Ιταλία Cinque terre

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Τέτοιον καιρό η κατάσταση είναι η εξής: αρκετή ζέστη και χαμός από κόσμο. Δε ξέρω πόσο θα ενοχλήσουν τα ανηφορικά δρομάκια στο καρότσι, αλλά γενικά μια δυσκινησία λόγου του συνωστισμού και του όγκου του καροτσιού υποθέτω πως θα την έχετε. Υποθέτω βέβαια πως θα μετακινηθείτε με αμάξι γιατί με καρότσι σε τρένο με τόσο κόσμο το βλέπω λίγο άβολο. Αν μπορείτε να το κάνετε άλλη περίοδο, να το κάνετε. Αλλιώς εντάξει λίγη ταλαιπωρία θα είναι αλλά δεν είναι και ανέφικτο.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Καλο σου μεσημερι,

Για το μικρο/η στο καροτσι δεν το κουβεδιαζουμε,ουτε στην πλατη! Και οπως λενε it is out of the question. Καλα στα γραφει και αλλο μελος. Αυτα που συλλαμβάνουν τα ματια μας που ουτε η καμερα μπορει να συλαβει για ολα τα παιδακια ειναι μια ταλαπωρια! Ακομα εχω τυψεις & ψυχολογικα απο τοτε που πηρα την 4χρονη κορη μου στο Κολοσσαιο και στο Βατικανο. Τωρα ειναι 8, αλλα ουτε για 8χρονο παιδι δεν ειναι, αν και πηγαμε Απριλιο! Περιμενε να μεγαλωσουν λιγο!
Ατυχος εισαι σαν και μενα βλεπω, η μαμα 90ριζει & η πεθερα ειναι στα θυμαρακια (καταλαβαινεις γιατι)! Η ολη 5 Τerre ειναι ανεβα κατεβα, πανω, κατω, συνωστισμός, ανηφορα, κατηφορα, φωτογραφιες, στενακια, σκαλοπατια, μπες, βγες στο τραινο! Και κοσμοπλημμύρα! Ενα ελληνικο νησι με τα στενακια του, πχ τα Χανια ειναι καλιτερα, αμα πας στον Τοπανα, Νταπια, Οβριακη ειναι το 1/2 της 5Terre, και λιγοτερη ταλαιπωρια για τα παιδια, και δεν θα'χεις τον ηλιο ολη την μερα!
 
Last edited:

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Κατάλαβα.... μάλλον πρέπει να εγκαταλείψω αυτό το σενάριο..
Μιας που το φέρνει η κουβέντα και βλέπω οτι γνωρίζετε την περιοχή, θα μπορούσατε παρακαλώ πολύ να μου προτείνετε εναλλακτικά μέρη. Θα είμαστε 12 μέρες με δικό μας αυτοκίνητο και το μόνο δεδομένο μέχρι στιγμής είναι οι 4 μέρες που θέλουμε να γυρίσουμε στην Τοσκάνη.
Ευχαριστώ
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Αφού θα είστε στην περιοχή τόσες μέρες κ με αυτοκινητο μαλιστα, εννοείται να τα επισκεφθείτε κ αυτά τα πανέμορφα χωριουδάκια!! Έτσι κ αλλιώς σε 2μερες μπορείς να τα δεις.. θα πάτε πολύ πολύ πρωί κ τις 2μερες για να πετύχετε όσο το δυνατόν λιγότερο κοσμο θα κάνετε τη βόλτα σας κ μέχρι τις 12 θα έχετε φύγει για αλλού. Κ την άλλη μέρα ξανά το ίδιο. Απλά με τπτ με καρότσι!! Πάρτε μάρσιπο για το μικρούλη..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ποιό αυτοκίνητο; Για τα Cinque Terre μιλάμε. Ούτε να σκέφτεστε το ενδεχόμενο να σκεφτείτε να κάνετε σκέψη για το θεωρητικό ενδεχόμενο να πάτε με αυτοκίνητο.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Εδω χαθηκα στην μεταφραση, δεν σε καταλαβαινω, '4 μερες στην Τοσκανη'. Η Φλωρεντια, οσες φορες και να πας παλι αρκετες δεν ειναι, να μην θελει κανεις 4 μερες, αλλη 1 Lucca, αλλη 1/2 Pisa, αλλη 1 Σιεννα, Σαν Τσιμιτσιανο κλπ. 1 μερα στις παραλιες της Τυρηναικης θαλασσας, απο Φορτε Ντει Μαρμι, Μαρινα ντι Πιετρα Σαντα, Βια Ρεγιο, κλπ, γραφουν πολλα σ'αυτο το φορουμ να σου ανοιξουνε τα ματια. Εχεις και τον παραγοντα ΠΑΙΔΙΑ, μην το ξεχνας αυτο! 12 μερες τρεχα, τρεχα, πρεπει να λαβεις υπ'οψν και τα παιδια!

Και ο taver καλα το εγραψε, να ξεχασεις το αυτοκινητο στην 5 Terre, ασε που θα βγει και παραπανω, με τα διοδια, παρκιγκ, κλπ.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ξεχάσει το αυτοκίνητο γιατί πολύ απλά δεν πάει δρόμος. Θα μείνει στο παρκιγκ στη La Spezia.
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ναι το ειναι αδυνατον να επισκεφτω το cinque tere με αυτοκινητο το καταλαβα και το εβγαλα απο το μυαλο μου διαβαζοντας τα προηγουμενα post. Οπως προειπα θα ειμαι 12 ημερες Ιταλια και τις 4 θα τις δαπανεισω στην Τοσκανη εχοντας ηδη καταστρωσει πλανο για εκει. Η ερωτηση ειναι τι αλλα μερη θα προτεινατε για επισκεψη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ναι το ειναι αδυνατον να επισκεφτω το cinque tere με αυτοκινητο το καταλαβα και το εβγαλα απο το μυαλο μου διαβαζοντας τα προηγουμενα post. Οπως προειπα θα ειμαι 12 ημερες Ιταλια και τις 4 θα τις δαπανεισω στην Τοσκανη εχοντας ηδη καταστρωσει πλανο για εκει. Η ερωτηση ειναι τι αλλα μερη θα προτεινατε για επισκεψη.
O agmi σου έγραψε παραπάνω ποια μέρη μπορείς να συνδυάσεις με τη Τοσκάνη. Επίσης από Φλωρεντία μπορείς να ανέβεις μπολωνια, να πας μοντένα, Πάρμα, Φεράρα αλλά γενικά με τη ζέστη και το μωρό προσπάθησε να κάνεις πιο ελαφρύ και χαλαρό πρόγραμμα. Για τσινκουε τερε μπορείς να μείνεις στη λασπετσια όπου θα αφήσεις το αυτοκίνητο σε ένα πάρκινγκ και να πας με το τρένο το πολύ σε 1 με 2 χωριά αλλά θα ταλαιπωρηθείτε.
 

ekarn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα σε ολους σας. Γνωριζει καποιος απο εσας που εχει ταξιδεψει στα 5 χωρια, αν η ημερησια καρτα (αξιας 16 ευρω) περιλαμβανει και τον σταθμο La Spezia; Η μονο ισχυει για τις διαδρομες μες στα χωρια;
Προκειται να μεινουμε εκει για δυο μερες, θα ειναι η βαση μας για τα Cinque Terre. Ευχαριστω πολυ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα σε ολους σας. Γνωριζει καποιος απο εσας που εχει ταξιδεψει στα 5 χωρια, αν η ημερησια καρτα (αξιας 16 ευρω) περιλαμβανει και τον σταθμο La Spezia; Η μονο ισχυει για τις διαδρομες μες στα χωρια;
Προκειται να μεινουμε εκει για δυο μερες, θα ειναι η βαση μας για τα Cinque Terre. Ευχαριστω πολυ.
Ναι
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Toν συνδυασμό εισιτήριο/είσοδο είτε το αγοράζεις από το Levanto είτε από την La Spezia. Όπως εμείς πέρυσι, Πάσχα 2018, το αγοράσαμε/επιβιβαστήκαμε/παρκάραμε στην La Spezia και πήγαμε μέχρι το Levanto (1,200 κατ), κατεβήκαμε στο κέντρο & περπατήσαμε μέχρι την παραλία και ξαναεπιβιβαστηκαμε. το ίδιο θα μπορείς να κάνεις από την La Spezia (90,000+ κατ). Eδω μια παρένθεση άχαρη & βιομηχανική (μεγάλες ιταλικές αμυντικές βιομηχανίες ) πόλη και από τι μου πε ντόπιος γνώστης, αυτή και το Τaranto είναι τα μεγ. εμπορικά λιμάνια της Ιταλίας. Ενώ το Levanto είναι πολύ πιο όμορφο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom