Cinqueterre....με λίγα capital controls!!!!!

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν τ καταφέρετε κάποια στιγμή επισκεφτείτε τα...πραγματικά αξίζει!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστούμε για την ιστορία! Και εμείς στο Riomaggiore είχαμε μείνει.
Φτάνοντας λοιπόν στην corniglia,κατάλαβα ότι έπρεπε να ανέβω κάποια σκαλιά προκειμένου να την δω και αυτήν...δεν βαριέσαι λέω και ξεκινάμε...1,2,3,...50.....μέχρι που διάβασα αφού γύρισα Ελλάδα 377 τελικά!!!
Δεν είχε πουλμανάκι? :shock:
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστούμε για την ιστορία! Και εμείς στο Riomaggiore είχαμε μείνει. Δεν είχε πουλμανάκι? :shock:
Δεν το έψαξα τόσο πολύ αλλά νομίζω πως όχι γιατί όσοι βγήκαμε από το τρένο ,όλοι ανεβήκαμε με τα πόδια!!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
9/7:Aφού λοιπόν τελείωσε το τριήμερο μας στα cinqueterre,πριν τα αποχωριστούμε,φάγαμε μία τελευταία φοκάτσια,αφήσαμε πίσω μας το riomaggiore και πήραμε το τρένο που θα μας οδηγούσε στην la spezia και από εκεί πίσω στη Πίζα,στην οποία θα διανυκτερεύαμε το τελευταίο βράδυ!!!!Φτάσαμε λοιπόν στην Πίζα γύρω στις 3 το μεσημέρι,και αφού περάσαμε τον Άρνο,το ποτάμι που διασχίζει την Πίζα,περπατήσαμε(νομίζω μπορώ να περπατάω πολλά χιλιόμετρα στην Ιταλία) μέχρι το casa san tomasso(το ξενοδοχείο μας),αφήσαμε τα πράγματα μας και κατευθυνθήκαμε κατευθείαν να δούμε τον πύργο και τα άλλα μνημεία που ήταν μαζί!!Γενικά νομίζω η Πίζα είναι μια αδιάφορη πόλη κατά τα άλλα,η οποία ωστόσο είναι μικρή και την περπατάς αρκετά άνετα!!!Έφτασε το απόγευμα και ήταν ώρα για φαγητό....το είχα ψάξει αρκετά,και ο δρόμος με πήγε στο panineria l"ostellino!!!Τρομερό πανίνο, σε ένα μικρό μαγαζάκι,που είχε μέσα αλλαντικά,κασέρια,σάλτσες κτλ...Έκοβε μια μπαγκέτα στην μέση και έβαζες ότι ήθελες!!!!!Έχω βρεθεί 6-7 φορές στην Ιταλία νομίζω ήταν το καλύτερο πανίνο που έχω φάει!!!Ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικός και οι τιμές λίγο τσιμπημένες αλλά άξιζαν!!!!Χορτάτοι λοιπόν,και καθώς νύχτωνε,πήραμε και ένα παγωτό στο χέρι ,κάναμε τις τελευταίες βόλτες στην Ιταλία μέχρι την επόμενη φορά,επιστροφή στο ξενοδοχείο,ξεκούραση και από την άλλη μέρα πάλι Ελλάδα!!
IMG_3632.JPG
IMG_3637.JPG
IMG_3657.JPG
IMG_3643.JPG
DSCF6201.JPG
DSCF6219.JPG
Κρατούσα για το τέλος την παρακάτω φωτογραφία γιατί νομίζω αντικατοπτρίζει πλήρως αυτό που βίωσα στα cinqueterre!!
IMG_3639.JPG
Το cinqueterre λοιπόν δεν είναι ένα μέρος στο οποίο περιμένεις ανέσεις ή πολυτέλειες!!Όπως είπα και πιο πριν ένιωσα σαν να ήταν ένα μέρος που σταματάει ο χρόνος,με ένα μαγικό τρόπο διώχνει τις υπόλοιπες σκέψεις!!!!Έχω διαβάσει ότι μπορείς να δεις τα χωριά αυτά σε μία μέρα,ωστόσο θεωρώ ότι για να καταλάβεις την μοναδικότητα τους χρειάζεται οπωσδήποτε να μείνεις ένα τριήμερο!!!Να νιώσεις μέρος αυτό που βιώνουν οι κάτοικοι εκεί!!!Κατάλαβα ότι το καλύτερο έρχεται προς το βράδυ,όταν τα χωριά ερημώνουν από τους τουρίστες,και βλέπεις μια απέραντη ηρεμία,και τους γέροντες ή τις γιαγιάδες όπως στην φωτογραφία μου να κάθονται στα παγκάκια και να συζητάνε....Η αλήθεια είναι τους ζήλεψα πολύ αυτούς τους ηλικιωμένους,και αυτόματα σκέφτηκα τον εαυτό μου μετά από 30-40 χρόνια να είμαι τόσο χαλαρός σε ένα παραθαλάσσιο μέρος...και ας έχω τους "μαλάκες" τουρίστες να με φωτογραφίζουν λες και είμαι αξιοθέατο!!!(να με συγχωρούν οι διαχειριστές για τα ...γαλλικά)!!!!!
 

mitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα - Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Ζηλευω απιστευτα!! Μπραβο για την οργανωση σας και για τις πολυ ομορφες φωτογραφιες(στα μερη αυτα θαρρεις και σταματησε ο χρονος!) Να ειστε γεροι να κανετε και αλλα!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Να σαι καλά mitsi ,από ότι βλέπω και εσύ προς Ιταλία το επόμενο....Πάντα είναι αγαπημένος προορισμός οι γείτονες!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.561
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραία ιστορία Ευχαριστούμε.
Η περιοχή είναι πολύ τουριστική σας φάνηκε ακριβή?
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ ωραία ιστορία Ευχαριστούμε.
Η περιοχή είναι πολύ τουριστική σας φάνηκε ακριβή?
Οχι δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ακριβή αλλα σκέψου οτι εμεις είχαμε κλείσει 8 μήνες πριν αεροπορικά και ξενοδοχείο...αλλα και στα φαγητά και στα παγωτά πάλι δεν μου φάνηκαν ακριβά!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πολύ ωραία ιστορία Ευχαριστούμε.
Η περιοχή είναι πολύ τουριστική σας φάνηκε ακριβή?
Το 2009 που πήγαμε και εμείς δεν ήταν ακριβά με την έννοια του τουριστικού μέρους που σου παίρνουν το κεφάλι.
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το 2009 που πήγαμε και εμείς δεν ήταν ακριβά με την έννοια του τουριστικού μέρους που σου παίρνουν το κεφάλι.
Επειδή είναι ψαροχώρια,δεν έχουν τις γνωστές αλυσίδες φαγητών...οπότε τρως πίτσα στο χέρι,η κάποιο πανίνο,παγωτό κτλ....Ακριβά ήταν αυτα που παράγουν οι ίδιοι όπως λεμόνια για παράδειγμα και τα αναμνηστικά τους...για κανένα λόγο πάντως δεν βγαίνεις εκτός προυπολογισμού!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom