Μεξικό Chiapas Mexico

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ονειρεμένο Ταξίδι
Patagonia
Καλημέρα σας,

Επειδή τα Χριστούγεννα θα κάνω μόνος μου ένα ταξιδι Μεξικο, Γουατεμάλα και Μπελίζ ήθελα να ρωτησω εάν υπάρχει κάποιο νεότερο για την επικινδυνότητα στο Μεξικό ειδικά στην περιοχή Chiapas. Θα επισκεφτώ το Palenque, San Cristobal de la casas και μετά πέρασμα στην Γουατεμάλα.

Είμαι γενικά έμπειρος ταξιδιώτης και τηρώ τους στοιχειώδης κανόνες ασφαλείας.

ευχαριστώ
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.311
Καλησπερα,
Επειδη βαριεμαι να αφιερωνω ωρες & ωρες, αλλα ειμαι στην διαθεση του καθενος μια που το 'χω φαει με το κουταλακι, οχι του γλυκου, αλλα τα μικρα τα κουταλακια που βαζουν ζαχαρη στον espresso ολα ειναι σχετικα μονο μην σου τυχει. Eχω διασχισει την χωρα απο Βορα προς Νοτο. Απο cd Juarez (Jey town) μεχρι Chetumal & και εμενα/γειτονευα με την πρωτη πανω απο 8 χρονια, που θεωρειται τωρα πολυ επικυνδινη πολη. Ακους ιστοριες & πρασινα αλογα, ειναι να μην ειναι τυχερο σου. Ειμαι φρεσκος (βλεπε URL https://sabercathost.com/54p1/Boarding_Pass.pdf) και κουβαλουσα σε ενα money belt πανω απο €1000, διαβατηριο, καρτες με μεγαλα ορια (βεβαια σε προηγουμενα ταξιδια το κουβαλουσε η συζυγος ;)). Την Γουατεμαλα την θεωρω πιο επικυνδυνη! Το ταξιδι σου βεβαια το καναμε το 2007, εχουν περασει 10 χρονια & ειχαμε βλαστημησει την διαδρομη με το λεωφορειο της ADO (Cancun>San C). 17 ωρες, στην Τσιαπας μας ειχε γυρισει το στομαχι αναποδα. Το κρατος και οι Ινδιανοι εχουν γεμισει τον δρομο με σαμαρακια (topes) για να κοψουν ταχυτητα επειδη τοτες δεν υπηρχε εθν. οδος/autopista και καθε τοσο φρεναρε το λεωφορειο. Τωρα μου ειπαν οτι εχουν φτιαξει! Βλεπω οτι (απο προηγουμενα post) οτι πας μεσω Καναδα, συγγενεις εχετε ολοι & πατε μεσω Καναδα; Αν καθεται το αεροπλανο στο Cancun η TUI Βελγιου εχει τα φτηνοτερα Ευρ. εισητηρια (βεβαια με πεςριρισμους αλα Ryan Air) & μετα TUI Ολλανδιας, 1-2 Ισπανικες. Μακρια απο το Ελλ. site & οχι μονο, πχ skyscanner, expedia κλπ, ψαχνουν τις δικιες τους εταιριες ΜΟΝΟ! Εγω ειμαι επαρχιωτης & θελω Επαρχια>Αθηνα>Χωρα Επιβιβασης Εξωτερικου (με πιθανοτητα διανυκτερευσης λογο μεγαλου layover)>Πολη Μεξικου>Αλλη Πολη προοριρισμου (ΟΧΙ CANCUN). Aσφαλεια πηρα απο World Nomads να'ναι καλα τα κοπελια αυτου του φορουμ! Αχρειαστη να'ναι! Βεβαια παλια δεν επαιρνα ημουνα βεβαια κοπελι, οταν πενηνταρισα αρχισα να αναρρωτιεμαι what if. Καλο σου ταξιδι!

Υ.Γ: Βεβαια τα μετρητα τελικα τα χρειαστηκα για η Πειραιως εξαντλησε το οριο για χρηση στο εξωτερικο που της επιτρεπει η τραπεξα της Ελλαδος & το booking μου εστειλε μεηλ οτι αρνηθηκαν την καρτα, δυο φορες. Ευτυχως που'χα καρτα της Εθνικης & αυτη δεν ειχε το ιδιο προβλημα με την Πειραιως. Αυτο μου'παν & στο helpdesk της Πειραιως (να ζησει το skype, 10' περιμενα) οτι η καρτα δεν εχει προβλημα, και να προσπαθησω ξανα με την ιδια καρτα 0001 ωρα Ελλαδος Κυριακη προς Δευτερα, που τα ορια ανανεωνονται.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom