Capital Controls και ταξίδια

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.745
Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά η ανάληψη χρημάτων και η χρήση ελληνικών πιστωτικών καρτών στο εξωτερικό δεν θα είναι δυνατή, όσο διαρκεί.
Θα μπορεί κανείς να αγοράσει εισιτήρια ή άλλες υπηρεσίες από site εταιριών του εξωτερικού; Π.χ, να προπληρώσει ξενοδοχεία στο booking. com;
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Κάπου διάβασα ότι θα γίνονται συναλλαγές μόνον για επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα(αυτό το νόημα έχει και ο περιορισμός της χρήσης καρτών στο εξωτερικό).Και φυσικά είναι στην ευχέρεια της κάθε επιχείρησης να δέχεται ή να μην δέχεται κάρτες.
Το booking δεν νομίζω να έχει έδρα στην Ελλάδα.Αλλά το booking ούτως ή άλλως μεσάζοντας είναι.Η πληρωμή γίνεται στην εταιρεία του ξενοδοχείου.Επομένως αν είναι εξωτερικού μάλλον δεν θα προχωρήσει.
Θα δούμε...
Πάντως χρήσιμο θέμα και καλό θα ήταν να διατηρηθεί για να μπορούμε να ανταλλάσσουμε εμπειρίες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
"Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές εντός της χώρας δεν θα επηρεαστούν. Δηλαδή, θα διεξάγονται κανονικά όλες οι συναλλαγές με τη χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας και με άλλους ηλεκτρονικούς τρόπους πληρωμών(web banking, phone banking). Οι προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards) μπορούν να χρησιμοποιούνται μέχρι το όριο, που υπήρχε, πριν την έναρξη της τραπεζικής αργίας."

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/tr...a-prepei-na-gnorizete-gia-tin-trapeziki-argia


"Από τις 00:00 τα συστήματα των τραπεζών προσαρμόζονται ώστε να γίνονται αναλήψεις μέχρι 60 ευρώ την ημέρα. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για τη χρήση των πιστωτικών και χρεωστικών καρτών ενώ ισχύει το όριο των 60 ευρώ για τις προπληρωμένες κάρτες.

Επιτρέπονται οι συναλλαγές μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής, Web Banking ή μέσω τηλεφώνου για πληρωμές μόνο στο εσωτερικό της χώρας."

http://www.capital.gr/story/3038203...is-7-iouliou-exinta-euro-tin-imera-apo-ta-atm


Αυτά λένε ότι ισχύουν...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Σωστά τα παραπάνω αλλά το θέμα με τις κάρτες(για το εσωτερικό που θεωρητικά δεν υπάρχει απαγόρευση) είναι για πόσο καιρό θα δέχονται κάρτες οι επιχειρήσεις.Θα γίνονται εκκαθαρίσεις από το σύστημα;Θα πιστώνονται χρήματα στους λογαριασμούς επιχειρήσεων από χρήση καρτών;Νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά ακόμη.

Σατανικό σχέδιο. Μας σπρώχνουν ύπουλα στην Ryan!
Καλό;)
Αλλά στα σοβαρά μήπως η αγαπημένη είναι από τις πρώτες που θα φύγει σε περίπτωση που δεν παίρνει τα λεφτά της από τις κάρτες;Θεωρείται εταιρεία εσωτερικού;Δεν νομίζω..
΄Εχει άλλωστε φήμη ότι φεύγει για μικρότερες αιτίες από αγορές που δεν είναι όλα όπως τα θέλει(επιδοτήσεις κρυφές κτλ).
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ανοίξτε τις τράπεζες ρεεε...θελω να βγάλω λεφτά να πληρώσω την εφορία....:bash: ....κοίτα να δεις, δεν με αφήνει το κράτος να του πληρώσω τον φόρο...:klaps:
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Πέρασε (εγκρίθηκε απο την τράπεζα) χθεσινή εντολή απο Booking με σημερινή ημερομηνία συναλλαγής (σε πιστωτική).
Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα, άσχετα με το τί λένε, να κοιμούνται ακόμα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για να καταλαβω...πχ.
1.κλεινω στο booking δωματιο 400 ευρω με πιστ.καρτα...
2.το ιδιο κανω με χρεωστικη καρτα...
3.κλεινω στην aegean εισιτηρια 400 ευρω,με πιστ.η χρεωστικη...
4.το ιδιο,αλλα στην alitalia...
Τι απο αυτα,δεν μπορει να εκτελεστει;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Αλλά στα σοβαρά μήπως η αγαπημένη είναι από τις πρώτες που θα φύγει σε περίπτωση που δεν παίρνει τα λεφτά της από τις κάρτες;Θεωρείται εταιρεία εσωτερικού;Δεν νομίζω..
Μου είπαν ότι δεν μπόρεσαν να αγοράσουν εισιτήριο της Ραυαν με δύο διαφορετικές
κάρτες.(προφανώς θα ισχύει και με τις άλλες εταιρίες)
Έκοψε κανείς;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.745
Ανοίξτε τις τράπεζες ρεεε...θελω να βγάλω λεφτά να πληρώσω την εφορία....:bash: ....κοίτα να δεις, δεν με αφήνει το κράτος να του πληρώσω τον φόρο...:klaps:
Αυτο ειναι ευκολο, υπαρχει το e-banking. Οποιος δεν προνοησε, μαλλον θα δυσκολευτει...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Για να καταλαβω...πχ.
1.κλεινω στο booking δωματιο 400 ευρω με πιστ.καρτα...
2.το ιδιο κανω με χρεωστικη καρτα...
3.κλεινω στην aegean εισιτηρια 400 ευρω,με πιστ.η χρεωστικη...
4.το ιδιο,αλλα στην alitalia...
Τι απο αυτα,δεν μπορει να εκτελεστει;
Κατά την γνώμη μου πάντα.

΄Όχι το 1 και 2 αν αφορά επιχειρήσεις/ξενοδοχεία εξωτερικού.΄Οχι και το 4.
Ναι το 3 και οτιδήποτε αφορά(εσωτερικό ή εξωτερικό).

Εκτός αν κοιμούνται για λίγο ακόμη όπως είπε ο jousis..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.489
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom