EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
παιδια θελω την βοηθεια σας σχετικα με τις αποσκευες σε ηλεκτρονικη κρατηση με easy jet. επειδη ειναι η πρωτη φορα που κλεινω ηλεκτρονικο εισητηριο, υπαρχει το εξης θεμα : ταξιδευουμε 2 ατομα με 1 βαλιτσα θεσ/νικη - Μιλανο και οταν ερχεται η στιγμη να βαλουμε αποσκευες τι βαζω ?
1 βαλιτσα ή πρεπει να βαλω 2 (δηλαδη να υπολογισω και την επιστροφη απο Μιλανο - θεσ/νικη ?)
το αναφερω γιατι ακουω διαφορα, και απλα δεν εχω καμοια ορεξη να μαλωνω στο αεροδρομιο και να τους πληρωσω και την διαφορα.τουλαχιστον ας το γνωριζω εκ των προτερων.
ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
αποσκευές easyjet

μία βαλίτσα δηλώνεις....η οποία είναι μέχρι 20 κιλά,εάν είναι παραπάνω πληρώνεις τα έξτρα κιλά (νομίζω 12 ευρώ το έξτρα κιλό)......αφού θα πάτε 2 άτομα μπορείτε να κρατάτε 2 χειραποσκευές (χωρίς υγρά μέσα ή μέχρι 100ml η κάθε χειραποσκευή) που τις βάζετε πάνω στο αεροπλάνο και γλυτώνεις τα 22 ευρώ της αποσκευής.....
εγώ έκλεισα Αθήνα-Ρώμη και Ρώμη-Αθήνα δηλώνοντας 1 αποσκευή, δηλαδή 22 ευρώ!
καλό ταξίδι!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μία βαλίτσα δηλώνεις....η οποία είναι μέχρι 20 κιλά,

...η οποια ειναι μεχρι 32 κιλα!!!και 22 ευρω πηγαινε και έλα...
αν δηλωσεις 2 βαλίτσες τοτε η καθεμία πρεπει να ειναι μεχρι 20 κιλα.....και 22+22=44 ευρώ πηγαινε και έλα.
και απο μια χειραποσκευη καθε άτομο συγκεκριμμενων διαστασεων..που δεν θυμαμαι καλα...το γραφει στο σαιτ τους..μάλλον 56 χ40 χ20...
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Επειδή κι εγώ θα ταξιδέψω με την easy για πρώτη φορά, για να καταλάβω... έκλεισα εισιτήρια με επιστροφή με μία βαλίτσα. Αυτή δεν ισχύει και στο πήγαινε και στο έλα? Ισχύουν 22 κιλά συνολικά? Έχω μπερδευτεί...
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
ειτε στο πηγαινε,ειτε στο ελα,μπορεις να δωσεις μια βαλιτσα των 20 κιλων.μπορεις να εχεις μια χειραποσκευη μαζι σου(τις διαστασεις τις εχει στο site της easy jet)!
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Επειδή πάλι δεν κατάλαβα :( (μόλις ξύπνησα, συγχωρέστε με) όταν λες είτε στο πήγαινε είτε στο έλα τι εννοείς. Εγώ θα έχω μία στο πήγαινε και μία στο έλα και έχω κλείσει εισιτήρια για μία αποσκευή. Λάθος? Όταν πηγαίνεις με μία βαλίτσα, δεν γυρνάς και πίσω μ΄αυτήν??:shock:
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδία εγώ με τις αποσκευές και την Easy Jet έχω το εξής πρόβλημα. Πριν από καιρό έκλεισα με μια φίλη μου να πάμε Λονδίνο. Κάτι μας έτυχε όμως και δε μπορούσαμε να πάμε. Την κράτηση την είχε κάνει η φίλη μου και για τις δυο μας. Η φίλη άλλαξε το εισιτήριο της για Παρίσι ενώ εγώ αποφάσισα να πάω Λονδίνο σε άλλη χρονική περίοδο. Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. Η φίλη μου δε θα πάρει βαλίτσες ενώ εγώ θέλω να πάρω 2. Όταν λοιπόν επιλέγω ότι θέλω 2 αποσκευές με χρεώνει και για τη πτήση της φίλης μου. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εταιρία αλλά ούτε τηλέφωνα σηκώνουν και ούτε σε e mail απαντούν. Αν ξέρει κανείς περί του θέματος θα το εκτιμούσα!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
μία βαλίτσα δηλώνεις....η οποία είναι μέχρι 20 κιλά
Για δύο άτομα και μία τσεκαρισμένη βαλίτσα το όριο είναι 32 κιλά με την easyjet.



και απο μια χειραποσκευη καθε άτομο συγκεκριμμενων διαστασεων..που δεν θυμαμαι καλα...το γραφει στο σαιτ τους..μάλλον 56 χ40 χ20...
Διαστάσεις χειραποσκευής:αυξήθηκε το μέγεθος πρόσφατα σε 56x45x25cm.



Επειδή πάλι δεν κατάλαβα :( (μόλις ξύπνησα, συγχωρέστε με) όταν λες είτε στο πήγαινε είτε στο έλα τι εννοείς. Εγώ θα έχω μία στο πήγαινε και μία στο έλα και έχω κλείσει εισιτήρια για μία αποσκευή. Λάθος? Όταν πηγαίνεις με μία βαλίτσα, δεν γυρνάς και πίσω μ΄αυτήν??:shock:
Μπερδεύτηκα....:roll::roll::roll::roll::roll:
Αν κατάλαβα μια χαρά έχεις κλείσει..



Παιδία εγώ με τις αποσκευές και την Easy Jet έχω το εξής πρόβλημα. Πριν από καιρό έκλεισα με μια φίλη μου να πάμε Λονδίνο. Κάτι μας έτυχε όμως και δε μπορούσαμε να πάμε. Την κράτηση την είχε κάνει η φίλη μου και για τις δυο μας. Η φίλη άλλαξε το εισιτήριο της για Παρίσι ενώ εγώ αποφάσισα να πάω Λονδίνο σε άλλη χρονική περίοδο. Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα. Η φίλη μου δε θα πάρει βαλίτσες ενώ εγώ θέλω να πάρω 2. Όταν λοιπόν επιλέγω ότι θέλω 2 αποσκευές με χρεώνει και για τη πτήση της φίλης μου. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εταιρία αλλά ούτε τηλέφωνα σηκώνουν και ούτε σε e mail απαντούν. Αν ξέρει κανείς περί του θέματος θα το εκτιμούσα!
Εδώ κι αν μπερδεύτηκα...:roll::roll::roll::roll:



Χωρίς να θέλω να σας προσβάλω γλυκές μου συμφορουμίτισες μήπως δεν είναι τυχαίο ότι έχετε ποστάρει μόνο γυναίκες??:D:roll::roll::D
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Παιδιά αφού ταρακουνήθηκα λίγο με αυτά που διάβασα εδώ, το έψαξα και βρήκα το εξής. Έκλεισα ένα εισιτήριο από την ιστοσελίδα της easyjet. Εκεί φαίνεται καθαρά η χρέωση της αποσκευής. Έκλεισα όμως για την ίδια πτήση άλλα 5 εισιτήρια από το travelplanet24 για την ίδια πτήση. Δεν με ρώτησε πουθενά για αποσκευές. Τώρα που είδα το μαιλ της επιβεβαίωσης και ψάχνοντας στην ιστοσελίδα τους, λέει ότι αν κλείσεις με εταιρείες low cost στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται αποσκευές. Άρα τώρα πρέπει να προσθέσω αποσκευές για τα 5 άτομα. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορέσω να βγάλω άκρη. Πάντως ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Επειδή πάλι δεν κατάλαβα :( (μόλις ξύπνησα, συγχωρέστε με) όταν λες είτε στο πήγαινε είτε στο έλα τι εννοείς. Εγώ θα έχω μία στο πήγαινε και μία στο έλα και έχω κλείσει εισιτήρια για μία αποσκευή. Λάθος? Όταν πηγαίνεις με μία βαλίτσα, δεν γυρνάς και πίσω μ΄αυτήν??:shock:

Επειδή πολύ μπέρδεμα έχει πέσει, μια χαρά το έχεις κλείσει απ'οτι κατάλαβα. Θα έχεις μία βαλίτσα στο πήγαινε, και μία (ναι αυτή την ίδια!!!) στο έλα. Εφόσον το εισητήριο είναι για 2 άτομα το συνολικό της βάρος μπορεί να είναι εως 32 κιλά..κάθε επιπλέον κιλό πληρώνεται αδρά και δεν χαρίζεται! Επιπλέον έκαστος μπορεί να πάρει μαζί του μέσα στο αεροπλάνο μια χειραποσκευή με τις διαστάσεις που πραναφέρθηκαν. Σημειωτέον ότι η γυναικεία τσάντα ώμου ή το laptop θεωρούνται χειραποσκευές.Οπότε αν έχεις κάτι από αυτά τα δύο και χειραποσκευή, φρόντισε να το βάλεις μέσα στην χειραποσκευή.


Άρα τώρα πρέπει να προσθέσω αποσκευές για τα 5 άτομα. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορέσω να βγάλω άκρη. Πάντως ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια

Ακριβώς..πας στο σαιτ της easyjet, πας στην κράτησή σου και πατάς αλλαγή..σου εμφανίζει την επιλογή με το πόσες αποσκευές θες, προσθέτεις τον αριθμό των αποσκευών που θες για κάθε κράτηση, πατάς ενημέρωση και είσαι έτοιμη...
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
η προσφατη εμπειρια μου απο την easy jet λεει οτι,ταξιδευει το ατομο με μια βαλιτσα των 20 κιλων(το πολυ)και σε περιπτωση που ειναι παραπανω,εχεις επιπλεον επιβαρυνση(το λεει στο site της easy jet).μπορεις να εχεις και μια χειραποσκευη μαζι σου(να την ανεβασεις πανω στο αεροπλανο)μεχρι καποιες συγκεκριμενες διαστασεις(φαντασου εναν μικρο σακο,που να χωραει στο ντουλαπι πανω σποτα καθισματα του αεροπλανου).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom