Capital Controls και ταξίδια

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Νομίζω δεν επιτρέπεται όχι μόνο για ένδυση αλλά και για καλλυντικά, εισιτήρια θεαμάτων κτλ.
Αυτό που δεν ξέρω είναι για τα εισιτήρια τρένων, λεωφορείων π.χ. εταιρίες όπως η stydent Agency που έχουν γράψει μέλη εδώ για διαδρομές τύπου Πράγα-Βιέννη κτλ μπορούν να πραγματοποιηθούν κρατήσεις με ελληνικές κάρτες...καλό είναι καθένας να μοιράζεται την εμπειρία του....να ακούμε και οι άλλοι...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
H αγορά ειδών ένδυσης και υπόδυσης δεν επιτρέπεται προς το παρόν από ιστοσελίδες του εξωτερικού ασχέτως paypal ή όχι. Υπάρχει σαν επίσημη εξαίρεση από τις συναλλαγές που έχουν ανακοινωθεί μέσω των τραπεζών.
Το ειχα διαβάσει οτι αποτελεί εξαίρεση, αλλα είπα να δοκιμάσω. :) Το περίεργο παντως ήταν οτι μέσω paypal δεν μπορούσα να ολοκληρώσω τη συναλλαγή μου με συγκεκριμένη ελληνική εταιρεία ένδυσης, ενώ το έκανα με την πιστωτική μου (η οποία ειναι η ίδια ακριβώς πιστωτική που έχω συνδέσει με το paypal). Γενικως πολυ μπέρδεμα.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Το ειχα διαβάσει οτι αποτελεί εξαίρεση, αλλα είπα να δοκιμάσω. :) Το περίεργο παντως ήταν οτι μέσω paypal δεν μπορούσα να ολοκληρώσω τη συναλλαγή μου με συγκεκριμένη ελληνική εταιρεία ένδυσης, ενώ το έκανα με την πιστωτική μου (η οποία ειναι η ίδια ακριβώς πιστωτική που έχω συνδέσει με το paypal). Γενικως πολυ μπέρδεμα.
Και εγω ειχα το ιδιο θεμα, με ελληνικη εταιρεια ενδυσης απορριψη με πληρωμη μεσω paypal, αποδεκτη με πληρωμη μεσω της καρτας εκτος paypal. Αν ενδιαφερεστε παντως για πληρωμες στο εξωτερικο εχει αρχισει να ισχυει και η αποστολη εμβασματων με iban και bic. Μια αγορα με ebay που δεν με αφηνε να την ολοκληρωσω το paypal μπορεσα να στειλω τα λεφτα μεσω winbank.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντως εγω συνεχιζω να χρησιμοποιω την πιστωτικη κανονικα για αγορες στο εξωτερικο. Χτες εφτασαν οι καφεδες μου...με μια ενδιαμεση σταση..αφου δηλωσα διευθυνση στο εξωτερικο. Σκεφτείτε αυτο το ενδεχομενο οσοι εχετε αναγκη απο κατι κι εχετε γνωστό, συγγενη που μπορει να παραλαβει εξω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
@Samion, καφέδες, ποιοί καφέδες;
θέλω κι εγώ να παραγγείλω καφέ αλλά δε ξέρω πόσο θα με χρεώσουν εδώ πέρα

δε μου λετε, στο εξωτερικό μέχρι πόσα μπορούμε να σηκώσουμε τη μέρα; Γιατί εγώ σηκώνω 300δόλαρα και μ αφήνει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion, καφέδες, ποιοί καφέδες;
Απο Ιταλια χωρις κανενα προβλημα με πιστωτικη. Και απο pay pal που φαινεται να επανηλθε. Τα σαιτ ειναι παμπολλα, συνηθως απο espressotoscano, cialdeitalia.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Τελικά παιδιά διακαιούμαστε 2000 ευρώ όταν πάμε έξω ή μόνο σε περίπτωση φοιτητή ή αρρώστου? υπάρχουν χώρες χωρίς ΑΤΜ και πρέπει ν έχουμε όλα τα μετρητά μαζί μας. γίνεται κάποιος έλεγχος?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τελικά παιδιά διακαιούμαστε 2000 ευρώ όταν πάμε έξω ή μόνο σε περίπτωση φοιτητή ή αρρώστου? υπάρχουν χώρες χωρίς ΑΤΜ και πρέπει ν έχουμε όλα τα μετρητά μαζί μας. γίνεται κάποιος έλεγχος?
2000 μπορεις να βγαλεις εξω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γίνεται κάποιος έλεγχος?
ποτέ δεν έχω δει έλεγχο. αν πάντως λείψεις κανα 3μηνο απο το φορουμ θα καταλαβουμε...

Όποιος παραβαίνει τις διατάξεις του παρόντος άρθρου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών (3) μηνών
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ποτέ δεν έχω δει έλεγχο. αν πάντως λείψεις κανα 3μηνο απο το φορουμ θα καταλαβουμε...

Όποιος παραβαίνει τις διατάξεις του παρόντος άρθρου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών (3) μηνών
χαχαχαααα!!!! ωραίος Σαμιόν. Μα έβαλες μεγάλο διάστημα!!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Παιδιά σχετικά με κρατήσεις ξενοδοχείων τι παίζει?Γιατί τον Ιούλιο δεν δέχτηκαν την πιστωτική μου κάρτα (κράτηση μέσω booking για Ρώμη) κ πήγαν να μου ακυρώσουν την κράτηση τελευταία στιγμή!Ευτυχώς επικοινώνησα με την booking και ήρθε σε επαφή με το ξενοδοχείο κι έτσι τη γλίτωσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom