Ιταλία Carnevale di Venezia (Παγωμένοι σε Βενετία & Μιλάνο!)

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ο τροπος που περιγραφεις ειναι πολυ αυθεντικος. Το οτι χαθηκατε στα στενακια της Βενετιας ψαχνοντας το ξενοδοχειο σας να το λες για καλο, γιατι ετσι εζησες ενα χαρακτηριστικο αυτης της μαγικης πολης - λαβυρινθος! Δεν μας ειπες τιποτα για τα υπεροχα καρναβαλικα κοστουμια που (υποθετω) ειδατε..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ο τροπος που περιγραφεις ειναι πολυ αυθεντικος. Το οτι χαθηκατε στα στενακια της Βενετιας ψαχνοντας το ξενοδοχειο σας να το λες για καλο, γιατι ετσι εζησες ενα χαρακτηριστικο αυτης της μαγικης πολης - λαβυρινθος! Δεν μας ειπες τιποτα για τα υπεροχα καρναβαλικα κοστουμια που (υποθετω) ειδατε..
ναι το ανεφερα πολυ πεταχτα..ειπα οτι τελικα χαρηκα που βρεθηκα την περιοδο του καρναβαλιου στη βενετια να τη δω στα καλυτερα της οπως της αρμοζει..με τα μυστηρια καρλαβαλια με τις εκθαμβωτικες στολες..αν και σιχαινομαι τις αποκριες σαν γιορτη,εκει αντιθετως μου αρεσε τοσο πολυ αυτη η ατμοσφαιρα..τα κοστουμια ειναι πραγματικα υπερπαραγωγες!εχουν φινετσα και σε πηγαινουν σε μια αλλη γοητευτικη εποχη..εχω παραθεσει και μερικες φωτο..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ιταλια ..Ιταλια !!!Τι να πουμε τωρα !!!
Δεν υπαρχουν αυτα τα κτηρια ..αυτα τα παλατια ..αυτοι οι ναοι.Οι ανθρωποι ειναι οι αξεπεραστοι μαστορες σε αυτο .
Σου ευχομαι να τα απολαυσεις ανοιξη...θα παθεις ζημια.Πηγαινε σε οσες περισσοτερες ιταλικες πολεις -χωρια μπορεις .δε θα απογοητευτεις απο κανενα εγγυημενα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μ' αρέσουν πολύ οι παρατηρήσεις σου για το σέρβις και τις χρεώσεις σε τουριστικά μέρη της Ιταλίας - απάντηση σε όσους γκρινιάζουν για το υποτιθέμενο χαμηλό επίπεδο τουριστικών υπηρεσιών στην Ελλάδα και ότι όλα τα στραβά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν... όσο για τη Βενετία ναι είναι όμορφη ναι είναι υπέροχη αλλά όπως υποστηρίζουν πολλοί είναι και μια από τις μεγαλύτερες tourist traps παγκοσμίως και δυστυχώς αυτό το πληρώνεις (απαράδεκτα υψηλές τιμές)!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μ' αρέσουν πολύ οι παρατηρήσεις σου για το σέρβις και τις χρεώσεις σε τουριστικά μέρη της Ιταλίας - απάντηση σε όσους γκρινιάζουν για το υποτιθέμενο χαμηλό επίπεδο τουριστικών υπηρεσιών στην Ελλάδα και ότι όλα τα στραβά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν... όσο για τη Βενετία ναι είναι όμορφη ναι είναι υπέροχη αλλά όπως υποστηρίζουν πολλοί είναι και μια από τις μεγαλύτερες tourist traps παγκοσμίως και δυστυχώς αυτό το πληρώνεις (απαράδεκτα υψηλές τιμές)!
ναι φιλε μου η βενετια ειναι πανεμορφη και παραμυθενια..αλλα το κοστος της ειναι εξωπραγματικα υψηλο..προκλητικο και αφυσικο..τι θα πει ειναι η βενετια?βεβαια το ξεραμε γιαυτο δεν μας εκανε εντυπωση τιποτα.δεν μπορεις ομως να πινεις ενα τσαi απο φακελακι και να στο χρεωνουν 19 ευρω..αλλα πινεις καφε στο florian ή στο Quadri που ειναι απ το 1760 και 1775..καλως η κακως ξερεις οτι θα κανεις το τουριστικο σου καθηκον και θα πας..γιαυτο και δεν τους νοιαζει να ριξουν τις τιμες..και αν σκεφτεις οτι πινω ενα φραπε στην αριστοτελους ή στην ικτινου με 4,5 και 5 ευρω ε τουλαχιστον λες ειμαι στη βενετια σε ενα καφε 300 ετων..
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Πολύ καλή η περιγραφή σου και μου έδωσε μια πρώτη γεύση του τι θα δω κι εγώ σε κανα μήνα που θα βρεθώ στην Ιταλία!!!! Παρατήρηση μόνο μία!! Ερώτηση βασικά για αρχή!!! Εισιτήρια για τρένο κλείσατε τελευταία στιγμή από κει ή μέσω ιντρενετ!!?? Γιατί εγώ, θα πάω Μιλάνο, από Βενετία με 9 ευρώ, ενώ αρχική έχει 32,5!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ καλή η περιγραφή σου και μου έδωσε μια πρώτη γεύση του τι θα δω κι εγώ σε κανα μήνα που θα βρεθώ στην Ιταλία!!!! Παρατήρηση μόνο μία!! Ερώτηση βασικά για αρχή!!! Εισιτήρια για τρένο κλείσατε τελευταία στιγμή από κει ή μέσω ιντρενετ!!?? Γιατί εγώ, θα πάω Μιλάνο, από Βενετία με 9 ευρώ, ενώ αρχική έχει 32,5!
τελευταια στιγμη πηραμε εισητηρια καθως φτασαμε στο σταθμο του μιλανου και δυστηχως πληρωσαμε 62 με επιστροφη.καλα εκανες και τα εκλεισες μεσω ιντερνετ λοιπον..
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Συμφωνω οτι ο τροπος που περιγραφεις ειναι αυθεντικος κ σου ευχομαι κ εγω με την σειρα μου πολλα ταξιδια αν αυτο καταλαβες οτι σε γεμιζει..
Για το θεμα του φαγητου δεν εχω να προσθεσω τιποτα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης/γουστου.
Για το θεμα του καιρου επισης το ιδιο. Με την υποσημειωση οτι καθε εποχη εχει τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα της. Οποτε χειμωνα καλο θα ηταν να διαλεγες ενα προορισμο που του ταιριαζει ο βροχερος/κρυος καιρος..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δε λες πάλι καλά που δεν τη πέτυχες πλημυρισμένη ή να βρωμοκοπάει ο τόπος, μια χαρά ήτανε πάλι...ωραία η ιστορία σου και ωραίες φωτογραφίες. Έχω την εντύπωση ότι το Μιλάνο δεν είναι τόσο ακριβό όσο το βρήκες εσύ. Πιθανότατα περιοριστήκατε στα πολύ τουριστικά μέρη όπου όντως είναι λίγο κλέφτες...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δε λες πάλι καλά που δεν τη πέτυχες πλυμηρισμένη ή να βρωμοκοπάει ο τόπος, μια χαρά ήτανε πάλι...ωραία η ιστορία σου και ωραίες φωτογραφίες. Έχω την εντύπωση ότι το Μιλάνο δεν είναι τόσο ακριβό όσο το βρήκες εσύ. Πιθανότατα περιοριστήκατε στα πολύ τουριστικά μέρη όπου όντως είναι λίγο κλέφτες...
οχι ισα ισα που στο μιλανο πηγαμε σε ελαχιστα μαγαζια και δεν νομιζω τουριστικα..απλα ημασταν 1,5 μερα γιαυτο ισως να μην εβγαλα σωστα συμπερασματα...αλλα βενετια ναι ηταν κλεφτες.εκμεταλευονται τα παντα με φανερο και προκλητικο τροπο.το ξεραμε ομως γιαυτο και δεν μου εκανε εντυπωση ουτε με σοκαρε.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Ήθελα να σε ρωτήσω....από S. Lucia που πήγατε piazzale roma για να παρετε το βαπορέτο...μιλάμε για κοντινη απόσταση???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom