Κούβα Cayos και παραλίες της Κούβας - Μετάβαση - Διαμονή

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Τελικά στο Cayo Largo αυτά που είδα ήταν από ημερήσια αεροπορική εκδρομή από Βαραδέρο! Έλεος. Φεύγεις με αεροπλάνο χαράματα, φτάνεις Largo, σε περιμένει καταμαράν, σου κάνει βόλτα στις παραλίες και τα νησάκια και μετά ξανά αεροπλάνο και Βαραδέρο. Πόσο κοστίζει δεν ξέρω.

Για Cayo Santa Maria ακόμα άκρη δεν έβγαλα. Ούτε και για Cayo Largo. Δύσκολη η μετάβαση και στα δύο. Βλέπω από παραλίες να τη βγάζω:
1. Santa Maria del Mar - Έχει λεωφορείο από Αβάνα με 5 CUC αν κατάλβα καλά.
2. Playa Ancon όταν πάω Τρινιδάδ.
3. Βαραδέρο - Εύκολη πρόσβαση με Viazul
4. Playa Guardalavaca και Playa Santa Lucia, αφού το Viazul πάει κατά κει
 
Last edited by a moderator:

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Νέο δρομολόγιο της Viazul από Trinidad για Remedios - Cayo Las Brunas - Cayo Enchenachos - Cayo Santa Maria με 20 cuc :clap:

@Yorgos @KIKI και όποιος άλλος ξέρει για Cayo Ensenachos και Cayo Las Brujas, ας δώσει καμιά πληροφορία.
Βλέπω ότι υπάρχει ένα λεωφορείο που κάνει τις εσωτερικές διαδρομές από Cayo Santa Maria για Cayo Ensenachos και Cayo Las Brujas με 1 cuc για κάθε διαδρομή. Έτσι σκέφτομαι να μείνω στο Cayo Las Brujas, στο (μοναδικό?) ξενοδοχείο 3 αστέρων Villa Las Brujas. Το ξέρει κανένας; Ξέρει τιμές; Και από εκεί να πηγαίνω με το λεωφορείο στο Cayo Ensenachos και Cayo Santa Maria.
Τώρα με το Cayo Enscenachos παίζει κάτι άλλο. Από ότι κατάλαβα δεν επιτρέπεται η είσοδος στην παραλία για μπάνιο σε όσους μένουν εκτός του μοναδικού ξενοδοχείου (Iberostar Ensenachos), εκτός και αν πληρώσουν εισιτήριο (entance fee). Ξέρει κάποιος πόσο είναι; Ξέρει αν παίζει κάποιος τρόπος να πας στην παραλία χωρίς πληρωμή (από χωματόδρομο, αμμόδρομο ή παραλιακά από κάπου);
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!
 
Last edited by a moderator:

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Γεια σας να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα. Τελικα στο cayo coco πως παμε.? Εγω υα μενω βαραδερο κ θελω να επισκεφτω το cayo coco πως θα παω πρεπει να νοικιασω αμαξι? Παω με καποιο visual η αεροπορικος?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειλικρινά αν μένεις στο Βαραδέρο δεν έχω ιδέα γιατί να μπεις στον κόπο να πας μέχρι το Κάγιο Κόκο, οι παραλίες του είναι κλάσεις κατώτερες από του Βαραδέρο.

Αλλά αν έστω θες να μπεις σε αυτή τη μεγάλη αχρείαστη ταλαιπωρία, ή νοικιάζεις αμάξι ή παίρνεις ταξί.
 

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Παιδια σας ευχαριστω πολυ. Γιωργο εισαι ο πρωταγονιστης μας εσω μεσα. Ειχαν παει δυο φιλες μου πριν δυο χρονια κ μου ειπαν οτι ηταν πολυ ωραια cayo coco κ να παω σιγουρα. Θα παω σεπτεμβρη τα εκλεισα απο τωρα . Κ εχω βαλλει 4 νυχτες Αβανα κ 7 νυχτες Βαραδερο. Ομως θελουμε να νοικιασουμε αμαξι κ να εξερευνησουμε την κουβα. Κ εννοειτε οτι θα κανουμε κ αλλου διανυκτερευσεις. Τι μας πρωτεινεις να κανουμε σαν προγραμμα που ζεις εκει κ τα ξερεις καλυτερα.?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παρεμπιπτόνττως είναι τουλάχιστον 6 ώρες οδήγηση από το Βαραδέρο.

Δεν μου είναι εύκολο να σας προτείνω πρόγραμμα αν δεν ξέρω τι σας ενδιαφέρει. Έχοντας 7 νύχτες (!!!) στο Βαραδέρο και θέλοντας να πάτε και στο Κάγιο Κόκο, υποθέτω ότι βασικά σας ενδιαφέρουν οι παραλίες και τα ξενοδοχεία;

Επίσης εννοείς ότι θα έχετε ως βάση το Βαραδέρο και ότι θα κάνετε ημερήσιες από εκεί; Είναι πολύ λίγα τα μέρη που μπορεί κανείς να κάνει ως ημερήσια από το Βαραδέρο, εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά κι έχετε κι άλλες νύχτες διαθέσιμες πλην των 4 στην Αβάνα και των 7 στο Βαραδέρο. Aν έχετε πόσες είναι; Και τι εποχή;

Κατανοώ ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά διευκρινίστε μας τη δική σας κολοκυθόπιτα. Αν οι παραλίες είναι πάντως το βασικό κίνητρο, τότε είστε μακριά από την καλύτερη , που είναι εύκολα το Κάγιο Λάρκο, όπου πρέπει υποχρεωτικά να πάτε αεροπορικώς και για να έχει νόημα θέλει μίνιμουμ 2 βράδια, για να μην πω 3.
 
Last edited:

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ναι στα ειπα λιγο μπερδεμενα. Θα παμε μεσα Σεπτεμβρη. Αρχικα 4 βραδια Αβανα. Κ μετα παμε βαραδερο οπου εχου κλεισει εκει ξενοδοχειο ως βαση. Ομως σκεφτομαστε να νοικιασουμε αμαξι κ να παμε τρινιδαδ να το δουμε κ να διανυκτερευσουμε κ εκει . Την αλλη μερα σε αλλο μερος το ιδιο. Κ ετσι θα καταληγαμε κ cayo coco. Μας ενδιαφερουν οι παραλιες εννοειτε . Γιατι πιο πολυ για ξεκουραση παμε. Αλλα κ για ολα τα αξιοθεατα. Μας αρεσει να βλεπουμε κ να ζουμε την ιστορια τον πολιτισμο κ πως ζουν . Κ κατι ακομα που ρωτησα κ πιο πανω. Μια αυθεντικη κασετινα με 25 πουρα ποσο μπορει να στοιχισει σε €? Κ τι αλλο μας πρωτεινεις να δουμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι στα ειπα λιγο μπερδεμενα. Θα παμε μεσα Σεπτεμβρη. Αρχικα 4 βραδια Αβανα. Κ μετα παμε βαραδερο οπου εχου κλεισει εκει ξενοδοχειο ως βαση. Ομως σκεφτομαστε να νοικιασουμε αμαξι κ να παμε τρινιδαδ να το δουμε κ να διανυκτερευσουμε κ εκει . Την αλλη μερα σε αλλο μερος το ιδιο. Κ ετσι θα καταληγαμε κ cayo coco.
Eξακολουθώ να μην έχω καταλάβει πόσα βράδια έχετε και άρα δεν μπορώ να βγάλω πρόγραμμα. Έχετε 11 βράδια σύνολο και κάποια από τα 7 του Βαραδέρο θα τα αφιερώσετε σε διανυκτερεύσεις εκτός Βαραδέρο; Ή έχετε κι άλλα βράδια πλην των 11;


Μας ενδιαφερουν οι παραλιες εννοειτε . Γιατι πιο πολυ για ξεκουραση παμε.
ΟΚ κατανοητόν.
Αλλα κ για ολα τα αξιοθεατα. Μας αρεσει να βλεπουμε κ να ζουμε την ιστορια τον πολιτισμο κ πως ζουν .
ΟΚ, αλλά αυτά δεν έχουν κάποια σχέση με το Βαραδέρο και το Κάγιο Κόκο που βασικά είναι σειρές από ξενοδοχεία με υπέρβαρους Καναδούς.
Μια αυθεντικη κασετινα με 25 πουρα ποσο μπορει να στοιχισει σε €?
Πάλι, εξαρτάται από τη μάρκα και το μέγεθος, το εύρος είναι τεράστιο, από 25 ευρώ μέχρι 30.000 . Είναι σα να ρωτάς κάποιον πόσο κάνει ένα σπίτι, ένα κρασί ή ένα αυτοκίνητο. Αν δεν ξέρουμε τη μάρκα και το μέγεθος, δεν υπαρχει απάντηση.
Κ τι αλλο μας πρωτεινεις να δουμε.
Εξαρτάται από τις μέρες που έχετε διαθέσιμες, που δεν ξέρουμε πόσες είναι.
 

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Ειναι 11 βραδια. Που απο 7 τα εχουμε κλεισει στο βαραδερο. Αλλα θελουμε να παμε κ σε αλλα μερη.οπως τρινιδαδ που ειδα οτι ολοι λετε τα καλυτερα. Τι αλλο αξιζει να επισκευθουμε? Σαν φουεγκος? Κ για τα πουρα cohiba τα κανονικα ουτε τα μεγαλα δεν εχω κ πολυ ιδεα απο αυτα. Απλα μας ζητανε φιλοι να τους φερουμε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχει νόημα να πληρώνετε βράδια στο Βαραδέρο (που είναι και πανάκριβο και all inclusive λογικά, άρα αν κάνετε ημερήσιες χάνετε και το φαγητό που έχετε πληρώσει) αν είναι να περνάτε τις μέρες σας αλλού, αλλά εσείς ξέρετε.

Ας πούμε κάτι τέτοιο:
Αβάνα 4
Βαραδέρο 2
Σιενφουέγος 1
Τρινιδάδ 2
Βαραδέρο 2

Και ανάμεσα σε Σιενφουέγος και Τρινιδάδ μπορείτε να πάτε στη Guama, τον Κόλπο των Χοίρων και τη Σάντα Κλάρα για το Μαυσωλείο του ΤΣε. Επίσης πανέμορφο έξω από τη Σάντα Κλάρα είναι το Ρεμέδιος. Πολύ καλύτερες παραλίες από το Κάγιο Κόκο που λέτε έχει το κάπως κοντινότερο Κάγιο Σάντα Μαρία.
 

Kiriaki Tz

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ . Για ολες τις πληροφοριες που μας εδωσες. Θα τα αλλαξω τα βραδια στο βαραδερο αυτο δεν ειναι προβλημα θα μιλησω αυριο με το γραφειο που μας τα κλεινει. :rolleyes::);)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλύτερα αν αφήσετε κάποια βράδια στο Βαραδερο, να είναι τα τελευταία: είναι σχετικά κοντά στην Αβάνα για να φύγετε απευθείας κι επιπλέον θα τη χρειαστείτε την ξεκούραση ΜΕΤΑ -και όχι πριν- από το όποιο road trip κάνετε εντός χώρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom