Κούβα Casas Particulares Cuba

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Καλησπέρες

Είμαι σε φάση οργάνωσης για ένα ταξιδάκι Κούβα στο οποίο σχεδιάζω να μένω σε casas particulares. (info για τα σχέδια μου εδώ: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...0-cuba-road-trip-10-12-days-2.html#post374351 )

Επειδή όπως έχω καταλάβει υπάρχουν άπειρες και αυτές που διαφημίζονται δεν είναι αναγκαστικά οι καλύτερες ζητάω την βοήθεια των συμforoumιτών.

Οπότε σας προσκαλώ να καταγράψετε casas στις οποίες έχετε μείνει εσείς ή δικός σας άνθρωπος του οποίου την γνώμη εμπιστεύεστε.

Το ερώτημα καλύπτει ΟΛΗ την Κούβα και για κάθε caja θα πρέπει να έχουμε όνομα, διεύθυνση και ένα contact phone. Εάν υπάρχει και contact email ακόμα καλύτερα.

Εννοείτε πως θα συνεισφέρω μόλις επιστρέψω.

Ευχαριστώ
Νικόλας
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Batraxie οι άνθρωποί σου είναι ο Yorgos που ζει εκεί
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: Yorgos

και η Frida που μου είπε ότι είχε κάνει καλή έρευνα όταν πήγε για casas particulares

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: FRIDA08

Μπορείς να τους στείλεις pm αλλά επειδή το θέμα θα ενδιαφέρει πολύ πολλούς, γράψτε και εδώ μια σύνοψη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Batraxie οι άνθρωποί σου είναι ο Yorgos που ζει εκεί
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: Yorgos

και η Frida που μου είπε ότι είχε κάνει καλή έρευνα όταν πήγε για casas particulares

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Εμφάνιση προφίλ: FRIDA08

Μπορείς να τους στείλεις pm αλλά επειδή το θέμα θα ενδιαφέρει πολύ πολλούς, γράψτε και εδώ μια σύνοψη.
Οπωσδήποτε!!!
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Casas Particulares Trinidad - Havana

Καλησπέρες

Είμαι σε φάση οργάνωσης για ένα ταξιδάκι Κούβα στο οποίο σχεδιάζω να μένω σε casas particulares. (info για τα σχέδια μου εδώ: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...0-cuba-road-trip-10-12-days-2.html#post374351 )

Επειδή όπως έχω καταλάβει υπάρχουν άπειρες και αυτές που διαφημίζονται δεν είναι αναγκαστικά οι καλύτερες ζητάω την βοήθεια των συμforoumιτών.

Οπότε σας προσκαλώ να καταγράψετε casas στις οποίες έχετε μείνει εσείς ή δικός σας άνθρωπος του οποίου την γνώμη εμπιστεύεστε.

Το ερώτημα καλύπτει ΟΛΗ την Κούβα και για κάθε caja θα πρέπει να έχουμε όνομα, διεύθυνση και ένα contact phone. Εάν υπάρχει και contact email ακόμα καλύτερα.

Εννοείτε πως θα συνεισφέρω μόλις επιστρέψω.

Ευχαριστώ
Νικόλας
Νικόλα καλησπέρα!

Φοβερό το ταξίδι που έχεις σχεδιάσει για την Κούβα...

Για τη διαμονή σου στο Τρινιδάδ σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Casa Colonial στο ιστορικό κέντρο της πόλης, σε ήσυχη περιοχή δύο τετράγωνα από τα μπαράκια Casa de la Musica και Casa de la Trova..
Δες τα reviews στο Trip Advisor: Casa Colonial Trinidad Hotel (Cuba): Find Cheap Deals & Read Reviews

Για τη διαμονή σου στην Αβάνα θα σου πρότεινα ένα αποικιακό μέγαρο (κρυμμένος θησαυρός) στο Βεδάδο αλλά μπορώ να σου στείλω μόνο φωτογραφίες...

Νομίζω οτι με το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει θα σε βόλευε ένα πρόγραμμα fly & drive που θα έριχνε σημαντικά το budget σου...

Ήμουν ελληνόφωνη ξεναγός στην Κούβα και έχω ζήσει 2 χρόνια εκεί οπότε μπορείς να ρωτήσεις ο,τιδήποτε χρειαστείς!

Αγγελική
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα! Μόλις τώρα είδα το θέμα.Στην Κούβα έμεινα σχεδόν ένα μήνα και μόνο σε casas (πλην του Cayo Coco). Αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ για να σου δώσω τηλέφωνα. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να τα δημοσιεύσω.

Θα σου έλεγα πάντως να μην αγχώνεσαι. Από το σπίτι που θα μένεις θα σου προτείνουν κάποιο για τον επόμενο προορισμό σου.

Να πω εδώ ότι κατ' εμέ η προσέγγιση που θα πρέπει να κάνει κάποιος στα casas particulares είναι καλύτερα να είναι ανθωποκεντρική και όχι με βάση τις ανέσεις... γιατί αυτή είναι η Κούβα... θα με καταλάβεις όταν γυρίσεις.
 

bug

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Νικόλα καλησπέρα!

Φοβερό το ταξίδι που έχεις σχεδιάσει για την Κούβα...

Για τη διαμονή σου στο Τρινιδάδ σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Casa Colonial στο ιστορικό κέντρο της πόλης, σε ήσυχη περιοχή δύο τετράγωνα από τα μπαράκια Casa de la Musica και Casa de la Trova..
Δες τα reviews στο Trip Advisor: Casa Colonial Trinidad Hotel (Cuba): Find Cheap Deals & Read Reviews

Για τη διαμονή σου στην Αβάνα θα σου πρότεινα ένα αποικιακό μέγαρο (κρυμμένος θησαυρός) στο Βεδάδο αλλά μπορώ να σου στείλω μόνο φωτογραφίες...

Νομίζω οτι με το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει θα σε βόλευε ένα πρόγραμμα fly & drive που θα έριχνε σημαντικά το budget σου...

Ήμουν ελληνόφωνη ξεναγός στην Κούβα και έχω ζήσει 2 χρόνια εκεί οπότε μπορείς να ρωτήσεις ο,τιδήποτε χρειαστείς!

Αγγελική
Καλησπέρα Αγγελική (και οποιοσδήποτε Χριστιανός ή μη έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει),

Όντας ξεναγός για 2 χρόνια στην Κούβα φαντάζομαι ότι είσαι το πλέον κατάλληλο άτομο για συμβουλή περι διαμονής...
Προγραμματίζω ταξίδι για Αβάνα τον Αύγουστο και ψάχνω κάποιο casa για διαμονή στην Αβάνα για 10 ημέρες περίπου αλλα με τα σχόλια του τύπου 'no tea facility in the room'' :haha: των Αμερικανοεγγλέζων στο trip advisor 'κάηκα' και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη...


Αν έχει καποιος κάποια καλή εμπειρία με κάποιο συγκεκριμένο casa και μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες (όνομα, περιοχή κλπ) θα το εκτιμούσα δεόντως... :clap:
 

antonist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
καλησπέρα!
FRIDA08 θα με ενδιέφερε και εμένα η λίστα που θα έστειλες στον Batraxios. μια και δεν μου επιτρέπει το φορουμ να στείλω προσωπικό μήνυμα ακόμα, θα το εκτίμούσα αν το έκανες εσυ χεχε!

για Αβάνα κλείσαμε εδώ Casa Tania Miguel (Αβάνα, Κούβα) - Ξενώνας Κριτικές - TripAdvisor . αν έχει πάει κανείς και έχει λόγους να μας προτείνει να αλλάξουμε γνώμη, ας μου το πει μέχρι το επόμενο Σαββατοκύριακο! ;)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Καλημέρα Antonist.

Κατ' αρχάς το casa στην Αβάνα φένεται πολύ ωράιο, επίσης κατα τη γνώμη μου η περιοχή Centro είναι πολύ πιο αυθεντική από την Havana vieja που ναι μεν είναι τα περισσότερα αξιοθέατα αλλά είναι και πιό τουριστική.
Απο εκεί και πέρα πές μου που αλλού σκοπεύετε να πάτε για να ανοίξω τα κιτάπια μου και να δω τι έχω να σου προτείνω.

Και πάλι λέω ότι η καλύτερη πρακτική είναι από το Casa στην Αβάνα να ζητήσεις να σου προτείνουν κάποιο άλλο στον επόμενο προορισμό σου. Σχεδόν πάντα λειτουργεί καλά.
 

antonist

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
καλημέρα και ευχαριστω για την αμεσότητα!

Σαν σκεπτικό στο ταξίδι μας, δεν θέλουμε να έχουμε περιορισμούς στο που πάμε και τι κάνουμε, επειδή μπορεί να είχαμε κάνει κάποια κράτηση εκ των προτέρων. οποτε έχουμε σκοπό να κάνουμε αυτό που προτείνεις. θα αποφασίζουμε τον επόμενο σταθμό όταν είμαστε έτοιμοι να φύγουμε από εκεί που βρισκόμαστε. γενικά οι περιοχές που σίγουρα θα επισκευτουμε, είναι trinidad, cienfuegos, pinal de rio - viniales, santa clara, ελπιζω να κατέβουμε και μέχρι camaguey και ακόμα περισσότερο ελπίζω να έχουμε τη δυναμη και τον χρόνο, στις 14 ημέρες που θα ήμαστε εκεί να φτάναμε μέχρι baracoa, αλλα επειδη φευγουμε παλι από αβάνα, λογικά θα είναι δύσκολο. τώρα σίγουρα και άλλες περιοχές θα επισκευτούμε, ενδιαμεσα σε αυτα τα μέρη, ή ακόμα και ασχετες με αυτα, απλά το αφήνουμε και λίγο στην τύχη, να ειναι πιο περιπέτεια :)

Απλα σε ρωτάω, γιατι πέρα από τις προτάσεις των casas που θα μείνουμε, καλό θα ήταν να έχουμε και μερικά, "ασφαλή" τηλέφωνα, σε περίπτωση που στραβώσει κάτι.

Επίσης αν είναι και άλλοι must προορισμοί που δεν αναφέρω και έχει κανείς να προτείνει, εδώ είμαστε ;)
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Καλημέρα Antonist.

Κατ' αρχάς το casa στην Αβάνα φένεται πολύ ωράιο, επίσης κατα τη γνώμη μου η περιοχή Centro είναι πολύ πιο αυθεντική από την Havana vieja που ναι μεν είναι τα περισσότερα αξιοθέατα αλλά είναι και πιό τουριστική.
Απο εκεί και πέρα πές μου που αλλού σκοπεύετε να πάτε για να ανοίξω τα κιτάπια μου και να δω τι έχω να σου προτείνω.

Και πάλι λέω ότι η καλύτερη πρακτική είναι από το Casa στην Αβάνα να ζητήσεις να σου προτείνουν κάποιο άλλο στον επόμενο προορισμό σου. Σχεδόν πάντα λειτουργεί καλά.


Ακριβώς αυτό κάναμε και εμείς προ 4ετίας και πέτυχε τέλεια.
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα Αγγελική (και οποιοσδήποτε Χριστιανός ή μη έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει),

Όντας ξεναγός για 2 χρόνια στην Κούβα φαντάζομαι ότι είσαι το πλέον κατάλληλο άτομο για συμβουλή περι διαμονής...
Προγραμματίζω ταξίδι για Αβάνα τον Αύγουστο και ψάχνω κάποιο casa για διαμονή στην Αβάνα για 10 ημέρες περίπου αλλα με τα σχόλια του τύπου 'no tea facility in the room'' :haha: των Αμερικανοεγγλέζων στο trip advisor 'κάηκα' και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη...


Αν έχει καποιος κάποια καλή εμπειρία με κάποιο συγκεκριμένο casa και μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες (όνομα, περιοχή κλπ) θα το εκτιμούσα δεόντως... :clap:
Χμμμ εγώ πάλι θα σου πρότεινα αυτό....

RESIDENCIA Apartment

Πως σου φαίνεται???
:D
 

Attachments

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Residencia Vedado

Για τους φίλους ταξιδιώτες που ψάχνουν διαμονή σε Casas Particulares προτείνω την εξαιρετική έπαυλη στην Αβάνα στην περιοχή Βεδάδο που θεωρώ ιδανική λόγω της τοποθεσίας της και της εξαιρετικής ποιότητας υπηρεσιών (κουβανός σεφ, καμαριέρες με στολή, φύλαξη 24 ώρες το 24ωρο, ήσυχο περιβάλλον..)

Το σπίτι διαθέτει 5 δωμάτια, το ένα με ιδιωτικό μπάνιο και τα άλλα 4 με δύο κοινά μπάνια... Αν είστε παρέα φίλων θα βολευτείτε μια χαρά!
Μπορεί να μην είναι το αντιπροσωπευτικότερο "φτωχικό" των Κουβανών αλλά θα δείτε τις αντιθέσεις φτωχών - πλουσίων στην ίδια την κοινωνία...
Ιδανικό για εκείνους που θέλουν να είναι μακριά από την Αβάνα Βιέχα και το κέντρο της Αβάνας...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom