Capital Controls και ταξίδια

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν φαίνεσαι για χουλιγκαν οκ καλα σου εκαναν...αν ομως εισαι νορμαλ ανθρωπος οπως πιστευω κακώς που δεν τους " σκ@τ@χεσ@ς " και να φυγεις !!! ακου εκει που θα μου δεσμευσουν χρηματα για τυχόν φθορες ή κλοπες...εεε ρε δεν παμε καλα..!.δεν μου λες? που ειναι αυτο το πενταστερο τον Ιανουαριο που θα παω Βερολινο να κανω καμμια νυχτα κρατηση εκει...:icon_evil:
http://www.esplanadeberlin.com/
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.050
αχ και να μου τύχει..αχ!!!..να ακουστουν οι φωνες μου εως εδω...:D
Θα σου πω μια ιστορία να την έχεις υπ'όψιν σου.
Πριν δύο χρόνια περίπου σε μία παρόμοια περίπτωση που άρχισε η κυρία να διαμαρτύρεται (του στυλ τι πράγματα είναι αυτά-δεν ντρέπεστε-είστε απαράδεκτοι κλπ) επειδή δεν ήθελε να δώσει την κάρτα της για εγγύηση ο ρεσεψιονίστ ειδοποίησε
κάποιον μάνατζερ και όταν ήρθε και ενημερώθηκε γυρίζει στην κυρία και με πολύ
ήρεμο τρόπο προσπαθεί να της εξηγήσει ότι αυτή είναι η πολιτική του ξενοδοχείου
κλπ
Η κυρία ανένδοτη φώναζε.Τότε ο μάνατζερ γυρίζει στον ρεσεψιονίστ και του δίνει
εντολή να ακυρώσει την κράτηση γιατί δεν συμφωνούσε η κυρία με τους όρους του ξενοδοχείου και δίνει εντολή στον σεκιουριτά να συνοδέψει την κυρία έξω από το
ξενοδοχείο.Μάλιστα είπε στον σεκιουριτά να ειδοποιήσει την αστυνομία αν συνεχίσει να φωνάζει και της απαγόρευσε την είσοδο στο ξενοδοχείο.
Από 5στερο κοιμήθηκε σε πολλά αστέρια.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.933
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
.... εως 1000 ευρω!
 

Attachments

Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Γενικα προβλεπεται απο την ΠΝΠ να ανοιξει paypal η η δυνατοτητα αγορων στο εξωτερικο(χωρις φυσικη παρουσια) μεσω πιστωτικης?Πραγματικα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη επιτρεπουν τις αγορες με φυσικη παρουσια αλλα οχι, αν δεν υπαρχη φυσικη παρουσια.
Γιατί με φυσική παρουσία εννοείται ότι κάνεις αγορά.
Από χρήση μέσω internet μπορείς να μεταφέρεις λεφτά στο εξωτερικό. Με ποιον τρόπο;

Υπάρχουν τράπεζες του εξωτερικού που ανοίγουν λογαριασμούς online (δεν αναφέρω ενδεικτικά για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).
Έστω ότι ανοίγεις λογαριασμό...
Μετά χρεώνεις την κάρτα σου στο paypal ή σε στοιχηματικό site ή σε site forex κλπ με π.χ. 1000€. Τα χρήματα αυτά τα κάνεις withdraw σε συνδεδεμένο λογαριασμό εξωτερικού!

Είναι τελείως off topic αλλά επειδή βλέπω οτι το ερώτημα αναφέρεται συχνά, σκέφτηκα να το αναλύσω
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα σου πω μια ιστορία να την έχεις υπ'όψιν σου.
Πριν δύο χρόνια περίπου σε μία παρόμοια περίπτωση που άρχισε η κυρία να διαμαρτύρεται (του στυλ τι πράγματα είναι αυτά-δεν ντρέπεστε-είστε απαράδεκτοι κλπ) επειδή δεν ήθελε να δώσει την κάρτα της για εγγύηση ο ρεσεψιονίστ ειδοποίησε
κάποιον μάνατζερ και όταν ήρθε και ενημερώθηκε γυρίζει στην κυρία και με πολύ
ήρεμο τρόπο προσπαθεί να της εξηγήσει ότι αυτή είναι η πολιτική του ξενοδοχείου
κλπ
Η κυρία ανένδοτη φώναζε.Τότε ο μάνατζερ γυρίζει στον ρεσεψιονίστ και του δίνει
εντολή να ακυρώσει την κράτηση γιατί δεν συμφωνούσε η κυρία με τους όρους του ξενοδοχείου και δίνει εντολή στον σεκιουριτά να συνοδέψει την κυρία έξω από το
ξενοδοχείο.Μάλιστα είπε στον σεκιουριτά να ειδοποιήσει την αστυνομία αν συνεχίσει να φωνάζει και της απαγόρευσε την είσοδο στο ξενοδοχείο.
Από 5στερο κοιμήθηκε σε πολλά αστέρια.
αν δεν εχεις πιστωτική?..εγω σπανια εχω μαζι μου πιστωτική γιατι ειμαι "επιρρεπής" στα ψωνια :) Παντως ΠΟΤΕ δεν θα το δεχόμουν το θεωρώ ξεφτίλα!!! ακου μη τυχόν και κλεψω τιποτα ή κανω καμμια φθορα!!!...ασεμε πρωι πρωί και συ αγαπημενε @panpan . υγ ..την ανοιξη του 2016 θα ερθουμε ξανα στο χωριο σου...αυτη τη φορα να βρεθουμε ε?
 

erato.kar

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
αν δεν εχεις πιστωτική?..εγω σπανια εχω μαζι μου πιστωτική γιατι ειμαι "επιρρεπής" στα ψωνια :) Παντως ΠΟΤΕ δεν θα το δεχόμουν το θεωρώ ξεφτίλα!!! ακου μη τυχόν και κλεψω τιποτα ή κανω καμμια φθορα!!!...ασεμε πρωι πρωί και συ αγαπημενε @panpan . υγ ..την ανοιξη του 2016 θα ερθουμε ξανα στο χωριο σου...αυτη τη φορα να βρεθουμε ε?
Παντως εγώ πριν 5-6 χρόνια στο Λονδίνο οταν με το που εφτασα μου ζήτησαν την πιστωτική για εγγύηση και τους εξήγησα οτι δεν είχα, συμφωνήσαμε και τους έδωσα μετρητά. Αν θυμάμαι καλά ήταν στο 10% του ποσού, τα έβαλαν σε ένα φάκελο και μας τον επέστρεψαν στο check out.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.438
Likes
14.437
Να πούμε ότι αυτή η ιστορία με την εγγύηση έπαιζε πολύ πρίν από 20 χρόνια περίπου.Δεν υπήρχαν τότε κινητά και η εγγύηση που ζητούσαν(με κάρτα που ελάχιστοι είχαμε τότε η μετρητά) αφορούσε κυρίως τις πιθανές χρεώσεις από διεθνή τηλεφωνήματα.Μετά γενικεύθηκε η χρήση καρτών και μάλλον το κάνουν σιωπηλά καθώς έχουν ήδη τα στοιχεία της κάρτας από την κράτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.372
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom