Capital Controls και ταξίδια

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Τι να σου πω φιλε μου, αγνωστο, απ'οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης εχω διαβασει οτι καποιος τα καταφερε και ενα σωρο αλλα ατομα δεν το πετυχανε. Θεωρητικα δε γινεται, αλλα θα ελεγα δοκιμασε, γιατι εγω εκανα αγορα απο bookdepository και amazon μεσω πιστωτικης επιτυχημενα. Τωρα αν εχει αγορασει καποιος αλλος εισιτηρια ας μας ενημερωσει. Το paypal σιγουρα παντως δεν λειτουργει
Εγω πληρωσα την Παρασκευή με PayPal εισιτήρια της Ryanair
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έκλεισα εισιτήρια Ryanair, εισιτήρια λεωφορείων Eurolines και National Express χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με πιστωτική Mastercard. Επίσης τη χρησιμοποίησα για πληρωμή ξενοδοχείων σε Πράγα και Μπρατισλαβα, σε κάποια εστιατόρια εκεί πάλι επιτυχώς!!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έκλεισα εισιτήρια Ryanair, εισιτήρια λεωφορείων Eurolines και National Express χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με πιστωτική Mastercard. Επίσης τη χρησιμοποίησα για πληρωμή ξενοδοχείων σε Πράγα και Μπρατισλαβα, σε κάποια εστιατόρια εκεί πάλι επιτυχώς!!
Ναι αλλα θα μας ενδιεφερε να γραψει καποιος που εχει κλεισει εισιτηρια για παραστασεις και μουσεια μεσω διαδικτυου στο εξωτερικο. Αυτο ρωταει ο φιλος. Τα αεροπορικα εισιτηρια, τα ξενοδοχεια και οι μετακινησεις στο εξωτερικο επιτρεπονται να τα κλεισεις μεσω πιστωτικης πλεον, ουτως η αλλως.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Δεν μπορείς να κάνεις ακόμα αγορές για μουσεία, παραστάσεις κλπ στο εξωτερικό δυστυχώς.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Capital controls: «Επιστρέφουν» και οι πληρωμές σε Paypal και Ebay μέσω ίντερνετ

Μέσα στην ημέρα (ή πιθανώς και αύριο) αναμένεται η έκδοση νέας υπουργικής απόφασης που θα προβλέπει περαιτέρω χαλάρωση των capital controls. Αν και δεν θα αυξηθεί το όριο αναλήψεων των 420 ευρώ την εβδομάδα, οι νέες διατάξεις σκοπό έχουν κυρίως την διευκόλυνση της τροφοδοσίας της αγοράς, με βάση και όσα είχε προαναγγείλει την περασμένη εβδομάδα σε συνέντευξη τύπου ο υπουργός Οικονομίας κύριος Νίκος Χριστοδουλάκης.

Παρότι όμως οι στόχος είναι να διευκολυνθούν οι εισαγωγικές και εξαγωγικές επιχειρήσεις, οι αλλαγές θα γίνουν αισθητές και από τα νοικοκυριά που κάνουν αγορές από e-shops του εξωτερικού με κάρτα και μέσω διαδικτύου (πχ από ebay μέσω Paypal, Money Transfer κλπ).



συνέχεια http://www.newmoney.gr/palmos-oikon...-oi-pliromes-se-paypal-kai-ebay-meso-internet
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Capital controls: «Επιστρέφουν» και οι πληρωμές σε Paypal και Ebay μέσω ίντερνετ

Μέσα στην ημέρα (ή πιθανώς και αύριο) αναμένεται η έκδοση νέας υπουργικής απόφασης που θα προβλέπει περαιτέρω χαλάρωση των capital controls. Αν και δεν θα αυξηθεί το όριο αναλήψεων των 420 ευρώ την εβδομάδα, οι νέες διατάξεις σκοπό έχουν κυρίως την διευκόλυνση της τροφοδοσίας της αγοράς, με βάση και όσα είχε προαναγγείλει την περασμένη εβδομάδα σε συνέντευξη τύπου ο υπουργός Οικονομίας κύριος Νίκος Χριστοδουλάκης.

Παρότι όμως οι στόχος είναι να διευκολυνθούν οι εισαγωγικές και εξαγωγικές επιχειρήσεις, οι αλλαγές θα γίνουν αισθητές και από τα νοικοκυριά που κάνουν αγορές από e-shops του εξωτερικού με κάρτα και μέσω διαδικτύου (πχ από ebay μέσω Paypal, Money Transfer κλπ).



συνέχεια http://www.newmoney.gr/palmos-oikonomias/oikonomia/item/250292-capital-controls-«epistrefoun»-kai-oi-pliromes-se-paypal-kai-ebay-meso-internet
Παιδιά μόλις τώρα αγόρασα από ebay με χρήση paypal, με πιστωτική!
Δοκιμάστε το, πρέπει να λειτουργεί!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Παιδιά μόλις τώρα αγόρασα από ebay με χρήση paypal, με πιστωτική!
Δοκιμάστε το, πρέπει να λειτουργεί!
Αρχ..ιμηνιά κι αρχιχρονιά. Δοκίμασα σήμερα σε feelunique.com και απευθείας με κάρτα και μέσω paypal, τζίφος.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
καλησπερα,γνωριζει καποιος τι γινεται με την ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο με πιστωτικη?μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την rentalcars μου ειπαν οτι δεν πραγματοποιειται καμια κρατηση απο Ελλαδα και θελω να μαθω μηπως καποιος γνωριζει καποιον αλλο τροπο...
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Αρχ..ιμηνιά κι αρχιχρονιά. Δοκίμασα σήμερα σε feelunique.com και απευθείας με κάρτα και μέσω paypal, τζίφος.
Ναι, δοκίμασα και εγώ εκτός ebay να κάνω αγορά μέσω paypal και δεν την δέχεται, τι να πω, πιθανώς να ξεκινά τώρα η διαδικασία και μέσα στις επόμενες μέρες να εφαρμοστεί και σε άλλες ιστοσελίδες ή να έχουν κάποιο όριο οι τράπεζες και για αυτές τις συναλλαγές και αν ξεπερνά κάποιος το συνολικό ποσό που έχουν στην διάθεσή τους να το κόβει.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ή να έχουν κάποιο όριο οι τράπεζες και για αυτές τις συναλλαγές και αν ξεπερνά κάποιος το συνολικό ποσό που έχουν στην διάθεσή τους να το κόβει.
Αυτό νομίζω είναι το πιο πιθανό.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Λοιπόοοοον!!! Με μεγάλη μου χαρά κατάφερα επιτέλους, μετά από καθημερινές προσπάθειες τις τελευταίες 2 εβδομάδες, να αγοράσω εισιτήρια σε Βατικανό, Uffizi και Galleria Borghese με χρεωστική visa!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ναι αλλα θα μας ενδιεφερε να γραψει καποιος που εχει κλεισει εισιτηρια για παραστασεις και μουσεια μεσω διαδικτυου στο εξωτερικο.
Κατόρθωσα, αρχικά χωρίς να έχω ελπίδα για το αποτέλεσμα, να κλείσω εισιτήρια για θεατρική παράσταση στο Λονδίνο με πιστωτική American Express.
Μάλλον οι περιορισμοί αρχίζουν και χαλαρώνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom