Γενικά Eυρωπη με παιδί

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω θέλω να πάμε με τον άντρα μου και τη τέσσερων χρόνων κορουλα μας διακοπές για τέσσερις μέρες σε κάποια πόλη της Ευρώπης. έχετε κάποια να μου προτείνετε να είναι φιλική για παιδί αλλά να είναι και οικονομική; Σκεφτόμουν. Βουδαπέστη Βουκουρέστι Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι .έχετε κάτι άλλο να μου πρότεινετε;
Αν θες Ιταλια Μιλανο πιο οικονομικα απο Ρωμη και ισως λιγο καλυτερα για καροτσια και συναφη(αν εχετε ακομα)..Βουδαπεστη σουπερ λυση επισης θα προτεινα και Βιεννη αλλα δεν ειναι και πολυ στα οικονομικα
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σε αεροπλανο μπαιναμε απο 3 μηνων και τρενα και πλοια.
Το ταξιδι με διαμονη σε ξενοδοχειο αρχισα στα 6. Στα πρωτα χρονια μητροτητας πηγαινα εξω ομαδικα με το πανεπιστημιο και ειναι προφανες οτι δεν μπορουσε να γινει οικογενειακου τυπου ταξιδι.
Η ζωη εχει ποικιλλα σεναρια, εκτος απο τα τυπικα :D.
Συμφωνω. Και η ζωη εχει πολλα σεναρια, και καθε οικογενεια αλλες αναγκες κ προτεραιοτητες και καθε παιδι δεν ειναι ιδιο επισης. Το να λες ομως σε καποιον τσαμπα 100€ τιποτε δε θα θυμαται ετσι κ αλλιως, δεν ειναι αποδεκτο απο μερους μου. Υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι να θες να εχεις το παιδι μαζι σου. Το αν θα εχει αναμνησεις ή οχι, καμια σημασια δεν εχει.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
29
Likes
57
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω θέλω να πάμε με τον άντρα μου και τη τέσσερων χρόνων κορουλα μας διακοπές για τέσσερις μέρες σε κάποια πόλη της Ευρώπης. έχετε κάποια να μου προτείνετε να είναι φιλική για παιδί αλλά να είναι και οικονομική; Σκεφτόμουν. Βουδαπέστη Βουκουρέστι Ρώμη Ποσιτανο Κάπρι .έχετε κάτι άλλο να μου πρότεινετε;
Κι εγώ τη Βουδαπέστη θα προτιμούσα. Μου φαίνεται πιο family-friendly. Φροντίστε να σκεφτείτε κάποιες "παιδικές" δραστηριότητες. Π.χ επίσκεψη στο Νησί της Μαργαρίτας ή κάποια παιδική χαρά. Με τα παιδιά μου ταξιδεύαμε από πολύ μικρή ηλικία. Απλά προσαρμόζεις το πρόγραμμα. Επίσης, για μένα το σημαντικότερο είναι ότι μαθαίνουν να ταξιδεύουν. Όσο για τις αναμνήσεις, δεν πειράζει και τόσο, γιατί στην Ευρώπη και σε έναν κοντινό προορισμό μπορεί να ξαναπάει μεγαλώνοντας. Αν ήταν για μακρινό ταξίδι, τότε θα το ξανασκεφτόμουν, αλλά για εδώ κοντά όχι.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Προτείνω όπου βρεις πιο φτηνά εισιτήρια σε συνδιασμό με διαμονη. Σπίτι είναι καλύτερα για να έχει κ κουζίνα,θα βολεψει με το μικρό. Ή Βουδαπέστη, ή Βιέννη _ αν κ έχει ακριβά τα παλάτια της,αλλά αξίζει θεωρώ... Ή Βερολίνο. Έχουν καλή συγκοινωνία και είναι ότι πρέπει για βόλτες με καρότσι κ πεζοδρόμια. Το πρώτο ταξίδι το έκανα με μικρά 4 και 7 και το 4 χρόνο ξετρελαθηκε! Άντεξε πολύ περισσότερο από το μεγάλο και ζητάει τι επόμενο. 18.000 βήματα και δεν παραπονέθηκε το κακομοίρο. Το κακό είναι ότι γλυκαθηκαν κ ενώ έμεναν σε παππούδες πλέον ονειρεύονται τι επόμενο. Εμείς από την άλλη,είμαστε πιο άνετοι γιατί το έχεις μαζί σου και δεν αγχώνομαι μη λείπω εξωτερικό και αρρωστήσει Ελλάδα... Είναι στο παιδί λοιπόν αν κουράζεται ή όχι... Τα είδαμε πάει στη Βιέννη κ ξετρελαθηκαν ο μικρός σε όλα του τα παιχνιδια φτιάχνει σενάρια για πτήσεις,μουσεία και πραγματικά επηρεάστηκε προς το καλύτερο!!!! Πιο μικρό βέβαια να πω την αλήθεια δεν θα το τολμούσα αλλά είχα καλή καβατζα να τα αφήσουμε ! Τώρα ονειρεύονται Ρουμανία τι καλοκαίρι!!!!
 
Last edited:

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Βρε παιδιά η μικρή μου κοντεύει πέντε χρόνων εννοείται δε έχουμε καρότσι..μιλάει και αντιλαμβάνεται τα πάντα σαν μεγάλος..το αν θέλει κάποιος η όχι να πάρει το παιδί μαζί του είναι καθαρά θέμα της κάθε οικογένειας καθώς κάποιος μπορεί να μη θέλει η να μη έχει επιλογή να το αφήσει κάπου..επίσης είμαι της άποψης ότι όταν κάνουμε παιδιά δε σταματάει η ζωή μας.. απλά αλλάζει και προσαρμόζεται..τι λέτε για ποσιτανο Μπολόνια η κάτι άλλο στη Ιταλία;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Βρε παιδιά η μικρή μου κοντεύει πέντε χρόνων εννοείται δε έχουμε καρότσι..μιλάει και αντιλαμβάνεται τα πάντα σαν μεγάλος..το αν θέλει κάποιος η όχι να πάρει το παιδί μαζί του είναι καθαρά θέμα της κάθε οικογένειας καθώς κάποιος μπορεί να μη θέλει η να μη έχει επιλογή να το αφήσει κάπου..επίσης είμαι της άποψης ότι όταν κάνουμε παιδιά δε σταματάει η ζωή μας.. απλά αλλάζει και προσαρμόζεται..τι λέτε για ποσιτανο Μπολόνια η κάτι άλλο στη Ιταλία;
Οικονομικο και Ποζιτανο δε πανε στην ιδια προταση...οικονομικο ειναι το Σορρεντο πχ αν θες ντε και καλα κατι απο την κοστιερα και απο Ναπολη σε παει απευθειας το τρενο(αν θυμαμαι καλα)..ωστοσο χιλιες φορες να πατε Ρωμη,Μπολονια,Μιλανο,Φλωρεντια μεσα σε 4 μερες μπορειτε να παρετε μια πολυ καλη γευση
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Προτείνω Βουδαπέστη , είναι ομορφή μαζεμένη, οικονομική και έχει πράγματα να δεις. Επίσης προτείνω 100%να αποφύγεις Ρώμη, είναι μια πόλη μουσείο, θέλει πολύ περπάτημα, δεν είναι οικονομική και το παιδί δεν θα εκτιμήσει σχεδόν τίποτα από αυτά που θα δει. Όταν τα παιδιά είναι μικρά οι "μαζεμένες" πόλεις και αυτές που έχουν πράγματα που ενδιαφέρουν τα παιδιά είναι καλύτερες επιλογές.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Βουδαπέστη κ από μένα. Είναι σχετικά επίπεδη (η Πεστη) και έχει χώρους που θα περάσει όμορφα το παιδί όπως το νησί της Μαργαρίτας, τα λουτρα εκεί είναι σαν waterpark για παιδια κ αρκετα πάρκα. Είναι κ η πιο οικονομική επιλογή από όσα αναφερεις.
Η Ρώμη έχει αρκετό περπάτημα κ εκεινη την περίοδο σίγουρα πολυκοσμία. Νάπολη δεν θα την προτιμούσα με παιδί σε αυτή την ηλικία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.383
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom