Capital Controls και ταξίδια

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Μαλλον διαβασες μεχρι ενα σημειο....2000 ειναι το οριο,τωρα.

Κλεινεις κανονικα,με airtickets,petas...με την ελληνικη σου καρτα και για οπουδηποτε...

Αυτο δεν μπορεις να το κανεις....
Αυτό ισχύει μονο για την airtickets η και για αλλα site travelplanet κτλ??
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Να πω οτι σημερα, σε αντιθεση με χτες το βραδυ, μπορεσα να σηκωσω 250 pounds με την εθνοκαρτα(maestro).Χτες δεν ξερω τι ειχε γινει. Λογικα ετοιμαζαν το συστημα για την νεα ΠΝΠ. Το οποιο ομως ειχε σαν αποτελεσαμ να χασω τα λεφτα ολης της περασμενης βδομαδας καθως δεν μπορεσα να τα τραβηξω μεχρι χτες στις 00:00
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Άνδρες της οικονομικής αστυνομίας της Ιταλίας σταμάτησαν σήμερα τον διάσημο Αμερικανό ράπερ Σνουπ Ντογκ στο αεροδρόμιο Λαμέτζια Τέρμε (νότια) καθώς ετοιμαζόταν να επιβιβαστεί σε ένα ιδιωτικό αεροσκάφος μεταφέροντας σε μαξιλαροθήκες το ποσό των 422.000 δολαρίων (384.000 ευρώ) σε χαρτονομίσματα και κατέσχεσαν τα μισά από τα χρήματα, μετέδωσαν ιταλικά μέσα ενημέρωσης και επιβεβαίωσε ο Ιταλός δικηγόρος του τραγουδιστή.
Ο Σνουπ Ντογκ είχε συμμετάσχει σε δύο εκδηλώσεις στη νότια Ιταλία και είχε φθάσει στο αεροδρόμιο προκειμένου να μεταβεί στη Βρετανία όπου θα τραγουδήσει αύριο Κυριακή στο Φεστιβάλ Kendal Calling, σύμφωνα με το πρακτορείο AGI.
Κατά τη διάρκεια των ελέγχων που διεξάγονται πριν από την επιβίβαση, οι αστυνομικοί εντόπισαν δύο μαξιλαροθήκες που τις είχε γεμίσει με τα χαρτονομίσματα, σύμφωνα με την ίδια πηγή.

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση, το μεγαλύτερο ποσό μη δηλωθέντων χρημάτων που μπορεί να μεταφέρει ένας επιβάτης αεροπλάνου ανέρχεται σε 10.000 ευρώ (10.986 δολάρια) και επομένως οι αρχές κατέσχεσαν τα μισά από τα χρήματα, ενώ ξεκίνησε και μία έρευνα.

Ο ράπερ δε διαμαρτυρήθηκε, ζήτησε απλά να μπορέσει να φύγει όσο το δυνατόν συντομότερα για το Λονδίνο.
Σύμφωνα με το ιταλικό πρακτορείο, τέσσερις δικηγόροι έχουν αναλάβει την υπόθεση εκ μέρους του καλλιτέχνη που θα μπορέσει να πάρει πίσω το ποσό που θα απομείνει αφού καταβάλει το πρόστιμο που προβλέπει ο νόμος.

«Ξεκαθαρίσαμε τα πάντα από νομικής άποψης. Τα χρήματα προέρχονταν από τις συναυλίες που είχε πραγματοποιήσει στην Ευρώπη. Δεν έχει διαπραχθεί κανένα έγκλημα. Επρόκειτο απλά για μία διοικητική παράβαση» δήλωσε ο Αντρέα Παρίσι, ο δικηγόρος του Ντογκ στο πρακτορείο Reuters.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Μήπως κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία με κάρτα της Εθνικής;
Κανονικα λειτουργει η maestro της εθνικης στη βουλγαρια και ρουμανια, πληρωνω κανονικα και εκανα και αναληψη.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Για χρέωση κάρτας mastercard (ασφάλεια) για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό έχουμε κάποιο νέο ?
Έχω την εντύπωση όχι ακόμα ... ορθόν ?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άνδρες της οικονομικής αστυνομίας της Ιταλίας...
ειδηση ασχετη με το παρον θεμα. αλλη χωρα, αλλα ηθη..
επομένως οι αρχές κατέσχεσαν τα μισά από τα χρήματα, ενώ ξεκίνησε και μία έρευνα.
εκτός από το ασχετο της ειδησης όπως εχει μεταφραστει προκαλεί και συγχυση. το ποσο δεν "κατασχεθηκε", δεσμευτηκε ωσπου να γινει η σχετικη έρευνα προελευσης του σύμφωνα με τους νομους περι "πλυντηρίου".
θα μπορέσει να πάρει πίσω το ποσό που θα απομείνει αφού καταβάλει το πρόστιμο που προβλέπει ο νόμος.
ακριβως. και το προστιμο θα ειναι πολυ μικροτερο απο το ποσο που δεσμευτηκε...
 
Last edited:

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού & Αργεντινή
Καλημέρα!!
Εδώ και 2 ώρες διαβάζω όλα τα παραπάνω μηνύματα ψάχνοντας απαντήσεις στις απορίες μου, ωστόσο διακατέχομαι ακόμα από μερικές!
Καταρχάς εδώ και μερικούς μήνες βρίσκομαι Γερμανία, έχω χρεωστική mastercard της Eurobank και φυσικά αντιμετωπίζω και εδώ το ίδιο βάσανο με τις αναλήψεις κτλ!
Εδώ και 2 βδομάδες έχω κλείσει εισιτήριο με την ryan για ελλάδα, με την κάρτα που προανέφερα..η κράτηση έχει γίνει επιτυχώς, έχοντας λάβει το mail επιβεβαίωσης και χωρίς να έχω λαβει καποιο mail ακύρωσης.
Απορία 1) Το τελευταίο διάστημα όσοι ταξιδέψατε με ryan και η αγορά εισιτήριων έγινε μέσω χρεωστικής εν τέλη αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα??
Απορία 2) Θέλω να κλείσω εισιτήριο για εκτός Ευρώπης για τον Οκτώβριο. Κατόπιν αρκετού διαστήματος αφότου ξεκίνησε το όλο αλαλούμ, και με τα σημερινά δεδομένα, εν τέλη ποια είναι η κατασταση που επικρατεί με την aitickets για την αγορα εισιτηριων με χρεωστικη για αεροπορικες που δεν εχουν βαση εντος Ελλαδας???
Στην περιπτωση προβληματος στην κατασταση αυτη, εχω την εναλλακτική να κλέισω εισιτηριο απο την αγγλικη καρτα φιλης, ωστόσο μπορώ να κανω καταθεση απο ελληνικη τραπεζα προς αγγλικη στον λογαριασμο της και αν ναι με τι οριο?? (Κατανοω πως δεν ειστε τραπεζικοί να μου λύσετε την τελευταία απορία, απλώς από εμπειρίες και μόνο.)

Και τελος οι φημολογιες περι μεταφορας μετρητων προς το εξωτερικο με οριο 1000 e είναι απλα ράδιο αρβλύλα, έτσι??
Θα σου απαντήσω στο κομμάτι που γνωρίζω και θα αφήσω τα άλλα σε άλλους.

Σύμφωνα με την τελευταία πράξη νομοθετικού περιεχομένου, πλέον μπορούμε να πραγματοποιούμε αγορές από το ίντερνετ με χρήση της κάρτας μας και προς εταιρείες που έχουν την έδρα τους εκτός Ελλάδας, υπό κάποιες όμως προϋποθέσεις. Τα ταξίδια, τα αεροπορικά εισιτήρια, εισιτήρια λεωφορείων και λοιπών μεταφορών εντάσσονται σε αυτές τις προϋποθέσεις, οπότε μπορείς να κλείσεις εισιτήριο από όπου θέλεις.

Και γιατί δηλαδή να κλείσεις από πρακτορείο τύπου airtickets και να το πληρώσεις χρυσό (όπως εγώ η.. μη με χαρακτηρίσω που τα πλήρωσα τελικά 30 ευρώ ακριβότερα), πληρώνοντας προμήθειες και αυξημένες τιμές.

Τώρα, το να μεταφέρεις από ελληνικό λογαρισμό σε αγγλικό λογαριασμό λεφτά, αυτό ακριβώς είναι που απαγορεύεται, εφόσον δε συντρέχουν λόγοι νοσηλείας/ασθένειας στο εξωτερικό, φοιτητής στο εξωτερικό κλπ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Και γιατί δηλαδή να κλείσεις από πρακτορείο τύπου airtickets και να το πληρώσεις χρυσό (όπως εγώ η.. μη με χαρακτηρίσω που τα πλήρωσα τελικά 30 ευρώ ακριβότερα), πληρώνοντας προμήθειες και αυξημένες τιμές.
Δεν εχεις δικιο σε αυτο.Πολλες φορες τα ελληνικα γραφεια προσφερουν εισιτηρια σε χαμηλοτερη τιμη απο τις ιδιες τις αεροπορικες.Αυτο μπορεις να το δεις στο skyscanner,κατω απο την τιμη που σου παραθετει και τις τιμες που εχουν οι αεροπορικες και τα γραφεια.
Συνηθως,προτιμω,να αγοραζω,απο τα ελληνικα γραφεια,γιατι εχω εξυπηρετηση.
 

Vanessa Van

Member
Μηνύματα
16
Likes
10
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού & Αργεντινή
Δεν εχεις δικιο σε αυτο.Πολλες φορες τα ελληνικα γραφεια προσφερουν εισιτηρια σε χαμηλοτερη τιμη απο τις ιδιες τις αεροπορικες.Αυτο μπορεις να το δεις στο skyscanner,κατω απο την τιμη που σου παραθετει και τις τιμες που εχουν οι αεροπορικες και τα γραφεια.
Συνηθως,προτιμω,να αγοραζω,απο τα ελληνικα γραφεια,γιατι εχω εξυπηρετηση.
Επειδή τυγχάνει η δουλειά μου να σχετίζεται με ταξίδι, καθημερινά κάνω δεκάδες αναζητήσεις και συγκρίσεις εισιτηρίων. Και έχω διαπιστώσει ότι όχι πάντα, αλλά πάρα μα πάρα πολλές φορές, τα εν λόγω sites είναι τσιμπημένα, όταν μάλιστα πρόκειται για low cost εταιρείες, εκεί το θέμα γίνεται συστηματικό και τραβηγμένο. Για παράδειγμα όπως είπα, τώρα βιάστηκα να κλείσω εισιτήρια από Ryanair και easyje για να μη χάσω τις καλές τιμές και έκλεισα το ένα από airtickets και το άλλο από travelplanet24 (ήταν πριν επιτραπεί η αγορά εισιτηρίων από ξένες εταιρείες). Αποτέλεσμα, 30 ευρώ παραπάνω από ό,τι αν τα έκλεινα από τις εταιρείες, για το τίποτα.

Για τις low cost εταιρείες τονίζω, για ryanair, easyjet και τα λοιπά. Για τις άλλες, συνιστώ.. σύγκριση-σύγκριση-σύγκριση και ξανά ανελέητη σύγκριση γιατί ποτέ δεν ξέρεις πού θα το βρεις φθηνότερα!

Δεν ξέρω τώρα αυτό για την εξυπηρέτηση κατά πόσο ισχύει, εξαρτάται τι θέλει ο καθένας και ποιες είναι οι προτεραιότητες. Όταν για μένα η προτεραιότητα είναι να βρω φθηνά εισιτήρια, τότε ξέρω εξαρχής ότι δε θα ακυρώνονται, ότι δε θα αλλάζουν, ότι μάλλον δε θα έχω αποσκευή.. τι να την κάνω την εξυπηρέτηση, ό,τι και να κάνουν τα γραφεία, οι κανονισμοί της εταιρείας δεν παρακάμπτονται.
Άσε που τα περισσότερα χρεώνουν και έξτρα flat fee σε περίπτωση ακύρωσης (όπου μπορείς να ακυρώσεις με κάποιο refund), χώρια τη χρεώση της αεροπορικής.

Είναι μεγάλη η συζήτηση και νομίζω ανήκει σε άλλο θέμα, χαίρομαι να ανταλλάσσονται απόψεις και εμπειρίες και γι'αυτό μου αρέσει το συγκεκριμένο site!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Τελικα μπορεσα να κλεισω εισιτηριο για Lima μεσω της χρεωστικης μου απο Eurobank με airtickets!!Oποτε δεν υπαρχει περιορισμος στα σιγουρα για οποιυς ενδιαφερεστε να κλεισετε εισιτηρια!! Eπιτελους το πολυποθητο ταξιδι!!!!!!!! So happyyyyyy:))))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom