Ντουμπάι Dubai κι από μένα!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην να σε ευχαριστησω για την πολυ ζωντανη περιγραφη.:clap: Επειτα μου θυμησες αναλογες καταστασεις που εχω ζησει παιρνοντας σε ταξιδια φιλες της κορης μου για να μην ειναι μονη της και (μας) βαριεται. Τωρα ετοιμαζεται να ξανοιξει μονη της πανια και διαβασα λοιπον με νοσταλγια τα σχετικα με τα δυο αγορακια. Εκανες εξαιρετικα που το οργανωσες ετσι και να εισαι σιγουρη πως θα το θυμουνται με νοσταλγια μια ολοκληρη ζωη, ως μια εξαιρετικα ευτυχισμενη στιγμη.
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έρση μου, σ' ευχαριστώ πολύ!:)
Επειδή είσαι κι εσύ ...μανούλα και έχεις ανάλογες εμπειρίες, καταλαβαίνεις πόσο άγχος είναι το ξένο παιδί σε ταξίδι. Μην σου αρρωστήσει, μη χαθεί, μην έχει το παραμικρό πρόβλημα. Έκανα την άνετη, αλλά η ψυχή μου κατέβαινε στις πατούσες. Για να περάσουν εκείνα καλά, εγώ και τόσα που κατάφερα να δω - κάνω τον σταυρό μου! ;)
Γι' αυτό προσπαθώ να οργανώσω το κάθε ταξίδι όσο μπορώ καλύτερα. Τουλάχιστον, τα "παρατράγουδα" να είναι όσο γίνεται λιγότερα για να μην ταλαιπωρηθούν.
Και οι απαντήσεις στις απορίες μου από την Μένια και την Έρση με βοήθησαν πολύ!

Τελικά, πολύ περισσότερο προσέχεις το παιδί που φιλοξενείς, παρά το δικό σου.

Τώρα που το σκέφτομαι: Μήπως πρέπει να ανοίξουμε κάποια στιγμή ένα τόπικ με συμβουλές για τους γονείς που παίρνουν μαζί τους σε ταξίδια τους φίλους των παιδιών τους;
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπράβο greta, (και pandora, φυσικα). πολυ καλες και χρησιμες πληροφοριες και εμπειριες, γιατι θελω πολυ παω στο ντουμπάι και ειναι στα επομενα (οταν ξαναξεκινησω:() ταξιδια μου!!!! ευχαριστούμε πολυ!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελεια θα περασαν οι πιτσιρικαδεs :).Μπραβο σε σενα που τα συνοδεψεs , θα το θυμουνται σε ολη τουs τη ζωη!
Οι φωτο πολυ εντυπωσιακεs!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον βρήκα στα μαγαζιά που πουλάνε τις αμπάγιες (τις παραδοσιακές μαύρες φορεσιές των γυναικών). Νόμιζα ότι είναι κατάμαυρες. Με έκπληξη ανακάλυψα ότι υπάρχουν πανάκριβες μπουτίκ για τις ...εμιροπούλες και τις σεϊχοπούλες: Εκεί οι αμπάγιες είναι κάργα στολισμένες με παγιέτες και κεντήματα χρυσά, ασημένια, κόκκινα και πάει λέγοντας. (αντιγραφω απο την Greta γιατι δεν ξερω πως να το κανω αλλιως).

Πραγατικα οταν ειχα επισκεφθει το Σουλτανατο του Ομαν ειχα εντυπωσιαστει απο τις αμπαγιες. Πριν βρεθω εκει νομιζα οτι επροκειτο για ενα μαυρο χοντρο ρασο. Μεγαλο λαθος. Ειναι φτιαγμενη απο ενα αραχνουφαντο, σχεδον ημιδιαφανο υφασμα, απολυτως αιθεριο, το οποιο θροιζει ευχαριστα και οσο πιο ακριβο, τοσο περισσοτερο αιωρειται, καθως η εμιροπουλα περνα απο διπλα με τα βελα της και τα πεπλα της (και συνηθως και με πολυ υφος). Φυσικα, οπως και σε καθε τι, ειδικα στα ρουχα υπαρχουν ποιοτητες. Ακριβως λοιπον επειδη ειναι μονο μαυρο και με ενα δεδομενο σχημα ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις την ποιοτητα του υφασματος, του ραψιματος και κυριως του κεντηματος. Αλλα ειναι απο εξαιρετικο μεταξι, εξαιρετικη εφαρμογη, και πολυ λεπτοδουλεμενα καλογουστα χειροποιητα κεντηματα και αλλα απο συνθετικο υφασμα, σε γραμμη παραγωγης φτιαγμενα και με κεντηματα της μηχανης. Παντως, με μεγαλη εκπληξη μου διαπιστωσα -οπως και σε καθε τι αλλωστε- οτι αμα τη φορουσε καποια κοπελα ψηλη με ωραιο σωμα ηταν εξοχως κολακευτικο και θυληκο ρουχο. Καμια σχεση με αυτες τις καπαρντινες με το μαντηλι που συνηθιζουν να φορουν οι μουσουλμανες. Επισης μερικες φορες στολιζαν τα πεπλα που φορουσαν στο κεφαλι τους με μικρα χρυσα διαδηματα τα οποια δενοντουσαν με μια αλυσιδα που ετρεχε κατα μηκος του αυχενα. Αυτα τα στυλιστικα νεα απο τα εμιρατα για τις κυριες που ενδιαφερονται.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω οτι ειναι πολυ ωραια η ιδεα σου Greta να υπαρξει ενας τομεας που να αναφερεται στο ταξιδι με παιδια ωστε να εμπνεονται καποιες μανουλες και πατερουληδες στο τι να κανουν (η να μην κανουν) στο ταξιδι με τα παιδια τους (δικα τους και φιλοξενουμενα), ωστε να περασουν ολοι ομορφα.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλέ Greta τι σούπερ ΟΥΑΟΥ φωτογραφίες είναι αυτές??!! Και ναι, όντως αξίζει μια φορά να δώσεις το κατιτίς παραπάνω!:p
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μπραβο Γκρετα,πολυ καλο,μολις το διαβασα.:clap:
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
ΤΕΛΕΙΟ ΓΚΡΕΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕς ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΕNA ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΟ DUBAI ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΠΕΙ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ EMIRATS ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΔΗΛΑΔΗ??
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ ΑΠΙΣΤΕΥΕΣ............
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
dk, σ' ευχαριστώ πολύ! Με το τσιγάρο παιδεύομαι ακόμα, μη με μαλώσεις, ε;

Φωτεινή μου, το πακέτο το έκλεισα όντως με την Εmirates.
Ένα φιλικό ζευγάρι που ήταν μαζί μας έμειναν στο Sofitel, πεντάστερο στην πόλη του Dubai, αλλά ξέρεις...μια από τα ίδια.
Εκείνοι συνέκριναν τιμές με Travel Plan και κάνα δυο ακόμα ταξιδιωτικά γραφεία και βρήκαν ότι το πακέτο της Emirates ήταν πιο οικονομικό.

Τώρα πως διάλεξα το ξενοδοχειακό συγκρότημα:

1.) Ρώτησα γνωστούς και φίλους που έχουν πάει στο Dubai (συμπτωματικά ήταν αρκετοί στην παρέα.)

2.) Έχω τη συνήθεια να κάνω το διαδίκτυο φύλλο και φτερό, μέχρι να επιλέξω προορισμό, ξενοδοχείο, αεροπορική εταιρία. Κι επειδή έχω πάθος με τα ταξίδια, αφιερώνω πολύ από τον χρόνο μου σε αυτό.

3.) Αφού το ξενοδοχείο μου κάνει... κλικ, μετά μπαίνω στην ιστοσελίδα tripadvisor και διαβάζω τις κριτικές των πελατών απο διάφορα μέρη του κόσμου.

http://www.tripadvisor.com/

Αυτό το σάιτ είναι πολύτιμο, παιδιά. Όσο εντυπωσιακές και να είναι οι φωτό και τα προσπέκτους ενός ξενοδοχείου, αν υπάρχει "κουσούρι", θα το βρεις σίγουρα εκεί από άλλους ταξιδιώτες.
Είδα΄ότι όλες οι κριτικές είναι διθυραμβικές και το προχώρησα.

Να σου πω εδώ, ότι σέβομαι απόλυτα την άποψη πολλών ταξιδιωτών που λένε πως στο ξενοδοχείο "έναν ύπνο θα κάνουμε, γιατί να ξοδέψουμε τα λεφτά μας".
Απλά, εγώ θεωρώ ότι το ξενοδοχείο είναι αναπόσταστο μέρος του ταξιδιού. Και προτιμώ να στερηθώ άλλα πράγματα (δεν είμαι και τύπος με πολλά λούσα και μπιχλιμπίδια) και να ξοδέψω τα χρήματά μου και εκεί.

4.) Μετά από όλα αυτά πήρα το Emirates και ζήτησα να μου κλείσουν το Al Qasr που θεωρείται το ξενοδοχείο - κορωνίδα της περιοχής. Δεν τους άφησα, δηλαδή, το περιθώριο να μου προτείνουν εκείνοι κάποιο που ενδεχομένως συνεργάζονται κ.τ.λ.

Να σου πω εδώ, πως πριν επικοινωνήσω με ένα ταξιδιωτικό γραφείο, φροντίζω πάντα να έχω πολλές πληροφορίες ΄για να μη με πιάσουνε κορόϊδο.
Π.χ. Στη Βιέννη, ο πράκτοράς μου, μού έλεγε ότι το ξενοδοχείο Imperial δεν έχει δωμάτια που επικοινωνούν με κοινή πόρτα (για μένα και τα παιδιά). Κι εγώ μπήκα στο διαδίκτυο και τον... έβγαλα ψεύτη: Μια χαρά connecting είχε και τα κλείσαμε ωραιότατα.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΡΟΣΟΧΗ Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο (Αl Qasr) είναι πάντα φουλ και πολύ δύσκολα βρίσκεις δωμάτια. Πρέπει να κλείσεις αρκετό καιρό πριν.

Όποιος αποφασίσει ότι ενδιαφέρεται θα πρότεινα το εξής: Ας πληκτρολογήσει στον Γκούγκλη "Al Qasr availability":

http://www.hotel-rates.com/ae/dubai/al-qasr-madinat-jumeirah.html

Σε βγάζει σε μια σελίδα που πληκτρολογείς τις ημερομηνίες και τον αριθμό δωματίων που σε ενδιαφέρουν. Μόλις το κάνεις submit, αμέσως θα σου πει αν υπάρχουν ή όχι διαθέσιμα δωμάτια!
Kι αυτό εννοείται ότι το κάνουμε για οποιοδήποτε ξενοδοχείο σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Πρώτα το "γνωρίζουμε" διαδικτυακά, όσο μπορούμε μερισσότερο.
Μετά διαβάζουμε τις κριτικές ταξιδιωτών στο tripadvisor και μετά - αφού περάσει όλα τα τεστ - προχωράμε σε κράτηση.

Οτιδήποτε άλλο θέλετε, είμαι στη διάθεσή σας!
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
thanks greta
θα πάω στο ντουμπαι και θα μεινω σε αυτο το ξενοδοχειο........
ειναι τελειο.......
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
dk, σ' ευχαριστώ πολύ! Με το τσιγάρο παιδεύομαι ακόμα, μη με μαλώσεις, ε;
Δεν θα σε μαλωσω,αντιθετα θα σου δωσω αλλη μια ευκαιρια,αρκει να μου υποσχεθεις πως μεχρι το επομενο ταξιδι,θα το εχεις κοψει.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.875
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom