EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Κάτσε βρε Peter... ποιος έχει πει εδώ μέσα ότι δεν μπορείς να ψωνίσεις ελεύθερα από τα duty free;;;:xmas_rolleyes: Το πρόβλημα του κόσμου όμως άλλο είναι... τι θα κάνει με τα πράγματα που έχει ψωνίσει από τις πόλεις που έχει επισκεφθεί; Και τι να ψωνίσεις πια από τα duty free; Στο Βερολίνο είχε μόνο σοκολάτες, τσιγάρα και ποτά... ένας μικρός χώρος με 2-3 μαγαζιά είναι, δεν είναι δα και κανένα εμπορικό κέντρο!!!
Θέλεις να μάθεις αλήθεια ποιοί ακριβώς έχουν πει κάτι τέτοιο (στα πλαίσια της εκστρατείας τους εναντίον των χαμηλού κόστους) ή το λές σαν σχήμα λόγου;;;
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φυσικά και δεν το λέω σαν σχήμα λόγου... Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, απ' όλα όσα έχουν γραφτεί από τους υπόλοιπους, πέρα από την προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι φυσικά και μπορείς να ψωνίσεις όσες σοκολάτες και λοιπά θελήσεις από τα duty free. Είπαμε το πρόβλημα είναι στο ότι κατά τη διάρκεια του check in και μετά στον έλεγχο έχεις δικαίωμα να κρατάς μόνο μία χειραποσκευή. Άρα δεν μπορείς να έχεις ψώνια εκτός duty free σε σακούλες γιατί απλούστατα δεν μπορείς να τα περάσεις. Το πρώτο μου ταξίδι με easyjet το έκανα πριν λίγο καιρό και για όλα αυτά ενημερώθηκα από το φόρουμ. Οπότε θεωρώ ότι ενημερώθηκα πολύ σωστά από τα παιδιά στο φόρουμ και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Φυσικά και δεν το λέω σαν σχήμα λόγου... Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, απ' όλα όσα έχουν γραφτεί από τους υπόλοιπους, πέρα από την προσωπική μου εμπειρία, είναι ότι φυσικά και μπορείς να ψωνίσεις όσες σοκολάτες και λοιπά θελήσεις από τα duty free. Είπαμε το πρόβλημα είναι στο ότι κατά τη διάρκεια του check in και μετά στον έλεγχο έχεις δικαίωμα να κρατάς μόνο μία χειραποσκευή. Άρα δεν μπορείς να έχεις ψώνια εκτός duty free σε σακούλες γιατί απλούστατα δεν μπορείς να τα περάσεις. Το πρώτο μου ταξίδι με easyjet το έκανα πριν λίγο καιρό και για όλα αυτά ενημερώθηκα από το φόρουμ. Οπότε θεωρώ ότι ενημερώθηκα πολύ σωστά από τα παιδιά στο φόρουμ και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.
Αυτά ακριβώς είχα μεταφέρει και εγώ αλλά πέσανε πολλοί να με "φάνε". Και ξέρεις ποιούς εννοώ. Δεν μιλάω για το θέμα μέσα στο οποίο γράφουμε, αλλά όταν μιλάγαμε για τα πλεονεκτήματα και τις εταιρίες χαμηλού κόστους, αρκετοί -που δεν πέταξαν ποτέ με αυτές- λέγανε πως έχεις δικαίωμα να ανεβάσεις μόνο μια χειραποσκευή στο αεροσκάφος και να μην κρατάς τίποτα άλλο!
Τώρα για το Βερολίνο, έχει αρκετά ωραία πράγματα να ψωνίσεις (όχι μόνο duty free) στο Schönefeld, αλλά οι σοκολάτες και μόνο ...σκίζουν!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αυτά ακριβώς είχα μεταφέρει και εγώ αλλά πέσανε πολλοί να με "φάνε". Και ξέρεις ποιούς εννοώ. Δεν μιλάω για το θέμα μέσα στο οποίο γράφουμε, αλλά όταν μιλάγαμε για τα πλεονεκτήματα και τις εταιρίες χαμηλού κόστους, αρκετοί -που δεν πέταξαν ποτέ με αυτές- λέγανε πως έχεις δικαίωμα να ανεβάσεις μόνο μια χειραποσκευή στο αεροσκάφος και να μην κρατάς τίποτα άλλο!
Τώρα για το Βερολίνο, έχει αρκετά ωραία πράγματα να ψωνίσεις (όχι μόνο duty free) στο Schönefeld, αλλά οι σοκολάτες και μόνο ...σκίζουν!
Έλα βρε Peter υπερβάλλεις νομίζω... όταν κάποιος λέει ότι δεν επιτρέπεται να κρατάς τίποτα άλλο, εννοεί ότι εκτός από αυτά που αγόρασες από τα duty free (και τη χειραποσκευή σου φυσικά) δεν επιτρέπεται να κρατάς τίποτε άλλο (κάτι που είναι αλήθεια άλλωστε).

Τώρα όσον αφορά τα duty free στο Schönefel... ε, δεν έχουν και σπουδαία πράγματα... και οι σοκολάτες σκίζουν επειδή είναι σοκολάτες :xmas_cheesygrin:, και οι σοκολάτες πάντα σκίζουν σε όποιο αεροδρόμιο και αν είσαι!!!

Και είπαμε αν ψωνίσεις εκτός duty free τα χρεώνεσαι σαν χειραποσκευή, οπότε αν δεν έχεις χώρο να τα βάλεις μέσα στη βαλίτσα σου, απλώς δεν ψωνίζεις έξτρα πράγματα :xmas_cheesygrin:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

geopnd

Member
Μηνύματα
274
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο-Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παμε παλι απο την αρχη...πριν κανω chek in ειχα:ενα σαμαρι 100 λιτρων που εγραψε 16 κιλα και το παρεδωσα.μαζι μου ειχα και με αυτα εκανα chek in:μια τσαντα σχολικη φουσκωμενη οσο δεν παει,μια τσαντα με το laptop μεσα και μια τεραστια σακουλα με σουβενιρ απο στουτγκαρδη,νυρεμβεργη,πραγα,βερολινο τα οποια ειχα αγορασει και ειχα μεσα σε αυτην.στο chek in πηγα εις γνωση των οσων εχω διαβασει και με την σκεψη μην μου την πουνε.τα ιδια ακριβως ειχαν εκτος laptop και ο αλλος που πεταξε μαζι μου για θεσσαλονικη με την πτηση των 07:40- νομιζω 4603- και ο οποιος επισης δεν ειχε προβλημα.στις 11:00-καπου εκει δεν θυμαμαι,νομιζω ηταν η 4613 για αθηνα- πεταξαν ακομα 2 ατομα με τα ιδια πραγματα οι οποιοι επισης δεν αντιμετωπισαν προβλημα.ή ειμασταν τυχεροι και περασαμε ή πραγματι καποιοι ειναι πραγματικοι αυτιαδες και ευαγγελατοι...............γνωριζα τι λεει η εταιρια,γνωριζα τι λεγανε εδω μεσα τα μελη και απλα ψωνιζοντας αρκετα πραγματα επρεπε να τα ανεβασω και παλι.τοσο απλα...το μονο που μου την βιδωσε ηταν το νερο που πληρωσα εκτος duty free 3.30 και το δευτερο νερο που πηρα κατω στην αιθουσα αναμονης πριν μπω αεροπλανο απο το μηχανημα με 3 ευρω.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ εγω κανονικα παω με μια τσαντα και την παιρνω πανω στο αεροπλανο δεν πληρωνω ουτε ενα ε
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
εγω θα παω με το λαπτοπ χωρια κι αν μου πουν τιποτα θα πεταξω την τσαντα του λαπτοπ και θα χωσω το λαπτοπ στην χειραποσκευη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εγω θα παω με το λαπτοπ χωρια κι αν μου πουν τιποτα θα πεταξω την τσαντα του λαπτοπ και θα χωσω το λαπτοπ στην χειραποσκευη.
Ετσι πως το ξεκινησες νομιζα πως θα τους το πεταξεις στο κεφαλι:haha::haha::haha:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
χμμμμ...καλη ιδεα βασικα.ακους εκει τα λαπτοπ μεσα στις χειραποσκευες τι ειναι τα λαπτοπ δηλαδη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.725
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom