Γερμανία Dachau - ταξίδι στην ιστορία!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Περιεχόμενα

Πριν λίγα χρόνια, είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ ενα ιστορικό μέρος από το οποίο έφυγα με πολυ βαριά συναισθήματα!


Ενα μέρος, που όσα χρόνια μετά και να περάσουνε, δεν το ξεχνάς ποτέ!!!
Οι εικόνες που αντικρύζεις, το μυαλό σου που φαντάζεται, τα μέρη που περπατάς, σε στοιχειώνουν μια ζωή.
Η ανθρώπινη κτηνωδία έχει το δικό της μνημείο:


Ο λόγος για το στρατόπεδο συγκεντρώσεως των Ναζί, στο Ντάχαου, λίγα χιλιόμετρα βορειώτερα του Μονάχου.


Δυσκολεύομαι αρκετά να βρώ λόγια και λέξεις για να περιγράψω αυτό το ταξίδι στην σκοτεινότερα πλευρά της αθρώπινης ιστορίας του περασμένου αιώνα...


Ηταν μια μονοήμερη εκδρομή με τους γονείς μου, μια ηλιόλουστη Κυριακή.
Μια εκδρομή εκπαιδευτική, και πολύ όμως ψυχοπλακωτική.


Δύσκολες στιγμές βιώνεις οταν σκέφτεσαι τι εγινε σε αυτό το μέρος.
Πόσοι ανθρωποι βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν, αποτεφρώθηκαν.
Πόσες χιλιάδες αθώες ψυχές οδηγήθηκαν στο τελευταίο τους ...μπάνιο!

Ετσι τους έλεγαν: οτι θα πάνε για μπάνιο. Απο το οποίο δεν επέστρεφαν ποτέ!


Σε αυτό το στρατόπεδο της Κολάσεως βρέθηκαν και περιπου 1000 Ελληνες, ως επι το πλείστον αντιστασιακοί, μεταξύ των οποίων και ο Νίκος Ζαχαριάδης. Υπήρξε και ενας αλλος Ελληνας, ο Ιωαννης Σταθοπουλος, ο οποίος βρεθηκε εκει και στην συνέχεια σε εργοστάσιο της ξακουστής BMW για καταναγκαστική εργασία. Επίσης του αφαίρεσαν παρα τη θεληση του ενα νεφρό, ενώ και μετα την απέλευθέρωσή του, εργαζοταν καταναγκαστικά στην γνωστή γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία



aimg401.imageshack.us_img401_2456_1000greeksindachauaf4.th.jpg

Προτιμώ τις φωτογραφίες, να ...μιλήσουν αυτές, με τις γνωστές χίλιες λέξεις!!!
(Προσοχή: αν δεν θέλετε να αναστατωθείτε συναισθηματικά, μην κάνετε κλικ στο παρακάτω βίντεο)


 

Attachments

  • 40,4 KB Προβολές: 204

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Το χειροτερο ειναι οτι ακομη και σημερα καποιοι συμμεριζονται τις "τοτε" αποψεις.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Απιστευτο και ομως αληθινο τι ειχαν τραβηξει αυτοι οι ανθρωποι τοτε...
Σε πιανει ενα ρηγος βλεποντας το βιντεο.Ειχα ακουσει πολλα αλλα ποτε δεν ειχα δει κατι τοσο ζωντανο και ποσο μαλιστα οπως ειπε και ο φιλος alia οτι καποιοι σημερα συμεριζοντε τις τοτε αποψεις...Μπραβο θανο που το ξαναεβγαλες στην επιφανεια να θυμηθουν μερικοι τι ειχε γινει τοτε...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
thano ωραίο το video ...και οι madredeus που το συνόδευσαν με έκανε να ταξιδέψω πίσω στον χρόνο και να πονέσω....
δεν θα παω ποτέ εκεί..δεν το αντέχω!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μπράβο Θάνο, πολύ δυνατό. Εγώ θέλω κάποια στιγμή να επισκεφθώ το Άουσβιτς.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Θάνο όντως πολύ καλό το βίντεο..
Βρέθηκα κι εγώ στο Νταχάου πέρυσι το χειμώνα, ανατριαχιαστικά είναι!
αυτό που μου έμεινε περισσότερο είναι η απίστευτη υγρασία στα κελιά των "επίλεκτων" κρατουμένων (στο κτίριο που βρίσκεται μπαίνοντας δεξιά, όσοι έχουν πάει κατάλαβαν πιστεύω..), μου τρύπησε τα κόκκαλα. Όταν επισκέφτηκα τα κελιά αισθανόμουν αηδία απίστευτη!
 

Attachments

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Μπράβο Θάνο!πολύ συγκινητική περιγραφή.Το βίντεο, μας έδωσε τις πραγματικές εικόνες του χώρου που μέχρι τώρα τον φανταζόμασταν μέσα απο τα βιβλία.Το σημείο με το κρεματόριο,με έκανε να ανατριχίασω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μπράβο Θάνο.
Για να μη ξεχνιόμαστε .... το "αυγό του φιδιού" δυστυχώς υπάρχει και στις ημέρες μας
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
οπως ειπε και ο φιλος alia οτι καποιοι σημερα συμεριζοντε τις τοτε αποψεις...Μπραβο θανο που το ξαναεβγαλες στην επιφανεια να θυμηθουν μερικοι τι ειχε γινει τοτε...
δεν ειμαι φιλος, ειμαι φιλη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Για μένα (πήγα το 1993) το πιο αποτρόπαιο ήταν τα ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα της περίφραξης και οι πυργίσκοι των πολυβολείων στις γωνίες.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Το χειροτερο ειναι οτι ακομη και σημερα καποιοι συμμεριζονται τις "τοτε" αποψεις.
Το ακόμη χειρότερο είναι ότι οι μεγαλύτερες ομάδες αυτών των κάποιων εκτός Γερμανίας υπάρχουν στα κράτη του τεως κομμουνιστικού συνασπισμού και δη της Ρωσίας και ίσως θυμάστε πριν ένα περίπου χρόνο επεισόδιο στο Ισραήλ με ... Εβραίους νεοναζί !!! Ας μην παρεκτραπούμε όμως σε τέτοιου είδους συζήτηση σε αυτό το φόρουμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom