Ιταλία Costiera Amalfitana - Praiano, Positano, Amalfi

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ναι η αλήθεια είναι ότι πετάτε νωρίς, οπότε μάλλον είναι μονόδρομος να μείνετε στη Νάπολη την Κυριακή...
 

elenakif

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Kαι εμείς πριν 3 χρόνια είχαμε κάνει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. Mόλις προσγειωθήκαμε πήραμε το λεωφορείο για Sorrento. Δεν αξίζει να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί ούτε parking θα βρεις, ούτε είναι εύκολος ο δρόμος για τους τουρίστες. Το βράδυ στο Positano δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις να παρκάρεις .
Λοιπόν εμείς είχαμε μείνει μια βραδιά στο Sorrento και την επόμενη το πρωί πήραμε το δελφίνι να περάσουμε απέναντι στο Capri. Προτείνω να μείνεις μια μέρα γιατί στην ουσία ο κόσμος κυκλοφορεί το βράδυ, θα πας και με το τελεφερίκ στο Ανακαπρι και θα φας και στην πλατεία .Δεν έχει πολλά να κάνεις είναι σαν την Υδρα ,βραχώδης αλλά πολύ όμορφα .Είχαμε μείενι στο La Tosca. La Tosca Capri
Ενοικιαζόμενα δωμάτια αλλά πολύ αξιόλογα και οικονομικά. Εσύ μπορείς δηλαδή να πας κατευθείαν με δελφίνι από Νάπολη στο Καπρι και να μείνεις εκεί .Την επόμενη μέρα να περάσεις απέναντι όχι όμως πάλι στο Sorrento αλλά κατευθείαν Positano.Με 5 euro θα σου ανεβάσουν οι αχθοφόροι τις βαλίτσες μέχρι τη στάση του τοπικού λεωφορείου της Costiera Amalfitiana και σε 10’ θα είσαι στο Praiano.Θα ταχτοποιηθείς στο VILLA IL FRANTOIO http://www.frantoiopraiano.it νεόκτιστο και με πρωινό από τον κήπο τους και με το τοπικό λεωφορείο θα κάνεις τις κοντινές εκδρομούλες σου .Ηλιοβασίλεμα στη βεραντα με απεριτίφ στο ξενοδοχείο http://www.sirenuse.it/.Την προτελευταία μέρα εμείς είχαμε φύγει μεσημέρι από Praiano και σε 2-3 ώρες φτάσαμε Νάπολη. Ξενοδοχείο κοντά στο κεντρικό σταθμό ,το Best Western θυμάμαι απλό και οικονομικό. Εκεί και αν δε χρειάζεται το αυτοκίνητο .Θα κάνετε την βόλτα σας στη κεντρική πλατεία και μετά με το τραμ θα πάτε στο Da Miquelle pizza που είχε δείξει και η Julia στο Eat Pray LovE. Το πρωί που είναι νωρίς η πτήση κλείστε από το ξενοδοχείο ένα ταξί. Από όσο θυμάμαι ήταν οικονομικό.


Υ.Γ. Με Air One πετάς όντως.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Το βράδυ στο Positano δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις να παρκάρεις .
2. Εκεί και αν δε χρειάζεται το αυτοκίνητο .
3. θα πάτε στο Da Miquelle pizza που είχε δείξει και η Julia στο Eat Pray LovE.
4. Το πρωί που είναι νωρίς η πτήση κλείστε από το ξενοδοχείο ένα ταξί. Από όσο θυμάμαι ήταν οικονομικό.
5. Με Air One πετάς όντως.
1. για ποια εποχή μιλάς? και ποιες μέρες? γιατί καθημερινή αρχές ιουνίου δεν υπάρχει πρόβλημα.
2. αν θέλεις να περιοριστείς στο κέντρο ναι. χάνεις πολλά όμως και ειδικά αν το έχεις από πριν γιατι να μην το κρατήσεις.
3. και γι αυτό είναι tourist trap προς αποφυγή.
4. υπάρχει flat rate 15.5 Ε από το σταθμό. αλλιώς ταξί με ταξίμετρο από το σταθμό θα γράψει περίπου τα ίδια.
5. δηλαδή Αλιταλια.
 
  • Like
Reactions: GTS

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1.Γιατί να μην βρει να παρκάρει στο Positano... εγώ μέσα Αυγούστου και είχα βρει μια χαρά... το πρόβλημα δεν είναι αν θα βρει το πρόβλημα είναι το πόσο κάνει...

2.Χωρίς αυτοκίνητο στην Costiera δεν αξίζει...η διαδρομή σε πάρα πολλά σημεία είναι μαγική και θέλεις κάθε λίγο να σταματάς...

3. Η επιτομή του tourist trap... με τόσο υπέροχα εστιατόρια στη Νάπολη στο Da Michele θα ξεπέσεις?

4. Ο ακατανόμαστος τα λέει σοφά... 15,5? και πολλά τους είναι...

5. Με Air One και με CRJ-900... με bonus ένα πλουσιοπάροχο γεύμα προσφορά της μαμά Alitalia...
 
  • Like
Reactions: GTS

elenakif

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
1.Εμεις είχαμε πάει τέλος Ιουνίου
2.Απλώσ πιστεύω πούτε στο Praiano ούτε στο Positano θα βρει εύκολα να παρκάρει.Το θέμα είναι στις διακοπές μας να είμαστε χαλαροί.Και γιατί να μπεί στη διαδικασία να πλήρωνει και garage αν είναι να περάσει και Κάπρι.Νομίζω ότι από τη στιγμή που η συγκοινωνία τους είναι τόσο καλή και οργανωμένη δεν αξίζει να τάλαιπωρείται.
Ολα είναι θέμα τι budget και πως θελεις να περάσεις.
3.Ολη η Νάπολη είναι όπως και η Αθήνα βέβαια.Πας υποψιασμένοσ.
4.Εχεις δίκιο αλλα με το ταξί δεν σέρνεις τισ βαλίτσες σου πρωί πρωί στα βρώμικα πεζοδρόμια.
5.Αν στηθείς στο Ελ.Βενιζέλο στο check in τησ Alitalia για τη συγκεκριμένη πτήση θα χάσεισ το αεροπλάνο.Εχει δικό της Check που πολλοί δυστυχώσ μπερδευονται.
 
  • Like
Reactions: GTS

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
5. Με Air One και με CRJ-900... με bonus ένα πλουσιοπάροχο γεύμα προσφορά της μαμά Alitalia...
προσοχή μόνο στην ώρα που θα δώσετε ραντεβού ή θα πάρετε το ενοικιαζόμενο. αν δηλώσετε την ώρα άφιξης θα περιμένετε πολυ στο αεροδρόμιο. φτάνει συνήθως 20-25' νωρίτερα. το ίδιο κ στην Αθήνα.
 
  • Like
Reactions: GTS

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Εμεις είχαμε πάει τέλος Ιουνίου
2.Απλώσ πιστεύω πούτε στο Praiano ούτε στο Positano θα βρει εύκολα να παρκάρει.Το θέμα είναι στις διακοπές μας να είμαστε χαλαροί.Και γιατί να μπεί στη διαδικασία να πλήρωνει και garage αν είναι να περάσει και Κάπρι.Νομίζω ότι από τη στιγμή που η συγκοινωνία τους είναι τόσο καλή και οργανωμένη δεν αξίζει να τάλαιπωρείται.
Ολα είναι θέμα τι budget και πως θελεις να περάσεις.
3.Ολη η Νάπολη είναι όπως και η Αθήνα βέβαια.Πας υποψιασμένοσ.
4.Εχεις δίκιο αλλα με το ταξί δεν σέρνεις τισ βαλίτσες σου πρωί πρωί στα βρώμικα πεζοδρόμια.
5.Αν στηθείς στο Ελ.Βενιζέλο στο check in τησ Alitalia για τη συγκεκριμένη πτήση θα χάσεισ το αεροπλάνο.Εχει δικό της Check που πολλοί δυστυχώσ μπερδευονται.
2. και στα 2 την εποχή που πάει δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. όσο καλή και να είναι η συγκοινωνία θα χασεις πάρα πολλά χωρίς ΙΧ. εμείς τα λέμε από κει κ πέρα όπως προτιμά ο καθένας.
3. τι είναι όλη η Νάπολη? tourist trap? ε όχι βέβαια. ούτε Βενετία είναι. το πιο εύκολο είναι να αποφύγεις τα στίφη των τουριστών. αν θέλεις εννοειται.
4. επαναλαμβανω, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. οι ναπολιτάνοι ταξιτζηδες δεν είναι σουηδοί. όποιος κατάλαβε.
5. e-check in.
 
  • Like
Reactions: GTS
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Δεν σκόπευα να παρέμβω αλλά το κάνω γιατί σε ορισμένους διαφεύγει ότι η Costiera Amalfitana, όπως και το Capri είναι θέρετρα με αυξημένο κόστος διαμονής, διατροφής, κόστος για θέσεις στάθμευσης κ.λ.π. Εάν κάποιος αμφιβάλλει ας ανατρέξει στο δημοφιλές booking.com και αμέσως θα καταλάβει τι εννοώ. Τώρα αν αξίζει τα λεφτάή όχι αυτό είναι άλλη συζήτηση. Για μένα τα αξίζει και με το παραπάνω. Θέλω να πω ότι όταν επιλέγουμε αυτά τα μέρη για διακοπές θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι πρέπει να κάνουμε και την οικονομική υπέρβαση. Δεν είναι τρεις το λάδι τρείς το ξύδι.... Θέλω δηλαδή να πω ότι για στην Κοστιέρα πας, μείνε ρε αδερφέ πάνω στην ακτογραμμή σε ένα δωμάτιο sea view να το ευχαριστηθείς. Δεν θα σου δοθούν πολλές ευκαιρίες να την ξαναδείς. Βέβαια θέλεις κανένα 200 την μέρα. Ε αυτή είναι η Αμαλφιτάνα και το Κάπρι. Αν σου φαίνεται ακριβά οδήγα πιο νότια ή πιο βόρεια και θα βρεις και άλλα ωραία μέρη στην Ιταλία σε καλύτερες τιμές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.175
Εγώ πάντως βρήκα με 100/βράδυ. Το παραπάνω που αναφέρει η φίλη και φαίνεται πολύ αξιόλογο, έχει 120. Βέβαια, είναι στο Praiano, αν ήταν αντίστοιχα στο Positano θα μιλάγαμε για 200+ για τα ίδια. Όμως, το Praiano φαίνεται να έχει το πλεονέκτημα της ίσης απόστασης από Positano και Amalfi/Ravello. Θα πάμε και θα δούμε τι παίζει πάντως. Για Κάπρι δε το βλέπω πάντως.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Διάβασα την ιστορία της, δε βρήκα κάτι να με βοηθήσει σε αυτά που ρωτάω. Επιπλέον, απευθύνομαι σε όλο το κόσμο που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει, άρα και σε αυτή...
...'οντως
δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε το θέμα, μάλλον επειδή δεν έμπαινα αυτές τις μέρες...
'αλλο που είμαι μία ντεμπέλα και δεν την τελειώνω ττην ιστορία μου!

λοιπόν...παρόλο που ζοριστήκαμε εκεί με αυτοκίνητο (όχι λόγω έλειψης πάρκινγκ, αλλά δεν είμασταν και προετοιμασμένοι δλδ δεν ξέραμε που θα καταλίξουμε), πάλι θα πήγαινα με ΙΧ!
Στο Ποσιτάνο υπάρχουν πολλά πάρκινγκ, απλά δεν υπάρχουν δωρεάν (όπως και σε όλα αυτά τα μέρη). Είμασταν εκεί μέση Ιουλίου, έκανε 4 ευρώ ανά ώρα ή 30 αν θυμάμαι καλά ανά ήμερα(δεν μέιναμε εκεί για ίδιους λόγους που μάλλον και έσυ δεν θα μείνεις), αλλά πήγαμε 2 φορές. Την πρώτη φορά παρκάραμε στο πρώτο που μας φάνηκε να είναι κόντα στην μέση για να μπορέσουμε να κάνουμε βόλτα, την άλλη μέρα επέιδη θέλαμε να παρκάρουμε σε ένα πίο χαμιλα, δίπλα στο μέρος που αρχίζει πεζόδορμο ζοριστίκαμε επειδή κάποιος μπλόκαρε την είσοδο, μεχρί να φύγει εμφανίστηκε αστενοφόρο πίσω μας, και λόγο της στενότητας του δρόμου προχορίσαμε μέχρι να φτάσουμε πάλι στο κεντρικό δρομο πάνω της πόλης και αντε πάλι...αλλά το πετύχαμε μετά :clap:. Μόνος τρόπος να παρκάρεις δωρεάν είναι πάνω σε αυτό το δρόμο...που δεν πιστεύω να θες να το κάνεις εκτός αν σου αρέσει οριβασία :haha:. Στο Αμάλφι δεν υπάρχει αυτό το πρόβλιμα, το μέρος έχει σχετική απλότητα σε σχέση με το Ποσιτάνο, αρά μπορείς να το παρκάρεις όπως εμείς στο λιμάνι, υπάρχει πάρκινγκ και κάνει 3 ευρ'ω νά ώρα. Από εκεί είσαι παντού με τα πόδια. Ωραία ιδέα για το Πραϊανο, είναι πολύ γλυκό, όχι τόσο τουριστικό (είμαι υπερ), στον βράχο και αυτό αρά η θέα θα είναι τέλεια, και είναι και κοντά όπως ανέφερες.
Να πάρεις λεωφορείο εκτός που θα χάσεις πολύ χρόνο (κατάλαβα ότι κάνουν διπλάσιο χρόνο σε σχέση με το αυτοκίνητο) θα χάσεις και αυτό που σου είπανε και οι άλλοι εδώ. Τέλεια μέρη που θα σταματάς να χαζεύεις την θέα. Πάλι μην φαντάσεσαι ότι υπάρχουν πολλά τέτοια μέρη, ό δρόμος είναι πολύ στενός σε περισσότερό του μείκος,και δεν επιτρέπεται στάθμευση, αλλά σαφέστατα και υπάρχουν και είναι πραγματικά μαγικά! (άσχετο-τα λεωφορεία είναι, το λίγοτερο που θα λεγα-παράξενα:D).
Για το Ραβέλο δεν ξέρω, αλλά μπορείτε να πάτε και στο Σορέντο την τρίτη μέρα (Σάββατο), και από εκεί αποφασίζεις αν θες να πας στο Κάπρι ή μπορεις να πας και Πομπιηα ή Χερκουλάνουμ (να μην φάς από την μέρα που θα πας Νάπολι, να την έχεις ολόκληρη). Εμένα μ αρεσε που πήγαμε Κάπρι, πήγαμε ημερίσια εκδρομή...κάναμε βολτίτσες, ανεβήκαμε Ανακαπρι, πήραμε και τελεφερικ που πάει στην κορυφή του νησιού (πολύ όμορφα) και γτρίσαμε το βράδι. Το γρήγορο ferry από Σορέντο νόμιζω έκανε 12 ευρώ. το άτομο O/W. Θα χρειαστειτε γύρω στα 200 ευρώ αν θα θέλετε να κάνετε τις βολτίτσες σας, να φάτε και να πιείτε κανονικά. Νομίζω αξίζει, αλλά κατά την γνώμη μου για μία φορά, και μία μέρα εκτός αν θές να κάνεις διακοπές σου εκεί και να μείνεις μέρες. το Σορέντο δεν είναι κάτι φοβερό φοβερό αλλά όμορφο και διαφορετικό από τα άλλα μέρη...έχει μία αρχοντια, και εγώ δεν θα το άφηνα. Επίσης βρίσκεις και ικανοποιητικη διαμονή στα 100 ευρώ.

να περάσετε όμορφα!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κανένα εστιατοριο εκτος απο τα γνωστά εχει να προτείνει κανεις ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom