ΗΠΑ Christmas feat Covid στη Νέα Υόρκη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία κι ενδιαφέρουσα ιστορία για τη ΝΥ, προσωπικά την απόλαυσα και μόνο κουραστική δε τη βρήκα σε διαβεβαιώνω.
Καλά καινούρια ταξίδια εύχομαι. 😊
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Πολύ ωραία, ενδιαφέρουσα και περιεκτική η ιστορία σου. Αν θέλεις, πες μας και μερικές πληροφορίες για το κόστος (εισιτήρια, ξενοδοχείο, γεύμα σε εστιατόριο). Ανεβήκατε σε κάποιο παρατηρητήριο;
 

vasilikisis

Member
Μηνύματα
20
Likes
262
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραία κι ενδιαφέρουσα ιστορία για τη ΝΥ, προσωπικά την απόλαυσα και μόνο κουραστική δε τη βρήκα σε διαβεβαιώνω.
Καλά καινούρια ταξίδια εύχομαι. 😊
Χαίρομαι πολύ!! Εύχομαι καλή συνέχεια!!:)
 

vasilikisis

Member
Μηνύματα
20
Likes
262
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραία, ενδιαφέρουσα και περιεκτική η ιστορία σου. Αν θέλεις, πες μας και μερικές πληροφορίες για το κόστος (εισιτήρια, ξενοδοχείο, γεύμα σε εστιατόριο). Ανεβήκατε σε κάποιο παρατηρητήριο;
Λοιπόν η φίλη μου που είχαν κλείσει 1 χρόνο πριν και μέναν 4 σε ένα δωμάτιο δώσαν 750ευρω το άτομο. Εμείς τα κλεισαμε μισό χρόνο μετά και δεν γνωρίζω τις ακριβείς τιμές γιατί τα κλείσαν οι γονείς μου αλλα μπορεί η τιμή να ήταν κοντά στο διπλάσιο, γιατί μέναμε και σε δύο διαφορετικά δωμάτια. Στα εστιατόρια ένα κυρίως πιάτο ήταν γύρω στα 35$, ένα μπεργκερ 15-18$, ένα steak 50-70$ και τα ποτά καπου στα 15$, ο καφές 5$. Πρέπει πάντα να υπολογίζεις έξτρα στην τιμη τον φόρο(8%) και το τιπ (15-20%). Αυτά στο Μανχάταν (φίλοι απο Σικάγο λένε ότι οι τιμές εκει ειναι περίπου 20% κάτω).

Δεν ανεβήκαμε κάπου με θέα, στα περισσότερα κτήρια που μπορούσες να ανέβεις για να βγάλεις φωτογραφίες θα ήταν καπου στα 45$ η είσοδος, ίσως συμφέρει αν έχεις New York pass ομως.

Θεωρω απο καταλύματα μπορείς να βρεις καλυτερες τιμες αν δεν είναι τοσο κοντα στο κεντρο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ ωραία γραμμένη ιστορία. Ζωντανό κείμενο, λάτρεψα τα σχόλια σου σε διάφορα θεάματα. Προσωπικά με επηρέασε το σχόλιο σου ότι δεν είναι τόσο στολισμένη τα Χριστούγεννα όπως περιμένουμε, κάτι που έχω διαβάσει/ ακούσει και από άλλους, οπότε θα ξανασκεφτώ το χρόνο του ταξιδιού μου. Μπορεί να έχουμε διαβάσει πολλές ιστορίες για Νέα Υόρκη αλλά αυτή νομίζω είναι η πρώτη με κορονοϊό. Ευχαριστούμε.
 

vasilikisis

Member
Μηνύματα
20
Likes
262
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολύ ωραία γραμμένη ιστορία. Ζωντανό κείμενο, λάτρεψα τα σχόλια σου σε διάφορα θεάματα. Προσωπικά με επηρέασε το σχόλιο σου ότι δεν είναι τόσο στολισμένη τα Χριστούγεννα όπως περιμένουμε, κάτι που έχω διαβάσει/ ακούσει και από άλλους, οπότε θα ξανασκεφτώ το χρόνο του ταξιδιού μου. Μπορεί να έχουμε διαβάσει πολλές ιστορίες για Νέα Υόρκη αλλά αυτή νομίζω είναι η πρώτη με κορονοϊό. Ευχαριστούμε.
Ευχαριστώ πολυ! Ναι η αληθεια είναι και εμείς την περιμέναμε πιο στολισμένη, μόνο κάποια πολύ κεντρικά σημεία είχαν χριστουγεννιάτικα φωτακια. Και μετά υπήρχε το Union Square Market , που είναι η χριστουγεννιάτικη αγορά, αλλά άλλες ευρωπαϊκές θεωρώ είναι καλύτερες. Επίσης επειδή θέλει πολύ περπάτημα, το να φοράς χοντρά μπουφάν και πουλόβερ κουράζει αρκετά στο τέλος της μέρας, οπότε και εγώ πιστεύω ίσως η καλύτερη στιγμή να την επισκεφτεί κανείς είναι άνοιξη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom