παράγραφο 17 του παρόντος άρθρου πράξη του Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος. Από τον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού.».
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ενημερωση απο την δροσερη σιενα!
Σε 3 τραπεζες προσπαθησα να τραβηξω χρηματα,μονο η Poste Italiane μου εδωσε. Με καρτα εθνικης maestro. Πιστωτικη δεχθηκαν κανονικα για πληρωμη π.χ για φαγητο.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γνωρίζει κάποιος αν τα 300 ευρώ συνολικά που μπορούμε να πάρουμε τη βδομάδα από την τράπεζα, μπορούμε να τα πάρουμε και από το εξωτερικό;
Ναι ισχυει το ιδιο, με χρεωστικη, οχι πιστωτικη. Και απο αυριο Σαββατο μεχρι τα μεσανυχτα της επομενης Παρασκευης 420 ευρω.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το πρώτο καλό νέο!! Πότε είχες κάνει τη κράτηση? Και βασικά για την εγγύηση πως έγινε η διαδικασία, πέρασαν την κάρτα από pos?
Την κράτηση την είχα κάνει αρκετό καιρό πριν (πάνω από 2 μηνες) μέσω του economycarrentals. Mε την εταιρία δεν επικοινώνησα καθόλου για να ζητησω πληροφορίες για την κατάσταση με τα κκ. Είπα να το αφήσω στην τύχη του το θέμα και να δω επιτόπου τι θα γίνει. Την κάρτα την πέρασαν από το μηχανάκι και μάλιστα η παράδοση-παραλαβή του αυτοκινήτου δεν εγινε σε κάποιο κατάστημα της εταιρίας αλλά στο πάρκινγκ του κεντρικού σιδηροδρομικού σταθμού της Κρακοβίας. Όλα στο πόδι λέμε!:cool:

Παιδια booking μπορω να προπληρωσω? γνωριζει κανεις?
Όταν ζήτησα να προπληρώσω τα ξενοδοχεία που είχα κλείσει δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα όμως αυτό συνέβη πριν τα καπιταλ κοντρολ. Τωρα δεν ξέρω τι γίνεται.
 
Last edited by a moderator:

dkmaster

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Μας δυσκολεύει το όριο μεταφορας μετρητων στο ταξιδι στα 2000. Εμένα τουλάχιστον. Μπορώ να πληρωσω μέσω pos φυσικά το ξενοδοχείο με χρεωστική;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Λογικά μπορείς να πληρώσεις με χρεωστική εφόσον θα υπάρχει φυσική παρουσία της κάρτας.Αλλά προσωπικά θα έστελνα ένα mail στο ξενοδοχείο να μου το επιβεβαιώσουν αν τα μετρητά δε μου φτάναν.Τα 2000 πραγματι είναι πολύ χαμηλό οριο ιδιως για μακρινά και πιο ακριβά ταξίδια και σε συνδυασμό με την κατάσταση οσον αφορά στις κάρτες.
 

gkcolours

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ
Καλημέρα φίλοι&φίλες συνταξιδιώτες. Καθε χρόνο ταξιδευουμε κανονίζοντας την τελευταία στιγμή (αυτά εχει ο ελέυθερος επαγγελματίας....) εξωτερικό επιλέγοντας φτήνες διαμονές απο airbnb. Φέτος τι κάνουμε? Μπορουμε με χρεωστική να κάνουμε κράτηση απο airbnb? Υπαρχει κάποιο ελληνικό site με τις ανάλογες επιλογές? Αναμένουμε κάποια άρση των απαγορευσεων σύντομα? Την πατήσαμε?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Και βέβαια γίνεται να κλειστούν ξενοδοχεία μέσω ελληνικών μηχανών αναζήτησης του petas, viva, κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom