Ιταλία Carnevale di Venezia (Παγωμένοι σε Βενετία & Μιλάνο!)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ήθελα να σε ρωτήσω....από S. Lucia που πήγατε piazzale roma για να παρετε το βαπορέτο...μιλάμε για κοντινη απόσταση???
εννοεις απο το τερμα του τρενου?οταν βγαινεις απ το σταθμο της s.lucia στα αριστερα σου βλεπεις μια γεφυρα την degli scalzi..εκει ειναι και η σταση του βαπορετου..δηλαδη ενα λεπτο απ το σταθμο και περνουν πολλα βαπορετα..
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Διαβασα την ιστορία σου, ευχαριστηθηκα τον απλό τρόπο που περιγράφεις τις περιπέτειες σου και μεταφέρθηκα και εγώ νοερά στην όμορφη Β. Ιταλία:haha:
Θεωρώ ότι οι οποιες δυσκολίες που συνάντησες σε σφυρηλάτησαν και σε εκπαίδευσαν για τα επόμενα ταξίδια σου που εύχομαι να τα απολαύσεις περισσότερο!
Η Βενετία είναι όνειρο, και ακόμη θυμάμαι τον εκπληκτικό τρόπο που ξεδιπλώνεται μπροστά σου καθώς το πλοιο διασχίζοντας το μεγάλο κανάλι κατευθύνεται σιγα σιγά στο λιμάνι, περικυκλωμένο από λογής λογής πλεούμενα ταξί, λεωφορεία, γόνδολες και ταχύπλοα! :bleh:
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Πολύ ωραίος και αυθεντικός ο τρόπος που περιγράφεις τη Βενετία!!!! Περιττό να σου πω ότι πέθανα στα γέλια! Νομίζω έδωσες σε όλους να καταλάβος το πόσο κρύο είχε!!! Άλλοι άνθρωποι το αντέχουν το κρύο, εγώ όμως όχι. Ειδικά όταν φυσάει κρύος αέρας! Φεύγω την Παρασκευή για Ιταλία, και αν κρίνω από το ότι μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα χιόνιζε, μου έδωσες απάντηση στο δίλημμα να πάρω ή να μην πάρω ισοθερμικό. Νομίζω ότι το να πας στη Βενετία και πολικό ψύχος να έχει, αξίζει. Αρκεί να είσαι ντυμένος σαν το κρεμμύδι!!!! Καλύτερα να έχει κρύο (και πίστεψέ με δεν το αντέχω), παρά να είναι πλημμυρισμένα ή να μυρίζουν τα στάσιμα νερά!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Προγραμματίζω το ταξίδι μου στη Βενετία και στην αναζήτηση για καλή μου τύχη έπεσα στην ιστορία σου! Μου άρεσε πολύ, και το κείμενο σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες μου έδωσαν μια καλή εικόνα για το τι θα συναντήσω.. Πρέπει να ήταν πολύ όμορφα που πέσατε στην περίοδο του καρναβαλιού! Και γω σιχαίνομαι τις δικές μας απόκριες αλλά εκεί δε πρέπει ναχει καμία σχέση! Πανέμορφες στολές και ταξίδι στο χρόνο.. Διάβασα πως ψάχνατε τη γέφυρα των στεναγμών.. Δεν περάσατε από πάνω της όταν μπήκατε στο παλάτι των δόγηδων;
Και κάτι που με απασχολεί, επειδή θα είμαστε δύο γυναίκες μόνες μας, υπάρχουν κάποια κακόφημα σημεία που καλό θα ήταν να αποφύγουμε το βράδυ; Τα πολλά στενάκια με φοβίζουν λίγο, τουλάχιστον υπάρχει καλός φωτισμός ή να αποφεύγουμε να περπατάμε το βράδυ σε σημεία εκτός του κέντρου;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Προγραμματίζω το ταξίδι μου στη Βενετία και στην αναζήτηση για καλή μου τύχη έπεσα στην ιστορία σου! Μου άρεσε πολύ, και το κείμενο σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες μου έδωσαν μια καλή εικόνα για το τι θα συναντήσω.. Πρέπει να ήταν πολύ όμορφα που πέσατε στην περίοδο του καρναβαλιού! Και γω σιχαίνομαι τις δικές μας απόκριες αλλά εκεί δε πρέπει ναχει καμία σχέση! Πανέμορφες στολές και ταξίδι στο χρόνο.. Διάβασα πως ψάχνατε τη γέφυρα των στεναγμών.. Δεν περάσατε από πάνω της όταν μπήκατε στο παλάτι των δόγηδων;
Και κάτι που με απασχολεί, επειδή θα είμαστε δύο γυναίκες μόνες μας, υπάρχουν κάποια κακόφημα σημεία που καλό θα ήταν να αποφύγουμε το βράδυ; Τα πολλά στενάκια με φοβίζουν λίγο, τουλάχιστον υπάρχει καλός φωτισμός ή να αποφεύγουμε να περπατάμε το βράδυ σε σημεία εκτός του κέντρου;
Πω πω που την ξέθαψες.Η πρώτη μου ιστορία!
Στο παλάτι των Δόγηδων πήγαμε..την γέφυρα δεν ξέρω αν περάσαμε :rolleyes-80:
Πάντως κακόφημα σημεία δεν εντόπισα στο κέντρο που κινηθήκαμε.Αλλά καλό φωτισμό δεν θα έλεγα οτι έχει.
Όμως μη φοβάσαι.Θα έχει τόσο κόσμο που ποτέ δεν θα νιώθετε μόνες.
Θα περάσετε τέλεια.Θα ήθελα πολύ να ξαναπάω με καλό καιρό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Στο παλάτι των Δόγηδων πήγαμε..την γέφυρα δεν ξέρω αν περάσαμε :rolleyes-80:
Ίσως επειδή εκαναν εργα την είχαν κλειστή και δε τη περάσατε, γιατί απότι διαβάζω για να πας στις φυλακές από το παλάτι των δόγηδων περνάς πάνω απτη γέφυρα..
Σου ευχομαι να ξαναπάς λοιπόν! Θα σου πω εντυπώσεις μετά τις 8 ιουνίου που θα γυρίσω!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η Βενετία είναι κούκλα και πανέμορφη !!! Το χειμώνα όμως δεν περπατιέται με τίποτα : Θέλει άνοιξη , αρχές καλοκαιριού ή φθινόπωρο , εντωμεταξύ στην osteria al pesador ήπια το ωραιότερο aperol με θέα το μεγάλο κανάλι να ξεδιπλώνεται μπροστά μας , ευτυχώς που δεν γευματίσαμε εκεί ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom