EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πριν κανένα μήνα που πήγα και γύρισα Βερολίνο με την easyjet, ούτε μου ζύγισαν βαλίτσα, ούτε μου τη μέτρησαν. Και σε κανέναν άλλο δηλαδή.
Άσε που όλοι είχαν μαζί τους τουλάχιστον 2-3 βαλίτσες (για χειραποσκευές μιλάω πάντα).
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Είναι να μη σου κάτσει!

Πάντως, η Easy δεν υπολογίζει το βάρος της χειραποσκευής παρά μόνο τις διαστάσεις της...αν τους έρθει να το κάνουν κι αυτό.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
Oι χειραποσκευές της Easy έχουν διαστάσεις έως 56x45x25 εκατοστά
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Δεν έχει σχέση με τις αποσκευές, αλλά έχει σχέση με την easyjet, οπότε τη βάζω εδώ.
Βλέπω στο site της εταιρείας στο τμήμα που αφορά στην ασφάλιση και γράφει συγκεκριμένα για την περίπτωση ακύρωσης:

"Τμήμα VI: ΑΚΥΡΩΣΗ
[SIZE=-1]Αποζημιώνεται το ακόλουθο ποσό εάν προκληθεί από συμβάν που καλύπτεται από το παρόν Τμήμα

[SIZE=-1]Ακύρωση κράτησης για πτήση / διαμονή
[SIZE=-1]?1.250 (μέγιστο ?6.000 ανά συμβάν) [SIZE=-1]
Απαλλαγή (εκτός σε περίπτωση θανάτου ή νοσηλείας πλέον των 24 ωρών)
[SIZE=-1]?25
[SIZE=-1]"

Τι εννοεί ο ποιητής με το "[SIZE=-1] εάν προκληθεί από συμβάν που καλύπτεται από το παρόν Τμήμα"[SIZE=-1]?

Θέλω να κλείσω ένα εισιτήριο, αλλά επειδή υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί τελευταία στιγμή το ταξίδι, σκέφτομαι να βάλω την ταξιδιωτική ασφάλεια. Με καλύπτει όμως? Θα μπορέσω να το ακυρώσω και να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή όχι?


 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Απ' όσο γνωρίζω, δεν αφορά την ακύρωση που γίνεται σε δική σου υπαιτιότητα!
 

elinikolas

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ολλανδία
Τελικά μετά από όλον αυτόν τον χείμαρο πληροφοριών, και αφού έμαθα μερικά χρησιμότατα στοιχεία για την επερχόμενη πτήση μας με easy-jet, εξακολουθώ να θέλω μια διευκρίνιση: είμαστε 4 άτομα και έχουμε δηλώσει 2 βαλίτσες. Η κάθε μια από αυτές θα πρέπει να είναι 20 ή 32 κιλών?? Please help......
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αυστηρα 20 !!!! ΜΗΝ σκεφτεις να βαλεις κατι παραπανω... θα το χρεωθεις χωρις δευτερη κουβεντα!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
το μεγιστο επιτρεπομενο βαρος της αποσκευης να μην ξεπερνα τα 32 κιλα
γιατι δεν θα την παραλαβουν
εαν η αποσκευη ειναι πανω απο 20 κιλα θα πληρωσεις υπερβαρο
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Αν ταξιδεύουν 4 άτομα και δηλώσεις δύο αποσκευές το μέγιστο συνολικό βάρος είναι 64 κιλά.
Δοκιμάστε στο site της easy και θα δείτε....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Αν ταξιδεύουν 4 άτομα και δηλώσεις δύο αποσκευές το μέγιστο συνολικό βάρος είναι 64 κιλά.
Δοκιμάστε στο site της easy και θα δείτε....
συμφωνω,αλλα ειπα η καθε αποσκευη να μην ξεπερνα τα 32 κιλα
γιατι δεν την περνουν
 

elinikolas

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ολλανδία
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ευαγγελία και panpan μου λέτε ότι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος είναι 32 κιλά/βαλίτσα (διαφορετικά αφήνεις την βαλίτσα στο αεροδρόμιο) ενώ άνω των 20 και μέχρι των 32 κιλών χρεώνεσαι υπέρβαρο. Εγώ γιατί προτιμώ την απάντηση του Amsterdam??? Γιατί με βολεύει αφάνταστα φυσικά. Θα το ψάξω στο site της easy-jet και θα επανέλθω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
ta 32 κιλα ειναι το οριο για να μην κοψομεσιαζονται οι ανθρωποι που φορτωνουν τις αποσκευες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom